ter vervanging Nederlandse „hokjesbouw" Woonkibboets PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1971 ri tr mdoor! y Tom en Marie Ann De Opium- Chinees (Vaneen onzer verslaggevers) Den Haag Nederland: hokjesgeest. Viert ook hoogtij in de manier van wonen. Alle soor ten apart in een hokje. Gezinnen, vrijgezellen, bejaarden, allemaal een eigen hokje. Vanuit de woonsituatie dus weinig contacten buiten het eigen kringetje. „Waarom toch die hokjesgeest?vraagt de begin dit jaar opgerichte vereniging Centraal Wonen zich af. „Is het niet veel prettiger met een groep gezinnen, vrijgezellen, bejaarden, alles door elkaar in een soort woonkibboets te leven? Meer samen te leven? Meer samen te doen wat samen kan en daardoor meer tijd vrij te hebben voor jezelf en voor an deren? „Wie ontwerpt een wooneenheid met een centrale keuken en een eetzaal een, centrale was serij, een crèche, studie ruimte, gezamenlijk te gebruiken logeerkamers en daarboven of daaromheen eigen kleine wooneenheden voor elk gezin?" Met deze vraag richtte een mevrouw uit Nijmegen zich ruim twee jaar geleden tot de lezers van enkele dag- en weekbladen. Het werd het begin van Centraal Wonen. Binnen een half jaar had die mevrouw al zo'n tweehonderd medestanders. Ze richtten begin 1971 een vereniging op, om het idee van Centraal Wonen verder uit te dragen en te verwezenlijken. Van het minis terie van CRM kregen ze een leuk ruggesteuntje. Dit ministe rie was bereid voor bepaalde tijd een fulltime functionaris te be talen, die de aktiviteiten van de vereniging moest ondersteunen. Die functionaris is de jonge so cioloog Michel Thissen, ge trouwd, twee kinderen, foren send tussen Horst (Limburg) en Nijmegen, waar het secretariaat van Centraal Wonen is gevestigd, Molenpoort 5, telef. 08800-27722. Een van de eerste misverstanden die hij uit de weg probeert te ruimen: centraal wonen is niet hetzelfde als het wonen in een commune. „Centraal wonen heeft meer weg van het. leven in een kibboets", vindt hij. „Een commune vinden wij een te be perkte manier van samenwo nen. Als je het gezin nu eens de kleine moederschoot noemt, dan zou je de commune de grote moederschoot kunnen noemen. Hierin trekt zich een groep ge lijkgezinden terug, die zich dui delijk niet thuisVoelt in het hui dige maatschappelijke patroon. Wij streven er naar, dat zoveel mogelijk maatschappelijke groe pen in onze woongemeenschap vertegenwoordigd zijn. Daar zou natuurlijk een commune bij kunnen zijn. Een ander ver- schihhet leven in een commu ne is meer gemeenschappelijk. Bij centraal wonen houden de groeperingen die eraan deelne men hun zelfstandigheid, ook in financieel opzicht". Met centraal wonen wordt ook iets anders bedoeld dan het wo nen in service-flats of projecten als de (dure) Zweedse gezinsho tels. „Daarin voel je Je als indi vidu nauwelijks betrokken bij het geheel. Bij ons staan juist de gezamenlijke verantwoorde lijkheid en het bevorderen van goede contacten tussen de bewo ners voorop", legt Michel This sen uit. Het beste voorbeeld in Nederland van wat centraal wo nen wil is in de Utrechtse wijk Overvecht te vinden. Vier gezin nen hebben daar behalve hun eigen flat een gemeenschap pelijke binnenruimte, die ze naar eigen goeddunken kunnen benutten. „Het is nog maar een pover beginnetje van wat wij willen. Ik heb overigens nogal wat bezwaren tegen dit gemeen telijke project o.a. wat betreft de selectie van de bewoners", laat Michel Thissen weten. Praktische overwegingen hebben vooral de stoot gegeven tot het idee van centraal wonen. Michel Thissen: ..Bedenk eens hoe enorm arbeids-' en geldbespa- rend centraal wonen kan zijn. Alelrlei dure apparatuur als koelkasten,fornuizen e.d. kun je samen aanschaffen. Veel huis houdelijk werk, zoals de verzor ging van de was, koken en het schoonhouden van de woningen kun je centraal regelen. De kin deren kun je deels samen ver zorgen en opvoeden". „Om de praktische voordelen gaat het echter niet in de eerste plaats", vertelt hij. „Het idee centraal wonen is ook ontstaan uit ontevredenheid van veel mensen met de woon- en leefsi tuatie van nu. We moeten af van dat kille, anonieme wonen in aparte hokjes. Grote groepen komen o.a. daardoor klem te zitjen. Neem de gescheiden vrouwen of andere alleenstaan den met kinderen. Ze moeten de kost verdienen en in hun eentje de kinderen opvoeden. Gevolg is dikwijls dat ze te zwaar worden belast en daardoor men. En hoeveel contactarmoe de is er niet onder de vrijgezel len en de. bejaarden? Hetzelfde geldt trouwens ook voor vele getrouwde vrouwen die zich op gesloten voelen tussen de kook pot en de stofzuiger. Velen zou den graag een baan buitenshuis willen hebben, maar dat levert, vooral voor gezinnen met kinde ren, vaak onoverkomelijke pro blemen op. En ook wanneer een vrouw er niets voor voelt bui tenshuis te gaan werken, dan hoeft de aanwezigheid van kin deren toch geen reden te zijn haar in een sociaal isolement te dringen? Onze plannen geven een bruikbaar alternatief", pro pageert hij. „Centraal wonen zoals wij het willen, doet een beetje denken aan de oude fa milie-samenlevingen, zoals die op het platteland nog wel voor komen. Ook vrijgezellen en be jaarden hebben daarin een funktie. Spelen met de kinderen, knutselen, karweitjes opknap pen. Nu die familiebanden uit eenvallen, staan ze in de kou. In hoeverre, komt de privacy bij centraal wonen in de knel? Mi chel Thissen: ,,Ik geloof dat dat helemaal aan jezelf ligt. Ge bruik maken van èen centrale eetzaal of je kind naar de crè che doen, hoeft nog helemaal niet te betekenen, dat je de pri- vé-sfeer van het gezin over boord gooit. Ik dacht juist, dat er door het gezamenlijk regelen van allerlei beslommeringen veel meer tijd wordt vrijge maakt om jezelf te zijn, aan dacht te hebben voor elkaar en voor de kinderen. Het zal van de individuele instelling van de mensen afhangen wat er in de collectieve sector wordt gedaan. Niemand is verplicht van de mogelijkheden tot contact ge bruik te maken". Velen hebben naar mijn mening toch wat overdreven ideeën over de noodzaak tot privacy. Natuurlijk is het nodig dat je je af en toe eens lekker terug kunt trekken. Maar of je daar nu een heel huis voor nodig hebt...." Een andere (veelgehoorde) vraag: is centraal wonen niets iets voor een elitegroep? „Lang niet iedereen zal voelen voor centraal wonen" erkent Michel Thissen. „Ook lang niet ieder een is er geschikt voor. Het zou best kunnen, dat bepaalde groe pen relatief meer belangstelling hebben. Gewoon omdat zij zich intensief bezig houden met de huidige woonsituatie. Als dat laatste waar is, dan is het ook waarschijnlijk dat deze elitevor ming een tijdelijk karakter heeft. Zodra anderen de moge lijkheden zien, aan de hand van de praktijk, zal het ook voor hen gemakkelijker zijn voor deze woonvorm te kiezen. Elite vorming omdat deze manier van wonen te duur zou zijn voor de gewone man? Dan kun je zeggen dat vrijwel alle nieuw bouw elitevorming in de hand werkt. Ik ben er niet zo van overtuigd dat deze wijze van wonen duurder is dan de con ventionele. In het begin waar schijnlijk wel, maar op langere termijn? Als je bedenkt dat de mensen steeds meer eisen aan hun woning stellen meer ruimte, meer eigen ditten en datten dan zou centraal wo nen op den duur wel eens voor deliger kunnen zijn". Sneeuwbaleffect Michel Thissen is niet ontevreden over de resultaten die de ver eniging voor Centraal Wonen tot nu toe heeft geboekt, al is er dan nog geen eigen project van de grond gekomen. Maar er zijn een stuk of vijftien groepen Begin volgend jaar wordt ii begonnen met de bouw vi experimentele wijk, die mogelijkheden biedt voor c wonen. verspreid over het hele lai die naarstig strijden voor stuk realisatie. De groepen sterk versch: in grootte en samenstellii hangen wel allemaal dei basisideeën over centraal aan, maar werken die op wijze uit, „sommige stelli groepsvorming voorop, voelen er meer voor alva experimenteren met van centraal wonen, vertel chel Thissen. „Speciaal pen nieuwbouw voor d. tuurlijk het meest ideaa Maar het kost jaren om voor te bereiden. Het is schijnlijk ook de duurste Daarom wordt er ook ge aan tussenvormen, als groep een huizenrij of of wat flats huren en daarvan voor algemeer te benutten. Een paar projektgroepen zijn met \v( bouwverenigingen ae derhandelen om iets derg voor elkaar te krijgen. En je zult eens zien: als hel ste project van Centraal er eenmaal staat, dan kri meteen een sneeuwbaleffec ontevredenheid met de hi bouw is erg groot, dat steeds weer. Veel mensen die „fantasieloze rijtjesh Michel Thissen opt Suske en Wiske Steen snoepers Hit iltuliïïj! uitvin uthilmmopm- amimts.U mr.ujfunr [ni/iiinrflut nurslipin, itwiptiim mjtimmiiMMipti littiit mils llipolm 'Int/ililti c?7S37 lljm.imfmnli 20ste Cavalerie Lucky Luke DAP DOErDEOEU^-D/CW/AUEfiSiïW. OOK PsWOEnSDAM

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10