Ontslag van De Munck schok voor Lierse SK DROOMDOORBRAAK VAN BRIGITHA Gewest Overijssel maakt prestigezaak Psychologische zet voor cupduel Mazzola verdiende titel voor Rivera GOED DAT ER POLITIE IS..? WOENSDAG 8 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 NICO VAN DAM topadviseur achter Enith's AMSTERDAM Nauwlettend volgt Wil Storm de bewegingen van Enith Brigitha in het water van het Amsterdamse Sport- fondsenbad. „Moet je toch eens kijken hoe gemakkelijk het haar afgaat", zegt ze bewonderend-goedkeurend over haar 16-jarige pupil. WH Storm, trainster van de bekende zwemclub „Het IJ", heeft res pect voor haar succesvolle leerlinge, al waakt ze er wel voor dat al te openlijk te laten merken. Enith Brigitha, een van de grootste sensaties van de Nederlandse zwemsport in de laatste jaren. Met de 16-jarige uit Curasao afkomstige zwem ster lijkt de nationale top vorig jaar een natuurtalent in de schoot geworpen te hebben gekregen. Vanaf het moment waarop zij vorig jaar september het An- tillen-eiland verliet, heeft de in Alkmaar woonachtige Enith een stormachtige car rière gemaakt. KOERSEN OP HILVERSUM MHILVERSUM De uitslagen vj de gisteravond in Hilversum ge houden draverijen zijn volgt: tostin-prijs 2000 m: 1. Icarus Han over (J. Verhoeve) 2.52.2 1.26.1 2. Impish Hanover, 3. Immortel le. Toto w 5,50. pi 3,30, 8,20, 3,20, kopp 17,90, trio 1600, 80. Opelprijs 1540 m. 1. Karin van Hovi (J. Wagenaar jr.) 2.16.1, 127.2, 2. Kid Aster, 3. Konings- rend B. Toto W 1,40, pi 1,20, 1,60, kopp, 4,60. Horris-prijs 2.420. 1. Joyce (A. Suykerbuyk) 3.27.7 1.26.5. 2. Idas, 3. Import N. W 8,40 pi 3,10, 2,40, 2,40, kopp, 18,10, trio, Ressel is zijn leermeester L De vraag is hoe het elftal de VEFA-cupwedstrijd tegen PSV reageert op dit onverwach te ontslag van de Nederlandse trainer. 379.8 Ford-prijs 2000 m. 1. Javelin (W. Strooper) 2.58.9 1.29.5. 2. Inter, 3. Jasir. W 8,30, pl 3,30, 2,40, 2,70, kopp 44,10. ;iatprijs 2000 m: Henry Belwin (A. van Klaveren) 2.48.1 1.24.1. 2. Holgapluto Gerda, 3. Iris van Buren. Winn 4,20, pl 1,90, 2,90, 1,70 kopp 11,80, trio 359,40. luper driversprijs 2040 m: 1. An ton (Mevr. M. van Doyeweerd) 2.49.3 1.21.4, 2. Erepriis, 3. Eberdine Th. Winn 8,20 pl 2,20, 1,80, 2,30 kopp 11,10. 'eugeot-prijs 2440 m: 1. Interest (H. Schoonhoven) 3.23.9 1.24.3, 2. Godetia, 3. Galatea. Winn 12,20, pl 6,30, 3,40, 2,70 Kopp 16,60, trio 551,20. imca-prijs (le afdeling) 2000 m: 1. Inyala (J. Vóórhaar), 2.50.1 1.2. Iris Way en Inn. prookjeshof (Dead heat). Win 3,40 pl 1,40, 1,50, 2.00 Kopp 3,40 en 5,60. imca-prijs (2e afdeling) 2000 m: 1. Irresistible, (J. Duivenvoor den), 2.50.1 1.25.1, 2. Ivonne O, 3. Hermien. Winn 7,60 pl 2,60, 1,80, 2,40 kopp 16,00, trio Simca- prijs (2e afd) 508,20. wdprijs (2e afdeling) 2000 m: 1. Ivan van Barker (W. Strooper) 2.58.6 1.29.3, 2. Janneke Prinses. 3. Jolanda Schans. Win 6,90 pl 2,00, 18,0, 3,40 kopp 9,30. Totalisatoromzet 376.157,—. Trappers nog J dieper in de put flUK De Tilburgse IJshockey- club „Trappers" heeft in Luik verloren van CPL Luik met 68. Het was een wedstrijd voor de competitie. De tussenstanden waren Luik—Tysc 5—3, 6—0 en Ijdens deze wedstrijd moest de Nederlandse internationaal Jo Simons na een val per brancard van het ijs worden gedragen. Hij is vermoedelijk geblesseerd aan een knie. (Van onze sportredactie) LIER Frans de Munck is gisteren plotseling op staan de voet ais trainer van Lier- se SK ontslagen. Het ont slag komt mede zeer onver wacht in verband met het feit, dat Lierse SK van avond zijn tweede wed strijd tegen PSV moet spe len in het toernooi om de UEFA cup. Als opvolger van De Munck is voorlopig benoemd August Baaten. Momenteel traint hij reeds de Belgische UEFA-jeugd. Baaten is zelf oud-speler van Lierse SK. Tien jaar geleden speelde hij als aanvoerder in het team dat de landstitel veroverde. Alhoewel het ontslag toch nog on verwachts komt, gingen er reeds lange tijd in Belgische voetbalkringen de geruchten dat er tussen Frans de Munck en de bestuursleden van Lierse SK grote meningsverschillen be stonden. Profmentaliteit De recente nederlaag van 3—0 te gen de ploeg van eveneens „gast-trainer" Leo Canjels en de verklaring van De Munck dat de spelers van Lierse SK niet over een profmentaliteit be schikken schijnen de doorslag gegeven te hebben. De lage rangschikking van Lierse SK wekte ook reeds veel wrevel. Frans de Munck is dit seizoen de derde trainer in België die op staande voet ontslagen is. Zijn collega's Berres van Beerschot en Pavlitch van FC Luik gingen hem reeds voor. Insiders in België zijn van me ning dat het ontslag van trainer De Munck „de zondebok" zo kort voor de belangrijke wed strijd tegen PSV, een psycholo gische zet is van het bestuur van Lierse SK. Dit zou stimule rend op de spelers werken. Loopbaan Met dit ontslag is er weer een pe riode aan de roerige voetbal loopbaan van Frans de Munck toegevoegd. Reeds als prof-spe- ler leidde hij een zwervend be staan. Zo hebben onder andere Blauw-wit en Cambuur van zijn diensten gebruik gemaakt. Als trainer heeft hij zijn sporen na gelaten bij Vitesse. Het lag in zijn bedoeling deze ploeg binnen enkele jaren door te laten stoten naar de eredivisie. Toen dit niet lukte, vertrok hij nu twee jaar geleden naar België om daar zijn heil te zoeken. FC Brugge Een carrière die afgelopen zater dag in Alphen aan den Rijn een voorlopige pfek bereikte. Toen zwom Enith Brigitha voor de derde maal de 100 meter vrije slag binnen de minuut. Maar nog nooit was zij zo snel als in Alphen: 59.7, een fonkelend na tionaal record voor 25 meter-ba nen. Enith Brigitha was niet de eerste Nederlandse zwemster, die de minuut-barrière door brak. Hansje Bunschoten en Anke Rijnders gingen haar voor. En toen wilde Enith Brigi tha het ook wel eens proberen. Trainster Wil Storm: „Er is he lemaal niets geforceerd. Ze heeft het gewoon geprobeerd en het lukte". Het lukte wonderwel. Eerst flitste de bescheiden Enith naar een evenaring van „Nederlands gou- den-zwemtweeling" Anke Rijn ders en Hansje Bunschoten: 59.9. Een dag later was ze al al- leen-rekordhoudster, want in Den Haag knabbelde ze nog 0.1 van die toch al zo scherpe tijd af. En in Alphen stopte de chro nometer weer 0.1 eerder. Vor trainsster Wil Storm komt de al niet meer opvallende door braak van Enith Brigitha niet onverwachts. „Je kon het tij dens de training wel zien aanko men. Het kost haar ogenschijn lijk allemaal zo weinig moeite. Onlangs zwom ze op de 100 me ter een tijd van 60.8, nadat ze eerst een duur-training van vier kilometer achter de rug had. Dit is een natuurtalent. Toen ze vanuit Curasao in Nederland kwam, had ze wel do nodige aanleg, maar niet de vereiste conditionele basis. Die is er nu wel". En of die basis er is. Hoe is het anders mogelijk om ei genlijk rechtstreeks vanuit de Uitrusten van de vermoeienissen is er voor Frans de Munck weer bij. Als trainer maakt hij geen dienst meer uit van de Lierse SK. was de eerste club waar hij in dienst trad. Ook hier bleken na verloop van tijd de resultaten van dien aard, dat het bestuur van de FC Brugge zich niet lan ger genoodzaakt zag, het con tract met Frans de Munck te verlengen. Enkele maanden ge leden nam hij daarom de stap naar Lierse SK. Deze ploeg speelde vorig jaar nog een zeer verrassende rol in de Belgische competitie. Sinds Frans de Munck de spelers onder zijn hoede heeft, blijven de resulta ten uit. „De voorzitter heeft tegenover mij zijn beslissing gemotiveerd als een psychologische zet. Hij denkt de spelers op te kunnen peppen door kort voor zo'n be langrijke wedstrijd een andere coach aan te stellen. Onder lei ding van de oud-speler Baaten zijn zij dan ook vanavond ver trokken naar het trainings kamp." Frans de Munck, die bekend werd als doelman („De zwarte pan ter") van het Nederlands elftal, zei gisteravond dat het ontslag ROME Het verlenen van onderscheidingen is een zeer verfijnde vorm van diplomatie. Uiterste voorzichtigheid blijft altijd geboden. Men kan de één immers niet eren zonder de kans te lopen de ander te kwetsen. Dit geldt ook in de sport. Presideent Guiseppe Saraget van Italië heeft dit aan den lijve moeten ondervinden. President Saragat keek vorige week woensdag op de televisie naar de uitzending van de derde wedstrijd tussen Borussia Mönchenglad- bach en Internationale. Hij naakte zo onder de indruk van het spel van Iters aanvoerder Sandro Mazzola, dat hij bessloot iets terug te doen. Daarom verleende hij de populaire besnorde Spielmacher van Inter persoonlijk het commandeurschap in de orde van de Italiaan se repubiiek. Een even impulsief als ridderlijk gebaar, dat niet zonder gevolgen bleef. Een medewerker van de president maakte hem er namelijk op attent dat deze onderscheiding veel kwaad bloed zou zetten bij zouden zich ongetwijfeld zeer gekwetst voelen. Daarop besloot presi dent Saragat ook maar om de aanvoerder van A.C. Milan, Gianni duizenden aanhangers van de aartsrivalen van Inter, A.C.Milan. Zij Rivera, tot commandeur te benoemen. De reactie van Sandro Mazzola: „Ik hoop dat Riviera mij op zijn beurt een dienst bewijst door zeer goed in een international wedstrijd te spelen, zodat de president mij tot ridder van de republiek kan slaan". rassing was gekomen. Wel geeft hij toe dat Lierse in de Belgi sche competitie nu niet bepaald goed draait - Lierse SK staat momenteel op de 14e plaats -, maar daar stelt hij tegenover dat de club wel resultaten boek te voor de Belgische beker (3e ronde bereikt) en voor de UE- FA-cup. „Qua spelersmateriaal is het overigens toch wel erg moeilijk om op drie fronten te gelijk te strijden. Het is logisch dat een front - in dit geval de competitie - daaronder te lijden heeft. Des te meer komt dit ont slag voor mij als een volslagen verrassing." De Munck verklaarde dat hij nog niet eerder moeilijkheden het bestuur van Lierse SK heeft gehad. „Wel is er zes weken ge leden hier een berichtje in de krant verschenen, waarin een journalist - die overigens nogal rancuneus is tegen mij - weerde dat ik ontslagen worden. Toen heeft de voorzit ter de spelers bij elkaar geroe pen om in het openbaar te ver klaren dat de Munck nog steeds volledig vertrouwen genoot en dat er geen 6prake was van ont slag. Toen hebben we dan ook onze eerste uitwedstrijd gewon nen, waarna de spelers mij una niem hun bijval betuigden. Maar het vak van voetbaltrai ner blijft riskant. Dat is nu maar weer gebleken". Over de nabije toekomst maakt De Munck zich niet zo erg veel zorgen. Zijn contract loopt tot juni 1972 en tot zo lang ontvangt hij dus salaris van Lierse SK. Voorlopig blijft Frans de Munck dus rustig thuis afwachten. „Morgenavond zit ik niet op de tribune maar thuis voor mijn televisietoestel. Ik zou die psy chologische zet van het bestuur niet door mijn aanwezigheid willen verstoren". Rézend was ikl Driemaal ln twintig minuten hielden ze mij aan: papieren zienl Maar de volgende morgen om acht uur hoorde ik in het nieuws, dat de politie jacht had gemaakt op een man, die een oude,alleenwonende boer voor diens spaargeld de hersens had ingeslagen. En ze hadden de dader nog te pakken gekregen óók! Toen het schaatsseizoen rustiger verliep. Ex-trainer Kees Broekman omhelst Ans Schut na een voor treffelijke prestatie. Rechts: Rieneke Demming, de enige, die naar Assen wil, kijkt lachend toe. (Van onze sportredactie) DEVENTER De moeilijkheden in de schaatssport zijn nog niet opgelost. Het bestuur van het gewest Overijssel van de KNSB wil van de „affaire Lam berts" een prestigezaak maken. Gisteravond heeft het gewest Overijssel onder voorzitterschap van Henk Crans op de Deventer kunstijsbaan vergaderd en voorlopig besloten de ontslagaanvrage van Henk Lamberts, direkteur sportzaken van de gemeente Deventer, aan te houden. De vier oostelijke dames van de onlangs geformeerde dames kernploeg, Stien Baas-Kaiser, Rieneke Dem ming, Sippe Tigchelaar en Wil Schenk-Burgmeljer waren bij het gesprek aanwezig dat tot diep in de nacht duurde. Naar verluidt zal alleen Rieneke Demming de training van de onlangs benoemde schaatscoach Gerard Maarse in Assen volgen. Van avond zal weer worden vergaderd. Het internationaal jeugdtoer- nooi, dat op de Deventer kunstijsbaan door de Deven ter IJsclub DIJC en de Am sterdamse IJsclub HCA werd gehouden is bij de dames ge wonnen door Christa Jaars- ma uit Almelo. Het Overijs selse meisje had na drie af standen (500 m, 1000 m en 1500 m) 150.483 punten, wel iswaar minder da Frounkje Jongsma, die 149.700 punten had maar zij won twee af standen, de 500 m en 1000 m. Derde werd de Oostduitse Mo- nika Zernicek met 151.417 punten. Het laatste nummer de 1500 m werd een zege voor Froukje Jongsma in 2.30.9 minuten voor Monlka Zernicek (Dynamo Berlijn Oost-Duitsland) en Christa J aars ma. Bij de junioren a zorgde Kees Ripperda voor een verras sing. De talentvolle rijder uit Olst won de 3000 m in de snelle tijd van 4.57.7 minuten voor Harm Moeke, lid van de KNSB jeugdploeg. Bij de b-junioren ging de over winning naar Marcus Elcher uit Inzeil, de Westduitse jeugdploeg die getraind wordt door de Nederlandse trainer Henk van Dijk was bijzonder suksesvol in dit in ternationaal toernooi. GUn- ther Schumacher (Irizell-W.- Duitsland) werd tweede in 5.12.5 minuten. Het internationaal jeugdtoer- nooi wordt morgen en vrij dag voortgezet op de Jaap Eden Baan in Amsterdam. De uitslagen: 1500 m meisjes: 1. Froukje Jongsma (Ned) 2.30.9, 2. Monica Zernicek (O.-Dld.) 2.34.7, 3. Christa Jaarsma (Ned) 2.35.8, 4. Ka rin Kessow (O.-Dld.) 2.38.8, 5. Stanislawa Watycha (Pol) 2.44.5. Tussenklassement na drie afstanden: 1. Jongsma 149.700, 2. Jaarsma 150.483, 3. Zernicek 151.417. Jongens b: 3000 meter: 1. Mar cus Eicher (W-Dld) 5.05.1, 2. GUnther Schumacher (W.- Dld) 5.12.5, 3. Joop Pasman (Ned) 5.15.4. Jongens a: 1. Kees Ripperda (Ned) 4.57.7, 2. Harm Moeke (Ned) 5.05.1, 3. Wim Brink (Ned) 5.07.8, 4. Harald Oeh- me (O.-Dld) 5.08.3. 5. Archie Marshall (GB) 5.12.6. Klassement na 3 afstanden: 1. Ripperda 140.384, 2. Oehme 142.583, 3. Marshall 142.733. dagelijkse beslommeringen par does naar een toptijd van 59.7 te zwemmen? Enith Brigitha deed het. Afgelopen zaterdag stond ze gewoon de hele dag als verkoopster in de Hema. Met de Slnterklaasdrukte geen baantje, waarbij je het op je dooie ak kertje af kunt. Maar Enith Bri githa had toch genoeg energie over om tot een rekord-explosie te komen. Toch kan er nog wel het een en ander worden bijgeschaafd aan het talent dat Enith Brigitha heeft. Niemand die dat beter weet dan Wil Storm, een train ster met een grote reputatie en een al even grote vakkennis. Wil Storm is bijvoorbeeld de vrouw achter het Nederlandse rugslag-talent Bob Schoutsen. Zij zegt over Enith: „Ze is enorm sterk in haar benen. On gelooflijk gewoon. Haar snelheid is goed, maar haar techniek bij het nemen van een keerpunt kan nog veel beter". Enith Brigitha is daarvan volledig op de hoogte. „Aan dat keren zal ik nog veel aandacht moeten besteden. Het gaat al een stuk beter dan toen ik in Nederland kwam, maar het moet en het kan nog veel beter. Tijdens een wedstrijd probeer ik er altijd wel aan te denken, maar ik heb er gewoon nog teveel moeite mee". Men zou dus geneigd zijn te zeg gen, dat een 25 meter-bad voor Enith Brigitha niet eens zo'n groot voordeel is. Al zegt ze zelf, dat ze liever een sprint trekt op een 25 meter-baan dan op een 50 meter-baan. Wil Storm: „Voor Enith Brigitha zal het verschil met een 50 me ter-baan misschien een halve seconde uitmaken. Dan zou ze dus net boven de minuut zitten. De komende maanden willen we er naar toe werken, dat ze de tijd van 59.7 ook kan zwemmen in een 50 meter-bad". Het moet mogelijk zijn voor de sterke Alkmaarse. In ieder ge val zal de limiet-tijd voor een 100 meter vrije slag voor de Olympische spelen in MUnchen (60.7) geen probleem zijn. Evenmin als voor Hansje Bun schoten en Anke Rijnders. Voor een plaats in de estafette op de 4 keer 100 meter vrije slag reeds zeker van uitzending naar München is zij een „zekere" kandidate. Enith Brigitha kan haar enorme vooruitgang zelf nog maar nau welijks geloven. „Dat Ik zo snel vooruit zou gann, had Ik nooit gedacht. Toen ik dit Jaar bij de winterkampioenschappen 1.01.8 zwom, wist ik wel dat ik nog iets harder zou kunnen. Het was wel hard. BERT BREVOORD Terugkeer Cajkovski in Duitse Bundesliga NEURENBERG „Tsjik" Cajkovski, de Zuid Slavi sche oud-international, heeft zich als trainer ver bonden aan de Westduitse club FC NUrnberg. Caj kovski was eind oktober ontslagen als Oefenmeester van Dynamo Zagreb. Het contract met NUrnberg loopt tot het einde van het seizoen. Cajkovski heeft in Duitsland reeds verscheidene grote successen geboekt. Onder zijn leiding werd FC Köln in 1962 landskampioen en won Bayern MUnchen de Europacup II in 1967. Bailey ging neer tegen pudi Lubbers Keulen Rudl Lubbert Nederlands kampioen bok sen in het zwaargewicht, heeft eisteravond In Keulej de 38-larige Amerikaal Dave Ballev in de vierdt ronde knock-out geslagen Op het moment van de be slissing had Lubbers (9! kg.) reeds veel meer pun ten vergaard dan Baile| (108,5 kg.), die op zijn con to toch overwinningen o| Mildenberger, Weiland e< Zech heeft staan.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13