Laserstralen tegen caries Predikant wil opleiding voor theologen in het Westland Litouwse Kerk in de verdrukking Jonge Antilliaanse schrijfster in debuut: Korte metten Kerk en Wereld Onverbloemd relaas over lefecten op Curasao HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP KUNST EN KUNSTENAARS DINSDAG 7 DECEMBER 1971 De Naaldwijkse gerefor meerde predikant ds. Th. ten Napel heeft in een schrijven aan cura toren van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en de Theologische Ho geschool in Kampen ge pleit voor de vestiging van een derde (gerefor meerde) predikantenop leiding in het Westland. Aldus meldt het weekblad van de Civitas Academica der Vrije Universiteit. De oplei ding zou gezamenlijk moeten uitgaan van de V.U. en de T.H.-Kampen. Met name wordt gedacht aan een vesti ging in Naaldwijk. De direc teuren hebben het voorstel in studie. Ds. Ten Napel zegt ter ondersteuning van zijn voorstel, dat ongeveer hon derd jaar na de stichting van de V.U. er wel weer eens een initiatief mag ko men, waardoor de komende generatie kan worden opge vangen en werk kan worden gegeven. Voorts stelt hij, dat aangezien een groot percen tage van de Nederlandse bevolking in de Randstad woont en bovendien Zee land dichterbij is geko men door de Deltaverbin ding, te overwegen zou zijn het Westland in aanmerking te laten komen, dat een cen trale ligging heeft in de dichtbevolkte randstad. Bo vendien doet zich de unieke gelegenheid voor dat in het gebied van de gemeente Naaldwijk een bestemming wordt gezocht voor een be hoorlijk groot gebouw van historische waarde, waarin de opleiding gehuisvest zou kunnen worden. (Het is op het moment niet duidelijk welk pand ds. Ten Napel op het oog heeft. Het enige zou kunnen zijn het Honselse Hof, maar daarvan staat de toekomst nog lang niet vast, onder meer niet wat de res tauratie betreft. Red.) President Nyerere van Tan zania heeft onlangs het nieu we ziekenhuis in Mwanza of ficieel geopend. Het zieken huis, dat 420 bedden telt, is gefinancierd door de Duitse hulpactie „Misereor", het katholieke centrale orgaan voor ontwikkelingshulp en de Nederlandse regering, die drie miljoen gulden beschik baar stelde. De doktoren ko men uit Duitsland, Amerika, Australië, Engeland en Ne derland. Bisschop dr. J. B. W. M. Möller, van het bisdom Gro ningen, heeft na een langdu rig verblijf het r.-k. zieken huis in Groningen verlaten en is voor verder herstel vertrokken naar Dijnselburg. Het zal echter nog wel enige maanden duren, voordat hij volledig hersteld is. Na zijn bezoek aan Klnshas. sa is kardinaal Angelo Rossi, prefect van de congregatie voor de evangelisatie naar Luluabourg (Kasai) vertrok ken om er de vijfenzeventig ste verjaardag van de stich ting van de katholieke kerk in Kasai mee te maken. Bij die festiviteiten is ook de ge neraal overste van de mis sionarissen van Scheut, pater Goossens aanwezig. Zijn con gregatie was de eerste die met de missionering van Ka sai begon. Dominicanessen, werkzaam in het noordpoolgebied heb ben de cultuurprijs 1971 van de Noorse stad Bodö gekre gen. De prijs, vierduizend kronen (2000 gulden) kregen de zusters vooral voor hun werk voor de kinderen en de jeugd. De zusters hebben on der meer een balletschool, die geleid wordt door een be keerde voormalige balletdan- De achtenvijftig Braziliaan se bisdommen hebben twee honderdduizend gulden be schikbaar gesteld voor de hulp aan Pakistaanse vluch telingen. Het geld zal gege ven worden aan de regering van India, die het moet be steden aan de negen miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakis- tan. Twintig Noordierse katholie ke geestelijken moeten op 8 De twee exponenten van de belangrijke verschuivingen in het Spaanse episcopaat, die het Vaticaan, naar gisteren gemeld, bekend heeft gemaakt. Links de nieuwe primaat van Spanje, mgr Gonzales Martin, tevens aartsbisschop van Toledo. Rechts kar dinaal Enrique y Taragon, de vroegere primaat, nu aartsbis schop van Madrid, de belangrijkste post in Spanje, uit politiek oogpunt. december voor het gerecht verschijnen, omdat ze gewei gerd hebben mee te werken aan de in het voorjaar ge houden volkstelling. On langs zijn al acht priesters op grond van dezelfde weige ring tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. In de afgelopen weken zijn er gebedsgemeenschappen gesticht tussen vijf katholie ke parochies in Duitsland en Polen. De gemeenschappen kwamen tot stand na een op roep van een Duitse priester in een katholiek weekblad van Krakau. Het Iaat zich aanzien dat er tussen de ver schillende groepen contacten groeien. In Litouwen zijn zoals bekend onlangs twee rooms katholie ke priesters tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij kinderen hebben voorbereid op hun eerste communie. Dit werd bekend toen onder buitenlandse jour nalisten in Moskou een ge stencild verslag werd ver spreid van de arrestatie en het proces tegen pater Boeb- nis en de priester Juozas Zdebskis. Volgens het verslag is Zdebs kis door de politie geslagen voor hij veroordeeld werd. Hij zou zó zijn toegetakeld dat zijn moeder hem niet di rect herkende toen zij hem in zijn cel opzocht. Tijdens het proces tegen Zdebskis en Boebnis, die bei den beschuldigd zijn van on derricht aan minderjarigen waarvoor geen toestemming is verleend, betoogden rond zeshonderd katholieken voor het gerechtsgebouw. Na in grijpen van de politie wer den twintig betogers aange houden. In verzoekschriften aan de au toriteiten is protest aangete kend tegen de veroordeling van de priesters en erover geklaagd, dat de rooms-ka- tholieken in Litouwen geen vrijheid van godsdienstuitoe fening hebben. Ruim driedui zend katholieken hadden de petities ondertekend. Zdebskis heeft voor de recht bank verklaard het zijn plicht te achten kinderen godsdienstonderricht te ge ven als ouders hierom vra gen. Tien kinderen, die als getuigen werden gehoord, de den hun mond niet open of begonnen te huilen. Litouwen werd in 1940 bij de Sowjet-Unie ingelijfd. De meerderheid van de 2,9 mil- ojen Litouwers was toen ka tholiek. In een recent artikel in het blad Sowjetskaja Lit- va, waarin gewezen werd op de vermenging van religieu ze en nationale sentimenten in Litouwen, werd niet met name genoemde priesters verweten dat zij deze toe stand in hun eigen belang uitbuitten. Mindszenty schrijft aan Hongaren in buitenland Kardinaal Mindszenty, de Hon gaarse primaat, die sinds kort In Wenen woont, heeft een herderlijke brief ge schreven aan alle Hongaren, die buiten hun land leven. De kardinaal dringt er bij hen op aan de Hongaarse tradities en hun moedertaal in ere te houden. Als concrete punten hierbij noemt de kardinaal: de vie ring van de eucharistie in het Hongaars, het lezen van de bijbel In het Hongaars en het onderhouden van contact De leider van een Oekraïnse transportonderneming moet zich tezamen met de direc teur van een comité en de directeur van een school voor een rechtbank in Kiev verantwoorden. Ze worden ervan beschuldigd gedurende de oogsttijd een vrachtwa gen en een autobus te heb ben gebruikt voor het trans port van groepen pelgrims, De pelgrims zijn daarmee op bedevaart gegaan naar het in Westoekralne gelegen Pot- schawklooster, een centrum van Maria-verering. Bedevaart Het Oekrainse partijblad ..Prawda Ukrainy" beschul digd de functionarissen van elementaire. ideologische kortzichtigheid, politieke on rijpheid en beginsellooshe'd. Tegelijkertijd vraagt het blad zich af. hoe de adtheisti- sche propaganda ooit succes kan hebben, als leidingge vende figuren in naam van de maagd Maria hun mede werking geven aan bede vaarten. met Hongaarse priesters. ,,In het buitenland moeten wij onze kinderen meegeven, wat wij zelf van onze ouders hebben geleerd", zo schrijft hij. „Het recht op de moe dertaal is een natuurlijk en persoonlijk recht van de mensen". De kardinaal roept in zijn brief de Hongaarse priesters in het buitenland op hun landgenoten te bezoe- Het herderlijk schrijven is on dertekend met „Mindszenty, aartsbisschop van Eszter- gom, primaat van Honga rije". Den Haag Het gebeurt zelden dat het eerste ma nuscript van een auteur vrijwel ongewijzigd wordt gepubliceerd. Nog zeldzamer is het dat een manuscript uit de Antil len komt. Directeur Dick Kok van de Haagse uitge verij Leopold kon dan ook nauwelijks zijn trots verbergen toen hij aan de gevolmachtigd minister van de Antillen, S. G. M. Rozendal, het eerste exemplaar van het de buut „Sherry, het begin van een begin" van de Antilliaanse schrijfster Diana Lebacs (24 jaar) aanbood. Het bijzondere van het debuut ligt vooral hierin dat het de eerste keer is dat een Antil liaanse jeugdroman van een Antilliaans auteur verschijnt. Ook de inhoud van deze roman heeft een opvallend karakter. „Sherry, het begin van een be gin", handelt niet over de poli tieke ontwikkelingen op de An tillen, een actuele zaak die nu weer in het brandpunt staat gezien de herwaardering van de staatkundige verhoudingen tussen Nederland en de Antil- DIANA LEBACS scherpe analyse Er is een nieuwe toepassing voor laserstralen gevonden: ze schijnen namelijk zeer doel treffend caries (tandbederf) te kunnen voor komen. Men heeft proeven genomen op ge trokken tanden en kiezen en deze behandeld met „lichtstoten" van laserstralen. Het re sultaat was, dat 't tandemail als 't ware „ge glazuurd" werd. De microporiën (microsco pisch kleine openingen in het email) werden om zo te zeggen dichtgesoldeerd. Zodoende krijgen de cariesverwekkkende micro-orga nismen geen gelegenheid om via deze poriën hun verwoestend werk te doen. Een soortge lijk verschijnsel doet zich overigens ook voor bij het ouder worden. Ook bij dat pro ces worden de poriën vaak afgesloten. Ca ries komt dan ook bij oudere mensen rela tief minder voor dan bij jonge. Gevaarlijke stuwmeren Terwille van de energieopwekking heeft men In Afrika her en der stuwdammen gebouwd met de daarbij behorende stuwmeren. Deze stuwmeren zijn lang niet ongevaarlijk. In deze stuwmeren kan zich een explosieve woekering van waterplanten voordoen die niet zelden leidt tot allerlei voor de mens gevaarlij ke ziekten, zoals de door slakken overgebrachte schistosomiasis en door de anopheles-muskiet ver spreide malaria. Er zit weinig anders op dan het milieu zo goed mogelijk te saneren, opdat de bereik te energische voordelen niet op die manier te niet worden ge- In DIE tijd bestonden er nog geen laserstralen Drijvend Amerika Sedert ongeveer 300 miljoen jaar is het Noordamerikaanse conti nent bezig in de richting van de noordpool te drijven. Dat ge schiedt met de gemiddelde snel heid van 2 centimeter per jaar. Daarbij verandert het continent van vorm: het wordt langer en smaller. In het midden van het palaeozoicum (300 miljoen jaar geleden) bevond de landstreek, die nu New York heet, zich in de buurt van het tegenwoordige Venezuela. De noordwaartse drift van het Noordamerikaanse continent zou tezamen met de poolwaartse beweging van nog twee andere landbassa's ver- Paaeium in antwoordelijk zijn voir de afkoe- uaesium ,n ling van het klimaat op het paddestoelen noordelijke halfrond in het laat- tertiair (vijf milj. jaar geleden) Men heeft zich. niet ten onrechte, en voor het begin van de ijstij- altijd ongerust gemaakt i Automobilisten vallen dood na kettingbotsing r o BERGAMON (AP) - Na ten ket- tingbotslng die zich op de snel weg van Milaan naar Bergamo gisteren in de dichte mist voor deed, zijn twee mannen doodge vallen. Zij waren uit de op elkaar gescho ven auto's geklommen. Omdat zij nog meer aanrijdingen vreesden klommen zij over do vangrail heen om zich naar een veiliger plaats te begeven. Wat zij niet wisten was dat de botsing zich op een grote brug, die deel uitmaakte van de snel weg, had voorgedaan. Toen zij over de rail geklommen dat bleek de brugleuning te zijn maakten zij een val van 30 meter en kwamen belden om ..Direktoraat- generaal voor wetenschaps beleid nodig;*' DEN HAAG (ANP) Do raad van Advies voor het weten schapsbeleid vindt dat het we tenschapsbeleid het beste ge stalte gegeven kan worden In een nieuw dlrectoraut-generaal binnen het Ministerie vun On derwijs en Wetenschappen. Een dergelijk apparaat met vol doende gezag en inziht moet het volgens de Raad van Advies mogelijk maken dat een duide lijke ministeriële verantwoorde lijkheid voor het wetenschapsbe leid ontstaat. (ADVERTENTIE) steeds aan. Over 100 miljoen jaar heeft het hele continent de pool bereikt len die in ontwikkeling is, maar geeft een beeld van An tilliaanse opvattingen over het maatschappelijk gedrag tussen jongeren op Curacao. let sterk autobiografische de buut van Diana Lebacs vertelt de ervaringen van het meisje Sheritsa met donkere huid en kroeshaar vlechtjes. b vertrekt voor studie naar Ne derland waar ze via de harde blanke top der Hollandse dui nen en Amsterdamse achter kamers groeit tot de jonge vrouw Sherry. Zij wordt zich er van bewust, na een aantal belangstellende ervaringen niet Nederlanders, dat het be ter is terug te keren naar Cu racao en te helpen aan op bouw van het land. Maar ook daar duiken problemen op: jonge, geëngageerde figuren borden in samenlevingen van ontwikkelingslanden vaak als uitermate suspect beschouwd. Het boek van Diana Lebacs lijkt onthullend. In feite is het ech ter een nogmaals duidelijk sig naleren van defecten waar men in de Antilliaanse leefge meenschap al te gemakkelijk aan voorbijgaat. Het is de gro te verdienste van Diana Le bacs dat zij, vanuit haar Antil liaanse visie, deze defecten analyseert en aan ons voor legt. Het initiatief van uitgeverij Leo pold om op eigen risico, zon der zalvende goodwill subsi dies, werk van Antilliaanse auteurs uit te geven is een veel belangrijkere bijdrage tot de verspreiding van kennis over de Rijksdelen dan het cuturele broddelwerk waar se- mi-overheidsorganisaties zich dwangmatig mee bezighouden. Sig. Wi. denreeks, die kenmerkend voor het quartair, het jongste geologische tijdsgewricht. De noordwaartse drift houdt nog de gezondheid van de mens en verpesting van het leefmilieu. Dit vooral omdat één van deze radioactieve stoffen, caesium 137, opgenomen wordt in het beenderstelsel en fatale bloed ziekten kan veroorzaken. Cae sium 137 kan op die manier ook voorkomen in melk en melkpro- dukten van koeien, verschillende radioactieve stof fen, die zijn vrijgekomen na de Gebleken is nu, dat vele in het serie kernontploffingen in de wild groeiende zwammen cae- Stille Oceaan. Men vreesde voor sium 137 selectief opnemen en opslaan. Dat is te verklaren uit het feit dat zzwammen over het j algemeen sterke voorkeur verto- nen met het scheikundig ver wante kalium, hun voornaamste anorganisch bestanddeel. Aange toond is, dat de caesium 137 concentratie in eetbare padde stoelen meer dan honderd maal hoger kan zijn dan In melk of melkprodukten. Een paddestoe lenmaaltijd kan daarom de ra dioactiviteit in de mens belang rijk verhogen.... Gillis van Oosten en Jan Rijn- Jazztrompettist Ernest „Punch" ders, twee Delftse kunstenaars, Miller is op 75-jarige leeftijd te exposeren hun werk in 't Mey- New Orleans overleden. Met huis te Helmond van 11 decern- Louis Armstrong gaf hij de ber tot 2 januari. stoot tot de grote jazzperiode van zijn stad. Wim Gijzen, fotograaf zal in op- Mary Hopkins, de Britse zange- heeft haar familie en vrien- dracht van de Rotterdamse Kunststichting een fotoproject samenstellen van alle Neder landse gemeenten. Hij zal een foto nemen van het naambord waar hij zelf bijstaat. den meegedeeld dat zij in het huwelijk is getreden met de pla tenproducent Tony Visconti. Zij was in New York in het geheim getrouwd. Van draken en blussers De Plastic Draak van Walter Hamilton (uitg. De Wereldbi bliotheek Amsterdam) is een uitermate bedacht boekje. Een werkeloos en oud derde-rangs acteur zoekt een baantje als sandwich-man. Als hij afge keurd wordt gaat hij er van door met zijn reclame-cos- tuum: Een drakenpak van plastic compleet met vleugels. Dat costuum wordt zijn hou vast op zijn miserabele en zin loze zwerftocht door zijn land (Amerika?). Hij blijft dankzij het pak in leven, maar als hij aan het eind van zijn latljn weer eens solliciteert, nu als ridder (let op de symboliek) blijft hij opnieuw in de kou staan. Op de eerste en de laat ste pagina na, is Hamilton's boek een monoloog van de ac teur. maar ondanks een over vloed aan woorden sla je het boek dicht zonder een goed beeld van de man te hebben. De miserabele vertaling van H. de Groot-Canté helpt ook al niet mee aan het leesgenot. Conclusie: Drakerig. Koude koffie Bij Lannoo - Tielt te Utrecht verschenen onlangs drie geïl lustreerde kinderboeken: 'Bij de brandweer wordt de koffie koud', een gezellig kijkboek me» goede verbindende tekst, dat de lezertjes de dagelijkse aktiviteiten van de brandweer goed uit de doeken doet. 'De drie Sofietjes', een kleurrijk getekend boekje, waarin de belevenissen van de drie meis jes in hun landelijke omgeving leuk worden verteld. Beide boekjes zijn vertaald door Liesbeth Linders-Bakkeren. 'Honkie en Ponkle in de diepe zee', het tiende boek met ver halen over het wel en wee van het kaboutcrbestaan onder koning Bom en de avonturen die de twee kaboutervrienden meemaken. Drie boeken voor zelf-lezertjes en kinderen die voorgelezen willen worden van 4 tot 8 jaar. lamant, symbool VBHHW held. Hierbij behoort 'n cassette; van origneel olijfhout afkomstig^ van de olijfberg bij Jerusalem. Dit kostbare olijfhout Is 1000— 2000 Jaar oud op zijn Heer. Ajui de voot van de heuvels ligt de Gouden stad Jerusalem. Diamant 4 gr. 0 18 mm 4/ 88.- 0,04 K 7 gr. 0 22,8 mm 4/138,-0,10 K 12'gr. 0 38 mm 4 198 - 0,15 K 10 gr. 0 38 mm 4 1 398.- 0,25 K gr. 0 38 mm 4 728 0,35 K Levering voor Kerstmis. Prijzen Inclusief b.t.w. Alle penningen zfjn genummerd, fMSt met een echte diamant en voorzien van een garantie-, te vens verzekeringsbewijs. To bestellen bij banken, Juwe liers on rechtstreeks bij do ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A-Tel. 070-848D24* Ken gouden penning, een waardevol en historisch bezit

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11