an cockpit tot staart een exotisch paradijs i de Air India Boeing 747's zijn omlijst met geschilderde tempeltjes, die een zwakke afspiegeling vormen van hetgeen zich in het toestel bevindt Het is exotisch vliegend paradijs tussen India en Engeland. In ruisende zijde gekleed zijn de stewardessen van Air India. zijn gelieven; Krishna aanbeden door de dorpsmeisjes; Krishna fluitspelend. Het zijn drie schilderingen op de wandi LONDEN Het bloeiende lief deleven van de Indiase god Krishna komt tot leven boven een dikke wolkenmassa. In prachtige pasteltinten zijn zijn veroveringen en de verschillen de fasen van zijn leven uitge beeld op de wanden van een vliegtuig. Het toestel van een maharadja? Nee, het is een toe stel dat voor iedere nuchtere Europeaan, zakenman of toerist toegankelijk is. De kist heeft de bestemming India en onder houdt gewoon lijnvluchtcn. En toch word je vervoerd in een sprookjeswereld. Het is kou in Europa. De bo- hebben de afgelopen weken hun laatste bladeren verloren en de winter laat ons voelen dat hij in aantocht is. Dan naar 'n warm gebied te kunnen vertrek ken lijkt een zaligheid. De drukte op 't vliegveld is die van ieder ander vliegveld. Het vlieg tuig naar India is een Jumbojet. Een blik naar buiten leert dat er op de één of andere manier iets is waardoor dit toestel zich onderscheidt van zijn reuze broers. De omlijsting van de ra men is geschilderd in de vorm van tempeltjes. Is dit de voor bode van nog meer verrassin- De trap naar het toestel is de zelfde als altijd. Toch bekruipt je, met de tempeltjesschilderin gen in je achterhoofd een vreemd gevoel. India is tenslot te een land waar legenden en mythologie nog sterk leven. Door de koelte naar het vligtuig met een laatste blik op het nog koelere landschap. Dar het einde van de trap enDe grens van India is toch veel verder weg, niet bovenaan een vliegtuig trap in Londen. In de deuropening van het vlieg tuig staat een donkere schoon heid. Ze buigt met gevouwen handen voor ieder passagier, die ir.stapt alsof ze een majes teit verwelkomt. Is dit een ste wardess, deze vrouw met haar zwarte haar naar achteren ge trokken in een wrong, gekleed in zacht ruisende zijde? De sa- rie is een weelde op zich. De zijde is bedrukt met motieven geïnspireerd op de traditionele t fel Achter dit adembenemende fi guurtje een vrouw gekleed in een gouden kaftan met strakke lange broek. De kaftan is gebor duurd turquoise kashmir-dessin. Je wordt er beslist even stil van als je dat ziet. Nog verblind door het prachtige schjuwspel bij het binnenkomen zeg maar binnentreden van het vliegtuig wordt een ie der naar zijn zitplaats geleid. Een niet minder betoverend ta fereel doemt op. Dit heeft niets meer te maken met een vlieg tuig. dit is een gevleugelde droomwereld. Tussen de vliegtuigstoelen en in het gangpad zak je tot bijna je enkels toe weg in het paarse ta pijt. De wanden zijn bekleed met op linnen geschilderde tafe relen. Langzaam Iaat je je .zak ken in de stoel en laat het kleu renspel op je neerdalen. Adem loos wacht je nu op de dingen die komen gaan. Is dit echt het lijn-liegtuig naar New Delhi? Het is bijna niet te geloven. Langzaam wakker wordend uit de trance waarin je bent geraakt door alles om je heen, zie je dat je niet de enige bent die er zo aan toe is. Een dame voor je giechelt zenuwachtig en schijnt te verwachten dat ze nu in een harem gestopt zal worden, hoe wel dat in een ander land is. Om weer helemaal tot bezinning te komen moet je gewoon even door de raampjes naar buiten kijken. En daar ligt het vliegveld de koele grijze strakke eenvoud, die zo in tegenstelling is met waar je je nu bevindt. Hoe is het mogelijk dat de grens van India zo dichtbij is. Riemen vast is riemen vast, ook in deze Air India Jumbojet. Maar als die mededeling ver dwenen is komen daar weer de donkere schoonheden, nu om je te voorzien van een versterkend hapje en een drankje. De schit terende kleuren van de „uni formen" van de gastvrouwen zijn een lust voor het oog. Niet alleen de al eerder opgemerkte combinaties van donkerpaars en felrose, turquoise op goud lo pen rond, ook zijn de sari's uit gevoerd in marineblauw met turquoise. Voor de kaftans ge bruikte men naast turquoise op goud ook goud op turquoise. De purser en de gezagvoerder zijn gestoken in zijden jasjes. En terwijl je dan je eerste In drukken zit te verwerken met een kleine maagvulling, bekijk je de rachtige wandbekleding eens nader. Krishna is India's meest geliefde god. Hij is do verpersoonlijking van menselijk heid en liefde. In dit sprookjes land, dat toevallig ook nog een vliegtuig is, zijn de kleuren prachtig op elkaar afgestemd. Eigenlijk zou je hier nooit meer uit willen om terug te stappen in de koele twintigste eeuw. Ter vertroosting kun je je dan be denken dat de vlucht bijna elf uur duurt en dat je nog eens te rug moet ook. De behoefte naar een wat sterker drankje kan bevredigd worden in de vliegtuigstoel zelf, maar prettiger is dat in de speciaal daarvoor ingerichte bar op het bovendek. Ook hier Krishna's liefdeleven op de wanden. Maar in plaats van de gewone vlieg tuigstoelen staan hier langs «Ie wanden exotisch geborduurde banken. En of dat nog niet ge noeg is zijn de gastvrouwen hier gekleed in enkellange rokken en blouses in felle kleuren, waar- overheen een overkleed wordt gedragen. Radha. Krishna's fa voriete vrouw moet er ook zo uitgezien hebben. En geen won der dat die god daar zo gek op was. De drankjes smaken in dit bovenaardse vliegende para dijs naar nectar en je waant je Krishna zelf. Men zorgt er bij Air India in ie der geval wel voor. dat je je niet verveelt tijdens de vlucht. Je staat in Delhi voor je het zelf in de gaten hebt. Je kunt bijna niet wachten op het tijdstip dat je weer per sprookjesland naar huis teruggevlogen wordt. En dit is toch de 20ste eeuw. die zakelijk gezien voortdurend ge wikkeld blijft in een harde con currentiestrijd. Zelfs de roman tiek, die in ieder mensenhort leeft, is als wapen in deze strijd geworpen. Vandaar dit vliegen de paradijs van de Indiase god Krishna. ANK VAN DUGTEREN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11