PIET VAN ZEIL: Bijstandswet opnieuw volop in discussie van vakbond naar politiek Sint-Nicolaas bewijst: onder de kromstaf is het goed leven Korte metten Nu al aanvragen studietoelagen nieuw schooljaar ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15. DEN HAAG Na meer dan 20 jaar in de vakbeweging werkzaam geweest te zijn, is de heer P. van Zeil op 1 november secretaris van de KVP-fractie in de Twee de Kamer geworden. Zijn overgang van vakbeweging naar politiek had hem, zoals hij zelf zegt, „voor een enorm dilemma" ge plaatst. Hij heeft voor de politiek gekozen omdat het werkterrein breder is dan dat van de vakbond en vooral ook om eraan mee te werken „dat de politiek uit het verdomhoekje wordt gehaald". De 44-jarige, uit Hillegom afkom stige Piet van Zeil is de eerste „reserve" op de noordoostelijke lijst van de KVP. Als er een va cature in de Kamerfractie komt, is er dus grote kans, dat hij moet kiezen tussen het frac tiesecretariaat en het Kamerlid maatschap. Bij zijn aanstelling als fractiesecretaris is daarmee rekening gehouden. Vele jaren is de heer Van Zeil ac tief geweest in de katholieke bond van vervoerspersoneel. Na enkele kantoorfuncties volgde hij in de jaren 1948—1949 de so ciaal-economische vormingscur sus aan het A.C. de Bryninsti- tuut, het vormingscentrum van het NKV. In maart 1950 trad hij in dienst van „St.-Rafaël", de katholieke bond van spoorwegpersoneel, na een fusie met enkele andere bonden de katholieke bond van vervoerspersoneel. Na 10 jaar in de bedrijfsgroep spoorwegen werkzaam te zijn geweest, ging de heer Van Zeil zijn activitei ten aan de bedrijfsgroep lucht vaart wijden, waarvan hij een aantal jaren voorzitter was. Van 1961 af was hij lid van de K.B.V. de laatste jaren vice- vooreitter. Van jongsaf aan is de heer Van Zeil lid van de KVP geweest. Sinds april 1968 was hij lid van het partijbestuur. Hij maakte deel uit van de stuurgroep Steenkamp, die het kernpro gram van de KVP samenstelde. Ook was hij voorzitter van de kring Utrecht van de KVP. De heer Van Zeil heeft altijd „met hart en ziel" in de vakbeweging gewerkt. Hij voerde vele onder handelingen met de KLM-direc- tie en hield zich ook bezig met vakbondsactiviteiten in de West. Gezien de resultaten mag hij niet ontevreden zijn over zijn vakbondsactiviteiten. De be drijfsgroep luchtvaart van de katholieke vervoersbond heeft verreweg de meeste vakbonds leden onder het grondpersoneel in de luchtvaart. Niet alleen katho lieken, maar ook onkerkelijken, mohammedanen enz. In de „open" bond hebben zij dezelfde rechten als de katholieke leden. „Bij de KLM hebben wij als vak bond altijd de harmonie verko zen boven het conflict; dat heeft ons geen windeieren gelegd. We hebben ervaren dat het voor het moreel beter is dan sterk de na druk te leggen op het conflict", aldus de heer Van Zeil. „We hebben altijd tegen de KLM-lei- ding gezegd: wij zijn niet bang voor het conflict, als u het ver oorzaakt, zullen wij het niet schuwen." Het vakbondswerk zelf gaf de heer Van Zeil geen reden om naar de politiek over te stap pen. Hét stelt wel zware eisen, maar voor hem was dat geen „overdreven last". Wel wil hij kwijt, dat de vakbeweging voor een bijna onmogelijke opgave staat. Ze heeft te weinig man kracht en middelen om haar verantwoordelijke taak waar te maken. De heer Van Zeil vindt het dan ook gerechtvaardigd als uit de onderneming gelden voor het vakbondswerk beschikbaar worden gesteld. De honorering van de vakbondsbestuurders is „ver onder de maat", terwijl het werk steeds moeilijker wordt. „Als vakbondsbestuurder sta je tegenover een aantal des kundigen, die de onderneming ten dienste staan. Doordat de vakbeweging zoveel ten behoeve van het algemeen belang werkt, parasiteren de ondernemingen in feite op haar werk." De heer Van Zeil heeft nooit aan het bestaansrecht van de KVP getwijfeld, al was hij wel eens teleurgesteld over een bepaald standpunt of besluit. Het pro gram-Steenkamp, waaraan hij heeft meegewerkt, heeft volgens hem „visie op de toekomst", die een groot aantal mensen moet aanspreken. Temeer heeft hij zich altdjd in de KVP thuisge- voeld om „de eigen sfeer en het klimaat". Van harte voelt de heer Van Zeil met de nieuwe partijvoorzitter de heer De Zeeuw voor het ideaal van de „open" christelij ke volkspartij. ,We hebben zo'n go te brengen dat het niet vreemd is dat vele andersdenkenden dit kunnen onderschrijven. Als zij aan de realisering ervan willen meewerken, zijn zij van harte welkom in onze partij. Dat bete kent dan ook, dat zij evenveel rechten dienen te bezitten". P. VAN ZEIL: iedereen is welkom „Als God ooit nog eens dood gaat, dan maken we Sint Ni- colaas tot Onze Lieve Heer", zegt het oude Russische volksgeloof en het schijnt ge lijk te krijgen met de „God- ls-dood-theorie", en de con sumptiemaatschappij als Sin terklaas. Een zeer rechtzin nige ontwikkeling overigens, althans volgens de Roethe- nen, die zeggen, dat St. Ni- colaas in opdracht van God de wereld regeert. De Bulga ren relativeren dat weer wat door te stellen, dat de heilige bij de verdeling van de aar de alleen maar het water, de schepen en de heerschappij over de zee heeft toegewezen gekregen. Hoe het zij, St. Nicolaas is zó oud en zó feitelijk onbekend, dat hem van alles in de bis schopsmuilen kan worden ge schoven, hetgeen in de loop der eeuwen dan ook gebeurd is. Geen wonder, dat een an der ook zijn schoen eens klaar wil zetten om er wat in geschoven te krijgen. Onbekendheid met zijn eigen lijke herkomst maakte, dat men hem overal vandaan liet komen. Bij ons uit Span je, bij anderen uit de koude streken, uit het duister van de bossen of zo maar een eind weg uit het oosten. De Luxemburgers zeggen, dat hij aan de Moesel woont. Moeders in Silezië vertellen hun kinderen, dat hij aan een touw van goud uit het paradijs komt glijden. Die van het kanton Wallis be weren, dat hij in de bergspe lonken huist, daar waar de eeuwige sneeuw ligt. Aan de andere kant van de bergen houdt hij zich dan onledig met het kweken van noten, appelen en peren. Maar al tijd komt hij van ver, hetzij op een paard met of zonder slee, hetzij op een ezel. En altijd is hij wel de vriende lijke grijsaard. Hoewel... toen de oecumene nog een uitdijend heelal was pro beerden aanhangers van de Reformatie hem een andere image te geven: men hing hem een donkere mantel om, drukte hem een slappe hoed diep in de ogen en liet hem als bedelaar, pelgrim, her der, monnik of diaken door de streek trekken. Niet zel den werd hij daardoor zoiets als de verschrikkelijke sneeuwman, die met boze geesten betrekkingen Onder hield. Maar hij heeft het overleefd. Hij blijft een groot, goed en bekend man in oost en west. In 1500 droegen meer dan tweeduizend kerken en ka pellen zijn haam, rond 1600 kwamen naar Saint Nicolas- de-Port tweehonderdduizend pelgrims, hoewel daar toch slechts een vingerkootje van hem werd bewaard en onge telde groepen namen hem tot patroon: zeelieden, vissers, scheepsbouwers, reizigers, studenten, slagers, trouwlus tige meisjes, apothekers, parfumerie- en specerijenhan delaren, advokaten, pandjes bazen, koperslagers, wijn handelaren, molenaars eft bakkers, broederschappen en koopmansgilden. En hoewel men zelden na vijf december advertenties vindt met de tekst „Openlijke dank aan St.-Nicolaas voor verkregen gunst", handel- drijvenden en neringdoenden ervaren nog steeds, dat het onder zijn kromstaf goed le ven is. En aangezien de staf krom blijft, kan het nooit stom geld wezen. De Chinese geestelijke Louis Wei Tsing-ding heeft in Rome een ontmoeting gehad met de staatssecretaris van de H. Stoel, kardinaal Villot, om na te gaan welke Koflf An betrekkingen er tussen het Vaticaan en communistisch China mogelijk zouden zijn. Na afloop werd hij ge- 1AI ij fotografeerd op het St. Pietersplein. Zijn gebaar is W G iG IQ hoopvol, maar zijn gezicht ondoorgrondelijk. 9 De regering van Columbia heeft met de H. Stoel op een groot aantal punten overeen stemming bereikt over her ziening van het concordaat tussen Columbia en het Vati caan. Het nieuwe concordaat zal aan de kerk In Columbia veel minder macht toeken nen. Als het nieuwe concor daat van kracht wordt kun nen ook protestantse kerken vrij in Columbia mlssione- De driehonderdvijftig leden van het Tsjecho-Slowaakse verbond van katholieke gees telijken „Pacem in Terris", hebben de „Gemeenschappe lijke unie van katholieke geestelijken" opgericht. Deze overkoepelende organisatie komt in de plaats, van de vereniging, die tijdens de Het katholiek onderwijs in België heeft de zorg voor 1.350.000 leerlingen, dat wil zeggen achtenvijftig procent van het hele land en achten zestig procent van het Ne derlandstalige gedeelte van België. De Italiaanse kerkjurist mgr. Vincenzo Fagiolo, ver bonden aan het gerechtshof van de H. Roomse Rota, is benoemd tot aartsbisschop van Chieti. Hij volgt in die functie de voormalige privé- secretaris van paus Johan nes XXIII, Loris Capovilla, op. Deze laatste is reeds eer der benoemd tot prelaat van het bedevaartsoord Loreto. que Y Tarancon heeft in een herderlijk schrijven gewezen op de discriminatie van de Spaanse arbeiders in het bui tenland. De arbeiders vor men naar zijn mening in het buitenland een soort sub-pro- letariaat en het is zijn in ziens onrechtvaardig dat eco nomische voordelen van de emigratie ten koste van de fundamentele menselijke waarden behaald moeten worden. In Engeland is de „Liga voor Tegenreformatie" opge richt. Zij wil zich inzetten voor het spoedig houden van een nieuw concllië, dat „de schade, die het tweede Vati caans concllië heeft aange richt, weer moet herstellen" Het neomodemisme van dit concilie, zo werd op het eer ste congres van de liga be klemtoond, heeft een chaoti sche toestand in leer en orde geschapen. Synode wekt nog altijd gemengde gevoelens Een groep studentenpastores aan de Leuvense universiteit heeft de recente bisschoppen synode in Rome „verblinden de middelmatigheid" verwe ten waardoor de wereld de indruk werd gegeven van „een beleefde hiërarchie die niet in staat is vooruit te ko- In een verklaring zeggen de Leuvense priesters te hopen dat de pijnlijke mislukking van de synode zal leiden tot een herbezinning over de taak van de kerk waarbij men terugkeert tot de ware missie van de kerk door zich te bevrijden van serviele ge hoorzaamheid, het verbreken van de banden met de macht en het geld en inkrimping van het kerkelijke apparaat tot een minimum. De generaal van de orde der jezuïeten, pater Arrupe, heeft in een verklaring, in het voorlichtingsblad van zijn orde, laten weten, dat een negatief aspect van de re cente synode is geweest dat men de minderheidsgroepen niet die belangstelling heeft gegeven, die zij verdienden. Hij betreurde ook de defensie ve houding van conservatie ven in de r.k. kerk en sprak over geestelijken die aarze len concessies te doen jegens moderne opvattingen en die geen contact meer hebben met de jeugd van tegenwoor dig. Theocratie aangevochten in Israël Politieke jongerengroeperingen in Israël hebben de theocra tische staatsvorm van hun land ter discussie gasteld. De jonge Israëliërs eisen de invoering van een burgerlijk huwelijk. De groei van de re ligieuze onverschilligheid maakt de roep om de theo cratische staatsvorm te wij zigen steeds luider. In de huidige staatsvorm erkent men geen burgerlijk huwe lijk of echtscheiding, geen burgerlijke persoonsregistra tie, geen crematies en geen gemengde huwelijken. Op al deze punten is de Israëlische bevolking aangewezen op de diensten van de rabbijnen. Minister-president Golda Meir heeft reeds begrip getoond voor het streven van de jon geren om aan de theocratie een eind te maken. Zo ver klaarde zij onlangs dat de rabbijnen de ontwikkelingen van een modern volk niet bij kunnen houden. Met deze uit lating haalde zij overigens het ongenoegen op de hals van de elkaar betwistende aschenenaische en sefardische opperrabbijnen. De theocratische staatsvorm van Israël heeft intussen wel tot gevolg dat velen zich tot het jodendom bekeren. De drijfveer tot de bekering is veelal de opvatting, dat men alleen dan als volwaar dige staatsburger wordt ge accepteerd. DHN HAAG Iemand die bijstand volgens de bijstandswet nodig heeft, maar nog een eigen vermogen bezit, moet in de meeste ge vallen eerst dat ver mogen opmaken totdat het niet meer dan 6000 gulden (voor een echt paar) bedraagt. Het ziet er niet naar uit dat dit vrijgesteld be drag, dat sinds de in werkingtreding van de bijstandswet in 1965 nooit werd verhoogd, binnenkort zal worden opgetrokken. Zo kan worden afgeleid uit het antwoord van staatsse cretaris mevr. Van Veenendaal (CRM) op schriftelijke vragen van het Kamerlid Van het Schip (CPN). Er wordt al enkele jaren gepraat over optrek king van het vrijge stelde „bescheiden vermogen". De vorige CRM-s taatssecretaris mr. Van de Poel, heeft de Tweede Kamer al toegezegd de zaak aan de orde te stellen. Maar op CRM is men weinig overtuigd van de noodzaak tot verho ging. De bijstands praktijk zou er geen aanleiding toe geven en de kwestie heeft dan ook geen hoge priori teit op de lijst van punten waarop de bij standsvoorziening ver betering behoeft. In de praktijk blijkt dat de aanvragers van bij stand gemiddeld een spaarbedrag van onge veer 1200 gulden bezit- ten. De bedoeling van het vrijgestelde ver- mogentje is, de bij standontvanger het ge voel te geven van „ik heb nog wat achter de hand". Daartoe zou het in theorie a'l vol doende zijn een vrijge steld bedrag van een eindje boven de 1200 gulden aan te houden. Maar van verlaging van het huidige bedrag van 6000 gulden kan uiteraard geen sprake zijn. Wel blijkt hieruit dat men op CRM het huidige bedrag vol doende vindt. Wel deden zich proble men voor bij bejaar den die in een eigen (gespaard) huisje wo nen en een permanen te bijstandsuitkering nodig hebben. Zij zou den eerst hun huis moeten verkopen en het geld opmaken tot 6000 gulden. Dit pro bleem is intussen op gelost door de bejaar den hypothecair kre diet te verstrekken op hun huis, zodat ze er wel zelf in kunnen blij ven wonen, zonder dat de gemeenschap hen lange tijd heeft moe ten onderhouden ter wijl hun vermogen een huis is soms 80 mille waard na hun dood onder de kinde ren wordt verdeeld. Het Kamerlid Van het Schip had gevraagd gezien de geldontwaar ding sinds 1965 de be dragen 6000 gulden voor een echtpaar, 3600 voor een alleen staande en 1200 voor ieder kind „aanzien lijk op te trekken". Mr. Van Veenendaal wijst erop dat niet alleen met de geldontwaar ding moet worden re kening gehouden, maar ook met factoren als de gemiddelde om vang van de besparin gen van bepaalde inko mensgroepen. Een ander punt is of het bedrag van het eigen vermogen regelmatig automatisch zou moe ten worden verhoogd. Wanneer het zou wor den gekoppeld aan bij voorbeeld de loon-pri'"- index, zou het bedrag binnen de kortste ke ren tot 10 mille kun nen oplopen. Dat zou dan wel gevolgen gaan hebben voor de toch al schrikbarend snel ge groende bijstandspot, die de overheid jaar lijks verdelen moet. Staatssecretaris mevr. Van Veenendaal heeft het probleem van het vrijgesteld vermogen nog steeds niet in een adviesaanvrage voor gelegd aan het college Algemene Bijstands wet, dat sinds enige tijd bestaat om de re gering over alle bij standszaken van ad vies te dienen. Het col lege is wel tijdens de installatie door de be windsvrouw op het punt van het vermogen gewezen. (Van parlementaire redac tie) Den Haag Studenten en scho lieren die menen een studietoe lage of tegemoetkoming in de studiekosten nodig te hebben tij dens het volgende schooljaar (augustus 1972 juli 1973), moeten nu ui de aanvraagfor mulieren indienen. Het ministe rie van Onderwijs laat dezer da gen in alle middelbare scholen en universitaire instituten affi ches ophangen waarin wordt op geroepen tijdig de aanvragen in Scholieren kunnen een „tegemoet koming studiekosten" krijgen. Dat geldt alleen voor studie in Nederland aan dagscholen voor lager beroepsonderwijs, middel baar beroepsonderwijs, LAVO, MAVO, HAVO Gymnasium en Atheneum. De scholieren moe ten de Nederlandse nationaliteit bezitten, „bevredigende studie resultaten" behalen in het huidi ge schooljaar, en een tegemoet koming in de kosten nodig heb ben. Voor scholieren moeten de aan vragen rechtstreeks naar het ministerie van Onderwijs wor den gestuurd (afd. tegemoetko ming studiekosten, Mesdag straat 10 Groningen, Tel. 050—189666). Worden de aanvra gen ingediend via de scholen, dan moeten ze voor 1 maart binnen zijn. Aanvraagformulie ren en inlichtingen zijn bij de scholen verkrijgbaar. Studenten aan opleidingsscholen voor kleuterleidsters, aan scho len voor hoger beroepsonderwijs en aan universiteiten en hoge scholen kunnen „studietoela gen" krijgen. Ook hier geldt: de aanvrager moet de Nederlandse nationaliteit hebben, in Neder land studeren, en goede studie resultaten behalen in het huidi ge studiejaar. Studenten dienen te letten op de sluitingsdatum voor indiening i van aanvragen: 31 januari a.s. J Minister de Brauw heeft laten weten dat behoudens uitzonde- j ringsgevallen geen enkel pardon zal gelden voor aanvragen die na januari binnenkomen. Reden hiervan is dat anders de afde- ling studietoelagen van het mi-J nisterie teveel tijd en man kracht nodig zou hebben. Wie nog niet weet of hij gaat stude ren en wat: toch nu al een aan vrage indienen. Afzeggen kan altijd, ook na 31 januari. Studenten dienen zelf hun aan vraagformulier in. Als zij nu al een rijksstudietoelage hebben krijgen zij deze maand (decem ber) automatisch een aanvraag formulier voor volgend jaar thuisgestuurd. Anderen kunnen formulieren aanvragen bij hun school of universiteit. Formulie ren moeten gezonden worden naar het ministerie, afd. rijks- studietoelagen (van Hallstraat 3 Groningen, tel. 050—188777). Aanvragen voor het landbouw onderwijs moeten naar het ministerie van Landbouw (ie van de Boschstraat, Den Haag) Campari moet u gedronken hebben. Al is't maareens in uw leven.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15