Ierland vijftig jaar vrij KINDEREN VAN DE BARRICADEN „ALLES WORDT ONDERMIJND" NA ACHT EEUWEN ONDERDRUKKING 7 7- iïsr kasvlf Vandaag Is het een halve eeuw geleden, dat de Engelse premier Lloyd George en de Ierse lei ders Griffith en Collins hun handtekeningen plaats ten onder een overeenkomst, die het bestaan erken de van een Ierse vrijstaat met het statuur van domi nion. Daarmee was een einde gekomen aan acht eeuwen onderdrukking van Ierland, hoewel het nog tot 1949 zou duren voordat het land de kans kreeg zich helemaal los te maken van Engeland en de on afhankelijke republiek Ierland uit te roepen. De onafhankelijke Ierse republiek was trouwens al eens uitgeroepen, en wel op 23 april 1916, een stra lende paasmaandag. Toen had Padraic Pearse ten overstaan van een aantal verbaasde inwoners van Dublin een proolamatie voorgelezen, waarin namens God en de tradities der voorvaderen opgeroepen werd tot de strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Pearse herinnerde zijn gehoor eraan, dat dit de ze vende keer in de loop der eeuwen was, dat de Ieren de wapens opnamen tegen de Engelse onderdrukker en sprak de hoop uit, dat het Ierse volk in dit plech tig uur zich zijn hoge roeping bewust zou worden. Totdat de overwinning was behaaild zou een voorlopi ge regering de burgerlijke en militaire zaken waar nemen om vervolgens plaats te maken voor een volksvertegenwoordiging. Padraix Pearse plaatste de Ierse republiek onder Gods bescherming en riep de zegen van de hemel af over de Ierse wapens. Tien dagen later werd Pearse met twee andere ver zetsleiders door een Engelse krijgsraad ter dood ver oordeeld. Het vonnis werd meteen voltrokken. In to taal boorden honderd vrijheidsstrijders de doodstraf leren, die over zich uitspreken. Vijftien waren er reeds geëxecu teerd, toen de Engelse regering onder de druk van een verontwaardigde wereldopinie, de tenuitvoerleg ging van de doodvonnissen opschortte. De gevange nisstraffen en deportatiebevelen voor 1800 andere rebellen bleven gehandhaafd. Dat Engeland zo hardvochtig reageerde op een op stand van locale betekenis buiten Dublin viel er nauwelijks een schot is enigszins te verontschuldi gen met een verwijzing naar de situatie, waarin het land zich bevond. De oorlog met Duitsland en zijn bondgenoten was nog in volle gang en dus kon men zich aan het thuisfront geen ongeregeldheden permit teren. En wat in Londen vooral kwaad bloed zette was, dat de Ieren voor de organisatie van hun paas- opstand de hulp van de Duitsers hadden ingeroepen. Merkwaardig genoeg had een protestant uit het nog steeds omstreden Ulster het contact met de Duitsers verzorgd. Het was sir Roger Casement, die de Ierse republikeinse broederschap, de meest fanatieke van de verzetsorganisaties in Ierland, zijn diensten had aangeboden, toen hij vernomen had, dat deze broe derschap het einde van de oorlog niet wilde afwach ten om de onafhankelijkheid van het land gewapen derhand te veroveren. Sir Roger Casement reisde naar Amerika, om bij de Ierse emigranten financiële steun los te krijgen voor de opstand en ging toen via Noorwegen naar Duitsland voor steun in andere De Duitse generale staf bleek niet zo geestdriftig. Met name het verzoek om een opstand in Ierland te steunen met de invasie van een troepenmacht werd zonder meer van tafel geveegd. Wel wilde men een schip met geweren en munitie naar Ierland sturen en zodra de opstand uitbrak zorgen voor enige grote re activiteit aan het westfront, en voor luchtaanval len op Londen met zeppelins. Misverstand Onder Noorse vlag voer op 9 april 1916 een oud schip de haven van Lübeck uit met onder een lading hout twintigduizend geweren met bijbehorende muni tie. Op goede vrijdag 20 april zou deze vracht ter hoogte van Kerry door Ierse vrijheidsstrijders gelost worden. Maar toen kapitein Spindler op de afgespro ken tijd en plaats het anker uitwierp kwam er nie mand opdagen. De Ieren hadden het lossen twee da gen uitgesteld en deze boodschap had Spindler niet meer bereikt, aangezien hij geen radio aan boord had. Na anderhalve dag wachten besloot de Duitse kapitein terug te keren. Hij werd prompt door de Britse marine aangehouden en opgebracht. In het zicht van de kust joeg hij zijn schip naar de kelder. Ondanks heit uitblijven van het wapentransport be sloot de republikeinse broederschap op Paasmaan dag in aotie te komen. Om tien uur 's morgens werd zonder slag of stoot de centrale post van het Britse leger in de Connelstraat bezet en meteen gebarrica deerd. De groen- wit- oranje vlag van de republiek werd gehesen en Padraic Pearse las in de poort van het gebouw de proclamatie voor. Dublin Castle, het Engelse regeringshoofdkwartier, werd bezet en weer ontruimd. Spoorwegen werden onklaar gemaakt, te lefoonlijnen doorgesneden, barricaden opgericht in de straten, loopgraven aangelegd in parken en plant soenen. Het duurde even voordat de Engelsen besef ten wat er gaande was, maar toen dirigeerden zij versterkingen naar de opstandige hoofdstad. De straatgevechten duurden tot en met vrijdag, toen gaven de republiekeinen de strijd op. In totaal waren aan beide zijden ruim tweehonderd doden gevallen. Het aantal doden en gewonden onder de burgers be liep drieduizend mensen. Vierduizend inwoners van Dublin werden door de Britten gearresteerd en in de Rotunda Gardens bijeengedreven. Het standrecht werd afgekondigd, generaal John Maxwell kwam uit Londen om rust en orde te herstellen. Onherstelbaar Ondergronds woekerde het verzet voort, de breuk was nu onherstelbaar. En toen de wereldoorlog voor bij was trok Lloyd George de consequenties. Hij had de volkeren van Europa zo vaak zelfbeschikkings recht beloofd als de vrede eenmaal getekend was. Hij kon de Ieren niet langer uitsluiten. Acht eeuwen geleden, In 1171, viel de Engelse koning Hendrik II met de hoge goedkeuring van paus Adria- nus IV, Ierland binnen en begon de terreur, de uit buiting, de verpaupering onder de Engelse baronnen. Een halve eeuw geleden kwam Ierland onder het Engelse juk uit, maar nog altijd zijn de littekenen zichtbaar in de economische achterstand, de aftake ling van de taal en in de ruines van kerken, kastelen en kloosters. En op kleinere schaal, maar niet min der fel, woedt de nationale strijd nog voort in Ul ster, in het door Engelsen en Schotten gekoloniseer de noorden met zijn middeleeuws aandoende gods diensttwisten. „Het leger Is geneigd veel van mijn 16 tot 19-jarigen te arresteren en vast te houden, louter en alleen om dat het Katholieke leerlingen zijn. Zij worden dagen lang vastgehouden op de insinuatie dat ze lid zijn van activistengroepen". Een Noordiers schoolhoofd spreekt met onze verdag- gevers over de problemen waarmee men te maken krijgt als men aan het hoofd van een school staat te gen een achtergrond van een burgeroorlog. Hij blijft anoniem. Zijn grote school heeft al jarenlang uit een van de smerigste, armste en tradi tioneel meest afgescheiden en gewelddadige wijken uit Belfast of Londonderry exa menresultaten tevoorschijn getoverd waarmee hij een gegoede middelbare school in Engeland beschaamd zou kunnen doen staan. Verle den jaar haalde 60 procent van zijn jongens het exa men. Meer dan drie-vijfde van zijn vroegere leerlingen behaalde het atheneum of gymnasiumdiploma. Bijna 70 procen' van de leerlin gen die zijn school verlaten, gaan verder vaak naar ho- De vrijheidsvlag, ook ger onderwijs. Het school hoofd hoopt dat velen van hen eens in het ambtenaren apparaat opgenomen zullen kunnen worden. Op zijn bureau ligt een prospectus waaruit blijkt dat drie van zijn vroegere -leerlingen nu belangrijke posten binnen een studen tenvereniging van een be kende Noordengelse univer siteit bekleden. Ook ligt op zijn bureau een rapport dat hij naar de ouders van een van zijn beste leerlingen heeft gezonden. Het is een .leerling waarvan hij hoopt dat hij later leraar zal wor den: ,,Hij doet uitermate goed zijn best en toont rijp heid in de manier waarop hij zijn werk benadert. Hij houdt zich netjes aan de schoolregels en is bereid verantwoordelijkheid op zich te nemen. Hij heeft schitterend werk verricht in het organiseren van liefda digheidsacties en bij het leggen van contacten met scholen met een andere godsdienst". Maar dat was het vorige trimester. Dit trimester heeft het hoofd, dat zegt: „Mijn gehele leven heb ik alleen maar belangstelling voor onderwijs gehad", het gevoel dal alles waar hij zoveel waarde aan hecht, ondermijnd wordt. De jon gen wordt op een politiebu reau vastgehouden, ervan verdacht hoewel niet be schuldigd scherpschutter te zijn. Al weken lang wordt hem en andere jon gens die gevangen zitten huiswerk toegestuurd. „Het leger kwam hem om vier uur 's-morgens halen", ver telt het schoolhoofd. Ondervraging Ongeveer 100 van zijn exa menkandidaten bijna de helft van het totaal is vastgehouden en onder vraagd, hoewel de meesten nu vrij zijn. Het hoofd zelf gaat niet meer naar huis om te lunchen. Nu wacht hij in zijn studeerkamer op de „lunch-confrontatie" als tussen de 10 en 40 pïocent van de jongere leerlingen Noordiers Schoolhoofd: Voor dit rustieke land hebben de Noord-leren hun verbeten vrijheidsstrijd bevochten. Vijftig jaor vrij, maar de oorlog woedt er weer in alle hevigheid. ongeveer 7 procent van het totaal weer op straat staat om herrie te zoeken met protestantse schoolkin deren of volwassenen. „Tot nog toe hoef ik alleen maar naar buiten te gaan als er moeilijkheden op til zijn en te zeggen „Kom, jongens". Maar waar ik bang voor ben, is dat ze me binnen kort niet meer zullen ge hoorzamen". Zijn school, waar de jon gens nog steeds gehoor zaam opstaan en in koor „goede morgen" zeggen als een bezoeker de klas bin nenkomt of verlaat, is er een geworden Noordierse onderwijs zegt dat „Ieraren het steeds moeilijker vinden om er een veilige haven voor hun leerlingen van te maken. „We staan ten dienste van een gebied met alleen maar arbeiders. Grote aantallen leerlingen offeren ver schrikkelijk veel dingen op om door te kunnen leren omdat ze uit gezinnen ko men waarvan de vader zon der werk of dood is. Het zijn heel beleefde jongens. Echt, hun enige hoop is om hoger onderwijs te kunnen gaan volgen. Dit trimester is ons .grootste probleem het leger en de politie ge weest. Het leger is geneigd veel van mijn 16- tot 19-ja rigen te arresteren en vast te houden, louter en alleen omdat het katholieke leer lingen zijn. „Zij worden dagenlang vastgehouden in de veron derstelling dat ze lid zijn van activistengroepen. Een jongen werd in het weekein de gearresteerd, zeven uur vastgehouden en vrijgelaten op voorwaarde dat hij bin nen een week de namen zou geven van 30 mensen die direkt bij de moeilijkheden betrokken waren. Anders zou hij naar het kamp Long Kesh gestuurd wor den. Hij kent geen enkele naam en weet niet wat hij moet doen. Dit doet een jonge man van 18 heel veel kwaad. „In het grootste aantal van deze gevallen vind ik dat er geen rechtvaardiging be staat om iemand v te houden. Mishandeling ik weet dat dit ontkend wordt vindt wel degelijk plaats als ik afga op wat ik van mijn leerlingen gehoord heb. Alleen hun woord „Ik heb alleen hun woord dat ze onschuldig zijn, maar als een leerling me in vertrouwen rt£emt, behan delt hij me als een raadge ver, adviseur en vader. Ik heb de laatste maanden er al zoveel bij me gehad die lichamelijk en geestelijk te lijden hadden gehad, dat ik zelf ook die pijn gevoeld heb. Wat me verbaast is dat ze hew dulden en geen actie ondernemen. Ik ben bang dat de opeenstapeling van gebeurtenissen hen er toe zal brengen zich bij een activistenorganisatie aan te sluiten." „Ik zou het weten als ze ac tivisten waren. Hun school werk en huiswerk zou ach teruit gaan ze werken ie dere avond zo'n drie tot vier uur en Ik zou het al gauw horen als ze wegble ven van school. Dit gebeurt niet. Maai het is precies wat wel gebeurt met mis schien 40 tot 50 van mijn jongeren leerlingen waar van ik weet dat ze schuldig zijn aan slecht gedrag, zoals het gooien van stenen als ze op weg zijn naar huis. De leraren geven hun wel raad, maar ik ben bang dat ze die niet aannemen. Wij proberen een midden weg te bewandelen en niet met onze leerlingen te be spreken wat er de vorige avond gebeurd is, maar ons op het examenwerk te con centreren hen zoveel werk te geven als menselij kerwijs maar mogelijk is. Dagelijks komen hier leer lingen uit de rellenwijken binnen, en zij willen graag de crisis bespreken en tege lijkertijd probeert de staf de kwestie te vermijden. De spanning loopt op." „Lange tijd haddon we hier geen problemen met de orde. Maar ongeveer een jaar geleden werd de schoolbus zo vaak aange vallen dat ik het leger om hulp moest vragen. Do mili tairen hielpen niet door te patrouilleren in de buurten waar de stenen vandaan kwamen, maar door ook in de bus te gaan zitten en onze leerlingen onder schot te houden. Iedere ochtend wachten twee tanks op hen bij de bushalte. De span ning is nog niet uit de hand gelopen. Maar ik ben bang dat dit zal leiden tot een klassieke rel en het ineen storten van de lagere klas sen. De leraren staan aan de kant van- wet en orde, maar het leger is nu niet bepaald geschikt om met kinderen af te rekenen". -.éf: Jongeren in opsfand tegen de Engelse militai

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13