SANEER DE TAAL VERLENG UW LEVEN (tnofc PAART EN PAARTJE HONTEN EN HONTJES Zuiver Nederlands schri n is zo moei lijk dat iedereen wei eens fouten maakt. Bovendien besteden schoolkin deren, en hun onderwijzers, al te veel tijd om verouderde spellingsvoor schrif ten erin te hameren. Vier onderwij sver- enigingen hebben zich nu ingezet om te komen tot een radicale vereenvoudiging van de spelling. Voorstander van die ver andering is de schrijver van dit artikel, dr. P. C. Paardekoper, hoogleraar aan de katholieke universiteit van Leuven. „De hont prate met het paart". Ja meneer, zó willen die linkse nieuw lichters onze taal nou gaan vermin ken. Misschien moeten we ook nog diere, mense, appele gaan schrijven, en savonds, smorgens en swoens- dags. Is het niet ontzettend? Ja het is vreselijk. Laten we hopen dat de Kamer straks die onzinnige voorstellen met grote meerderheid verwerpt en dat alles bij het oude blijft. Al die veranderingen leiden maar tot taalbederf. Die langharige jongeren spellen tegenwoordig pre cies zo idioot: Sosjale Joenit, kritiese leraren. Nee, ik weet wel uit welke hoek de wind waait. Aan mijn lijf geen anarchie. Ik hou het bij de wij ze regels van onze voorouders. Zei u: wijze regels? U wilt hont niet met een t schrijven, ofschoon je die t wel hoort. Waarom zet u daar een d? Vanwege het meervoud honden na tuurlijk, waarin je die d hoort. (Waarom spelt u eigenlijk niet hon- ten met een t omdat .je in het énkel- voud een t hoort?) Waarom spelt u eigenlijk niet daak en hooi? Je hoort in het meervoud toch een aa en een oo in daken en holen? Hebt u wel eens gehoord van dat slim- ne jongetje uit de vierde klas? Hij had net geleerd hoe je hond en web (vanwege honden en webben) moest spellen en schreef de volgende dag in een opstel: „De diev stal de prachti ge vaaz." Twee dikke rooie strepen van de meester. Foei, jongen. Hoe kun je zo dom zijn! Maar meester, ik heb gedaan wat u gezegd had: het meervoud dieven en vazen hebben een v en een z, en daarmee heb ik nou diev en vaaz ook versierd, net als u het gedaan hebt met hond en web. De meester stond paf, liet de kinde ren vlug naar de speelplaats gaan en belde meteen z'n oude kweekschool leraar op. „Hoe zit dat?" Die leraar wist het ook niet en belde de profes sor op bij wie hij gestudeerd had. Die antwoordde: „Het is inderdaad een onzinnige regel. Ik snap niet dat jullie de nieuwe voorstellen van de Vereniging voor Wetenschappelijke Spelling en de samenwerkende orga nisaties niet met alle kracht steunen. Honderdduizenden manuren verspil len we elk jaar met die onzin aan te leren. Honderdduizenden kinderen en volwassenen worstelen elk jaar met hij laadt en hij laat, met word je en wind je toch niet zo op. Jullie zouden je es heel erg op moeten winden over zóveel domme verspilling, over zulke asociale regels, die 99% van de men sen niet goed kunnen beheersen, die hun ten onrechte een minderwaardig heidsgevoel bezorgen. Het wordt hoog tijd dat onze spelling gesa neerd wordt." Geen letter c die de ene keer als s de andere keer als k uitgesproken wordt, maar sent, sosiaal, sinies en daartegenover klup, kontribusi, kon- sert enz. Het is een lieve lust om te zien hoe vlug kinderen deze verstandige en eenvoudige regels goed toepassen, en hoeveel verdriet hun dan bespaard wordt. Eindelijk is dat geworstel met die domme moeilijke regels afgelo pen, eindelijk hebben ze het gevoel dat ze die spelling èènkunnen, einde lijk zijn ze van dat minderwaardig heidsgevoel, van die moedeloosheid verlost. Weddenschap Eenvoudige regels Op het ogenblik kan niemand goed Nederlands spellen, als hij niet zoals een kangoeroe het groene boekje dag en nacht in een buidel bij zich heeft. Dat is natuurlijk te gek. Eén a, één e, één o in open letter greep (apen, geven, lopen), dat kan iedereen zó onthouden. Maar waarom nou liter naast gieter? En 'waarom financiën naast knieën? Eén i in open lettergreep is konsekwent en makkelijk te onthouden voor ieder een, ook voor kinderen uit een een voudig milieu. Geen th meer (behalve natuurlijk in Eindhoven, Delft en Twente), maar teater, tuis, tee. Geen uitgang -tie meer zoals in vakantie, statie enz., maar -si: vakansi, stasi enz. De volwassenen trouwens ook. Want behalve dom en moeilijk, zijn veel regels te moeilijk voor bijna ieder een. Ik ben bereid om met ministers en Kamerleden, met lektoren en hoogleraren (niet de Neerlandisten natuurlijk) te wedden dat ik ze voor beelden van gewone Nederlandse zin nen kan geven, waarin ze de werk woordsvormen niet goed kunnen spel len, omdat ze de regels niet toe kun nen passen. Want om dat te kunnen moet je wat van spraakkunst afwe-' ten, en dat is de laatste tientallen ja ren het slechtst onderwezen vak op de meeste Nederlandse scholen. In België doen ze dat veel degelijker. Wendier „Alweer geknutsel aan onze spelling. Is die ellende nou nóg niet afgelo pen? Hebben we de laatste vijftig jaar al geen vier wijzigingen achter de rug? Toen ik op de lagere school zat"enz. Helaas: u hebt gelijk. Maar het is niet de schuld van de taalkundigen. Veel kritiek op nieuwe voorstellen tot sanering komt namelijk van leken Jong geleerd, oud gedaan. Behalve dikwijls met de taal, die allerlei problemen verbergt. In het verschiet: Gouden Eeuw van zuivere lucht O zuivere aarde zuiver water en zuivere spelling die zich gekwetst voelen omdat er iets moet veranderen. Het konserva- tieve sentiment is in Nederland veel en veel sterker dan sommige mensen wel denken. Ze hebben moord en brand gegild toen den hond van den melkboer een ennetje moesten verliezen en loopen een ootje. Wat staat dat gek: ik zie de hond lopen. Maar binnen twee we ken waren ze aan de hond en lopen gewend. Precies hetzelfde gebeurt er nu: wat staat dat gek: di konserte dure vrei kort. Afschuwelijk lelijk. Ja, dat is waar. Maar binnen veertien dagen bent u eraan gewend. Als u nou wéér begint met zo konser- vatief te reageren, is het resultaat dat al die verstandige eenvoudige re gels die het wendier in ons zo kwet sen, voor de helft ongedaan gemaakt worden, dat er weer een kompromis komt en dat binnen tien jaar de vol gende spellingsanering voor de deur staat waarbij die andere helft van de oude saneringsvoorstellen herhaald wordt. Leg het wendier het zwijgen op, aan vaard de eenvoudige en verstandige regels en er komt rust. Wees op een verstandige manier progressief. Nadelen Weinig dingen hebben enkel voor- en geen nadelen. De mensen met het grootste wendier in zich die ook de kleinste verandering niet kunnen ver dragen, schamen zich natuurlijk om te zeggen: „Ik wil die nieuwe spel ling niet, want ik ben oerkonserva- tief." Ze zoeken dus maar smoesjes, en daarin zijn ze soms heel knap. Misschien doorzien ze zichzelf niet Een veelgebruikt argument tegen spellingsanering is dat van de onkos ten. Hoeveel miljoenen moeten we daar nou weer voor neertellen? En dat in een tijd dat we voor alles aan bezuinigen moeten denken. Wat dat laatste betreft: we moeten m.i. altijd aan bezuinigen denken omdat wij Nederlanders als ik me niet vergis, de meeste belasting beta len in de EEG, en dus erg onaange past zijn. Maar ter zake: onderwijzers en lera ren verspillen zo waanzinnig veel tijd aan het instuderen van dwaze spel lingsvoorschriften, dat daar een be zuiniging van ongeveer 80% te berei ken is. Iedereen die moet schrijven - en dat zijn we toch praktisch alle maal - bezuinigt op z'n tijd, z'n in spanning en z'n papier als hij voor taan met minder letters toe kan ko men en als hij minder hard na hoelt te denken over elke werkwoordsvorm met d, t of dt. De zetter heeft minder letters nodig, de drukker minder papier en de bin der minder brede banden. Eenzelfde tekst kunnen we voortaan in kortere tijd lezen; we houden dus meer tijd voor andere dingen over. U ziet: saneer de spelling, verleng uw leven! Natuurlijk moeten we vooral onze schoolboeken opnieuw gaan zetten, maar als we een termijn van vijf jaar in acht nemen voor de definitie ve invoering verplicht is, hebben we de gebruikelijke vernieuwingstijd voor alle schoolboeken aangehouden. Door weinig geld uit te geven, be- Dr. P. C. Paardekoper: taalzuiveraar uit overtuiging. sparen we in de toekomst dus veel geld. Datzelfde beginsel geldt bij ie dere sanering: de aktie-rechtshouden in Zweden heeft geld gekost, de ak- tie-muntsanering in Engeland, Au stralië enz. heeft geld gekost. Maar gelukkig hebben de Zweden en zelfs de konservatieve Engelsen doorgezet. Plaatsnamen Wel moeten we ervoor zorgen dat alle onderdelen tegelijk gesaneerd worden, dus bv. ook de plaatsnamen. Op dat punt zijn we verschrikkelijk konservatief. Terwijl in Vlaanderen alle oude spellingen al tientallen ja ren verdwenen zijn (Geen Audenaer- de maar Oudenaarde bv.) is in Ne derland de toestand op dit punt nog middeleeuws. Ierseke heet bv. offi cieel nog Yerseke en Bresjes nog Breskens. Daardoor ontstaan misver standen bij mensen uit een andere provincie, die in ernst denken dat Breskens met een k uitgesproken moet worden, en Ooitjesplaat met een g (Ooltgensplaat) Als ik in een trein zit die in Oosterwijk stopt, herken ik vreemdelingen altijd aan het feit dat ze Ooisterwljk zeggen. Er komt geen vrouwelijk schaap aan te pas, geloof me. Schuilplaatsnamen Het is zelfs zo erg dat sommige plaatsen bij ons onder schuilnaam le ven. Voor Den Haag en Den Bos is dat 's-Gravenhage en 's-Hertogenbos. Er was es een buitenlander die in Gorkum een spreekbeurt moest hou den en nergens kon ontdekken hoe hij moest reizen. Ten einde raad belde hij een inboorling op, en die wees hem op het dat Gorinchem de schuilnaam van die plaats is. Zo heet Kuilenburg Culemborg, Deutekom Doetinchem en zo zal het missi niet lang meer duren of Den He zal van onze kaart verdwijnen plaats maken voor 's-Grootherto nenhelder. Als je begint met dfl te doen, waar is dan het eind? Ook hier valt dus heel wat dom weg te snoeien. Elite-spelling Ruim vijftig jaar geleden ver een bekende taalkundige zich spellingsanering omdat de toe ge voorschriften je zo heerlijk d< legenheid gaven om door je spe te laten blijken hoe slim (en ook dom) je was. We hadden een J spelling! In mindere mate geldt dat nog a Maar gelukkig is sinds een eeuw de mentaliteit bij de mensen wel zover veranderd inzien dat ook de spelling funktie heeft. Daarom moe gels eenvoudig zijn. We zullen 1 maal even schrikken van woordbeelden, maar binnen twee ken is het wendier in ons weer rust gekomen. Zonder een rad wijziging blijven we doorkwakki ook met de dwaasheden van plaatsnamen. U laat een buiki E ontsteking toch ook niet tien opereren als het meteen helel i goed kan met iets meer pijn? Even flink zijn dus, even de tai vS op elkaar. Denk aan uw eigenny lang, aan alles wat we op dezejf nier besparen, denk aan Alleen door onze wijze beslisst kunnen zij komen te leven in Gouden Eeuw van zuivere lucht, vere aarde, zuiver water vere spelling. P. C. Paardek»

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10