NIEUWE PROFESSOR WIL SNOEPBELASTING Echtscheidingskwestie beheerst Italiaanse presidentsverkiezingen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN LEIDSE COURANT Rassenberaad hervormden in Zuid-Afrika NAIROBI Zes van de acht Zuidafrikaanse kerken, die lid zijn van de Wereldbond van hervormde kerken, zijn voor stander van een regionaal ras senberaad, zoals dat is voorge steld op de hervormde wereld- assemblee in Nairobi. De assemblee van Nairobi beval de regionale rassenconferentie aan om de Zuidafrikaanse ker ken de gelegenheid te geven sa men de consequenties van het evangelie voor het rassenvraag stuk onder ogen te zien en sa men te zoeken naar middelen ter verbetering. De Nederduitse gereformeerde synode, onder voorzitterschap van moderator dr. J. Vorster, achtte het beraad aanvankelijk .nutteloos, doordat naar haar zeggen de Nederduitse kerk reeds bij voorbaat veroordeeld is door de assemblee. Thans ech ter schijnt de kerk wel bereid te zijn om eventueel een wat mer naar het beraad te sturen en officieelte reageren op de conclusies van het beraad. De kleinere Nederduitse hervorm de kerk voelt meer voor een wisseling van memorandums als noodzakelijke voorwaarde vóór het starten van een dialoog over de rassenkwestie. De ker ken die vóór het beraad zijn, zul- len spoedig uitgenodigd worden om leden te benoemen voor comité van voorbereiding. Het ligt in de bedoeling, aldus de se- cretaris-generaal van de her vormde wereldbond, ds. E. Per- ret, dat de Zuidafrikaanse ker ken zelf agenda, plaats en tijd vaststellen. Naast de leden van het comité zal ook de staf van de hervormde wereldbond aan het rassenberaad deelnemen. De Journalistieke tekeningen van Ton Hoogendoorn worden ten toon gesteld in de Vlack-zaal van perscentrum Nieuwspoort te Den Haag tot en met 24 de cember. Gljs Hording, kunstcriticus van de Nieuwe Haagse Courant zal op zaterdag 11 december te 16.00 uur een beschouwing geven over het werk van de kunst schilders J. H. Grauenkamp en J. G. M. Delfgaauw dat t/m de 19de te bezichtigen zal zijn in Museum Rijswijk. AMSTERDAM De Vrije Universiteit heeft als eer ste een hoogleraar die zich volledig bezig zal houden met de sociale en preven tieve tandheelkunde. Prof. dr. B. Houwink, 41 jaar en tot voor kort hoofd van de TNO-werkgroep voor tand en mondziekten, heeft op dracht gekregen aan de VU onderwijs en onder zoek te organiseren in een richting waarvan volgens hem zelfs veel tandartsen nog niet weten waar het ei genlijk om gaat. In zijn inaugurele rede verduide lijkt de nieuwe hoogleraar 't eerste deel van zijn leerop dracht met een definitie uit 1903. Sociale tandheelkunde is volgens deze beschrijving een vak dat zich bezikhoudt met de algemene gezondheidstoestand van de gebitten, het bekend ma ken van de gebreken, het aan geven van de weg om die ge breken te verhelpen en het met kracht aandringen om verbete ringen te realiseren. Preventieve tandheelkunde is vol gens prof. Houwink en onge lukkig anglicisme, dat beter vervangen kan worden door bij voorbeeld mondhygiëne. Het sa mengaan van deze twee specia lismen illustreert hij met "de unieke werking van fluor". De preventieve tandheelkunde heeft volgens de Amsterdamse hoog leraar aangetoond dat fluoride ring van het drinkwater helpt om gebitten gaaf te houden; de sociale tandheelkunde moet nu zorgen dat deze fluoridering overal wordt doorgevoerd. Sociale tandheelkunde impliceert een samenhang tussen de tand heelkunde en de sociale weten schappen (o.a. sociologie en psychologie). Geeft dit geen communicatieproblemen? Prof. Houwink: „We hebben nog maar weinig ervaring met sociologen. De socioloog die hier aan de af deling sociale geneeskunde is verbonden, geeft nuvoor onze studenten college sociologie. La ter hopen we zelf een andra- goog aan te kunnen stellen. Na tuurlijk moeten we ons aan el kaar aanpassen. Je hoort nu on der de tandartsen nog wel eens het grapje: praatjes vullen geen gaatjes, maar dat gaat wel voorbij. We merken op onze af- Prof. dr. B. Houwink acht het on- deling voornamelijk met jonge juist om in dit „schrikbarende mensen, die bovendien veel met tekort aan curatieve hulp" het patiënten om moeten gaan. hoofdprobleem te zien. Dat zou Daarom verwacht ik dat de een denkfout zijn. Een veel be- meer psychologische aspecten van de sociale tandheelkunde vrij gemakkelijk in de opleiding verwerkt zullen kunnen worden. Op het ogenblik moeten we nog veel improviseren, waardoor er welens roofbouw op de kleine groep medewerkers gedaan wordt. We moeten zelf nog leren om de niet-tandheelkundige as pecten van dit vak onder de knie te krijgen. Er bestond tot nu toe in Nederland geen oplei ding in de sociale tandheelkun de". Op het bureau van profes sor Houwink ligt een van de basisstudieboeken in de sociolo gie. Het opzetten van een nieuwe stu- dièrichting impliceert niet al leen dat er studenten opgeleid moeten worden, maar dat bete kent ook dat er wetenschappe lijk onderzoek moet worden ver richt. Ook op' dit terrein moet er vol gens prof. Houwink voorlopig worden geïmproviseerd, want er is in Nederland nog nauwelijks systematisch onderzoek verricht naar de meer sociale aspecten van de tandheelkunde. Er zijn wel enkele enthousiaste mensen geweest die wat gegevens heb ben verzameld, maar eigenlijk staat deze nieuwe richting toch nog voor een onontgonnen ter- Om maar ergens te beginnen is een van de medewerkers van prof. Houwink gestart met een analyse van de behandelingsbe hoefte onder het VU-personeel. Verder is men begonnen met een onderzoek naar de invloed P WPr 'n° van ot zwangerschap op het ont- langrijker aspect van de tand heelkunde is volgens hem de preventie (het voorkomen) van tandbederf. Daarmee zijn we dan aangeland op 't stokpaardje van prof. Houwink. Hij is veertien jaar werkzaam geweest in het onderzoek naar de fluoridering van drinkwater. Tijdens zijn TNO-tjjd heeft prof. Houwink meegewerkt aan het fluoriderii^sonderzoek in Tiel en Culemborg en de erveringen die hij daar heeft opgedaan vor men een hechte basis waarop toekomstig onderzoek kan bouwen. Hij praat graag en en thousiast over het werk dat in deze Betuwse gemeenten is ver richt. De tegenstanders van fluoridering voeren vaak aan dat men meer zal gaan snoepen als het water gefluorideerd is; omdat dan toch alles geoorloofd in Tiel 'niet'waar ^oleens1 ofof Een goede tandverzorging vereist regelmatig borstelen i Tiel niet waar. Volgens prof. Houwink gaat men juist minder snoepeD als het water gefluori deerd is, om een goed gebit goed te houden. Een ander inte ressant resultaat van het werk in Tiel is volgens hem de ont dekking, dat nog steeds slechts 60% van de moeders in dit stad je weet wat fluoridering is. Het landelijk gemiddelde is onge veer 53%. Daaruit blijkt volgens prof. Houwink dat men kenne lijk geen last heeft van deze toevoeging van fluoride drinkwater. Dat men zich ken nelijk ook niet interesseert dit fel omstreden procédé acht hij geen bezwaar. staan de het voorkomen van „valse tan den en kiezen". Is een belangrijk onderdeel van de sociale tandheelkunde ziet de nieuwe hoogleraar de organisa- heeft begrip Voor de be de werking van het fluoride de belangrijkste vinding op het ge bied van de preventieve tand heelkunde en in de toekomst blikkend ziet hij de fluoridering van het drinkwater in het hele land als een van de voorwaar den van een goede tandverzor- bepleit bijvoorbeeld de opleiding van school tandverzorgers die onder toezicht van een tandarts eenvoudige gaatjes bij kinderen kunnen vullen. De buitenlandse ervaringen met dit soort hulp krachten schijnen uitstekend te zijn. Op den duur zouden deze van schooltandverzorgsters die van het werk van de schooltand- arts kunnen overnemen, waar mee dan een belangrijk pro bleem van de Nederlandse tand heelkunde - het tandartsentekort - een heel eind bestreden zou i die men aanvoert tegen de gebruiksdrang („het enige goede argument tégen") daar staan zoveel argumenten tegenover dat dit argument zijns inziens wegvalt. Fluortabletten, gefluorideerde tandpasta, tafel- zoutfluoridering e.d. vormen volgens hem geen reëel alterna tief, omdat de mate van be scherming door deze middelen slechts een fractie zou zijn van die van gefluorideerd drinkwa ter. Gekoppeld aan deze fluoridering zou prof. Houwink snoepbelasting zien als logisch vervolg van de accijnzen op ta bak en alcoholhoudende dran- (Van onze correspondent) ROURT Italië is een paar moeilijke weken Ingegaan: de verkiezing van een nieuwe president van de republiek. Het 7-jarig mandaat van Sara- gat (socialist) gekozen in de cember 1964, loopt einde van deze maand af. Over zijn op volging beslist niet zoals in Frankrijk het volk zelf, maar een gecombineerde vergade ring van kamer (630), senaat (320) en gedelegeerden van de provinciale staten (58 leden). Deze vergadering van in to taal 1008 leden is voor 9 de cember bijeengeroepen. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de nieuwe president al op de eerste dag bij de eerste stemming zal worden aange wezen. Saragat werd in 1964 pas na dertien dagen en 21 stemmingen gekozen. Zouden D.C. (katholieke partij) en communisten het eens kunnen worden over een gemeen schappelijke kandidaat dan was de nieuwe president al op 9 december gekozen. Want sa men beschikken zij over 682 van de 1008 leden. Maar die mogelijkheid moet althans in de praktijk uitgesloten worden president is dit keer daarom zo moeilijk omdat de verkie zing nauw verband houdt met het komende referendum over afschaffing van de echtschei ding. Echtscheiding is in een zo katholiek land als Italië een gecompliceerde zaak. Een jaar geleden heeft het parle ment een echtscheidingswet goedgekeurd die in bepaalde beperkte gevallen scheiding toestaat. De kerk acht deze wet In strijd met het tussen kerk en staat gesloten concordaat dat het kerkelijk huwelijk (ook zonder civiel huwelijk) als wettig erkent. En aangezien ie der kerkelijk gesloten huwelijk onontbindbaar is. bleef de kerk in Italië haar principieel verzet tegen de scheidingswet volhouden. Eén van de midde len om deze wet ongedaan te maken was het aanvragen van een volksstemming, waartoe de grondwet het recht geeft. Minstens 300.000 kiezers moes- Niet ten daarvoor op lijsten tekenen. Binnen een paar weken na de scheidingswet waren 1.500.000 handtekeningen bij elkaar, niet alleen van geestelijken, monniken, nonnen en praktize- rende gelovigen, maar volgens ruwe schattingen ook van 200 tot 300.000 communisten. het beginsel, maar wel over de uitvoering van het referendum is de DC sterk verdeeld. Van de propaganda voor het referendum maakte zich aanstonds de conservatie ve vleugel met monarchisten en neo-fascisten meester. Dat beloofde, als het referendum werkelijk gehouden werd, een fanatieke strijd te zullen wor den tussen rechts en links.vor- men aannemend van een gods dienstoorlog. En zou het refe rendum tot resultaat hebben dat de scheidingswet ongedaan were gemaakt, dan zouden de bestaande regeringspartijsn onmiddellijk uit elkaar vallen. De vorming van een nieuwe centrum-links regering zou de eerste maantjen uitgesloten zijn. Italië, dat toch al lijdt onder een ernstige economis crisis met stagnerende pro- duktie, zou onbestuurbaar wor den. Alleen het neo-fascisme zou ervan profiteren. Vandaar een streven bij de ka tholieke partij en de commu nisten om van het referendum af te komen. Tussen beide partijen is dat achter de schermen een zaak geworden van loven en bieden. Zijn de communisten bereid hun stem te geven aan een progressieve katholiek als president van de republiek, dan is de katholieke partij van haar kant bereid het referendum te laten lopen. In hoeverre de communistten kunnen rekenen op zulk een belofte van een in zichzelf sterk verdeelde katholieke partij is de vraag. Zij kunnen ook anders. Stemmen zij voor een socialistische kandidaat als president van de repubiek, dan kan bij een moeilijke langdurige regeringscrisis de nieuwe president het parle ment ontbinden en nieuwe kiezingen uitschrijven. In dat geval is het referendum v lopig van de baan. Maar nieuwe verkiezingen zijn in deze tijd voor Italië groot risico. Men wrijft zich de ogen uit als men leest wat in deze dagen gaande is in labrië ln Zuid-Italië. Het oude kader van de partijen, niet één uitgezonderd, is verdwe nen door emigratie naar noorden of naar overzee. Wat ervoor in de plaats is geko men zijn tweede- of derderangs krachten, die door onbe kwaamheid de deur wijd open zetten voor het neo-fascisme. Dit nieuwe fascisme schrikt evenals in de dagen Musolini voor geen geweld te rug. Men gooit met zelf maakte cocktailbommen, muren worden volgeplakt met biljetten, tienduizenden vlug schriften beschimpen de politi ci van alle partijen in een taal waar politici en justitie niets tegen doen. Het hoofdkantoor van de socialisten in Reggio Calabrië is tweemaal in brand gestoken, viermaal het gebouw van de communisten, bommen tegen eigendommen of particu liere woningen van de D.C., auto's van tegenstanders v den door brand vernield, poli tici op straat afgeranseld, t vindt in de brievenbussen dreigbrieven of gedreigd wordt per telefoon. Er heersen toe standen waar men in Turijn of Milaan geen flauw benul heeft. De kreet van de neo- zi's is: op van het zuiden n het noorden en wie niet n doet zal sterven. Wie onder deze omstandigheden voor de komende zeven jaar president van de Italiaanse i publiek wordt, is van niet ge ringe betekenis. Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwplj- "pn, verstuikingen, stijve nek pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk In de huid doordringend, werkt Alge- sal diep op de weefsels ln tot aan de haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtesensatic of Irritatie van dc huid te veroorzaken) en «•doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tut in de gewrichten. Beu- matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats vooreen durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet lot de pijn uitbreekt I

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12