India op voet van oorlog met aanvaller Pakistan Vliegtuigkaper siste twintig ton medicamenten Rijk bereid Nervi-project over te nemen LUCHTAANVALLEN DIEP IN LAND Sint doet recordinkopenmaar let op prijs Specialist ii winkel- iefstallen DDR bereid tot tekening akkoorden Defensie bekijkt motie over krijgstucht ANTIEK Minimum loon per 1 januari omhoog Êcidóc6oM^atii irt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.VV.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.560 ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE T.V.-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Swiebertje; 20.21 uur Zeskamp. Ned. II: 20.21 uur W. Somerset Maugham. Tv-selectie morgen: Ned. I: 16.30 uur Kindermusical; 20.25 uur Johnny en Rijk. Ned. II: 19.30 en 21.10 uur Studio Sport. MINDER KOUD Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtin gen en middagtemperaturen om streeks 6 graden, in mistgebie- den enkele graden lager. en verjaart Sint Nikolaas. Veel kinderen hebben de Sint toch al een handje gegeven, zoals deze op an onze correspondent) Er gaat bijna geen voorbij of er wordt gestolen es Nouvelles Galeries van In vele gevallen lukt het Heven op heterdaad te be- pen, want de controle is ig. Maar wat er deze week sbeurd loopt alle spuigaten f-inspecteur van het maga- n de afdeling tricot zijn ogen dat een dame omstreeks 45 jaar een kin- allover weg nam. Hij sprak en tot zijn verbazing bekende keel- neus- en oor vrouw had een auto- haar handen, zodat de cteur vroeg of hij haar mocht nakijken. Dat kon ouw moeilijk weigeren. De cteur viel van de ene ver- in de andere, want uit de haalde hij achtereenvol- elf herenpantalons, ver- fene skipakken, pulls, tarnden, een fotoapparaat, fezelschapsspelen, zes paar odschoenen, decoratieve tn van een kilo per stuk, laxon voor een auto, twee horloges en drie para lij verder onderzoek werd dokter zelf gearresteerd, het magazijn aanwezig (n een meisje van 25 jaar, PÜchtige van het echtpaar, het verhoor op het poli- u is in de woning van thtpaar huiszoeking gehou- &aar daar is het resultaat kt van bekend. Het toestel,- uit Londen op weg naar Karatsji, was nauwelijks op Orly geland, of de kaper meldde zich aan de 'verkeersto ren met zijn eis. Zou daaraan om 's middags vier uur niet zijn voldaan, dan zou het toestel worden opgeblazen. In het toe stel waren, inclusief de beman ning, 27 inzittenden. uur werd het ultimatum verlengd, want het aanslepen van 20 ton medicamenten is geen kleinigheid. De voorraden in de Parijse laboratoria, zie kenhuizen en het Institut Pas teur zijn betrekkelijk gering. Ook het transport naar het vliegtuig nam tijd in beslag. Te- Om DEN HAAG Na een aanvankelijk aarzelende start zijn de sinterklaas verkopen deze week pas goed op gang gekomen. Ondanks de sombere economische voorspel lingen voor ons land, zal er op het „heerlijk avondje van Sinter klaas" meer worden ge geven dan ooit tevoren, zo blijkt uit de verkoop cijfers van de winke liers en grootwinkelbe drijven. Bij de meeste is men dan ook „dik te vreden", hoewel er di rect wordt bijgezegd, dat het publiek prijs- en kwaliteitsbewuster is ge worden. Er wordt met zorg gekocht. Uiteraard zijn er miljoe nen guldens uitgegeven aan speelgoedartikelen, hoewel er toch een ver schuiving te bespeuren valt in het geschenken pakket voor de jeugd. Lag vroeger het accent voor een belangrijk deel op de elektrische treinen en autoracebanen, nu zijn hoe langer hoe meer de sport-, hobby- en foto-ar tikelen in trek. Er valt ook een hauèse te be speuren in de vraag naar dé zogenaamde ge zelschapsspelen. Tevre den is men ook in de sectoren auto-accessoi res, duurdere verbruiks- goederen, kleding (win ter) sportartikelen, cos metica, foto-artikelen en vanzelfsprekend snoep goed. Van onze correspondent NEW DELHI India is vannacht op voet van oorlog gekomen met Pakistan, nadat Pakistaanse gevechtsvliegtuigen zware aanvallen hadden gedaan op het grensge bied van India. De hoofdtad werd direct na de eerste aanvallen verduisterd en over het gehele land is de noodtoestand afgekondigd. Premier Ghandi zie kort na middernacht in een radiotoespraak: „Ik betwijfel er niet aan dat het de gezamen- en niet uitgelokte aggressie van Pakistan lijke wil is van ons volk deze moedwillige definitief wordt geweerd". Men verwacht spoedig een bijeenkomst van de Veilig heidsraad. Een groot aantal luchtvaart maatschappijen heeft de vluchten naar beide landen gestaakt. Later werd duidelijk dat de Pa kistaanse vliegtuiten India veel dieper waren binnengedrongen dan alleen het grensgebied. Naar verluidt werden Agra, de stad die de Taj Mahal herbergt en 530 van de grens ligt, en de militaire basis in Ambala, 200 km. ten noorden van Delhi, ge- bombarderd. Tegelijkertijd zie de Indiase woordvoerder dat een grote con centratie van Pakistaanse troe pen de bestandslijn te Poonch, in het zuiden van Kashmir, was overgestoken. De stad was zwaar beschoten; er werden ruim 100 treffers geteld. Van morgen vroeg kwamen nog steeds berichten van. zware ge vechten. De luchtaanvallen werden uitge voerd door Sabre- en Mirage straaljagers, van de Pakistaan se luchtmacht, en ze waren ge richt op ondermeer Sadik, Am- ritsar, Pathankot, Srinagar en Uttarlai. In de provincie Kash mir, Punjab en Rajasthan, alle grenzend aan de Pakistaanse grens, meldde India zware be schietingen. De aanval schijnt Van onze correspondent PARIJS -- Twee agenten, vermomd als kruiers die mee hielpen bij het inladen van pakken medicamenten, heb ben gisteravond op de Parijse luchthaven Orly een kaper van een Boeing van de Pakistaanse luchtvaartmaatschap pij overmeesterd. Het was een 30-jarige in Algerije gebo ren fransman. Eerder op de d^g had hij op het vliegveld Orly de verkeerstoren laten weten dat hij zich had mees ter gemaakt van het toestel en 20 ton medicamenten, voornamelijk antibiotica en vitaminen, eiste om uit te de len onder de Oostpakistaanse vluchtelingen in India. Werkloosheid in november flink hoger DEN HAAG Het aantal werklo ze mannen is in de maand no vember met ruim 17.000 toege nomen, zo blijkt bij navraag bij het ministerie van Sociale Eind november waren er in Ne derland 69.000 werkloze man nen, tegen 52.000 aan het einde van oktober jl. Het aantal werk loze vrouwen steeg in november met 500 tot 14.600. gen de avond mochten enkele passagiers het vliegtuig verla ten. Men had het idee dat ook de rest van de passagiers zou mogen uitstappen zodra de 20 ton medicamenten aan boord zouden zijn. Even na zeven uur slaagden twee agenten, vermomd als kruier, erin het vliegtuig binnen te ko men en de kaper tegen de grond te slaan. Daarbij loste deze een schot dat een van de agenten aan de hand verwond de. Na de overmeestering werd be kend gemaakt dat de antibiotica toch ten goede zullen komen aan de vluchtelingen in India. Woordvoerders van het Rode Kruis en de Maltezer Orde maakten dit bekend. Harry Mulisch (44) is gistermiddag op het Amsterdamse stadhuis door zijn vriend Han Lammers, wethouder van kunstzaken, in de echt verbonden met de 23-jarige Sjoerdje Woudenberg. Componist Rein- bert de Leeuw en HP-hoofdredacteur W. Brugsma waren de getuigen. Onder de aanwezigen waren veel kunstvrienden van de schrijver. Oost Berlijn (Reuter-DPA De Oostduitse regering heeft de staatssecretarissen Michael Kohl en Gunter Kohrt gemach tigd tot parafering van de ak koorden met West-Duitsland en West-Berlijn, zo heeft het Oost duitse persbureau ADN van nacht bekendgemaakt. Maar verzet van Westberlijnse politici tegen de bepalingen van een der akkoorden betreffen de de opening van de Berlijnse muur voor Westberlijners schijnt parafering van westelij ke zijde nog in de weg te staan. In driedaagse besprekingen leg den Kohl en Kohrt met de West- duitse staatssecretaris Egon Bahr en de Westberlijnse se naatsvertegenwoordiger UIricht Mueller de laatste hand aan de overeenkomsten over het ver keer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn en over de pas jesregeling voor bezoeken van Westberlijners aan het oostelijk stadsdeel. Deze akkoorden vor men de technische aanvulling op de raamovereenkomst die de grote vier eerder over Berlijn bereikten. Premier Gandhi van India tijdens de korte toespraak waarin zij verklaarde dat haar land in staat van oorlog met Pakistan ver keert. India volledig te hebben ver rast. Mevrouw Ghandi op be zoek in Calcutta vloog onmid dellijk naar New Delhi. Toen ze het nieuws hoorde. Ook de mi nisters van Fefensie en Finan ciën bevonden zich niet in de hoofdstad. In haar radiouitzending verweet de premier de rest van de we reld ,,het lot van de Oostpakis taanse vluchtelingen te hebben genegeerd. Sinds afgelopen maart hebben wij de zwaarst mogelijke lastengedragen en er bij de wereld op aangedrongen om mee te helpen aan de tot standkoming van een vreedza me oplossing, en om de vernie tiging van een geheel volk, wiens enige misdaad het was dat het democratisch stemde, te voorkomen". Den Haag (ANP) Op het mi nisterie van defensie wordt de motie-De Gaay Fortman inzake de vrijheid van meningsuiting in de krijgsmacht, welke don derdag door de Tweede Kamer is aanvaard, bezien. Zodra dit onderzoek voltooid is zal de mi nisterraad zich over deze zaak beraden, aldus premier Blesheu vel aan het slot van de door hem voorgezeten wekelijkse ka binetsvergadering. Donderdag werd niet duidelijk wat de regering met deze motie zou gaan doen. De kamer sprak zich toen uit voor strafrechtelij ke afdoening van vermeende krijgstuchtelijke vergrijpen, waarbij de vrijheid van me ningsuiting in het geding is, in dien de commandaten menen dat een zwaardere straf dan licht arrest noodzakelijk is. Prins Claus Den Haag (ANP) Prins Claus zal als hoofd van de Nederland se delegatie de herdenking van de 10-jarlge onafhankelijkheid van de republiek Tanzania bij wonen. De delegatie vertrekt morgen en keert op vrijdag 10 december terug. Ik ben blij dat jullie mij bij een Texaco Tankstation kunnen kopen voor een kwartje. Moeten jullie ouders wel 20 liter benzine of 2 liter meng- smering tanken. Misschien hebben jullie dan...uche uche uche...wel ergens een lekker donker plekje voor me om op m'n gemak een lekker sigaartje te roken. Onder ons Natuurlijk gaat u niet alleen voor FabeJtjesland poppetjes in originele kleuren naar een Texaco Tankstation. U komt er ook voor de beste benzine en de grootste service. U weet wat we bedoelen als u er eenmaal getankt hebt. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HA^G Her Nervi-project te Den Haag wordt waarschijnlijk overgenomen door het Rijk. Minister B. Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Is door de ministerraad gemachtigd om met net Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, de eigenaar van het project, en de gemeente Den Haag over de aankoop te onderhande len. Het Rijk wil in het Nervi-project de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken huisvesten. Voor de bouw wordt 135 miljoen gulden uitgetrokken. Als reden voor de overname rijkste huurder worden, maar noemde minister-president B. besprekingen tussen het ABP cn Biesheuvel gisteravond de nood- de PTT zijn afgeketst op de zakelijke afremming van de duur van het huurcontract. De werkgelegenheid in de Haagse PTT wilde slechts voor tien agglomeratie. Een verdere uit- jaar tekenen, groei zou de verkeers-, woon- en leefsituatie nog meer schaden. Daar de departementen van Justitie en Binnenlandse Zaken al in Den Haag gehuisvest zijn, is er nu slechts sprake van een verschuiving. De aangekondigde nieuwbouw voor de twee minis teries in Bezuidenhout-C gaat niet door. De vrijgekomen grond zal voor de woningbouw gereserveerd worden. In 1973 hoopt premier Biesheuvel met de bouw van het Nervi-pro ject te kunnen starten. De ver huizing van de twee departe menten is voor begin 1977 gep land. De huidige gebouwen van Justitie en Binnenlandse Zaken blijven in handen van het Rijk. Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds heeft vorig jaar het Nervi-project door grond en tekeningen voor 13,5 miljoen gulden overgenomen van de EMS. De PTT zou de belang- evert castcleln r^v Hooglondso K«rkor«cht lolden - Tel. 01710-ZJsijJzztO S December Danttmiddug Morgen 5.0O—7.45. Iets Aparts (Zondagavond Gesloten) Goud - Zilver en Diamant kopen wij tegen hoge prijzen'. Zoals: broches, hangers, ringen, knipjes, medaillons, kettingen, lepeltjes en kandelaars. Fa. J. C. VAN RUITEN ZN. Kort Rapenburg 12 - Lelden De Haag Er bestaat grote kans op dat In verband met de prijs stijgingen het minimumloon reeds op 1 januari a.s. wordt verhoogd met waarschijnlijk nog iets dan 2,5 procent. „Het gaat sterk In die richting", zei premier Blesheuvel gisteravond na afloop van de min9sterraad. 2,5 procent „aan de lage kant". Er ligt bij de Tweede Kamer een wetsontwerp om de aanpas sing van sociale uitkeringen en van het minimumloon op vaste nota 1 januari en 1 juli te bepa len.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1