Strenge controle op verkoop en gebruik vuurwerk Welke offers voor kruis punt? Boskoop/West in donker Surplusregeling met hakken over de sloot Voor het eerst in Leiden: ALLEEN DE BALLON NIET Leidse agenda PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1971 LISSE De vernielzucht van de Lisser jeugd is de gemeente komen te staan op 100.000 gulden. Het betreft hier het gebouwtje achter het huidige Fioretti-college dat door de jeugdige vandalen in enkele maanden tijds vakkundig is gesloopt. Het huisje dat vroeger dienst deed als intrek van de michnist van de Lisserbroek-Meer en Duinpolder en waarin ook een gemaal staat opgesteld, zal inclusief de funderingen gesloopt worden. Ook het gemaal zal er aan moeten geloven. Om toekomstige vernielingen tegen te gaan zal de vijzel van het gemaaltje met een ijzeren plaat dienen te worden af gedekt en wordt rondom het gemaaltje een afrastering geplaatst. Clubgebouw Damlaan wordt opgeknapt Leidschendam Naar aanlei ding van vragen van veront ruste raadsleden over een eventuele verdwijning van het Verenigingsgebouw aan de Damlaan heeft wethouder Bunnik gisteravond meege deeld dat hij met wethouder van Dongen een bespreking heeft gehad met de eigenaar van het Verenigingsgebouw, het kerkbestuur van de paro chie Petrus en Paulus. Het kerkbestuur wil het gebouw restaureren en het lijkt er op dat de gemeente gevraagd is in de kosten te participeren. Wethouder Bunnik zei dat de grote zaal het minst renda bel is en dat „het gemeente bestuur met voorstellen zal komen". OEGSTGEEST Twee auto's en een bromfietser waren gistermorgen betrokken bij een gecompliceerd verkeersongeval langs de Leidse Vaart op ongeveer tweehonderd meter van het tolhek. De bestuurder van de auto richting Warmond, J. B. uit Noordwijk, wilde de bromfietser H. C., eveneens uit Noordwijk, inhalen. Daarbij lette hij echter niet op het hem tegemoetkomende verkeer. Autobestuurder H. C. uit Noordwijk komende uit de andere richting schrok van deze manoeuvre en trapte op de rem. Hij raakte daardoor in een slip waardoor hij dwars over de weg kwam te staan. Een botsing was onvermijdelijk waarbij een van de auto's in de berm van de Leidse Vaart terecht kwam en een andere in het struik gewas langs de weg. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. De bromfietser werd met lichte verwondingen naar het AZ in Leiden overgebracht. LEIDEN Bij het verstrekken van een vergunning voor het houden of verkopen van vuur werk heeft het gemeentebestuur van Leiden alle gegadigden per apart schrijven laten weten dat het dit jaar voor het eerst het naleven van de voorschriften streng zal controleren. Elk jaar opnieuw is het ondeskun dig gebruik van Vuurwerk oor zaak van branden en lichame lijk letsel. Daarom hebben brandweer en politie van Leiden B. en W. geadviseerd de be staande voorschriften voor op slaan en verkopen van vuur werk te wijzigen. Uitgangspunt is, dat ook vuurwerk nu valt on der de werking van het Regle ment Gevaarlijke Stoffen. Om dat dat een landelijk reglement is, heeft de „Landelijke Preven tie Studiecommissie, onder voorzitterschap van de Leidse brandweercommandant A.C. Broeshart, een aantal landelijke richtlijnen opgesteld. Deze wor den als voorstel aan de gemeen ten voorgelegd. Leiden heeft ze overgenomen. De voornaamste voorwaarden, voor opslag en verkoop van vuurwerk - waarvoor niet meer dan tien vergunningen in Leiden zijn afgegeven - zijn o.a. dat de vergunninghouder niet meer dan 100 kg. vuurwerk voorradig mag hebben in een brandvrije kast, die op slot moet zijn, wan neer niet verkocht wordt. Ver koop rechtstreeks uit die kast is niet toegestaan. De voorschriften, vuurwerkverkoper moet voldoen zijn, dat hij geen vuurwerk (an ders dan dummies) mag ten toonstellen. Dat hij - in gesloten metalen trommel - niet meer dan vijf kilo vuurwerk voorhan den mag hebben. /an politiewege komt daar de ver ordening bij, dat geen vuurwerk verkocht mag worden buiten een in de vergunning vermelde limiet en dat ook in de toegesta ne tijd geen vuurwerk verkocht mag worden aan minderjarigen. Deze voorschriften worden nu zo streng gecontroleerd omdat het 1 gebruik van vuurwerk nog jaar lijks toeneemt en omdat daar door steeds meer ongevallen veroorzaakt worden. jaarsnacht-1970 uitbrak in de opslagplaats van een tabaks groothandel aan de Oude Vest 163 vermoedelijk ontstaan door dat er een vuurpijl naar binnen was geschoten. De schade aan gebouw en goederen bedroeg 670.000. Een jaar of vijf geleden brandde in Haarlem een danszaal aan de Raaks uit. En ook hier vormde vuurwerk waarschijnlijk de oor zaak. Er gaat vrijwel geen ou dejaarsavond voorbij of er gaat wel een villa in vlammen op Tel daarbij de ongevallen die mensen overkomen doordat ze vuurwerk in, hun kleding krij gen, doordat het in gezicht of handen explodeert. En n dan in overweging dat de brandweer van oud-op-n: steeds overbelast is doordat haar assistentie wordt ingeroe pen bij straatbranden die overal kort na middernacht ontstoken worden. Als er dan iets gebeurt, is Leiden in last. Zo is de brand, die i de 1 HAZERSWOUDE Blij f t de zuiveringsinstallatie in de wijk Rhynenburch in de toekomst op dezelfde plaats? Met andere woorden: op het terrein, dat aan de westzijde grenst aan de Genestetstraat en aan de noordzijde aan de Potgieterlaan/Rhynenburcherlaan? Tijdens de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft de socialist P. Oosterhoff bijvoorbeeld nogal wat bedenkingen geplaatst tegen de planning in het bestemmingsplan Rhynenburch-oost. Zoals de zaken er nu voorstaan, komt in het noord westen een multifunctioneel gebouw, in het westen een scholenstrook met gymnastieklokaal, waarin vol leybal kan worden beoefend) en in het zuidwesten, ter hoogte van de rioolwaterzuiveringsinstallatie, een stukje grond voor bedrijfsgebouwen. Indien de plannen worden uitgevoerd, zuals ze thans op papier slaan (G.S. moet ze overigens nog goedkeuren), dan komt de rioolwaterzuiveringsinstallatie vrijwel midden in de woonwijk te liggen. Maar intussen zijn er tijdens de laatst gehouden raadsvergadering al stemmen opgegaan, dat er geen bezwaren zouden bestaan indien die installatie te zijner tijd uit de woonkern wordt verwijderd en in het poldergebied wordt gesitueerd. Boskoop Aan de westkant van de Gouwe viel gisteravond om half acht het licht uit. Directeur Van der Kaaij van het elektrici teitsbedrijf liet weten dat het ging om een storing in de hoog spanningskabel tussen de fa briek van Mulder aan de Park laan en de Zijde. En dat bracht Boskoop soort noodsituatie. De overwe gen werden door de politie be waakt, treinen die Boskoop pas seerden gaven geluidsseinen, de kaarsenvoorraad werd aange sproken. Ook onder deze om standigheden viel de Ballon van Boskoop op. Iedereen in het HAZERSWOUDE „Wij zijn een groengemeente, dus la ten we daar dan ook een beetje mee voor de dag ko men". Een zegswijze, die men op elke politieke of ge meenteraadsvergadering te Hazerswoude vrij vaak kan beluisteren. Dus houden ge meente en particulier(en) het in dit geval niet bij woor den, mar ook bij daden. De dienst gemeentewerken bij voorbeeld is op zoek naar oude bomen, die ze in de nieuwe wijken wil plaatsen. De Potgieterlaan in Rhijnen- burch en de Vincent van Goghstraat in Zuid worden verfraaid met bomen (in de particuliere tuintjes), op in stigatie van de gemeente die hiervoor 2350 uittrok. Aan de Potgieterlaan komt bij elke woning een Prunus Ser- rulata (kwanzan) aan de Vincent van Goghstraat een Betula Fastigiata. De bomen aan de Potgieterlaan (bin nenkort invalsweg van Rhij nenhurch) zijn overigens goedkoper dan die aan de Vincent van Goghstraat (die binnen afzienbare tijd uit valsweg wordt). Wat het particuliere aandeel betreji inzake de groenvoorziening: een boomkweker aan de Hobhemastraat heeft een ini tiatief genomen tot meer groen- en plantenvoorziening in zijn woonomgeving. En| dat „viel" bij zijn buren in goede aarde.... zwembad kon rustig blij zwemmen vanwege de nood voorzieningen. Gisteravondlaat waren de moeilijkheden nog niet opgelost.. 350 STEMMEN VOOR, 340 TEGEN Hillegom Met 350 stemmen voor en 340 tegen heeft de Ka tholieke Vereniging van Onder nemers in het Bloembollenbe- drijf (KVOB) gistermiddag tij dens de algemene vergadering in Treslong Hillegom een voor stel van de afdeling Noordwijk aangenomen om ook dit jaar de bestaande maatregelen terzake de overname van surplus en de inlevering van plantgoed en ab normaal van tulpen te handha- Een voorstel waar meer dan ooit gistermiddag over werd gedis cussieerd en waaruit men de conclusie kan trekken dat de in- HAZERSWOUDE Hazerswoude-dorp vraagt het zich vrijwel dage lijks aop welke wijze zal de reconstructie van het kruispunt Dorpsstraat-Gemeneweg worden aangepakt? Zeker is dit er zullen offers", wellicht in de vorm van sloop van woningen, vallen Hoeveel? De besprekingen zijn nog volop gaande. Dinsdag 30 no vember bijvoorbeeld, op het gemeentehuis, waar de commissie pla nologie, b. en w., Provinciale Waterstaat en Stad en Landschap aan één tafel ter bespreking van deze kwestie zaten. Er is over resulta ten hieromtrent niets uitgelekt. Mede uiteraard, omdat er vrij veel zukelijke problemen aan verbonden zitten. 1Viettemin kan men zich afvragen: bestrijkt de reconstructie het ge bied tussen Oude Gemeneweg en Rembrandtlaan? Dat kost in elk geval woningen En typerend is in deze dan weer, dar bewo ners in dit gebied ebn schrijven hebben ontvangen, waarin hun de vraag wordt gesteld, of zij er behoefte aan hebben in een andere r dan de huidige woning te worden gehuisvest Of gaat de recon struct! e het gebied tussen Vincent van Gogh- en Torenstraat, zoals de PvdA wil, bestrijken? Of gaat Hazerswoude-dorp ten koste van die reconstructie een grote strook groen, nabij de Frans Halskade, verliezen? Dat zal me een protesten regenen!!!!! Onafhankelijk of het Hazerswoudse college het nu wel dan niet met Provinciale Wa terstaat eens zal worden over de aanpak van de beveiliging van het kruispunt, vast staat dat er een hearing zal worden georganiseerd. Belanghebbenden rondom dit kruispunt, andere belangstellenden en vertegenwoordigers var. de provhnoie zullen daar van de partij zijn, hebben burgemeester en wethouders van Hazerswoude intussen al in het vooruitzicht gesteld. levering steeds meer tegenstan ders gaat krijgen. Vorig jaar la gen de voorstemmers nog een straatlengte voor op de tegen stemmers, dit jaar zitten ze el kaar op de hielen en voor het komende jaar is het zelfs niet denkbeeldig dat de tegenstem mers de voorstemmers zullen overtreffen in aantal. De heer Van Saase, voorzitter van de KVOB, heeft heel wat overtui gingskracht nodig gehad om de standpunten van het hoofdbe stuur voor de leden aanvaard baar te maken. Velen namelijk zeiden geen vertrouwen meer te hebben in de huidige- surplusre geling. Met name de afdeling Noordwijkerhout trok fel van leer tegen de regeling. In een voorstel aan het bestuur vroeg de afdeling via het PVS na te gaan of er profiteurs zijn van de innameregeling voor tulpe plantgoed. Noordwijkerhout dacht in dit geval aan een door het PVS op te stellen rapport waarin wordt weergegeven het aantal ingeleverde kilogrammen per ondernemer met daarnaast zijn tulpenareaal. Bovendien moeten in het rapport de kosten van deze inname worden ver meld. De heer Van Saase zei in zijn wederwoord dat de huidige innameregeling van belang is om de markt leverbaar op ni veau te houden. „Als we", zo zei hij, „geen inlevering van tulpen meer zouden hebben dan is de mogelijkheid om een groter areaal te kweken duidelijk aan wezig. De inlevering stimuleert om af te stoten en het aantal soorten te verminderen. Boven dien betekent het dat we niet meer leverbaar krijgen dan de export zou kunnen plaat sen", aldus de heer Van Saase. In de felle discussie die hierna ontstond werden vooral de kwe kers in de Noordoostpolder als profiteurs afgeschilderd omdat zij door het massaal kweken van mindere soorten de kwe kers financieel in de wielen rij den. Hun aandeel in de inleve ring werd betiteld als „premie op rommel". Eerder op de ver gadering was het nut van de KVOB nog uitvoerig ter sprake gekomen. Aanleiding hiertoe was het vaststellen van de i we contributieregeling 1972. De 20 pet. verhoging was voor len aanleiding tot kritiek op de KVOB. „Is het allemaal wel ten nutte van het vak?" „Het moet toch mogelijk zijn tot één vakorganisatie van kwe kers te komen" aldus opmerkin gen van enkele afdelingen. De heer Van Saase zij het opval lend te vinden dat er door de le den steeds maar weer aange schopt wordt tegen de voorstel len van het bestuur. Desalniette min geloofde hij dat er voldoen de kracht van de KVOB uitging om de ingeslagen weg te blijven volgen. LEIDEN Een 23-jarige automobiliste uit Leidschen dam haalde op Rijksweg 4 een voor haar rijdende auto met aanhangwagen dermate krap in, dat haar auto de aanhanger raakte. Bij de botsing liep zij onder meer een hersenschudding op. Voor de Leidse kantonrech ter verklaarde zij dan ook zich niets meer van een er ander te herinneren. Dit be lette de officier niet haar stuurfout (die door getuigen werd bevestigd) wettig overtuigend bewezen te ach ten en hierover zijn afkeu ring uit te spreken. Conform zijn eis werd de automobilis te tot een geldboete van sub. 8 dagen veroordeeld. BOSKOOP Donderdag morgen om tien uur wordt er in Nabij in Alphen een hoor zitting gehouden voor de be zwaren die leven tegen het tracé van rijksweg 3. ZOETERWOUDE In aan sluiting op de brief van mgr. Simonis aan zijn jonge dioce- sanen organiseert de paro chieraad a.s. vrijdagavond een bijeenkomst in het Don Boscohuis. Hierop kan over de inhoud van het schrijven van gedachten worden gewis seld. De jongelui zijn allen persoonlijk uitgenodigd. CAMERA: (tel 24919) „Do" 18 Jr. 4 ma en di 2.30 u. Elke a\ O en 21.15 u. „Robin Hood schelmen" a.l. za, wo om 1 zo om 1-1.00 u en 16.15 u. Na TRIANON: (tel 23875) „Blue Movie' 18 Jr. REX: (tel 2541-1) „Fandango" ranch", 18 Jaar. Nachtvoc „Arlcone Call, 18 jr., vr. en Alle films zijn dagelijs om 14 GALERIE VAN DER VLIST: 22S06) tot 31 dec. „Kunst als deau". schilderijen van Karei "ers en Carla de Jong. Kera GALERIE HEUFF: (tel 01751—21^ 4 dec. exposeert Dick van Voor 1 monotypes en Flory Italian t plastieken. STED. MUSEUM DE LAKENHA tel 44044) tot 16 Jan. schildert ■an Jan en Charley Toorop en 'ar Fernhout. tot 16 Jan. beeldhou verken van Renze Hettema RIJKSMUSEUM VOOR VOLKE KUNDE: (tel 32641) tot meddr „Tlderlda", tentoonstelling ov< NEDERLANDS LEGERMUSEt (Tel 34241) Zes poppen (Javaan behorende bij een kampong. Le- materiaal geweest van Kor'" VVWhelmina. GALERIE 't HOEKJE BIJ POMP: (tel 01711—3501) tot IC exposeert Deddeus met pen teken PERMANENTE AGENDA p„rt-Ume werk Man V: schappij dl. 19.30—20.30 uur Inlichtingen Man V 9.30—10.3 ig werkende Jongeren e ordhal Veemarkt riUK '9.00—10.00 r bejaarden hulp: Oude Rijn renschap Zuid-West. Hulpver Ks- en Informatiedienst voor L Zuid-West. secretariaat Jacqi usplantsoen 83: voor hulp" 3 tel. 20460: voor Informal Ziekenhuizen Bezoekun -i l (•zoektijden Kliniek wen: van 10.00—11.30. 15.00—17 18.30—20.00 uur. Op dinsdag ls gehele dag geen bezoek. B Praema'urenafdellng (alleen oude 3): dinsdag niet. Ma., wo en vrij. van 18.30-18.45 uur; z Jelgcrsmaklinlek: OO1' u:u 11.00-12.00 uur: 13.15-14.00 IS.45-19.30 uur. dagelijks: Klas en 111 dagelijks: 13.15-14.00 uur IS.45-19.30 uur: Kinderafdeling da lijks: 14.15-15.00 uur en 18.30-" Monteur zondeiy papieren kon niet buiten rijbewijs LEIDEN In één klap voeg een 25-jarige automonteur Noordwijk in augustus jl. verkeersoverstredingen toe een lange reeks, die al op zei naam stond. Op de Teylingei weg te Voorhout reed hij nu zijn auto tegen enkele links vn de weg geparkeerde Toen orde op zaken werd steld, bleek dat hij niet in bezit was van een kenteken^ wijs en een WA-verzekering. Voor de twee laatstgenoen overtredingen kon de monti geen excuus aanvoeren. De b sing zelf had volgens hem logische oorzaak: hij had hi j en lang gewerkt en was ach het stuur even in slaaj len. „Daar kwam dan nog bij, dat kennelijk sterke drank had bruikt voor U huiswaarts kt de", voegde de officier titie eraan toe. En verdat ontkende dat niet. Mede gez w het „verkeersverleden" verdachte achtte de officier nodig, hem deze keer vo tijd van de weg te verwijde! Hij eiste daarom niet all drie geldboetes van resp. II 50,- en 100,- subs. 25 dal ir hechtenis maar ook een waardelijke ontzegging van e] rijbevoegdheid voor de tijd zes maanden en een voorwi delijke ontzegging met eenzei B termijn en een proeftijd va jaar. „Ik kan m'n rijbewijs 1 missen voor m'n werk", kil »j de verdachte. „Daar had U eerder aan moeten denkt t wpps de officier hem af. Offl rt ook alcohol een rol gespt e had, zag kantonrechter de Koning, geen enkele re io tot clementie. Hij legde de straf op, die de cier gevorderd had.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4