Sinterklaas drukte prijs EMM niet De moleculen richten zich naar Hulsman NKV-NOORDWIJK MAAKTE FEEST MET DE SINT Gevolgen van verbreding de Gouwe nog onduidelijk „Je moe< alles mei hebben wil je van je studie iet MARKTEN maken v' PAGINA LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER I Dr. Herman Hulsman voor de Oerlikon-magneet in het KO-laboratorium. Met een vermogen van 80 kWh kan een magneetkracht van 20 tot 35 kGS opgewekt worden. De breedte van het krachtveld is variabel door het verwisselen van de pool-schoenen. volgen, waardoor ze afhankelijk van hun profiel vaker of minder vaak met elkaar in botsing ko men. En daaruit kan men be paalde gegevens afleiden." Zijn deze metingen in de praktijk nuttig te maken? „Nee," zegt doctor Hulsman ge decideerd, „Het is zuivere we tenschap, zonder enige toepas sing. Maar als nog nooit iemand geëxperimenteerd had dan wis ten we nu nog niets. Alles wat je méér weet, is te eniger tijd wel weer toepasbaar." „Grote vaardigheid en originali teit? Dat kan je van jezelf moeilijk beoordelen. Je krijgt een idee, doordat je iets, dat een ander zegt, niet gelooft." Hij aarzelt en herstelt: als je een gedachtenfout op een goed spoor zet. Maar dat kan dan een fout zijn van een ander zo goed als van jezelf. Het is waarschijnlijk een filosofisch probleem, wéér de idee van daan komt. Je denkt: dèt wil ik weten: als ik het nu eens zus of zo test. Dat moet je „vertalen" in een of ander apparaat, dat vaak nog niet bestaat. Dat moet je ontwikkelen en pas daarna ga je ermee werken. Liefst een beetje nauwkeurig. Je moet alles meehebben, wil je van je studie iets maken. Je moet je 'n zekere luxe kunnen wacht had. dat er nieuws uit zou komen." Het is eigenlijk allemaal dóódsim pel, zoals dr. Hulsman het voor stelt: „Ik heb een beperkt aan tal eenvoudige gassen genomen: stikstof. Hd - één zware - en één lichte waterstofatoom, die samen een molecuul vormen - kool monoxyde en methaan en ik ben ervan uitgegaan, dat mole culen niet - zoals ze vaak wor den afgebeeld - bolvormig zijn maar als sigaartjes of haltert jes. Ik ben de viscositeit gaan meten. Dat is de stroperigheid van het spul. In een gas is het een complete chaos. Maar wel een statistische chaos; als bij een loterij. Je weet, dat er een prijs valt. Je weet alleen niet waar en wanneer. In een gas suizen alle moleculen door el kaar. Ze botsen en tuimelen en hebben geen voorkeursrichting. Maar als je het door een doosje leidt, dat je in een magnetisch krachtveld plaatst, dan blijkt er een verschil in spanning te ont staan tussen in- en uitlaat. Dat betekent dat de voortijlende moleculen een voorkeursrichting A. Meijer verlaat de raad Noordwijkerhout De heer A. Th. P. Meijer, sedert 1 sep tember 1970 voor D'66 lid van de gemeenteraad, heeft zijn ontslag aangeboden. Hij vertrekt over niet te lange .tijd naar Zuid-Limburg. De heer Meijer heeft jaren gele den reeds lange tijd deel uit gemaakt van de Noordwij- kerhoutse raad, toen voor de KVP. Zijn plaats naast mr. \J. P. van den Bosch wordt nu ingenomen door mevrouw A. E. M. Kouwenhoven-Des- Boskoop Het Haagse Jeugdorkest geeft op vrijdag 10 december een concert in de Nederlands Hervormde Kerk. Er zijn concerten om drie uur 's middags en acht uur 's avonds. De toegangs prijs voor niet-leden van het Nut bedraagt 2,50. NOORDWIJK De afdeling Noordwijk van het Ned. Kath. Vakverbond organiseerde in het Royal-theater een St. Nicolaas- feest voor de ongeveer tweehon derd kinderen van haar leden. De voorzitter, de heer Wijnands begroette de jeugd. Hij hoopte, dat St. Nicolaas de jongens en meisjes niet zou ver geten en dat de kinderen een leuke middag zouden hebben. Daarna werden enkele leuke te kenfilms vertoond, die blijkens het steeds wederkerende ge juich, erg in de smaak vielen. Halverwege het feest arriveerde Sint, vergezeld van vier knech- Voorzitter Wijnands bracht dank aan Sint en zijn Pieterbazen, daar hun komst zozeer had bij gedragen tot het welslagen i deze middag. Voorts bedankte hij de dames van het N.K.V., die de jeugd had voorzien van chocolademelk en koek. Tot besluit van het feest werden nog enkele tekenfilmpjes ge draaid. In stralende stemming keerden de jongens en meisjes, voorzien van een zakje manda rijnen en een speculaaspop, huiswaarts. ALKEMADE - Het is in voor gaande jaren vaak gebeurt dat de week voorafgaande aan het 5L Nicolaasfeest nu niet be paald bevorderlijk was voor het verkrijgen van een goede prijs voor de bloemen. Blijkbaar is dit nu anders en gaat men nu epn boeketje bloemen of plant benutten als onderdeel van de veelheid van cadeaus. Immers er werden beste prijzen betaald voor de bloemen. Toe gegeven dat de schaarse hier misschien eveneens debet aan is geweest. Toch kan men binnen enkele dagen wel weer een toe name van de aanvoer van bloe men verwachten, waarvoor met name de bolgewasssen voorna- belijk zullen zorgen. Langzaam aan begint het aantal kwekers toe te nemen die met tulpen en narcissen aan de veiling komen. Bij de tulpen is het Apeldoorn dat de belangrijkste plaats in neemt. Er worden reeds enkele forse partijen aangevoerd. Op maandag 6 dec. betaalde men hiervoor van 4,00 tot f 4,50 per bos. Van narcissen zijn er reeds meerdere soorten maar aè belangrijkste is toch wel de Early Glorie. Aanvankelijk be- talde men hiervoor 1,65 tot 1,90 per bos, maar op 6 dec. was 1,60 de hoogste notering. Behoudens een enkel klein par tijtje moet gezegd worden dat de aanvoer van Irissen voorlo pig tot het verleden behoort. Een vrij behoorlijk aanbod is er momenteel van freesia's voor namelijk Golden Yellow waar voor tot 2,50 per bos werd ge noteerd en vor Mozart tot 3,45. Zowel rozen als anjers be ginnen tijdelijk in aanbod sterk te verminderen. Dit had weer een prijsstijging tot gevolg. Voor rozen worden nu beste prijzen betaald maar ook de an- jerprijs voor de Simsoorten tot 0,55 en voor Charmeur tot 66 ct. per stuk liegt er niet om. Bij de kaschrysanten is men aan de late soorten gekomen en het begint er naar uit te zien dat er voor de Kerst weinig chrysan ten meer zullen zijn. Overigens is er wel weer een toename van de jaarrond-chrysanten, waar voor nu weer iets betere prijzen worden besteed. Overigens is het op de bloemenveiling reeds merkbaar dat de'Kersttijd - een belangrijke periode voor kweker en handel - voor de deur staat. De aanvoer van allerlei speci fieke kerstartikelen wijst hier op, iets wat in de komende da gen ongetwijfeld nog wel zal HAZERSWOUDE De toren van de Nederlands Hervormde Kerk te Hazerswoudedorp is eigendom van de gemeente. Dat betekent der halve, dat Hazerswoude moet opdraaien voor het onderhoud van dit gedeelte van het monumentale bouwwerk op de terp in de dorps kern. Vijftienduizend gulden heeft de gemeenteraad intussen al be schikbaar gesteld voor de herstelkosten van het bovenste deel van' de gemeenteloren. Maar dan zijn ze er in Hazerswoude nog niet, en daarom staal in het investeringsprogramma van de gemeente voor 1972 nog eens een bedrag van 30.000, geraamd voor de uitvoering van de tweede fase van de restauratie. BOSKOOP Nu de Gouwe-ver- bredlng in Boskoop langzamer hand realiteit wordt is men bij de provinciale waterstaat druk bezig met de plannen. Vooreerst wil men beginnen met de oostzijde vanaf het Rijneveld naar het zuiden. Hier is geen bebouwing zodat dit werk zonder meer uitgevoerd kan worden. Het is dan ook al aanbesteed. Met de westkant (Burgemeester Colijnstraat) ligt het wat moei lijker. Het oude magazijn van de gasfabriek aldaar wordt ge sloopt maar hoe de situatie zich ontwikkelen zal ten aanzien van de verdere bebouwing is voor alsnog niet duidelijk. Men zal in ieder geval deze woningen en bedrijfspanden zoveel mogelijk sparen. Voor de Voorkade waar de Gouwe aanzienlijk wordt ver breed (35 meter) is veel meer voorbereidend werk nodig. Zeker is dat alle bewoners van de panden aldaar een nieuwe be huizing zullen krijgen. Ook de bedrijfspanden. Dit vergt tijd. Of in vijf jaar tijds alles verwezenlijkt kan worden blijft vooralsnog een vraag. Men heeft vijf jaar bedoeld als streefdatum. Voor de dorpskern brengt deze Gouwe-verbreding veel verande ring met zich mede. De dienst gemeentewerken is dan ook HAZERSWOUDE De ambtswoning van de burgemeester aan Burgemeester Warnaarkade te Hazerswoude-dorp zal de familie Heuvelhof met heel lang huisvesten. Immers, de gemeenteraad kocht dit huis voor f 130.000 aan dr. J. H. J. Crijns te Roosend En deze kan het pand Burgemeester Warnaarkade 3 betrekken, dra de nieuwe ambtswoning van de burgemeester gereed is. Aai mingsbedrijf C. L. de Boer tekent voor de bouw van deze won gelegen op een terrein tussen Burgemeester Warnaarkade en Do straat, prijs van deze bungalow, waarvoor architectenbureau l ker het ontwerp maakte: f 158.173,- overigens: de vergoeding het gebruik van de huidige ambtswoning kost de burgemee thans f 194 per maand. Wanneer de nieuwe ambtswoning zal betrokken, gaat de 12% regeling gelden LEIDEN Het rizzelt, suist, rikketikt en klikklakt in de wirwar van slangetjes, geï soleerde buizen, containers en metalen kistjes vol lam pen. Immense micropro cessen lijken hoorbaar in de wat kille laboratorium kamer. Dokter Herman Hulsman (31) voelt er zich kennelijk thuis. In blauw grijze ribcord broek en au bergine trui zit hij ont spannen op de rand van een tafel. Hij beheerst ato men en moleculen, laat ze buitelen en botsen en geeft ze richting door een enkele druk op de knop. "The vis- co magnetic effect" was het onderwerp, waarop hij, nog maar zeer kort gele den, in Leiden promoveer de tot doctor in de wis- en natuurkunde. druk bezig met plannen voor de oostelijke dorpskern. Hoe het uiteindelijk zal worden is nog bij lange na niet te zeggen er zijn zoveel factoren die mee spelen dat het èn de gemeente èn de provincie nog veel werk zal kosten eer de definitieve plannen klaar zijn. Zeker is dat Boskoop als de Gou weverbreding een feit is 'n to taal ander aanzien zal krijgen. -KICKERS "69"# permitteren. Geen numi clausus, geen beperkte stu duur. Als ik hier niet 5'/£ j over had kunnen doen, dan ik twee jaar geleden aan ander instrument blijven 1 gen. Dan was ik hier nooit toe gekomen. Dagenlang zit boven te studeren en te plo ren aan een theorie, totdat weet hoe het in elkaar zit. een tijdje later zit je te kij naar de fouten van de b techniek als zo'n pompmoto niet lopen wil. In wezen ben je dilettant. D je experiment breng je de gen bij elkaar. Een theoreti bedenkt iets en als experime tor ga je zijn theorie nalopen vertalen in apparatuur. I komt de technicus, die er toepassing in ziet en op 't la staat er een of ander ding in huiskamer, dat zoveel kost." Terugziend op de laatste ja zegt dr. Hulsman - gehuwd, der van een zoontje van maanden - ..Zo'n proefschrif echt wel absorberend en wordt bij tijd en wijle wel I wat van je vrouw gevrai soms gaat de studie goed, s helemaal niet. En dat merk wel. Mijn vrouw leeft helen mee, al kan ze het fijne niet lemaal volgen. Dat is ook een natuurkundige van een der vak niet op korte termijl vertellen. En naar mate mensen verder van je af sta hebben ze meer moeite met vraag, wat je eigenlijk aan doen bent." Wat gaat dr. Hulsman doen het geld, dat hem op 16 dec ber wordt overhandigd? „Ik vermoed, dat het wel een zal worden," geniet hij al voorbaat, „Mensen en dinget instellingen ontmoeten en ki wat ze doen en hoe ze het d Want tijdens je studie hoot alleen maar van anderen formele communicatie en publicaties. Maar het persoc ke contact en het zelf-zien. is in feite de meest-bevruel de methode." De collega's bij wie dr. Huls waarschijnlijk wel op be gaat, wonen merendeels Amerika, Canada en de om gende Europese lan „Maar," zegt hij „de ècht-g« publicaties komen uit Rus! Daar zitten onze betere d ga's. Van hun onderzoekil heeft alleen nog niemand gezien." Zelfs voor een fort lijk man moet er iets te wei blijven. Jan Bal Leimuiden bouwt aan de toekomst. De bouw aan het nieuwe Groene Kruisgebouw aan de Acacialaan vor dert gestadig foto onder). Met de bouw van het gemeenschapscentrum ,,'t Spant" start men in het aanstaande voorjaar. In verband met de bouw van de nieuwe brug over de Drecht nabij het gemeente huis is de oude schuur in de onmiddellijke nabijheid reeds gesloopt. Het pittoreske witte boerderijtje aan de Burgemeester Bakhuizenlaan, dat jarenlang bewoond werd door de familie Noordermeerzal bin nenkort onder de slopershamer vallen om plaats te maken voor een riante bungalow (foto boven). Aller- wege in deze gemeente vindt nieuwbouw plaats. De bevolking van Leimuiden wijzigt zich de laatste jaren sterk en is van een bevolking die grotendeels was aangewezen op de land- en tuinbouw omgevormd tot een forensen-woonplaats waar gelukkig meer en meer sport-accommodatie, zoals zwembad, landijsbaan en sportveld, is gekomen, met niet tc vergeten de steeds toenemende watersportwaarvoor Leimuiden een ideaal oord is met de modernste jachthaven van Nederland aan zijn poort. Een jury, gevormd op verzoek van de „Fundatie van de Vrij- vrouwe van Renswoude," kende deze week de prijs van deze fundatie toe aan dr. Hulsman. Zij verklaarde dat het onder zoek - „met grote vaardigheid en originaliteit uitgevoerd" - en de conclusies, die eruit volgden, „in belangrijke mate hebben bijgedragen tot het verkrijgen van beter inzicht ten aanzien van transportverschijnselen in sterk verdunde gassen." De begunstigde doctor is nog steeds niet helemaal over zijn verbazing heen: plotseling heeft hij tienduizend gulden binnen zijn bereik om „op zijn studie- of vakgebied iets te onderne men, waarvoor hij anders niet in de gelegenheid zou zijn." „Zo ineens word je opgebeld," vertelt hij. „Het is, alsof je wa ter ziet branden. Ik had niet-be- wust wel van de fundatie van de Vrijvrouwe gehoord. Ik wist ook niet, dat ik was voorgedra gen. De prijs kwam als een vol komen verrassing. Je vraagt je af: waarom geven ze die aan één vent? Ik weet het niet. Dit hele gebied - van de molecuul- fysica - is in de zestiger jaren gevonden door prof. Beenakker. Hij is het onderzoek begonnen. Eerst is er één man op gepro moveerd, daarna drie en nog eens twee. We hebben er met een hele groep aan gewerkt. Ie mand die promoveert, werkt steeds samen met een of twee anderen. Dat heeft continu zo gelopen. Ik heb steeds conctact gehouden met de theoretici. Daaronder zijn veel buitenlan ders: Amerikanen, Canadezen, Duitsers, een Italiaan... Boven dien hebben we hier een stel technici, die werkelijk héél goed zijn. Je bent jaren bezig en uit eindelijk komt er dan een proef schrift uit." „Het visceus-magnetische effect." Dat hing allemaal zo'n veertig jaar geleden al in de lucht. Technisch zouden ze het toen ook wel aangekund hebben. Maar ze hebben veel als van zelfsprekend aangenomen of ze hebben de verkeerde conclusies uit hun onderzoek getrokken: als het in dit geval zus of zo is, geldt dat onder alle omstandig heden. De ene helft van de na tuurkundigen was Joods, de an dere helft was Nazi en na de oorlog waren ze allemaal ver dwenen. Het is er nooit meer uitgekomen. Toch was er al veel over de moleculen bekend. Ik heb de waardering van de jury waarschijnlijk te danken aan het feit, dat het een heel oud gebied betreft, waarvan ie dere eerstejaars student denkt, dat 'ie alles al weet. Bijvoor beeld over de simpele botsing van twee stikstof-atomen. Ik heb nieuwe informatie verkre gen over een traditioneel onder werp, waarvan niemand ver-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6