Studio vrij van KRO het eerste en enige weggooi-programma Ton van Duinhoven als postbode Q. Rapport ter discussie in .Een zoen voor de Juffrouw' Hou het scherm in 't oog Terugblik TV vanavond morgen Radio 2 morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1971 Hans Brik: „Ze denken dat ik een geroutineerde doe-het-zelver ben" „Wij bieden wat je noemt een weggooi-programma. De anderhalf mil joen kijkers, die wij als vaste prik hebben, krijgen van ons tijdens de uitzending te horen: de echte vrijetijdsbesteder heeft nu zijn toe stel niet aanslaan. Ais u doet wat wij willen, dan voelt u zich op dit moment niet verplicht langer naar ons te kijken, maar steekt u zel\ uw handen uit de mouwen." Woorden van parmantige strekking waar KRO-man Hans Bik met breuk vaste overtuiging achter staat. De man die jaren lang docu mentaires maakte over zulke uiteenlopende en intrigerende onder werpen als Smartlappen en de Bijzonde reohtpleging na de oorlog en nadien met Zelf Doen op de proppen kwam, sta'k nu in zijn jongste bedenksel Studio Vrij de vrijetijdsbesteding in het jasje van de vrij blijvende verpozing. „Wij willen niet een programma, dat de kijker aan de stoel gekluis terd houdt. Er zijn leukere dingen te bedenken. Het programma moet overkomen als eén weekblad, waarin je bladert en dat je opzij legt als je wal anders te binnen schiet. Men hoeft niet onafgebroken te kijken. Men kan weglopen en het toestel aan laten staan om er even later weer voor te gaan zitten. Het is trouwens echt een programma voor de woensdagavond op Ned. II. Op I rit dc film of het voetbal en dus ben je op II al uitgepraat. Dan moet je een speciale formule bedenken om avondvullend en liefst niet te duur op de buis bezig te zijn. Daar is Zelf Doen uit voortgevloeid, toen cijfers uitwezen, dat de helft van het Nederland se volk heCht aan het eigen heilige huisje en hartstochtelijk met kwast en hamer tegen de muur opvliegt. Daar lag tevens de leem te; er stonden onvoorstelbaar veel handen verkeerd. Drie jaar lang zijn tussen de half en anderhalf miljoen kijkers met de neus op de plamuur ge drukt en vertrouwd gemaakt met de nukken van de gemid delde verfkrabber. Hiermee werd in een lang gevoelde be hoefte voorzien, maar je kimt het er zo dik niet opsmeren of je raakt er op uitgekeken, ook al namen we en passant ook de planten en de tuin nog even on der handen. En niet te vergeten de auto, want zet een paar mannen bij elkaar en zij hebben het over de vrouw of zonder de woordkeus te wijzigen over de auto. Beide werpen veel stof tot gesprek op, met beide kun je een heel eind komen, met beide kun je pech hebben. Intussen begonnen de kijkers mij als een handige knutselaar te beschou wen, wat ik helemaal niet ben. Ik ben een programmamaker, die er niet toe komt om iets aan zijn eigen huis te doen. Maar goed, weg met Zelf Doen, leve.en dat werd dan Studio Vrij, een programma over de besteding van de vrije tijd in de ruimste betekenis van dit be grip- Meer dan scherm Onze welvaart is ook niet alles, maar veel mensen kunnen zich toch wel iets permitteren en dan vraag ik me af, of je er wel altijd goed aan doet om de duurste wasmachine of het prij zige afwasapparaat te kopen. Wordt liever lid van een turn- club van het geld dat je over houdt of een fiets, maar nog maals, het is Studio Vrij, alles mag, niets hoeft, als het je niet zint, zet je het toestel af. Wij gebruiken de tv om te bewijzen, dat er nog meer aangename dingen in het leven zijn dan het sacrosancte scherm, dat kort om de tv niet hoeft. Daarom etaleren we in dit programma een breed mogelijke opzet van bezigheden. Wat je niet lust laat (Van onze radio- en tv-redactie). HILVERSUM Morgenavond om half negen kan men via Ned. I Ton van Duinhoven zien in zijn nieuwste creatie in een filmpje van de Kinderpostzegelactie. Hij speelt hierin op zijn eigen onnavolgbare wijze de hoofdrol als postbode, die het niet kan verkrop pen dat er te weinig kinderpostzegels op de kerst- en nieuwjaarspost gebruikt worden. En daar gaat hij wat aan doen. Hij doet dit speciaal voor Socutera. Hij zal erop wij zen dat de fraaie collectie kerst- en nieuwjaarskaar ten van de kindernostzegelactie op bijna elk post kantoor in de bekende stalletjes te koop is. Als men die goede wensen frankeert met kinderpostzegels dan is dat twee vliegen in één klap! je liggen. Even later krijg je iets voorgezet wat er weer ingaat als koek. Zo kan iedereen 105 minuten lang een graantje mee pikken en hoeft hij toch niet het gevoel te hebben zijn tijd voor de buis te hebben verspild, al was het maar dat hij een nieuw stuk trim-inspiratie opdoet. We hebben nu de eerste uitzen ding achter de rug, niet vol maakt, nee, het duurt een paar keer voor het ding zijn vorm vindt. Ik heb er een stelletje nieuwe jonge mensen in. Zo maar voor het eerst voor de ca mera, nou, mijn bewondering, want ze deden het allemaal voortreffelijk. Ten eerste de presentatrice, Maartje van We gen, maar ook de bloemschik- ster en de bollenjongen. Daar ga ik zeker mee door. Typerend voor Studio Vrij is, dat het een live-uitzending is, die zo de lucht ingaat. Daar kan van alles in gebeuren, daar kan van alles fout gaan. Dan is het de kunst om er door improviseren toch nog iets goeds van te ma ken. Iets van die spanning komt ook over in de huiskamer en dan staan we met Studio Vrij op hetzelfde niveau als Studio Sport, die wel een voetbalwed strijd kan uitzenden, maar niet kan voorspellen, dat het een goede wedstrijd wordt. Net als met voetbal hadden we in de eerste uitzending dan ook een onderwerp als „leer bewerken", maar voor de rest houdt de ver- gelijking op. We laten zien wel ke problemen er zijn en welke mogelijkheden. Divertissement is er door de muziek en vertier wordt gebracht door Kees Schil- peroort, die met een spelletje Raden maar even uit de radio overstapt. Daarbij interesseren de kijkcijfers mij meer dan de kritiek. Dit spelletje zou niet op de tv thuis horen, schreven sommige kranten. Maar de grap van dit spel op tv is, dat wij de kijkers de bron van het te ra den geluid laten zien en dat Kees dan de kans krijgt woord spelige suggesties te debiteren. Dit gaat de man uitstekend af. Ook brachten wij John van Kes- teren en Wilma in hetzelfde pro gramma, een machtig brok caal vermogen tegenover een tinnen stemmetje. Had niet ge mogen, zei de kritiek. Maar de clou van dit pretentieloze pro gramma vond ik nou net de dubbele bodem. Geen kunst Wij brengen geen kunst en wij brengen geen tienerpop, wij brengen twee dagelijkse ver schijnselen op het scherm bij el kaar. Wie niet van Wilma houdt, kijkt naar John en omge keerd, precies de opzet van dio Vrij. je hoeft niet te kijken, je mag het wel zien. Maar als je op kritieken gaat werken, staat het hartinfarct voor de deur. Daar kun je geen rekening mee houden. Voor ons tellen de kijk cijfers en het waarderingscijfer. Die hebben we nog niet binnen, maar voor Zelf Doen lagen die vrij hoog. Ik zal eens een klein voorbeeldje geven van de pro blemen, die zich rond zo'n uit zending kunnen voordoen. Er is bijv. een nieuw produkt op de markt voor het afkrabben van verf. Wij nemen het op met die fabrikant en vragen om een de monstratie. Altijd goed. Maar in plaats dat ze nu een vent stu ren, die weet hoe hij een stuk gereedschap vast moet houden en die desnoods nog Twents mag praten ook, zenden ze je een directie-secretaris of zo-iets op je dak, die het allemaal met mooie woorden weet te vertel-1 Maartje len, maar van wie de vingers krom staan van de balpunt. Dat kun je niet hebben. Zo'n onder werp komt niet over en slaat dat stuk in je uitzending dood. Ook hebben we niets aan mensen, die een gebruiksaan wijzing kunnen voorlezen. Je moet een man hebben, die zijn handen kan gebruiken en er zeer met zijn hersens bij dat-ie met zijn eigen woorden precies in de roos schiet. Het gaat niet om de uitkomst of de prestatie, maar om onze doeling, dat de kijkers er zin in krijgen. Daarom blijf ik zoeken naar onderwerpen in de sfeer van hoe de mensen kleine hulpmiddelen hun vrije tijd creatief kunnen maken. Desnoods gaan we met zijn al len kraaltjes rijgen. Dat is nut tiger dan tv kijken. Daarom zijn we wat blij met ons weg gooi-programma". TON OLIEMULLER fADVERTENTIE Ditishetrecept: Kaasfondue van Nederiandsekaas. C&Quelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Nu 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed soheutje kirsch. i met maïzena dit rapport, dat een In een (korte) zoen van de juf frouw wordt aandacht besteed aan het rapport. Zolang er scho len bestaan zijn er rapporten waarin ouders kunnen lezen welke vorderingen hun kind maakt. Het kind is in vele ge vallen bang voor Het komt zelfs t scholier uit angst voor straf van huis wegloopt. In de uitzending van vanavond komen de verschillende school rapporten aan de orde. Er wordt ook aandacht besteed aan het initiatief van een Rotter damse school, die de ouders de rapporten op school laat afha len, wat hun dan tevens de gele genheid biedt de resultaten van het kind met de onderwijzers te bespreken. Ned. I 20.45 uur De volgende patiënt Dokter Upton krijgt het moeilijk met de mooie Cynthia die vol gens haar moeder erg zwak is en regelmatig onderzocht moet worden. Ned. I 19.05 uur Klatergoud Aatje de geluidstechnicus van het reclameburean Hondecoeter moet zich laten veroveren door Eva de dochter van de uitgever van het damesblad Mirabelle. Het blad heeft een opdracht ge geven voor tien reclamespots, die bijna misloopt. Het hangt van Aatje af of alles nog goed komt. Pummel komt door deze affaire nogal in gedrang. Zwaan zingt nog een liedje dat is ge wijd aan het ouderwetse dames blaadje. Ned. I 20.21 uur Jason King King wordt aangezien voor een moordenaar, die de vijand huur de. De moord werd gepleegd toen hij een van zijn vriendin nen een bos rozen bezorgde. Ned. I 21.00 uur Een lied van alle tijden In deze uitzending gaat het om het bekende geestelijke lied, dat in bekende en minder bekende uitvoeringen, in gefilmde vorm, wordt gepresenteerd. In deze uitzending zullen onder meer de volgende liederen zijn opgenomen: 'Ga niet alleen door 't leven (gezongen door Riek v. d. Haar). 'Dochter Sions' (gespeeld door de gebroe ders Brouwer), 'Als kaarsjes in de nacht' (gezongen door enkele kinderen), 'Daar ruist langs de wolken' (gespeeld door beiaar dier Henk Held) en 'Eén naam is onze hope' (gezongen door het christelijk gemengd koor 'Halleluja' uit Wezep). Jan van de Waart zal de liederen toelichten. Ned. II 19.05 uur De familie Mack Thomas de oudste zoon van de fa milie breekt zijn studie archi tectuur af. Hij sluit zich aan bij de buitenparlementaire opposi tie. De familie is verbrokkeld en vader moet machteloos in de gevangenis toekijken. I Ned. II 20.12 uur Een maal ander meal I Gerrlt den Braber veilt weer een aantal eigenaardige zaken, voor het goede doel. Gasten zijn o.m. Ted de Braak, Het Cocktail trio, Bert Bijnen en Joop Doderer. Ned. II 21.20 uur Ander nieuws Het Christelijke Jongeren Ver bond heeft de nodige bemoeienis met de vestiging van een nieu we Y.M.C.A.- (Young Men's Christian Associations) centrum in Nederland. Veilingmeester Gerrit den Braber Daarvoor is ruimte gereserveerd op het terrein van de Einst Sil- lem Hoeve in Lage Vuursche. De totale kosten van dit project bedragen ongeveer drie miljoen gulden. Op dit moment ontbreekt hieraan nog zo'n 700.000 gulden. Op veel manieren tracht men dit geld nu alsnog binnen te krij gen. In het programma 'Ander Nieuws' kan men kennis maken met vijf jongeren, die hebben deelgenomen aan internationale Y.M.C.A.-aktiviteiten. De nadruk van dit gesprek zal vooral liggen op de vraag waar om zij dit werk van de Y.M.C.A. zo belangrijk vinden. Ned. II 22.20 uur Nieuw programma Ted de Braak AMSTERDAM Zondag as. start Ted de Braak in het Nieuwe de la Mar-theater zijn nieuwe gein kunstprogramma Tête Ted II. In zijn programma wordt hij geassisteerd door Mieke Bos. Met zijn eerste programma on der dezelfde titel heeft Ted de Braak aanzienlijke successen ge boekt. (ADVERTENTIE) TE HUUR NIEUWE SKI'S (met veiligheids-bindingen) EN NIEUWE KLIPPEN- SCHOENEN vdStïgchel IN HET CENTRUM-SPUI 262 DEN HAAÖ -TEL. 070-605820 NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant Journaal VARA 19.05 ui) 19.30 uu 20.00 uil 20.21 uu 20.45 uur: Een juffrouw Volgende patiënt Koning Klant Journaal Klatergoud i de Jason King, tv-sp De ombudsman 21.00 i 21.50 u NOS 22.15 t 22.20 22.23 uur: Esperanto NEDERLAND II Journaal Voorlichting school NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Een lied van alle tijden 19.30 uur: De koerier van keizerin 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: De familie Mack 20.45 uur: Hier en nu 21.20 uur: Eenmaal anderma 22.20 uur: Ander nieuws NOS 22.30 uur: Journaal 22.35 uur: Den Haag vandaa 22.40 uur: Cursus economie Walter v. d. Kamps t.v.-bewerklng van Bordewijks roman „Karak ter" heeft in meer dan één op zicht het karakter van een meesterproef. In de eerste plaats om de bewerking. Van der Kamp herschept het harde" boek van Bordewijk op bijna congeniale wijze tot een t.v.- spel. Dat is een enorme verdienste. Omdat bij het verbeelden van Bordewijks „hardheid" het ge vaar bestaat dat er op het scherm geen mensen van vlees en bloed verschijnen. Dat ge vaar duwt de bewerker losjes weg door een subliem herschep pen van wat Bordewijk moet hebben voorgestaan. Bij dat herscheppen gaat regis seur v. d. Kamp bovendien ui terst zorgzaam te werk. Niet al leen door feilloos te mikken op tijdsgetrouwheid, maar ook - telkens als het verleden wordt ingevoerd echte tv-middelen toe te passen om een duidelijke scheiding te maken tussen aktueel gebeurt en wat als her inneringsbeeld bedoeld is. Regisseur v. d. Kamp is boven dien befaamd als de ideale rol- bezetter. In „Karakter zitten topmensen als Ko van Dijk en Bob de Lange. Maar ook minder groten die in hun rol gelijk waardig spel blijken te kunnen leveren als die top We moeten daarbij, jammer ge noeg, een vraagteken plaatsen bij de eigenlijke hoofdrol. Een razend-moeilijke rol van een doodgewone volksjongen die zich verbeten omhoog werkt. Lex van Delden lijkt ons voor deze pres tatie niet genoeg in te brengen. Te weinig artistieke bagage? We zouden zo een-twee-drie geen Nederlandse acteur kunnen noe men die Katadreuffe beter zou kunnen verbeelden. Maar Van Delden vermag diens volkse oorsprong niet waar te maken. En in zo'n scène als gisteren met Ko van Dijk valt hij onom stotelijk door de mand. Hij heeft daarbij het voordeel dat zijn karakter gaandeweg alleen maar groeien kan. „Karakter" Is Inmiddels niet vlekkeloos, maar na twee afleveringen toch wel ongewoon goed als dramati sche tv-produktie. Voorts: bij de KRO een sterk- aansprekende dokumentaire over gehoorgestoorden, die echt-duddelijk maakte wat zo'n defekt betekent. Bij de AVRO: Televizier met aktuele aanpak van de grote en kleine proble men die vandaag het nieuws van alledag vormen. Een tv-ma- gazine kan niet beter. Vg. NEDERLAND I NOS 10.45 uur: School-tv VARA 17.00 uur: Hoedjesstad NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot gewest 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Boerenpartij 20.31 uur: Socutera De dochter van boer, film Studio Sport met Journaal Den Haag vanda 22.40 uur: Stroming over maatschappij NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Dagje ouder 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: The Virginian 21.35 uur: Achter het nieuv CVK 22.10 uur: Kenmerk 22.35 uur: Journaal 20.36 i 22.05 u 22.30 i 22.35 i HILVERSUM I de Christelijk Histon KRO: IS.30 Nieuws, BHleven,"» en toekomst. 19.46 De zin* kerk: muziek ln de liturgie. (S) Klassieke orkestmuziek 21.25 De Mensentuin, hoorspel. (S) Bariton en piano: klassleki deren (opn.) 2C.25 Overweging. muzlekproj .11 Radii- orkest. 5524.00 Nieuws. HILVERSUM Om 18. tl. ris rarieerd program 23.10 Journaal soldaten. 1S.CS Paardesportberi 18.30 Verkeerstips. 18.45 Sport Taalwenken. 18.57 Intermezzo. Nieuws en actualiteiten. 19.40 19.45 Vakbondkroniek. Gevarieerde 22.20 Jazzn 33.00 Nieuws. 33.10 Klasslel ziek. 33.40—23.46 Nieuws. HILVERSUM I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Nieuws: 8.418.60 ActualH 10.00 Voor de vrouw (10..3" Nieuws). 1(1.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee rloerd programma. (12.26 P llngen t.b.v. land- en tul 12.30 Nieuws; 12.41—12.50 AcO ten13.00—18.05 Raden 14.00 Huisbezoek: pastoraal gi an de kamermuziek: ir minder: de stem minderheid (15.301 NCRV: 16.45 (S) J( Anno Nul. hoorspel. 17.00 (S) haldsvoor» Een drl. het mini mderwljs en weten schi van Stipiiaan heeft met de heer W. de 17.30 Nieuws. 17.32 Hier c tualltelten. HILVERSUM H i Wegen (rechts) maakte haar debuut als presentatrice Pompidou met Concorde naar Nixon PARIJS (AFP) President Georges Pompidou zal zich op 12 december met de Franse versie van het Frans-Britse su personische verkeersvliegtuig Concorde naar de Azoren bege ven, waar hij op de twee vol gende dagen van gedachten zal wisselen met president Nixon. Dit is gisteren van gezagheb bende zijde in Parijs vernomen. muziek i alle mm blad. infor S.3S i thuis) 9.00"RadI 9.36 _J 9.40 Schoolradio: 10.15 Klant, om 10.30 De WeeM El 10.45 Voor de kleuters. 11.00 K en om 11.03 Op de koffie. 13" - Centraal: rechtstreekse uiti II met. over en temidden van ra t 13.00 Nieuws. 13.0(1 Actual 13.25 (S) Melodieën Expres: muziekprogramma. 13.46 Ge3 v< portret 14.00 Speelruimte. en° mS3T?SV:S.c! N bo i de vtjrjjdj, HILVERSUM m AVRO: 7 0i) Nieuw». 7.02 naai 7.05 Steevast (S.O 9.00 Nieuws: 9.03 De show, 10.00 Nieuw». 10.03 Art1 ye tamlnen: populair verzoekpl» u tramma ill.00 Nieuws). Nieuws; 12.03 Radiojournaal; J Zet 'm op (13.00 Nieuws). Nieuws. 14 03 Superclean dr<* ohlne. 15.00 Nieuws. 15.03 Ce ZUtvold. (16.00 Nieuws). Nieuws. 17.03 Radiojournaal, 18.00 Postbus 700: verzoekpW berichten. 12.08 Intermezzo Klrnku.oslcr.nlck persoverzicht; 13.00 Nieuw» f». no -laeendn13 20 BRT-piy^''" 13 V. Bcursbcri. hton: 1-1.00 Schoolradio. 14,37 Iniermea»

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2