V redestein-Loosduinen con j unctu ur ge voelig Onderwijs heeft niet meer geld nodig fgidóc 6ou%a/ni F ONDERWIJSVERNIEUWER DR. K. DOORNBOS: Regering moet oplossing helpen zoeken ONDERNEMINGSRAAD MINDER OPTIMISTISCH DAN DIRECTIE Geboortemaand bepalend voor schoolsucces SPAR SUPERMARKT ■OD— ENKELE DAMES N.-Vietnam rukt op m ALLROUND VAKMAN m Ie Juffrouw 2e Kok of kookster 3e Juffrouw Cambodja Nieuwe vereniging militairen „Kwartet" verdwijnt mogelijk fRIJDAG 3 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers 'RECHT „Persoonlijk vind ik dat de extra verhoging van de defensiebegroting niet moet doorgaan en dat de komende tien jaar maar he- lemal niet gedacht moet worden aan inpolde ring van de Waddenzee en dergelijk projekten. Dat geld zou ik dan willen besteden aan woning louw, milieubeheer. Maar niet aan onderwijs. Onderwijs heeft niet meer geld nodig. Er kan ïog zo veel gedaan worden met de beschikbare ■uimte. Een groot deel van de huidige bezwaren :n zonder extra geld worden weggenomen." thans directeur van het regionaal onderwijsad viescentrum in Arnhem. Vanmiddag promoveer de hij in Utrecht bij prof. W. Vliegenthart op het proefschrift „Geboortemaand en schoolsucces" (waarin hij de nadelige invloed van het „gunstig jarig zijn" op het leerproces van de schoolgaan de jeugd behandelt). Doornbos stelt wel dat hij de herverkaveling van de onderwijsgelden uitdrukkelijk anders zou aan pakken dan minister Van Veen. Wat Doornbos zou doen is onder meer kleine universitaire insti tuten en opleidingen concentreren tot twee of drie grote, de onderwijzersopleiding „bijna honderd pedagogische akademies zijn er, een enorme verspilling" concentreren, en geld uit sparen in de sector scholenbouw, ijkste onderwijsvernieuwers: dr. K. Doornbos. Doornbos is trouwens niet erg te spreken een slaapstad van 100.000 mensen, niet kunnen Hl .^1 wegnemen". actueler geworden. Maar het ministerie Doornbos vindt dat het ministerie belangrijker din gen aan zijn hoofd behoort te hebben dan te ver huizen. Zo zou men kunnen beginnen met veel meer bevoegdheden te delegeren naar het veld in plaats van alles tot in detail zelf te willen rege- nog bar weinig Volgens Doornbos is bang voor de financiële consequenties van het opheffen van het zittenblij- namelijk geld extra gaan kosten lij werd twee jaar geleden bekend door zijn oekje „Opstaan tegen het zittenblijven". Hij is snelheid waarmee het ministerie van onderwijs de vernieuwing van het basisonderwijs aanpakt. zijn duurdere leraren, duurdere scholen, kleinere groepen. Een van zijn stellingen luidt „Het zit tenblijven in het basisonderwijs bespaart de openbare kas jaarlijks enige tientallen miljoenen guldens. Ook de laatste stelling van Doornbos is gericht aan het adres van het ministerie, dat plannen heeft om naar Zoetermeer te verhuizen. De verhuizing „zal de vrees dat Zoetermeer zal uitgroeien tot len. nen worden teruggebracht tot een kerngroep van 150 tot 200 topambtenaren. Dan hoeven ze tege lijk niet meer te verhuizen, omdat ze zoals nu te weinig typisten kunnen krijgen en over te veel gebouwen verspreid gehuisvest zijn, aldus Doorn bos. Het ministerie loopt nu met de ogen dicht voor wat zich aan beheers- en vernieuwingskant voordoet in het onderwijs. Her en der wordt op de scholen het heft in eigen hand genomen, aldus Doornbos. Conflict India-Pakistan n onze parlementaire redactie) taire en onderwijskundige hulp M HAAG De Tweede Kamer aan bewegingen, die de bevrij- teft de begrotingsbehandeling ding van de Portugese koloniën Buitenlandse Zaken gister- in Afrika beogen, fond afgesloten met de aan- Voorts werd een motie Engwirda tarding van zes moties. Met (D'66) aanvaard, die de rege- communisten tegen mvaardde de Kamer de motie erkhouwer (VVD), die de re- tring vraagt bij voorkeur a de VN alles te blijven n de oorlogshandelingen India en Pakistan te eëindigen en een politieke op- ring vraagt de opstelling family-planning programma's in de ontwikkelingslanden zoveel mogelijk te bevorderen en te steunen. Tegen stemden de CPN en de Confessionele partijen, die meenden dat Nederland zich terzake al voldoende inspant. ssing voor dit conflict na te De heer Visser (D'66) had succes reven. Die oplossing moet in met een motie die de regering 'ereenstemming zijn met de wil vraagt op de komende Europese de bevolking van Oost-Pa- topconferentie ernaar te streven itan en zijn In vrije verkiezin- dat de bescherming van het n gekozen leiders. leefmilieu tot gemeenschapsbe leid wordt gemaakt, motie Van der Spek (PSP) Brede steun kreeg voorts een mo or erkenning van het zelfbe- tie Van der Stoel (PvdA), waar- hikkingsrecht van de bevol- in een aantal hoofdpunten van Oost-Pakistan werd buitenlands beleid van de rege- rworpen en kreeg alleen ring wordt ondersteund. PvdA, D'66 en Voldoende steun kreeg ook een 'R. Aanvaard werd een i Ter Beek (PvdA), die de re- ring vraagt VN-fondsen te Ipen oprichten voor humani- Van een onzer verslaggevers Utrecht Succes op school wordt niet alleen bepaald door milieu of intelligentie, maar wordt ook beïnvloed door de ge boortemaand van de leerling. ,.r_ Tot deze conclusie wezen naar scholen voor buiten gewoon onderwijs. Deze kans is kleiner voor leerlingen, die na 1 oktober in de herst of winter zijn geboren. Kinderen, die in de zomer zijn geboren, vlak voor de wettelijke toelatingsgrens voor het lager onderwijs (1 oktober), lopen ge vaar in hun schoolcarrière te worden benadeeld. Zij blijven namelijk vaker zitten en lopen groter risico te worden doorver- dr. K. Doornbos, directeur van de Stichting School Pedagogische Dienst agglomeratie Arnhem (tevens auteur van „Opstaan te gen het zittenblijven") gekomen na een uitgebreid onderzoek. Recht op leven n probleem WHE zijn oor te luisteren legt in kringen van om ze gemakshalve zo maar te noemen „gewone gelovigen" hoort opmerkingen als: „Wordt ook dit een kwestie waar iedereen zich bij doen of laten door zijn eigen geweten moet laten leiden?". „Wacht het christendom politieke beslissingen af, om zich daaraan langzaam maar zeker te conformeren?". De Nederlandse bisschoppen hebben weliswaar enkele maanden ge leden een herderlijk schrijven aan abortus gewijd en vorige week nog heeft kardinaal Alfrink zich nog verzet tegen legalisering van abor tus, maar waarom geven bisschoppen, priesters en protestantse kerk leiders geen voorrang aan het geweldige probleem van de euthanasie boven vele andere zaken, waaromtrent ze soms binnen betrekkelijk korte tijd de meest geprononceerde meningen weten te verkondigen? Gewetensnood TIET komt ons voor dat vroeg of laat niet alleen de ouderen en A jonge mensen die persoonlijk bij iets wat met de grenzen van leven en dood te maken heeft betrokken zijn, maar ook de grote ge meenschap van mensen die weten dat het aardse bestaan niet hun begin en eind^ is, in gewetensnood kunnen raken. Hier kan natuurlijk nooit sprake zijn van spelregels zoals bij voetbal of tennis waarbij juist een fout vrij eenvoudig vast te stellen valL Maar in de maalstroom van opinies waarin de gewone burger zich nu vaak voelt tollen en draaien, is meer deskundige hulp gewenst. En dan niet alleen hulp uit de economische, medische of natuurwe tenschappelijke hoek. Stem van de Kerken WANNEER deze generatie zich geplaatst weet midden in de strijd om het vóór en tegen van abortus, staat de volgende generatie hetzelfde te wachten met betrekking tot de euthanasie; kwestie waar over juist de laatste jaren de discussie van het wetenschapsfront naar het leven van alle dag verplaatst wordt. Het recht op leven en de begrenzing van dat leven is een groot pro bleem geworden; in verschillende landen zijn reeds politieke be slissingen genomen welke neerkomen op legalisering van handelin gen waarvoor nog niet zo heel lang geleden de publieke opinie alleen maar een openlijke veroordeling of het doodzwijgen wist. Ook in Nederland zijn abortus en euthanasie zaken die in het dagelijks leven onderwerp van gesprek geworden zijn; de wetgever moet ter zake van de abortus al concrete beslissingen gaan nemen en de euthanasie wordt door de communicatiemedia op grote schaal onder de aandacht van de burgers gebracht. Soms zelfs op indringende wijze. Vaak worden de vragen op subtiele manier gesteld en de meningen voorzichtig geformuleerd; soms echter zal menigeen de onaangename bijsmaak moeten wegslikken dat er wel propaganda wordt gemaakt met andere middelen, maar ergens toch voor hetzelfde doel, waar voor, na 1945, menig oorlogsmisdadiger onder zware sancties ter verantwoording geroepen is. WfAAROM vele christenen thans verlegen zitten, lijkt ons te zijn een duidelijker oriëntatie vanwege hun kerkgenootschappen die hier voor moeten putten uit de bron van Christus' leer; en uit de naasten liefde, maar dan niet de liefde zoals die door mensen is vastgesteld, maar door de Schepper. motie Van der Stoel, waarin staat dat bij het ontwapenings- overleg te Genéve het ontbreken van bepalingen over inspectie ter plaatse, een verdrag inzake verbod van ondergrondse proef explosies niet in de weg mag staan. Negen andere moties, alle af komstig van de opositie, werden verworpen nadat de regering zich afwijzend tegen had opge steld. De Israëlische premier, Golda Meir, bevindt zich momen- teel in Israël, waar zij onder meer ee ngesprek had met pre sident Nixon (zie foto). Het doel van haar reis is: levering van meer Phantom-gevechtsbommen- werpers voor de Israëlische de fensie. Vij hebben plaats voor CAISSIÈRES MEDEWERKSTERS Goede sociale voorzieningen. ANMELDEN: (G. H. Pruyn br. v. d. Hulstlaan - Voors BETONGARAGES 6.30 x 3.20 met extra zijdeur f 1275, 4.80 x 3.20 f-1075,- TUINSCHUURTJES vanaf 675,— BETONSCHUTTINGEN 2 m hoog geplaatst f 36,- per m. beneden de 10 m. 15% extra incl. 14% btw Alles geplaatst. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Uitsluitend te Eindhoven, Barrierweg 239. A. EN B. BETONBOUW Tel. 040 - 430871 - 434643 Ook na 18.00 uur. gen voor onze nieuwe vestiging te Leiderdorp it schoonhouden van de kantoren. EN WORDT: goede, verdiensten en arbeidsvoor- L len: van 4.30 - 7.30 uur 's avonds. llngen dagelijks op de afdeling Personeelszaken. Cg leidse onderwijsinstellingen Aluminium ladders en trappen In Iedere lengte leverbaar H. JANSE Haarlemmerstraat 129 Telefoon 21808 Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO, Wassenaarseweg 56, Leiden, vraagt een secretaresse Haar taak zal bestaan uit het zelfstandig verzorgen van correspondentie, typewerk en archief ten behoeve van een groep psychologen van het Instituut. Vereist wordt een middelbare schoolopleiding, terwijl een met goed gevolg doorlopen secretaresse-opleiding tot beveling strekt Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur. LEIDEN ^EEPS- EN JACHTWERF in het Westen des lands op korte termijn (staalbouw) die aan plm. 20 mensen leiding kan geven in Jachtbouw en reparatie van binnenvaart schepen. Moet genegen zijn zelf zo veel mogelijk mee te werken. Voor geschikt persoon goede toe komstmogelijkheden. Leeftijd plm. 25 tot 35 Jaar. Deze klant vanu leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, bljjkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Zo ziet u fussr weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant Logisch want die kunt u Cafeteria J. W. v. d. Steen Morsstraat 18 - Leiden - Tel. 01710 - 34837, nI't meisje vanaf 16 jaar voor keuken en winkel werkzaamheden van 10.00 tot 19.00 uur. Donderdags en zondags vrij. HET BESTUUR VAN HET LIDWINAHUIS te LEIDEN, zoekt per 1 Januari a.8.: haar funktie zal o.a. bestaan uit: leiding geven aan huishoudelijk personeel; regelen van bestellingen en kontrole op leveranties; beheer over het provisiemagazijn: zorg voor onderhoud en vervanging van huishoudelijke benodigdheden; vaststellen van menu's in overleg met de kookster. Salariëring en arbeidsvoorwaarden volgens de richtlllnen van de Nationale Federatie voor de naai- en linnenkamer. Sollicitaties te richten aan de direktrice: Zoeterwoudsesingel 34, Leiden, Tel. 01710-46141. Skoun (Reuter-AFP) De groot ste militaire campagne va Cambodjaanse regering van het jaar is donderdag uitgelopen op een nederlaag. Op grote schaal trokken fronttroepen in wanorde uit het noord-oosten van land terug uit een strategische strook van 40 km. langs hoofd weg nr. 6, die zij in de afgelo pen maanden hadden veroverd. Volgens de commandanten zullen de militairen proberen de weg tot aan het dorp Taing Kauk, 60 km. ten noorden van de hoofd stad, Phnom Penh, te behouden. De militairen moesten zwichten voor het grote offensief, dat de Noordvietnamezen maandag wa ren begonnen. Zij vluchtten met gescheurde uniformen, velen blootvoets, kruipend door de rijstvelden. De nederlaag wordt als een ernstige klap voor de regering en het moreel van het leger beschouwd. Vrijwillige ziekenfondsen Zuid-Holland duurder (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De ziekenfondsen ln Zuid-Holland zullen hun maandpremles voor vrijwillige ziekenfondsverzekering met in gang van 1 januari 1972 verho gen van 44,89 tot 59,19. Niet alleen ontwikkelingen op me disch terrein zijn hier de oor zaak van maar ook enkele spe ciaal voor Zuid-Holland gelden de factoren zoals de bouw van het Haagse Leywegziekenhuis en nieuwe ziekenhuizen in Delft. Voorts gaan de tarieven voor academische ziekenhuizen met 60% omhoog. De premies voor bej aardenziekenverzekeringen zullen waarschijnlijk slechts 15% stijgen. (Van een onzer verslaggevers) LOOSDUINEN De 670 werknemers van Vredesteln-Loosduinen zijn niet overvallen door het besluit van de directie voor 275 van hen ar beidstijdverkorting aan te vragen. De directie heeft tegenover de werknemers een grote openheid betracht. „Hoewel we er vier we ken geleden voor het eerst van hoorden", aldus de heer J. Horvath, secretaris van de ondernemingsraad, „hebben we een dergelijke maatregel al langer zien aankomen. We zijn ervan overtuigd, dat er Iets moet gebeuren. Er is geen paniek. De nabije toekomst voor het bedrijf ziet er niet somber uit" Wel is het zo. dat de ondernemingsraad de prognose voor 1972 van de directie wat aan de optimistische kant vindt. Die prognose gaat uit van een produktieverhoging van tien procent en wij moeten nog zien of dat wel zal lukken. De conjunctuur blijft voorlopig de grote onzekere factor. Als die nog harder gaat teruglopen, dan zullen we die geplande produktieverho ging niet kunnen waarmaken. Wat dit betreft is de ondernemings raad dus minder optimistisch dan de directie. Deze Loosduinse ves tiging is immers een toeleveringsbedrijf. En geconstateerd moet worden dat bij de huidige conjunctuur de toelevering wordt afge knepen. Vredestein-Loosduinen is vooral gespecialiseerd ln de produktie van technische rubberartikelen, die worden toegepast in weg- en water bouw en verder in allerlei rubbertoepassingen in de industrie. De afzet stagneert, daar veel bedrijven teren op de bestaande voorra den. Grootste klant van Vredestein-Loosduinen Is de overheid. Het afrem men van allerlei projecten door de overheid heeft ook tot toename van de voorraden geleid. Voorts speelt eveneens de verhoging de arbeidsproduktiviteit een rol. De verwachting is dat de arbeidstijdverkorting gedurende twaalf ken zal moeten worden ingevoerd. Wettelijk is het mogelijk bij eerste aanvrage werktijdverkorting gedurende zes weken in te ren. Bij een tweede aanvrage kunnen daar nogeens maximaal der tien weken bijkomen. Ondertussen hoopt met hen persone! toch weer eerder volledig aan het werk te hebben door het afkomen van orders, die nu nog „in de lucht hangen". De andere Vredesteinvestigingen in Doetinchem, Enschede, Hevea dorp, Raalte, Maastricht, Goor, Leiden en Drachten zijn minder conjunctuurgevoelig. Vandaar dat het niet te verwachten is, dat ook bij deze vestigingen arbeidstijdverkorting zal moeten worden inge- De directie van Vredestein-Loosduinen heeft de ondernemingsraad en kele weken geleden al op de hoogte gesteld van haar plannen. De ondernemingsraad is bij het bestuderen van de beschikbaar gestel de gegevens ook tot de conclusie gekomen, dat er op het ogenblik een te zware personeelsbezetting is. Gezien de toekomstverwachtin gen acht men dit echter een tijdelijke zaak, zodat men akkoord ging met de aangevraagde arbeidstijdverkorting voor het personeel dat direkt bij de produktie betrokken is. De vakbonden, die begin deze week zijn ingelicht, hebben eveneens begrip getoond voor de voorgestelde maatregel. Minister Langman van Economische Zaken heeft gisteren laten ver klaren dat de conjuncturele aarzeling van voorbijgaande aard zal zijn. Dit gebeurde tijdens het congres van de Nationale Raad voor de Handelsbevordering.De toetreding van Engeland, Ierland, Noor wegen en Denemarken tot de EEG zal hierbij een niet onbelangrij ke rol spelen. De groep ziet zichzelf kennelijk als tegenhanger van de bestaan de VVDM, getuige de gekozen naam die veel lijkt op die van DEN HAAG Een groep oud-mi- de bestaande soldajenbond. litairen, officieren, onderofficie- De naam van de nieuwe vereni- ren en dienstplichtigen heeft in ging is „Bond van verplicht, Amersfoort een nieuwe vereni- vrijwillig en voormalig dienende ging opgericht, de BVWDM. militairen." Een stralende Sophia Loren arri veerde gisteren op het vliegveld van Rome, nadat zij een uitstap je naar Parijs had gemaakt om haar garderobe aan te vullen. Van een onze verslaggevers AMSTERDAM Vier provinciale kranten dreigen volgend jaar te verdwijnen. Het zijn de Rotter dammer, de Nieuwe Haagsche Courant, de Nieuwe Leidsche Courant en het Dordts Dagblad, alle van christelijke huizo cn bekend als „het kwartet". De bedoeling is dat zij opgaan in het landelijke protestants-chris telijke dagblad Trouw. Deze krant zou dan voor de ste den Rotterdam, Leiden, Den Haag en Dordrecht plaatselijke edities gaan verzorgen. Het per soneel van het kwartet is van daag op de hoogte gebracht. De vijf bladen waren al verenigd in de stichting „de christelijke pers". Deze wil om commercië le en technische redenen aan sluiting bij de n.v. Perscombina tie te Amsterdam,. Wanneer de Kwartetbladen (sa men 98.000 abonnees) opgaan in de landelijke krant Trouw (108.000 abonnees) betekent dit ontslag voor een nog onbekend aantal personeelsleden, onder wie zich geen journalisten zou den bevinden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9