Cciddc Gouoant Zestienhoven moet voorlopig blijven Voorlopig geen onaf hankelij kheid 1 Rus met i brein Geknoei met halogeenlamp kan geld kosten MINISTER DREES: ItS Loten om baan in Engelse gasfabriek Phnom Penh onder raketvuur fris r, Langharige militairen in afzondering LEIDER SURINAAMSE HINDOSTANEN: Ruim 200 ontslagen in Nijmegen DINSDAG 7 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 I jskou (Tass) —De Russische (ngenleur Joseph Prichodko uit lelekess aan de Wolga kan nutloos getallen van vijf cijfers trmenigvoldigen uit elk ge- e ]i|*enst getal de wortel trekken ig m teksten lezen met „fotografi- che" snelheid en daarbij ge- ie vi ijktijdig het aantal letters per 5 rijt regel tellen, zo staat in de jong- 'e editie van het blad „Spoet- M"- treve chodko werd dezer dagen Ee enodigd in Moskou voor dmill ledstrijd met een computer. De reldrinoeilijkste opgave wa: eerst tien getallen in u op, dan nog «fan die getallen, ga het verschil dlovs a in de totalen van de twee pei roepen en onthoud dat, kwa- rateer drie getallen van vier ijfers een voor een, en voeg an de som van de kwadraten el eerder vermelde verschil e,. Wat komt er dan uit? ingenieur moest dit alles uit hoofd doen, en het antwoord een bord schrijven. Het kost- hem zeven minuten, slechts minuut meer dan de machi- -bsl Van een onzer verslaggevers BREDA Steeds meer mensen willen halogeen lampen op hun auto. Daar hebben ze geen ongelijk in, want een halogeenlamp geeft meer licht, gaat lan ger mee, behoudt zijn hel derheid (omdat het bolle tje niet zwart wordt). Te genover deze voordelen staat, dat de halogeenlamp aanzienlijk duurder is. Het Algemeen Politieblad van deze week, een deskundige cite rend, heeft het over „zo'n dikke honderd gulden". Het gaat dan om de kosten van complete ha- logeenlantaarns, inclusief dus de reflector en het lantaarnglas. De hoofdverlichting van de auto is aan wettelijke normen gebon den. Om daaraan te kunnen vol doen moet men niet alleen be schikken over een van een rijkskeurmerk voorziene appa ratuur, maar het verdient ook aanbeveling van tijd tot tijd de afstelling van de koplampen te laten controleren. Wanneer men 'n halogeenlamp zon der meer plaatst in een conven tionele lantaarn, dan leidt dat tot verblinding van tegenliggers. Dat mag dus niet. De industrie voorziet derhalve halogeenlam pen van een iets andere voet, zodat het zonder meer verwisse len niet mogelijk is. Daarmee zou de kous af zijn, ware het niet, dat er handige jongens zijn, die de voetjes van de halogeenlampen ombouwen, ze weer terug doen in het oor spronkelijke doosje en voor een relatief zacht prijsje van de hand doen. Het algemeen Politieblad signa leert zo'n geval, waarbij een ze kere firma Rodeko een Philips- Halogeenlamp voorziet van een conventioneel voetje en de lamp vervolgens te koop aanbiedt in de oorspronkelijke Philips ver- pakking. Op het doosje zit dan wel een strookje waarop staat: omgebouwd door Rodeko. Het politieblad waarschuwt, dat Staart van het jaar heter voor de haas Tn 1970 Inviteerde de kalender aan ,,de staart" van het jaar werkgt vers en werknemers om bij afspraak of op eigen verzoek rond d traditionele december-feestdagen een soort van wintervakantie in t voegen. De paar dagen dat er tussen tweede kerstdag en oudejaa nog te werken viel, waren veelal de moeite niet om de verwarmin, aan te zetten of de motoren te laten draaien. Dit jaar is de staart van het jaar veel beter voor de baas; tweed kerstdag valt op zondag en dat levert de telling nog vier-en-een-halv dag op vóór de meeste werkers voor de oliebollen en de appelbeignet naar huis trekken. Leuk voor de nationale produktiviteit, wannee tenminste tegen die tijd het weer of andere onverwachte oorzakei niet gaan tegenwerken. Maar niet zo leuk voor het op de winter ingestelde toeristische bedrij dat naar verluidt vreest tevergeefs te zullen wachten op d' „piek" welke vorig jaar rond kerstmis en nieuwjaar bereikt kot worden. In 1972 wanneer dank zij het schrikkeljaar de kalende een sprong van twee dagen maakt belooft het perspectief wee beter te worden, maar iedereen vindt wat morgen komen kan nooi zo leuk als wat hij vandaag graag had willen hebben. Beter afspreken A Her belang is overigens erbij gemoeid, dat volgend jaar het onder wijs terzake van de kerstvakantie betere afspraken maakt dan ii* 1971 geschied is. Conform de richtlijnen voor de rijksscholen heef een groot deel van het onderwijs het begin van die vakantie vastge steld op 18 december om dan 3 januari de poorten weer te openen Maar een ander deel heeft vastgehouden aan de traditie slechts eef paar dagen vóór kerstmis vrij te geven en tot na Driekoningen do school de school te laten. 'ie is bij deze „spreiding" gebaat? Wij denken: niemand. Ook moeder de huisvrouw niet. degene die met dergelijke lam pen rondrijdt, het risico van een bekeuring loont. Halogeenlam pen mogen v sluitend gevoerd worden met bijbehorend gla reflector. Op het glas moet het merk H.C.R. /E-4 staan, (de 4 mag ook een ander cijfer zijn). Boris Spasski zal binnenkort zijn wereldtitel schaken moeten ;espirdedigen tegen de Amerikaan Robert Fischer. Spasski zorgt KNI ir dat zijn lichamelijke conditie ook op peil is en dat'doet hij door terdfidei van een partijtje tennis in Sochi aan de Zwarte Zee. INDEN Arbeiders van de gasfabriek van Greenwich, een nte in zuidoost Londen, zullen deze week deelnemen n loterij, waarin hun baan op het spel staat. De win- vallen zonder werk en krijgen een vergoeding van naximum 2.600 pond, die in het Engels „een gouden hand- u ik" genoemd wordt. ize zondelinge loterij draagt de goedkeuring weg van de di- ie en de vakbonden. Vorige week kwam de directie tot besuit, dat 122 arbeiders ontslagen moesten worden we- ver doorgedreven automatisering. De vakbonden hebben chter een overeenkomst afgedwongen, die bepaalt dat aan edere overtollige arbeider een meer dan normale vergoeding litbetaald moet worden. i gevolg van dit aanlokkelijke voorzuitzicht boden ruim 300 rbeiders zich spontaan aan om hun ontslag te krijgen. De di- ectie stond dus voor het probleem, dat ze een keuze moest sen. Zij pleegde overleg met de vakbonden en gooide het op 'n :coordje over een loterij. DEN HAAG (ANP) Minister Drees (Verkeer en Water staat) is van mening, dat sluiting van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven alleen kan worden overwogen als er een andere vervangende luchthaven in de omgeving van de Maasstad beschikbaar zou komen. De positie van Zestienhoven kan opnieuw worden bekeken als een beslis sing over de plaats van een tweede nationale luchthaven tezijnertijd is genomen. Zolang geen tweede grote lucht haven operationeel is, zal een secundaire luchthaven bij Rotterdam aanwezig moeten zijn, omdat anders een on aanvaardbare extra belasting voor Schiphol zou optreden. die dit gisteren ant woordde op vragen van de bur gemeester van Rotterdam W. Thomassen en enkele wethou ders, heeft tijdens het gesprek in Den Haag voorts gezegd, dat thans maatregelen worden voor bereid ter beperking van het nachtvliegen. Het verzoek van het Rotterdamse College van B. en W. om Zes tienhoven geheel voor het nach telijk verkeer te sluiten, kan volgens minister Drees niet vol ledig worden gehonoreerd om dat deze luchthaven wat de nachtelijke hinder betreft niet in een uitzonderingspositie ge plaatst kan worden. Tevens wordt door het ministerie van verkeer en waterstaat on derzocht op welke wijze de hin der tengevolge van het lesvlie- gen met verkeers- en sportvlieg- tuigen verder terug kan worden gebracht. PHNOM PENH (Reuter-AFP) Voor het eerst sedert twintig maanden geleden in Cambodja op grote schaal gevechten tus sen regeringstroepen en com munistische guerrillastrijders begonnen, is het centrum van de hoofdstad Phnom,Penh dinsdag door raketten getroffen. Drie raketten van groot kaliber vie len kort na middernacht in het centrum van de stad. Twee vrouwen en een kind werden bij de explosies gewond. Ook het vliegveld was het doelwit van een raketbeschieting. De leerlingen van een school i Amsterdamse Staatsliedenbuurt voerden gisteren niet alleen de monstrerend een actie tegen de vervuiling, zij grepen ook bezems en andere schoonmaakartikelen om de daad bij het woord te (ADVERTENTIE) Eerst de man dan de hal...! Tri werkgeverskringen is men nogal ontsticht over de scherpe aanval A len welke vakcentrales in hun eigen pers op de heer Bakkenist aanvoerder van het werkgeversteam in de loononderhandelingen hebben laten ondernemen. Artikelen in de vakbondsbladen nemei1 de heer Bakkenist vanwege zijn nogal luxe privé leven op de korrel en proberen hem met titels als „De Colijn van de loonpolitiek anno 1971" tot de zwarte piet van het sociaal-economisch overleg te maken en dergelijke strijdmethode heeft onze bewondering niet; slaat mei" eenmaal die weg in, dan is het einde van de verwikkelingen niet t< zien, aangezien iemand die „eerst de man en dan de bal probeert U spelen" soortgelijke tegenpraktijken uitlokt. We herinneren ons bo vendien nog, hoe boos velen in het N.V.V. waren, toen hun toenma lige voorzitter KIoos verweten werd, dat hij als president-commissa ris in de verwikkelingen rond Het Vrije Volk t.a.v. bedrijfssanerin^ en ontslagen precies dezelfde besluiten nam, welke de vakbeweging werkgevers bij faillissementen, fusies en bedrijfsreorganisatie ver wijt. Overigens is de bron van alle ellende weer een onverstandig interview dat de heer Bakkenist in Elsevier heeft laten publiceren. „Openheid" is en mooi ding; maar soms zou het voor het algemeen welzijn betei zijn, Indien vooraanstaande personen die weten dat ze op een opera tietafel van de communicatie-media liggen, wat meer dachten aan de ware spreuk die vertelt dat spreken vaak de waarde van zilver, maar zwijgen soms die van goud hebben kan. Het college minister gevraagd spoedig uit zicht te bieden op de plaats van een tweede luchthaven. De be windsman heeft daarop geant woord, dat de voorbereiding van W. DREES JR de beslissing hierover nog wel twee jaar zal vergen. De vraag ligt thans nog volledig open of de tweede luchthaven meer naar het zuicfen of meer naar het noorden gesitueerd zal worden, W. heeft de Als de beslissing is gevallen zal de rijksoverheid zich bezinnen op de positie van alle secundai re luchthavens in West-Neder land, waaronder ook die van Zestienhoven. (van één onzer verslaggevers) ARNHEM In de praktijk blij ken de dames er beter slag te hebben het lange haar rei zuiver te houden dan de n nen, die het haar lang hebben groeien. In de Saksen Weimar- kazerne te Arnhem zijn in ieder geval een paar militairen enke le dagen in quarantaine ge weest, omdat zij onder de luizen zate. De kazerne-arts heeft hen bevolen dat ze eerst de haren moesten laten afknippen, daarna konden ze onderhanddn worden geno men om te worden ontsmet. In middels zijn de jongens met hun kortgeknipte kopjes weer ge voegd tussen de andere colle- i wijnkelder. Ze werd hierbij vergezeld door Weer minister in Suriname afgetreden PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse minister van volksge zondheid R. Vonsee heeft zijn ontslag ingediend. Hij is giste ren afgetreden. De heer Vonsee, een vrouwenarts, wil in Neder land verder studeren en een proefschrift schrijven. Na zijn promotie ligt het in zijn bedoe ling weer naar Suriname terug In totaal zijn nu vier ministers uit het kabinet-Sedney dat na de verkiezingen van1969 tot stand kwam, afgetreden. Het zijn de heren drs. A. Biswamitre. die de portefeuille van arbeid en volkshuisvesting beheerde en na rijp beraad aftrad, dr. R.M. Na- nan Panday belast met onder wijs en volksontwikkeling in verband met een proces, en ir. R. Shankar van Landbouw, vee teelt en visserij, die de vorige week benoemd is tot directeur van de Stichting Machinale landbouw te Wageningen (Suri name). Er zijn nog geen minis ters op deze opengevallen plaat sen benoemd. Paramaribo (ANP) De Hindos- taanse Vaten Hltkari Partij (Vhp) in Suriname handhaaft haar standpunt van geleidelijke groei naar volledige zelfstandig heid, aldus de fractievoorzitter van de VHP- de grootste rege ringspartij van Suriname, A Mungra. Hij zei dit bij het be gin van de begrotingsdebattcn De fractievoorzitter in de Staten, het parlement Suriname. delijke, op sensatie en macht beluste agitators, aldus de heer Mungra. Hij zei verder, dat zijn partij er niet aan zal mee ker om dit rustige en gekleurde paradijs, dat een voorbeeld voor vele landen vormt, tot een onbe woonbare hel te maken. Dit betekent, aldus de heer Mun gra, dat gedurende de periode waarin de VHP mede regerings verantwoordelijkheid draagt geen stappen door de VHP zul len worden ondernomen om tot een volledige zelfstandigheid te komen. Dit vraagstuk zal pas dan aan de orde worden gesteld, tij. indien aan de voorwaarden, die de staatkundige onafhankelijk- De f-actleleider heid inhoud geven zoals een ze kere mate van economisch zelfstandig zijn, maatschappelij ke en geestelijke groei en natie vorming is voldaan. de pro gressieve nationale partij (PNP) A. Kamperveen zei ver heugd te zijn met de instelling van de zgn. koninkrijkscommis sie. Deze regering is de eerste regering die naar de Surinaam- kunnen geen principiële bezwa- se zelfstandigheid werkt. Er ren zijn tegen de onafhankelijk heid, aldus de heer Kamperveen van de PNP, een regeringspar- De Hindostaanse partij wenst zich niet te laten leiden door emoties van zgn. nationalisten en door bedreigingen de opposltie- p -tij NPS, O. van Generen, stelde dot de Nationale Partij Suriname bereid is de onmiddel lijke zelfstandigheid'van Surina me te aanvaurden. Hij stelde de regering voor niet de omslachti ge weg van de koninkrijkscom missie te volgen, maar een de legatie af te vaardigen met be slissende bevoegdheid. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Bij de Swlft-Ro- blnson schoenfabrieken te Nij megen zullen het komende jaar 160 werknemers ontslag krijgen. Het bedrijf Is bezig met een herstructurering en zal een deel van zijn produktie overbrengen naar drie landen met een lagere levensstandaard. De eveneens in Nijmegen geves tigde bedrijven van Tasto zullen de produktie concentreren in één fubrlek. Dit zal voor SO ft 60 werknemers afvloeiing beteke- ren. Een groot deel hiervan kan c'oor neti'i-rJIJk ve-'oop verkre gen worden. Eerder dit jaar sloot het bedrijf haar vestiging in Deurne, wal ontslag voor 40 werknemers betekende.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9