jNieuwe faze bouw Don Bosco Schouwburg wordt gerestaureerd GEDEPUTEERDE STATEN KEUREN PLAN GOED Leidse raad akkoord met uitgebreide studie over elektricite itstarie ven Raad Leidschendam aanvaardt begroting Raad geeft spoed opdracht aan de architect Jongeren bleken over vredeskansen meer optimistisch 18) DINSDAG 7 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van onze raadsverslaggever Lelden De oude schouwburg aan de Oude Vest kan ver bouwd en gerestaureerd worden. G.S. hebben dit In een brief aan B. en W. van Leiden laten weten, aldus deelde wethouder mevrouw Den Haan-Groen gisteravond aan de raad mede. Voor de financiering van het goedgekeurde plan is machtiging verleend tot een bedrag van ruim 6 miljoen gulden (de verbouwingskosten bedragen 4,5 mil joen). Alleen ten aanzien van de dekking bestaat nog de nodige onzekerheid. „Wij blijven voorshands vasthouden aan dekking uit de kapitaalreserve. Een definitief stand punt is pas mogelijk als de Raad voor de Gemeentefinan ciering uitsluitsel heeft gegeven over de aanvullende bij drage", zei de wethouder. In elk geval wordt thans opdracht gegeven aan de Amsterdamse architect O. Greiner om onver wijld een plan tot restauratie van de schouwburg op te stel len. Langer uitstel zou onve rantwoorde consequenties met zich brengen. Het college heeft hiermee het initiatief-voorstel Van Aken-Dirks, tot het onmid dellijk opdracht verlenen, over genomen. De hele raad ging verheugd akkoord, behalve de heer Houtman (Prot. Chr.), die geacht wenste te worden te heb- andal ben tegengestemd: „Bijna vijf miljoen voor een schouwburg is een onverantwoorde uitgave. Er zijn andere dingen harder no dig". Minder plezierig en zeer tijdro vend het werd weer midder nacht voordat burgemeester Vis de vroedschap bedwaarts kon zenden waren de verwarren de discussies rond de verschil lende vergoedingen voor de raadsleden. De vorige week kwam men er niet uit. Gister avond lukte het wéér niet. Er waren zoveel amendementen en „ingebouwde" zekerheden, dat de raadsleden door de bomen het presentiegeldbos niet meer konden zien. De heer Driessen (KVP) kwam er met z'n amen dement nog het beste vanaf: geen vergoeding voor het raads lid, dat minder dan een uur een raadsvergadering bijwoont. Voorzitter Vis vond dit maar een mentaliteit die hij van een raadslid niet zou verwachten. Niettemin kreeg Driessen steun van 23 collega's; 13 stemden te gen. terder was het ganzenbord spelen met een „pot" vol fraaie prij zen. Het spel verborg voetan- Over presentie gelden stemde men zich vast gels en klemmen en vaak ging het twee vooruit en vier weer terug. Uiteindelijk zat de hele vergadering in de put toen het op stemmen aankwam. Het enig positieve was de datum var voering: 1 sept. '71 i.p.v. voorgestelde tijdstip januari We weten tenslotte nog niet of de wethouders evenveel recht hebben op presentiegeld, als voorzitter van een raadscom missie, als de „gewone" raads commissieleden: de stemmen staakten namelijk bij stemming over een hierop betrekking heb bend amendement. De stemmen staakten trouwens een paar keer. De loco-secretaris-stemop- nemer had moeite met het tel len en bij navraag wisten enige raadsleden niet of ze nou „voor" of „tegen" hadden ge- zeg i. Hoe dan ook, de voorzitter was het eerst an het eindpunt. Op 13 december 's avonds komt het voorstel nog eens ter spra ke. Bij het begin der vergadering was een amendement van PSP-er Walle, bij een voorstel inzake verhuur van grond aan de Oos terkerkstraat, Weverstraat en le Looierstraat, aangenomen met 19 tegen 17 stemmen. Het betrof een prijsverhoging. Het geamendeerd besluit werd aan genomen met 30 tegen 6 stem men, zodat 11 .tegenstanders van het amendement toch vóór het amendement stemden. VROEG OF LAAT? STOMPWIJK Afgelopen week werd op de boerderij van de Heer Kees van Bohe- men een lam geboren. Boer Bohemen dacht eerst, dat het dier ziek was, maar stond enkele minuten later voor de verrassing van zijn leven. Het schaap, dat in het voorjaar al een lam wierp, heeft enkele dagen in de stal door gebracht en dartelt nu met het lam rond in de wei. Het eerste teken van een na derend voorjaar?? LEIDEN Een 24-jarige inwoner van Sassenheim vloog gisternacht omstreeks half drie op de Molendreef uit de bocht. De man reed eerst tegen het hekwerk en kwam daarna tegen een boom langs het water tot stilstand. De bestuurder werd niet gewond, de auto werd licht beschadigd. VOORSCHOTEN Binnenkort floept in Voorschoten de straatverlich ting uit de jaren dertig weer aan. In de Voorstraat. Want daar staan ze nog steeds. Dertig gaslantaarns, vriendelijke, niet al te hoge palen in de vriendelijke, wat wankele Voorstraat. Men begint rustig. Een van de lantaarns gaat eerst een tijdje proefdraaienBevalt het, dan is de Voorstraat spoedig weer in stijl. (Van onze raadverslaggever) LEIDEN Deskundigen zullen in overleg met de directies van de engrosbedrijven een diep gaande studie maken over de wijziging van de verdeling tus sen dag- en nachturen, geba seerd op langdurige metingen in de transformatorstations. De directeur van de Lichtfabrie ken had in een brief aan B. en W. gewezen op de zeer begrote lijke consequenties van een amendement, dat vorige week door het socialistische raadslid Van Baaren, gesteund doo r an deren, in de Leidse raad was in gediend. De heer Van Baaren wilde m.b.t. wijzigingen in de electriciteitstarieven in de ta riefgroep III (meter met dubbel- telwerk) onder z.g. „daguren" verstaan de uren van 15.00 tot 23.00 uur op maandag tot en met vrijdag. Aanneming van het amendement zou volgens een voorzichtige raming enkele miljoenen guldens verlies ople- Ook wethouder Lijten ging gister avond tijdens de voortzetting van de behandeling van de agenda van maandag j.l. op deze brief verder in. De heer Van Baaren had met zijn amen dement willen bewerkstelligen, dat men gedurende de nacht geen geluidshinder meer zou produceren door het gebruiken van vaatwasmachines en auto matische wasmachines. „Een verschuiving van het tijdstip van het gebruik van deze appa raten van de nacht naar de dag, zal een ingrijpende wijziging in het patroon van het elektrici teitsgebruik inhouden en de piekbelasting, waarop de capa- citeitskosten zijn gebaseerd, bij zonder sterk doen toenemen. Ook het verbruik van elektrici teit voor andere doeleinden, b.v. voor heetwaterbereiding, zal zich verplaatsen, waardoor de piekbelasting nog extra wordt versterkt", aldus de heer Lijten. Het college wilde medewerking verlenen tot het instel len van uitvoerige deskundige studies. Met name zal een be perking van het gebruik van vaatwasmachines in de nacht een ingrijpender wijziging van 't nachtstroomtarief moeten in houden en dan niet alleen in de wintermaanden. In afwachting van de studie-uitkomsten werd de garantiebepaling „voor de buiten de daguren geleverde elektrische energie worden ten minste 750 kWh per jaar tegen 4 cent per kWh in rekening ge bracht" uit de verordening ge schrapt. Hiermede wordt de ta riefstelling als zodanig in tact gelaten terwijl wellicht wordt voorkomen, dat meer verbrui kers dan tot nu toe hun huishou delijke apparaten na 23.00 uur gaan gebruiken. ATWIJK Gisteren is de kalkfabriek Rijnland onder de slopershamer gevallen. De fabriek, die 35 jaar heeft gedraaid, was na de bouw van de Hoornes en Cleyn Duin niet meer tolerabel. De bewoners van mir3 deze dijken hadden te veel overlast van de rook die de fabriek produceerde. Eén kalkoven zat, dank zij het initiatief van postkantoordirecteur D. A. van der Ven, blijven staan. Niet om ooit nog gebruikt te Worden, maar als monument. EIDEN Na jarenlange vc 'bereidingen en wachten op LEIDEN Als men niet twijfelt j aan de juistheid en de nauwge- j zetheid waarmee de leerlingen van 3 Mavo Kijckenborg-Bona- ventura een enquête hebben uit gevoerd dan acht 40% van de Leidse bevolking de kans op een derde wereldoorlog klein. 31% van de ondervraagden vond de kans groot en 21% zag die kans als „middelmatig". De scholieren voerden hun onder zoek uit in oktober en verkre gen 217 ingevulde vragenlijsten. Wat ook bleek was, dat de oude ren meer pessimistisch waren dan de jongeren. Verreweg het grootste deel van de ondervraagden (60 was van mening, dat de maatschappij de grootste oorzaak was van oorlo gen. De vrede zou volgens de ondervraagde mensen het best gediend kunnen worden door dienstweigeren (63%), de gods dienst (31 en eenzijdige ont wapening (34 De scholieren, die op het vraag stuk van oorlog en vrede stu deerden in het kader van de Vredesweek, ontdekten bij hun enquête in Leiden, dat vrou' veel vaker weigerden hun ning over politieke zaken te ge ven dan mannen. LEIDEN ..Ludiesk '71", het muziekfestival bij gelegenheid van het achtentwintigste lustrum van Studenten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo", is gisteravond in de Sociëteit Minerva voortgezet met een avond van vurige zigeunermuziek. De studenten-zigeunerorkesten Hoszpita uit Leiden, Kaband uit Amsterdam, Tzigane uit Utrecht, Malak Banda uit Wageningen en Pa Pacs uit Delft hebben tegen el kaar opgepijpt dat horen en zien verging. Aanleiding te over voor studentikoze grollen, grappen er overvloed aan sfeer. op de modernste manier en naar de inzichten van deze tijd uin aistericle toestemming voor de gegeven kunnen worden. n bouw eindelijk kon beginnen Er komt een tweede talenprati- wordt morgen bij de uitbreiding cum, een practicum natuurkun- CM van de R.K. L.T.S. „Don Bos- de-mechanica en een practicum jil co" aan de Boerhaavelaan het N hoogste punt bereikt. De school, 23die >n 1972 twintig jaar bestaat *n in een groeiende behoefte aan technisch onderwijs voor liet, zal dan eindelijk in z'n ge heel an de Boerhaavenlaan ge- miigd rijn. motorvoertuigentechniek, de rde nodige theorielokalen, een meetzaal elektrotechniek en een tweede gymnastiekzaal, zodat alle leerlingen de voor hen zo noodzakelijke lessen in lichame lijke oefeningen kunnen ontvan gen. De gestadige groei van de school bewijst wel dat het tech nisch onderwijs in een behoefte voorziet. Na de invoering van de Mam moetwet ligt het accent niet meer zo zeer op het gebied van vakbekwaamheid, maar meer op de vorming. Vooral voor kin deren die verbaal onderwijs niet zo goed kunnen volgen en meer manuaal begaafd zijn is dit een goede vorm van onderwijs. Elektrotechniek. De leerlingen, die op deze school Motor- de theoretische kant, de zoge- *,~'rtuigentechniek worden on- naamde T-stroom volgen, kun- t'c i °ergebracht. Als in de loop van nen met hun T-diploma doorstu if het gebouw gereed is zal deren aan de M.T.S. (Middel- baar Technische School. uitbreiding dient ter ven _ng van een dependance school, welke ruim elf jaar 'estigd is in een gedeelte de oude fabriek van de firma .Tieleman en Dros" aan de Ui terste Gracht. Een andere de pendance is enkele jaren gele den verlaten en overgebracht «ar de nieuwe vleugel aan de lariënpoelstraat. het nieuwe gebouw zullen de afdelingen Elekt fijnmetaalbewerken het onderwijs bij „Don Bosco" LEIDSCHENDAM De gemeen teraad heeft gisteravond de ge meentebegroting en de bedrljfs- begrotingen aanvaard, met uit zondering van de heren Huls- kemper en Roovers van PAK en mr. Gajentaan van D'66, die zich bij het hoofdstuk Algemeen Beheer tegen de paragrafen over de voorlichting en de cen trale administratie verklaarden. Bij de stemmingen over het dek kingsplan voor het tekort van 1.1 miljoen gulden, dat daarna aan de orde kwam, verklaarden vier van de vijf fractieleden van de VVD. de uitzondering was wethouder Van Dongen, zich tegen. De verhoging van Leidschendam de reinigingsrechten tot 34 gul den tachtig werd door mr. Ga jentaan afgewezen omdat naar de mening van D'66 het gehele beleid hiervan niet deugde. Bij de hoofdstukken Sociale Zaken Hazerswoude De gerefor meerde jeugd uit Hazerswou- de-dorp heeft het dan toch voor elkaar gekregen. Bin nen de drie jaar hebben zij een renteloos voorschot van 10.000 gulden ter financiering van de destijds in gebruik genomen luidklok in de Ge reformeerde kerk, bijeenge- en Maatschappelijk Werk die hieraan voorafgangen vroeg mevrouw Willebrands (KVP) aandacht voor meer inspraak voor de bejaarden. Ze zei dat er in de gemeente Leidschendam bepaalde voorzieningen waren getroffen zonder dat de bejaar den daarin hadden kunnen mee denken. Zij was trouwens van mening dat het gehele bejaar denbeleid geïntegreerd moest worden in de algemene voorzie ningen en niet een apart aan hangsel moest zijn. Bij 't hoofdstuk Economische Aan gelegenheden vroeg de VVD-er Bergeren haast te maken met de instelling van de commissie voor economische aangelegenhe den. Burgemeester Kolfschoten zei dat het advies van de Ka mer van Koophandel (over de koopavond, die onderdehand toch wel als een voldongen feit aanvaard is) op 13 november is binnengekomen en dat B en W daarna partijen gevraagd heb ben vertegenwoordigers voor te dragen. De raad handelde, na de goedkeu- j ring van de diverse bcgrotin- een twaalftal tamelijk onbelang- wethouders van Dongen en Kra nenburg herbenoemde tot resp. vertegenwoordiger en plaatsver vangend vertegenwoordiger in het bestuur van de Stichting Borgstellingsfonds voor Den Huag en omstreken. Miljoenen amendement in preadvies De heer Van Baaren wilde de ver ordening verder geen moeilijk heden in de weg leggen. Hij ging akkoord met de voorgestel de studie („deze moet wel bin nen oen half jaar zijn afge rond") en vroeg het college zijn amndemtnt, dat hij Introk, in pré-advies te nemen. B. en W« namen dit idee over. De raad besloot voorts, Inclusief een door de heer Van Aken aan gebrachte wijziging, in het be stuur van een tc vormen streek- kenergiebedrijf in het verzor gingsgebied van de Llchtfabrl- ken een stemmenpercentage van tenminste 50 voor de ge meente Lelden niet te zullen ei sen. „Het is demoncratisch en we willen, dat ook de andere gemeenten hun inspraak volle dig houden", aldus Van Aken. Tegen april ,72 verwacht het col lege de zwembndnota. „Het duurt veel te lang", vond o.m. de heer Zunderman (DS, 70).De heer Dirks van de socialisrische fractie kreeg van mevrouw Den Haan, onder wier portefeuille deze zaken vallen, te horen, dat een desbetreffend voorstel van een PAK-werkgroep over de Leidse benarde zwemaccommo- datie niet tijdens e begrotings behandeling ter tafel kan ko men. Eerst zullen enkele com missies zich erover buigen en in januari hoopt het college het PAK-voorstel in preadviees te kunnen nemen. P. de Vrij overleden BENTHUIZEN Op 67-Jarige leeftijd is gistermorgen plotse ling overleden de lieer P. de Vrij. Vanaf 1953 tot 1970 was hij lid van de gemeenteraad voor de AR, sinds de oprichting in 1949 was hij penningmeester van de Ned. Bond van Prot. Chr. Be- roepsgoederenvervoerders. Daarnaast was de heer De Vrij lid van de murktcommissie Lei den, Begin van dit Jaar kreeg hij de ere-medaille in de Orde van Orunje Nassau. De begrafe nis heeft u.s. donderdag plaats op de begraafplaats „Vrede rust". Sprekers zijn het Tweede Kamerlid Schakel en burge- Keijzer. BOSKOOP In de Her vormde Kerk wordt vrijdag middag een concert' gegeven door het Hofstads jeugdor kest voor de klasse 4-5-6 van de basisscholen. Er worden 70O kinderen verwacht. OEGSTGEEST De nieu we secretarie-afdeling van het raadhuis wordt vrijdag middag om 5 uur in gebruik genomen. Deze afdeling is gevestigd in het pand Wilhel- minapark 21, dat grondig verbouwd is. NOORDWIJKERHOUT Onder auspiciën van de Cul turele Stichting Bollenstreek zal op zondag 19 december as. in de Victorkerk een groot kerstconcert worden gegeven door het beroemde Belgische, ongeveer 30 leden tellende koor Cantabile uit Knokke-Heist. Het koor staat o.l.v. Jacques Maertens, Rijnsaterwoude De heer Strijbos houdt op donderdag 9 december om 8 uur in het Nutsgebouw een lezing over het onderwerp „Op safari door Kenia, Tanzania en Oe ganda". Om dergelijke mishandelingen een halt toe te roepen wor den de inwoners van Voor hout verzocht bij het consta teren van verdachte sterfge vallen van huisdieren in de omgeving, contact op te ne men met de politie.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3