AUTOINDUSTRIE LAM DOOR LOONCONFLICT „SPUITVERBOD VOOR POELIERS Overleg pensioenplicht ernstig in gevaar Oplossing Midden- Oosten is nog mogelijk Wachter overweg weer voor gerecht Noord-Korea boos op Zuid-Korea Spanje in luchtbus- project Bij DAF nog 2 weken werk Crisis rond Euratom Pontje overvaren geefiets van de slijter... «NSDAG 7 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT zoekir nand n fort Abba Eban: New York (DPA) De Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties verklaard dat oplossing van de kwestie Midden- Oosten door onderhande lingen nog steeds moge lijk is. Wanneer er geen voorafgaande voorwaar den worden gesteld kan de bemiddeling van Gun nar Jarring worden her vat. Een voorstel daartoe, op basis van de resolutie van 1967, zal Israel zon der voorbehoud aanvaar den. Ook houdt Israel de deur open voor onderhan delingen over het Ameri kaanse nlan voor een ge deeltelijke oplossing aan het Suezkanaal, aldus Eban. De Israëlische minister had kritiek op de jongste voorstellen van president Sadat van Egypte. Derge lijke dreigementen wek ken niet op tot onderhan delen, zij vormen er een obstakel van. Na de rede van Eban zagen de VN-afgevaardigden met verbazing dat de af gevaardigde van Saoedie- Arabie, Jamil Baroody, en vice-secretaris-gene- raal Constantine Stavro- poulos met elkaar op de vuist gingen. Baroody wil de met alle geweld het woord voeren, ondanks het feit dat er vier spre kers voor hem waren. Toen Baroody toch het spreekgestoelte beklom werd zijn microfoon uit geschakeld. Hij gaf daar op de vice-secretaris ge neraal een stomp. Ver scheidene afgevaardigden sprongen op om de vech tende mannen te schei den. Breda Opnieuw heeft de Bredase rechtbank gister middag enkele uren be steed aan het tragische ongeval dat zich op 19 juli van het vorige jaar voltrok op de bewaakte overweg aan de Moerdljk- seweg in Zevenbergschen- hoek. Doordat toen de af sluitbomen van de over weg te Iaat werden geslo ten, kwam de trein van 11.37 uur uit de richting Roozendaal op de over weg in botsing met een personenauto. Drie perso nen: J. Broeken, R. Broe ken en Cl. Broeken uit Den Haag kwamen daar bij om het leven. Aan de 26-jarige overwegwachter inmiddels rangeerder geworden werd schuld aan hun dood verweten. „Deze zitting heeft slechts een bevestiging van de al reeds eerder bekende fei ten gebracht", aldus de officier van justitie, mr. M. Kooperberg. ..Er is geen andere conclusie mogelijk dan dat ver dachte heeft gefaald en niet voldoende oplettend en voorzichtig is ge weest". Mr. Kooperberg eiste 1 maand voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd en een boete van 250.- of 50 dagen. Hij hield in zijn eis rekening met de gun stige beoordelingsstaat van verdachte. De raadsman mr. C. Jutte, begon met namens zijn cliënt deelneming te betui gen aan de nabestaanden van de slachtoffers. Mr. Jutte meende dat onvoor zichtigheid en onoplet tendheid niet passen in de persoonlijkheid van zijn cliënt. Hij concludeerde primair tot vrijspraak en subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal over veer tien dagen uitspraak HONGKONG (AFP) - „Noord- Korea heeft de Zuidkoreaanse regering beschuldigd van het ontketenen van een misplaatste en grootscheepse anti-commu nistische campagne onder het voorwendsel van een zogenaam de dreiging van de kant van Noord-Korea". De beschuldiging volgde op de af kondiging van de noodtoestand door president Tsjoeng Hee Park van Zuid-Korea. Volgens Park wil Noord-Korea zich met geweld van het zuiden meester maken. MADRID (RTR) De Spaanse regering heeft besloten deel te nemen aan het project voor een Europese luchtbus, waarbij al Nederland, West-Duitsland en Frankrijk betrokken zijn. Spanje zal in de jaren 1972-1975 vier toestellen van het type a- 300b voor de middelgrote af stand kopen. Voorts zal Spanje deelnemen aan de bouw van het vliegtuig. BRUSSEL (ANP) Euratom, de Europese gemeenschap voor atoomenergie, verkeert in een ernstige crisis. Het overleg In de Europese ministerraad over het meerjarenprogramma voor het gemeenschappelijke onder zoekcentrum van Euratom is gisteren rond middernacht vol komen vastgelopen. De Neder landse ambassadeur bij de EEG, Sassen, sprak over een complete impasse. De Europese commissie had het ontwerpprogramma voor drie jaar op tafel gelegd, dat onge veer 650 miljoen gulden vergde. Hierover kon geen overeenstem ming worden bereikt. Met het mislukken van deze be spreking is het gemeenschappe lijke onderzoekcentrum van Eu ratom, dat vestigingen heeft in Petten (Nederland). Ispra (Ita lië), Geel (België) en Karlsruhe (Duitsland) in een zeer penibele situatie geraakt, evenals zijn ruim 2000 personeelsleden. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De Duitse auto-industrie dreigt volledig lamgelegd te worden nu werkgevers en vakbonden in de metaalindustrie nog steeds niet tot een overeenkomst zijn gekomen. Gisteren sloten de poorten van de V.W.-fabrie- ken in Wolfsburg, Hannover, Salzgitter, Emden. Bruns- wijk en Kassei. Ook de BMW-fabriek in München zet te gisteren de produktie stop. Een tweede fabriek van BMW in Dingolfing, Oost Beieren zette gisteren de produktie nog voort. Niet voor lang. Verwacht wordt dat deze fabriek vandaag of morgen ook de poorten zal slui ten. Mercedes en AudiNSU sloten verleden week al. Oorzaak van deze tijdelijke bedrijfssluitingen is het looncon- flict in de metaalindustrie in Noord-Baden en Noord-Wurtem- berg waar de grootste leveran ciers van auto-onderdelen zijn gevestigd. Vooral aan Bosch-on derdelen is een groot gebrek ontstaan. De voorraden van de fabriek (o.a. autolampen, dyna mo's en accu's) zijn beperkt, terwijl bijna alle Westeuropese autofabrieken onderdelen van Bosch betrekken. Ook bij een snelle oplossing zal het loongeschil nieuwe slachtof fers maken. Ford Genk is bijna door haar voorraad onderdelen heen en heeft al aangekondigd donderdag de produktie van personenwagens (Ford Capri) en maandag de produktie van bestelwagens (Ford Transit) te moeten staken. Bij Ford Keu len, waar Capri 17 en 20 M wor den gemaakt, zijn nog onderde len aanwezig om de produktie tot vrijdag voort te zetten. Niet-Duitse automerken zijn door de staking in Duitsland al bijna evenzeer in het nauw gedreven. DAF bv. heeft slechts een voor raad Bosch-onderdelen votr een produktie van twee weken. Is er voor die tijd geen oplossing in de Duitse metaalindustrie bereikt, dan zal DAF haar fabrieken in Eindhoven en Born eveneens moeten sluiten. SLIKKERVEER (ANP) In dichte mist ls vanmorgen het pontje van Slikkerveer naar Ridderkerk door een tanker overvaren. De schipper van het pontje (45) is daarbij verdron ken. Er bevond zich slechts één passa gier aan boord toen het ongeluk gebeurde, een jongen van tien jaar. Hij werd gered en naar een ziekenhuis gebracht. (ADVERTENTIE) f (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overleg in de Stichting van de Arbeid over het invoeren van een wettelijke pensioenplicht voor loontrekkenden ter aanvulling op de AOW/AWW-ultkering is in ernstig gevaar. Oorzaak daarvan is het recente vak bewegingsplan om nu al met de premieheffing te begin nen teneinde een financieringsbron te scheppen voor uit breiding van de sociale woningbouw. Volgens het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond en zijn zusteror ganisatie VNO deelt die opvatting doorkruist dat plan het compromis, dat tot dusver is bereikt bij de voorberei ding tussen werkgevers en werknemers. Dat compromis hield onder meer in, dat de uitvoering van de wettelijke pensioenplicht zou worden opgedragen aan de orga nen, die zich ook nu al met pen sioenvoorzieningen bezighouden, onder andere de verzekerings maatschappijen. De uitwerking van de basisgedachten zal nog een jaar of vier duren. Men krijgt dan niet meteen een aan vullend pensioen van betekenis, want zo'n regeling moet nog groeien, met name wat de pre miekant betreft. De vakbewe ging heeft nu in het kader van haar kritiek op het beleid van de overheid voorgesteld om al vast met de premieheffing te beginnen. De betrokkenen krijgen dan eerder een redelijk pensioen en intussen kan de premie worden gebruikt voor de woningbouw. De werkgeversorganisaties stellen zich op het standpunt, dat op trekking van de AOW/AWW tot het netto-minimumloon, verho ging van de uitkeringen aan zo genaamde oud-invaliden en in voering van een volksverzeke ring tegen arbeidsongeschiktheid (de WAO is alleen voor werkne mers) voorrang moeten krijgen. Voorts is men van oordeel, dat de sociale premies slechts be perkt kunnen stijgen, hooguit met 3 procent van het nationaal inkomen. Deze 3 procent is al verre van voldoende om de ge noemde prioiteiten te bekosti gen; bovendien is voor aanpas sing van de bestaande voorzie ningen al extra premie nodig. Het zal dan ook onvermijdelijk zijn naar besparingen elders te zoeken, welke men denkt te vin den door de kinderbijslagen voor het eerste en tweede kind niet verder te verhogen, wat tot geleidelijke premieverlaging leidt en door een eigen risico in te voeren voor ziekenfondsverze kerden. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Nederlandse poeliers zullen voor taan geslacht pluimvee en geslachte wilde en tamme konijnen niet meer mogen „spuiten". Al geruime tijd worden in Duitsland kippen en ko nijnen ingespoten met glutamaten, die voor een meer malse smaak moeten zorgen. Omdat de produktie van pluimvee in ons land de behoefte tweemaal overtreft heeft het produktschap voor pluimvee en eieren In Zeist exporteurs tot 1 ja nuari a.s. de mogelijkheid gegeven exportkippen en konijnen met glutamaten te spuiten. Hoewel de „onschadelijkheid" van glutamaten niet bewezen is, („ik kan het enkel vermoeden", al dus een voorlichter van het ministerie van Land bouw) heeft het produktschap de exporteurs niet in het nadeel willen stellen op de Duitse markt. Behalve de betere smaak zorgen glutamaten. die met een grote hoeveelheid water worden toege diend, voor een zwaarder gewicht van kip of ko nijn. waardoor er sprake is van concurrentiever valsing. Behalve de exporteurs bleken de laatste tijd steeds meer poeliers tot het spuiten van glutamaten over te gaan. „Slagers zijn er ook heel sterk in, in het toedienen van glutamaten vooral de hammen worde er malser mee gemaakt. Ook het gehakt en soepen, cezondheidstechnisch heeft dat geen gevolgen. Het gevaar bestaat echter dat van het één het lier komt. Wij willen het pluimvee schoon hou den. vandaar het verbod. Het spuiten is je reinste consumentenbedrog", aldus de lichter van het bedrijfschap Plulmveehandel Industrie in Den Haag, de heer Smits. Oostenrijker: Nederlander liever dan Italiaan WENEN (DPA) Oostenrijkers zien liever Nederlanders dan Italianen of Tsjechoslowaken, zo blijkt uit een onderzoek naar de vraag, hoe Oostenrijkers over andere Europeanen denken. 47 procent van de ondervraagden zetten de Duitsers boven aan hur voorkeurslijst, terwijl bij 42 procent de Zwitsers de bovenste plaats kregen. Op de schaal van 1 t/m 5 kwamen de Nederlan ders en de Hongaren over het algemeen op de derde p'ants, terwijl de Italianen en Tsjecho slowaken op de vijfde plaats kwamen. Lewis Powell opperrechter WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse Senaat heeft gis teravond met ..9 tf";en 1 stem de benoeming ven Lewis Powell tot rechter bil het ooggc- rechtshof goedgekeurd. Hij was door president Nlxon voorge steld om de vacante zetel var rechter Hugo Black te bezetten. Beelden groep beschadigd met bijl BIELEFELD (DPA) Een reliëf, voorstellend de kruisafneming van Christus, dat waarschijn lijk zevenhonderd jaar geleden door monniken In zandsteen in het Teutoburger Woud bij Bad Meinberg is uitgebeiteld, Is ernstig beschadigd met bijl slagen. De steengroepering, die jaarlijks door eon half miljoen mensen wordt bezocht, was voor de tijd van Karei de Grote vermoede lijk een germaans heiligdom. Miljoenen Chevrolets teruggeroepen Detroit (Reuter) Generat "Mo tors heeft gisteren bekendge maakt dat zi) 6,7 miljoen Che vrolets (personenauto's en vrachtwagens) van dc jaargan gen 1965 tut en met 1969 zal te rugroepen om de motoren vast te zetten opdat breken van de ophanging wordt voorkomen. Brandbom legt bar in as Venlo (ANP) Gisternacht Is een bar in Venlo geheel uitge brand, nadat een brandbom In het cafe was gegooid. Op dat moment was de bar stampvol. Bij de vlucht uit het brandende gebouw werden tal van jonge ren gewond. De aanleiding tot de brandstich ting was het feit, dat tegen tien uur in een andere bar een rook- boom werd geworpen, waardoor onder de bezoekers paniek ont stond. Ais revanche werd latei op de avond de brandbom ge" N.S. liep voor ROOSENDAAL Door tot nu to« onbekende oorzaak hebben gis termorgen alle slatlonsklokkel op baanvak Boxtel-Breda-Ber gen op Zoom-VIlssingen pree iet acht minuten voorgelopen. Het euvel deed zich omstreekl tien uur voor en heeft tot om» streeks een uur 's middag^'ge duurd voor de spoorwegen wcei bij de tijd waren. Het raonka ment heeft voor zover bekcnl slechts enige tijdelijke gekki reacties opgeleverd bij rnejisei die dachten hun trein gemiat tf hebben.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7