£eldkc (Bomct/nt Regering blijft in beraad over sombere situatie Auto-importeurs kunnen nog vooruit CONFLICT NAAR VN-ASSEMBLEE Vlammenzee na aanslag in Belfast Vrijgelaten uit dodencel Conflict rBS deels opgelost HAVEN-CAO WEER BREEKPUNT Luchtbus PTT op Brussel DUITSE METAALSTAKING Indiërs veroveren lessore Prijzen in landbouw te laag [ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. _B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244» (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: liekensack (AP) Edgar Smith, die langer in de dodencel heeft ren voorwaardelijk in vrijheid gesteld Smith heeft veertieneneenhalf doorgebracht dan enige andere Amerikaanse gevangenen, is giste- - n de gevangenis gezeten. 63e jaargang, no. 18.562 DINDSDAG 7 DECEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. TV-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.21 uur Klatergoud; 20.45 uur Zoen van de juffrouw; 21.00 uur Jason King. Ned. II: 19.30 uur Koerier van de keizerin; 21.20 uur Eenmaal andermaal. WAT MEER OPKLARINGEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan opklarin gen. Zwakke tot matige noord westelijke wind. Min.temp. van 4 graden aan zee tot 0 graden plaatselijk in het binnenland; morgen plm. 7 graden. eiden Paul Ruysenaars heeft lijn eerste wedstrijd gespeeld voor Mars Energie Stars het voormalige Lions. Bona Stars MES werden het dit weekein- eens, zodat een gedeelte van „basket-ball conflict" werd eter van Tuyll van Serooskerke- daarentegen staat nog altijd op actief. Gisteravond vond gesprek plaats tussen het Delftse Factotum-Punch en Stars dat voor alsnog geen resultaat opleverde. Wil Kosygin met griep naar huis OSLO (AFP) De Russi- sche premier, Alexej Ko sygin, zal morgenmiddag in plaats van donderdag ochtend naar de Sovjet- Unie terugkeren, zo heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Oslo maandagavond offioieel meegedeeld. Kosygin heeft zware griep. Van Tuyll dit seizoen nog in Ne derland spelen, dan zal de con troverse snel beëindigd moeten worden. Van Tuyll vertrekt na melijk aan het einde van dit seizoen naar Amerika. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De aandrang op de regering om bepaalde maatregelen te nemen in de loon- en prijsontwikkeling wordt van ver schillende kanten steeds groter. De vraag is echter, of de ministerraad hiervoor zal zwichten. De vrije loon- en prijspolitiek staat bij het kabinet-Biesheuvel nog steeds voorop. Desondanks hebben de mi nisters gisteren weer uren vergaderd over de economische situatie in ons land. Daarbij lagen opnieuw de sombere cij fers over de toenemende werkloosheid ter tafel. De regering is nog steeds niet tot een conclusie gekomen, reden waarom deze week opnieuw overleg noodzakelijk AMSTERDAM (ANP) Sinds 1 december heeft de Nederlandse PTT een eigen luchtpostdienst tus sen Amsterdam en Brus sel. De dienst heeft een Belgisch vliegtuig voor dit postvervoer gechar terd. Er is vijf keer per w,eek een nachtvliegver binding tussen Brussel en Amsterdam vice versa. De nachtverbinding Amster dam-Brussel is onderdeel van een luchtpostnet tus sen de Skandinavische landen, Zwitserland, Bel gië en Nederland. Vanuit Brussel naar Am sterdam wordt per vlucht 500 kilogram post ver voerd en van Amsterdam naar Brussel 1000 kilo gram, ofwel 50.000 brie ven. Per jaar geeft de PTT 21.000.000 gulden aan postvluchten uit. De kos ten van de Amsterdam- Brussel-verbinding wor den door de luchtpostta rieven gedekt. Bonny St. Clair :erste op Japans Songfestival Üburg De in Tilburg woonach tige Amsterdamse zangeres Bonny St. Claire heeft tijdens bet „World Pop Songfestival" in Tokio (waar zij als enige Ne derlandse deelneemster uit kwam), de eerste prijs gewon nen in de categorie „Outstan ding artist". t liedje, „Planet of love" (ge schreven door de Canadees Sandford Alexander) viel even- 'n de prijzen, en tweetal singles en een lp (in het Engels en het Ja pans..) kreeg zij aanbiedingen voor gastoptredens in een drie- tv-shows en gaat zij „com mercials" maken voor de Ja panse commerciële televisie. En van de commercials is be stemd voor de fabrikantengroep iToyo boyl". Tot slot zal zij in Japan nog een televisiefilm draaien. Na afloop van haar Werkzaamheden in Japan, vliegt Bonny St. Claire door naar Amerika, waar zij in San Fran cisco, Los Angeles en New York •"«sprekingen zal voeren over Wn eventueel Amerikaans pla tencontract. Meer salaris Europese ambtenaren BRUSSEL (ANP) De Europese ambtenaren krijgen 5,6 procent sala risverhoging plus gemid deld nog eens 3,9 pertent. De 5,6 percent moet de gestegen kosten van het levensonderhoud compen seren. De verhoging vau 3.9 percent is een reële verhoging. Dit laatste Percentage is echter een gemiddelde. he hoogste betaalde EEG- ambtenaren ,krijgen na melijk 2,1 procent meer, terwijl de laagstbetaalden 10,5 procent in salaris vooruit gaan. Of de regering er eind deze week in zal slagen de werkgevers en werknemers dichterbij elkaar te brengen over een standpunt rond de loon- en prijsmatiging is nog lang niet zeker. Dezer dagen moet namelijk blij ken of de partijen in de c.a.o. voor de grootmetaal tot over eenstemming kunnen komen. Het eerder afgebroken overleg over deze c.a.o. is gisteren weer opgenomen. Het zal zeker nog tot en met donderdag duren, voordat duidelijk wordt of de werkgevers en werknemers in de groot-metaal een afgerond c.a.o.-voorstel ter tafel kunnen brengen. Men vreest bij het be drijfsleven, dat dit zeer moeilijk zal zijn. Intussen zijn ook onderhandelin gen voor een nieuwe haven- c.a.o. begonnen. „In een goede sfeer", aldus partijen. Daarmee wilden zij bij voorbaat reeds de gedachte wegnemen, dat het ha venpersoneel opnieuw zal trach ten een bepaalde uitkering-in eens te eisen. Zoals bekend heeft dit bij de vorige c.a.o.-on- derhandelingen geleid tot stakin gen en tenslotte tot de uitkering van 400 gld., die een sneeuwbal effect tot een elgemene uitke ring van 400 gulden gekregen heeft. In tegenstelling tot de vrees ver wacht de vakbeweging een op lossing thans mogelijk. Isabel Martinez, de echtgenote van de voormalige Argentijnse president Peron, is van Madrid naar Ar gentinië vertrokken om poolshoogte te nemen van de politieke situatie. In Argentinië werd medegedeeld dat Peron plannen zou hebben voor terugkeer naar zijn geboorteland. Den Haag (ANP) De Neder landse importeurs van Duitse automobielen en degenen, die afhankelijk zijn van de Duitse toeleveringsindustrie zoals de DAF-fabrieken kunnen de ko mende veertien dagen nog leve ren. Wanneer de staking in de Westduitse metaalindustrie dan nog niet is opgeheven, zullen moeilijkheden ontstaan. De woordvoerder van de Neder landse importeur van Daimler- Benz. Agam in Utrecht, ver klaarde, dat men nog enkele weken vooruit kan. In de diesel sector voor de vrachtwagens zijn de meest gangbare typen nog leverbaar, maar voor de dielselperonenauto is de toe stand ernstiger. Men kan echter nog uit de voorraad putten. Bij de Alimpo, de importrice van BMW zijn er deze week nog geen problemen. Zowel de Duit se fabriek als de importrice be schikken over een flinke voor raad automobielen. De woordvoerder van DAF liet weten, dat de komende veertien dagen nog vrijwel zonder pro blemen kan worden geleverd. Daarna zal het moeilijker wor den. DAF is vooral afhankelijk van elektrische installaties van het Bosch-concern. Bij Volkswagen Nederland zei men, dat wanneer de staking langer gaat duren, begin janua ri pas ernstige moeilijkheden worden verwacht. Bij Ford kan men nog de volle decembermaand vooruit. De Opel-importeur, heeft op het ogenblik weinig problemen, aan gezien verreweg de meeste wa gens in België worden geassem bleerd. Indiase troepen rukken door moeilijk terrein op in het frontgebied bij Rajasthan waar in de afgelopen dagen hevige gevechten aan de gang warep. NEW YORK-K AR ATS JI-NE W DELHI (Reuter-A.P. De be middeling in het gewapend con flict India-Pakistan zal niet meer door de Veiligheidsraad, maar door de algemene verga dering van de VN behandeld worden. De algemene vergade ring gaat er vanavond meteen aan beginnen. Intussen gaan de gevechten tus sen de Indiase en Pakistaanse troepen in volle hevigheid door. Indiase troepen zijn de belang rijkste garnizoensstad Jessore (Ó.-P.) binnengedrongen stad en vliegveld zijn veroverd. De Veiligheidsraad nam het be sluit de zaak over te laten aan de algemene vergadering omdat behandeling onmogelijk werd gemaakt door twee Russische veto's en het dreigement van nog een derde. In de algemene vergadering heeft geen enkel land het recht van veto. Van het westelijke front worden zware gevechten gemeld in de Pendjaab. Indiase troepen dron gen in het district Khemkaran veertig kilometer door op Pakis- taans gebied, maar verder naar het noorden, bij Chamba, aan de grens met Kasjamir, moes ten zij zich onder de zware Pa kistaanse druk terugtrekken. De Indiase stad Mandiala is in Pa kistaanse handen. In Oost-Pa- kistan verlopen de zaken voor het Pakistaanse leger zeer slecht. Het gehele noordelijke deel is in Indiase handen. De Indiërs rukken op naar Sylhet Meer naar het zuiden is de grensstad Comilla omsingeld. De haven van Tsjittagong is ge blokkeerd. De VN hebben hun hulp aan Oost-Pakistan gestaakt en de VS hebben hun economische hulp aan India opgeschort. De oorlogstoestand heeft verder in grijpende wijzigingen in de ver bindingen veroorzaakt: de lucht vaartmaatschappijen mijden nu zowel Karatsji als New Delhi. „Abbekerk" in Madras vastgehouden ROTTERDAM (ANP) Het Ne derlandse vrachtsip „Abbekerk" (832 BRT) van de Koninklijke Nedlloyd in Rotterdam wordt op het ogenblik in de haven van Madras vastgehouden door de Indiase autoriteiten. De kapitein van het zchip wordt gedwonen in deze haven de tota le lading te lossen. Het gaat hier onder andere om 1900 ton lading voir de Postpakistaanse haven Tsjittagong. De „Abbe kerk" zou daar onder andere een aantal vrachtwagens, be stemd voor het kinderfonds van de Verenigde Naties Unicef af leveren. De lading voor Oost- Pakistan bestond verder uit stukgoed. Een woordvoerder van de rederij toonde zich te leurgesteld over de maatregel van de Indiase autoriteiten en noemde deze onrechtmatig. De rederij heeft de familieleden van de bemanning van de „Ab bekerk" meegedeeld dat aan noord alles wel is. (Van een onzer verslagge- VUGHT Dr. Sicco Mans- holt, vice-voorzitter van de EEG, vindt dat de prijzen in de landbouw volgend jaar met acht procent en in de daarop volgende jaren met 4 5 procent moeten stijgen. Deze prijsstijgingen zijn noodzakelijk wil de land bouw in de EEG tot rede lijke bedrijfsresultaten komen. Hij zei dit gisteravond in Vught bij een werkbezoek aan Noord-Brabant. De vice-voorzitter van de EEG vond dat de land bouw in de zes landen vergrijst. „Er zijn te veel ouderen en te weinig jon geren. Vooral in Neder land vraagt men zich af of er wel voldoende jon geren zullen overblijven. Financieringsproblemen spelen hier en grote rol. Een jonge boer. die een bedrijf van 25 bunder wil overnemen, moet 4 ton op tafel leggen". Belfast (Reuter) Een van de grootste branden die Belfast sinds jaren heeft gekend heeft gisteravond het hoofdkwartier van het Leger des Heils totaal ver woest. Een heilsoldate kwam om het leven en vier mannelijke collega's raak ten gewond. Zij trachtten een orgel in veiligheid te brengen toen het gebouw instortte. Het hoofdkwartier kwam in ge vaar door een brand in een aan grenzende textielfabriek. Twee gewapende mannen waren de fabriek binnengedrongen, gaven de 600 vrouwelijke werknemers de raad zo spoedig mogelijk het gebouw te verlaten en brachten daarna twee krachtige explosies teweeg. De brand die hierop volgde ging gep-;.rd met een zeer zware gasontploffing waar door het gebouw van het Leger des Heils instortte. Militairen en politie sloten zich bij de gehele brandweermacht van Belfast aan om de brand te be strijden. Vele vrouwen stonden buiten in de kou te huilen om dat ze voorlopig zonder werk de tweede grote in drie dagen. Zaterdag lieten vijftien mensen het leven bij een explosie in een stampvol café in het centrum van Belfast. De gebeurtennis re sulteerde in hernieuwde straat gevechten tussen protestanten en katholieken die elkaar ervan beschuldigden de aanslag te hebben gepleegd. Strafpunten bij fouten in verkeer DEN HAAG (ANP) De zeventien landen van de Raad van Europa hebben overeenstemming bereikt over min of meer unifor me maatregelen, die be ogen onbekwame automo bilisten voor een bepaalde periode de rijbevoegdheid te ontzeggen. Overtredin gen kunnen tot uitdruk king worden gebracht in een puntensysteem. Het vaststellen van een pun tensysteem kan worden overwogen als een middel om bestuurders die zich herhaaldelijk aan overtre dingen schuldig maken te identificeren. Doorrijden na een aanrij ding wordt bestraft met i punten, evenals rijden on der de invloed, inhalen zonder voldoende zicht, keren op een auto-snel weg, en rijden zonder rij bewijs. Voor andere overtredingen worden drie of twee straf punten uitgedeeld. Over schrijding van" de maxi mumsnelheid met meer dan 30 km/u betekent drie strafpunten, met 15 tot 30 km/uur twee straf punten. Bij vijf strafpunten wordt een waarschuwing gege ven, bij acht wordt een onderzoek ingesteld naar de rijbekwaamheid, en bij tien wordt in het alge meen de rijbevoegdheid ontzegd. Weigering zich te laten on derzoeken op alcoholge bruik zou met drie punten moeten worden bestraft, evenals het niet houden aan de voorrangsregels, overtreding van de bepa lingen voor voetgangers- oversteekplaatsen. van de regels voor inhalen, door rood licht rijden, of met slechte verlichting, een ondeugdelijke stuurinrich ting en ondeugdelijke remmen rijden. Twee strafpunten worden opgelegd voor rijden met slechte banden of met een lading die gevaar op levert. Andere overtredin gen worden in het alge met of strafpunten gehonoreerd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1