Uitgewezen Indonesiërs illegaal terugekomen Krijgsmacht wordt doorgelicht door efficiencybureaus Ondermijnende publicaties naar krijgsraad Onwetendheid over naamsverandering werd hun noodlottig Kamer wil in motie: Vietkong kondigt bestand aan aeefiets van de slijter... Frans raakt op scholen uit de gratie Morden 12 <t. verdienen. Randkrant VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mijn bezwaar tegen de hele gang van za ken is, dat de jongens eerst een worst voor de neus werd gehouden en toen ze hapten, de marechaussee hen in de kraag greep en het land uitzette. De Haagse advocaat mr. P. W. Blogg, spreekt zonder emoties als hij de tragische geschiedenis vertelt van de Indonesische gebroeders Cor- nelis en Coenraad Hapsa, die Nederland werden uitgezet omdat ze geen verblijfsvergunning hadden, maar inmid dels toch zijn teruggekeerd en ergens in ons land zitten ondergedoken. De gebroeders Hapsa, sterk onder de druk van hun illegaal verblijf, kijken voortdurend om zich heen. Ze voelen de adem van de politie in hun nek. Ieder moment kan weer een eind gemaakt worden aan hun on wettig verblijf in het land en aan de pogingen hun techni sche studie hier af te maken. Begin september waren Cornelis (23 jaar) en Coenraad (21 jaar) op een Benelux toeristen visum naar Nederland geko men. In het Overijsselse dorpje Rijssen logeerden ze bij kennis sen. Bij de fabriek Reginox had den ze een baan die hen uitste kend beviel. Ook de bedrijfslei der van dit bedrijf was enthou siast. ,,Ze hebben hun werk al tijd correct gedaan en op hun houding viel niets aan te mer ken". Op advies van de gemeente Rijs sen dienden de gebroeders Has- pa een verzoek in om in Neder land te mogen blijven. Enkele dagen later kwam de mare chaussee hen ophalen en wer den ze bij Roosendaal de grens overgezet. De motivering van de marechaussee". „De jongens hebben slechts een toeristenvi sum voor drie maanden. Op 16 december verloopt dit visum. Aangezien tussen Indonesië en Nederland geen overeenkomst bestaat over werken van onder danen in beide landen moeten de jongens het land uit." Mr. Blogg: „De jongens hebben bij de aanvraag van een ver blijfsvergunning uit onwetend heid verkeerd gehandeld. De fa milienaam van hun vader is Voll. In 1951 nam hij de Indone sische naam Hapsa aan. Volgens de vreemdelingenwetge ving kunnen vreemdelingen die duidelijk van Nederlandse af komst zijn een verblijfsvergun ning krijgen." „De jongens hebben in tien steden familie zitten. De bewijzen over hun nauwe relatie met Neder land zijn waterdicht. Ik heb dan ook goede hoop dat gunstig zal worden beschikt over het rekest dat ik bij het ministerie van justitie heb ingediend voor een verblijfsvergunning. Zoals Ik reeds zei, de hele zaak berust op een fout gebaseerd op onwe tendheid." Studie De broers Hapsa zijn er ook vast van overtuigd dat justitie posi tief zal reageren op het verzoek dat hun advocaat heeft inge- Coenraad: „Onze familieleden hier in Nederland hebben brie ven en telegrammen naar de minister gestuurd om te bewij zen dat wij verwanten zijn. Ook onze werkgever in Rijssen zond een telegram naar het departe ment van justitie." Over de morele steun van hun werkgever raakt Coenraad niet uitgepraat. „Gedurende de hele periode dat wij buiten onze schuld niet op het werk kunnen zijn, worden wij toch uitbetaald. Is dat niet fantastisch." Het belangrijkste motief van hun Coenraad: komst naar Nederland is gebrek studiej: aan goede studiemogelijkheden in Indonesië en tekort aan werk. ,Ik zat in het tweede op de Technische Ho geschool in Mahassar. Het on- In Indonesië is het de gewoonte derwijs in Indonesië staat op dat de studenten overdag op een een laag niveau door gebrek bedrijf werken om hun studie te aan hoogleraren. Het is maar kunnen bekostigen. De laatste behelpen op het ogenblik. jaren is de werkgelegenheid sterk teruggelopen. Bovendien komt er nog bij dat er gediscri mineerd wordt ten aanzien van degenen die van Nederlandse afkomst zijn. De Indonesiërs Mr. Blogg met Coenraad en Corne- onderduikadres ergens zuiden van Nederland. vergeten niet dat mijn vader ex-KNIL militair is geweest. In het hele maatschappelijk bestel wordt rekening gehouden met de nauwe verwantschap die heeft bestaan met Nederland". Uitgewezen De gebroeders Hapsa spaarden het geld dat zij hadden en boek ten voor een reis, naar Neder land via Londen. Ze hadden niet verwacht dat hun toeristenvi sum beperkingen zou opleggen aan de idealen die zij hadden gesteld: hard studeren en wer ken om een goed bestaan op te bouwen. „De gemeente Rijssen adviseerde ons een verblijfsvergunning aan te vragen. In plaats van de ver gunning kregen wij de hand van de marechaussee in de kraag. Zonder een cent op zak werden wij bij Roosendaal over de grens gezet. De vreemdelingen politie in België, op de hoogte van het feit dat wij geen geld hadden, zette ons voor het blok. Binnen tweemaal vierentwintig uur moesten wij het land heb ben verlaten. Wij liften naar Kalmthout en via Maastricht kwamen wij het af gelopen weekeinde Nederland weer binnen. Mr. Blogg „ik heb nu ongeveer vijfentwintig van dit soort ge vallen onderhanden" heeft via de Nederlandse consul in Brussel een verzoek voor een definitief verblijf ingediend. „Vreemdelingen die in Neder land willen blijven moeten via het buitenland om toestemming vragen. Behalve wanneer ze uit een aantal landen komen waar mee Nederland overeenkomsten heeft gesloten zoals bijvoorbeeld Swasiland, Mauretanië, Liech tenstein, Singapore, Maleisië en Andora." (Van onze parlementaire redac- hoeven nadienen in welwillende tie) overweging nemen. DEN HAAG Militairen die vol- Een uit 1967 daterend versprei- gens hun commandanten door dingsverbod is ingetrokken, zo publicaties of uitlatingen de maakte de minister bekend, krijgstucht op ernstige wijze on- Hierdoor zullen niet langer be; dermljnen dienen door de mili- paalde geschriften uit de mili taire strafrechter veroordeeld te taire inrichtingen kunnen wor- worden en niet door de eigen den geweerd, commandant. Als de comman- Ook zullen er binnenkort voorstel- danten vinden dat het niet om len van de regering te verwach ten zijn over de wijziging een ernstig vergrijp gaat dienen zij de betrokken militair te ver oordelen tot licht arrest. Dat is de wens van de Tweede Kamer, neergelegd in een motie van de radikaal Bas de Gaay Fortman, die gistermiddag werd aangenomen. Hij diende deze motie in tijdens het door hem aangevraagde interpellatiedebat over de vrijheid van meningsui ting in de krijgsmacht. Minister De Koster ontraadde de motie, omdat hij vond dat de comman danten zelf alle krijgstuchtelijke vergrijpen moeten kunnen af doen. Hij zal nu bekijken of hij hem zal uitvoeren. De minister weigerde in te gaan op de wens van de heer De Gaay Fortman om een einde te maken aan de straf van de dienstplichtige militairen Dona en Schul, die respectievelijk tot 3 en 4 maanden Nieuwersluis veroordeeld zijn wegens een pu blicatie in het blad Alarm van de BVD (bond van dienstplichti gen). Wel wilde de heer De Koster een eventueel verzoek van deze twee om de in Nieu wersluis uitgezeten tijd niet te het tuchtrecht voor militairen. Mr. dr. B. de Gaay Fortman Ook zal er zo snel mogelijk een (PPR) tijdens zijn interpellatie commissie worden ingesteld die in de Tweede Kamer over de het probleem van de militaire vrijheid van meningsuiting in de ombudsman gaat bekijken. krijgsraad. SAIGON (AP) - De Vietkong heeft via haar eigen radiozen der, laten weten dat het bevrij dingsfront een bestand in acht zal nemen tijdens Kerstmis, Nieuwjaar en het tetfeest van februari aanstaande. „Tijl" blijkt toerekenings vatbaar (ANP) Bij de Brusselse rechtbank is een psychiatrisch rapport uitgebracht over de Belg M.R., de man die bekend werd als „Tijl van Limburg" nadat hij in september in Brus sel De Liefdesbrief van Ver meer uit de lijst had gestolen. Uit dit rapport blijkt dat „Tijl" volkomen toerekeningsvatbaar geacht wordt. In de loop van de maand december zal „Tijl" voor de rechtbank in Brussel moeten terecht staan. ADVERTENTIE1 g? maakt er een «incadeau van! I ®**h»n)y«rp«kMng) (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG Twee efficiencybu reaus zijn aldus minister De Koster momenteel bezig de Ne derlandse krijgsmacht door te lichten. Het bureau Bakkenist, Spits en Co. bekijkt welke acti viteiten die thans door de drie krijgsmachtonderdelen afzonder lijk worden verricht, in aanmer king komen om in het kader van een zgn. „interservice" te worden samengevoegd. Bij dat onderzoek wordt ook reke ning gehouden met de omstan digheid dat meer efficiency be reikt kan worden door samen werking in bijvoorbeeld NAVO- ver'oand, uitbesteding in de ci viele sector en uitvoering van dezelfde taken voor de verschil lende krijgsmachtonderdelen door een en dezelfde dienst. Het bureau Berenschot en Bos boom en Hogener onderzoekt de mogelijkheden van een verster king van het vrijwilligersaan- deel voor de krijgsmacht, waar onder het civiele. Ook onder zoekt dit bureau de financiële en personele consequenties daarvan, alsmede de noodzake lijke duur van de dienstplicht. De beide bureaus zijn aan het werk gegaan op verzoek van de commissie-Van Rijckevorsel, die onder meer advies moet uit brengen over de wenselijkheid van het al of niet verder verho gen van de defensie inspanning. Minister De Koster verklaarde dat het onjuist is dat hij en zijn staatssecretaris Van Es politie ke druk uitoefenen om de defen sieinspanning nog extra te ver hogen. „We wachten in ieder geval tot de commissie-Van Rijckevorsel rapport heeft uit gebracht", aldus de heer De Koster. De bewindsman bepleit te een steeds grotere samenwer king van de verschillende krijgsmachtonderdelen binnen NAVO-verband. Gedacht wordt vooral aan de maritieme sa menwerking met Engeland en België. Wat de groetplicht betreft werd opgemerkt dat in januari van het volgend jaar een voorstel tot vereenvoudiging tegemoet gezien kan worden. Zware straffen ontvoering Bensdorp jr. WENEN (DPA) Een rechtbank in Wenen heeft gisteren de twee mannen die in het begin van dit jaar in de Oostenrijkse hoofd stad de 25-jarige Hans Michael Bensdorp. zoon van de Neder landse chocoladefabrikant, ont voerden en hem tegen een los prijs van 250.000 schilling (on geveer 37.500 gulden) vrijlieten, tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. De 30-jarige Duit ser Peter Dörsche! kreeg der tien jaar en zijn 31-jarige Oos tenrijkse medeplichtige Adal bert Bi lek, twaalf jaar. De openbare aanklager heeft ho ger beroep aangetekend. Een Zuidvietnamese soldaat houdt, gezeten in een helikopter, radio contact met de grond, terwijl een andere helikopter, vol met Zuidvietnamese soldaten vlak langs vliegt. De felle gevechten in Cambodja dreigen uit te lopen op een omvangrijke nederlaag van de Zuidvietnamese troepen. (Van t ize parlementaire redactie) DEN HAAG Leerlingen op middelbare scholen tonen gelei delijk aan minder belangstelling voor het vak Frans. Dat werd al langer aangenomen, maar minister Van Veen (Onderwijs) heeft er nu harde cijfers over gegeven, in antwoord op schrif telijke vragen van de VVD-Ka- merleden mevr. Smit-Kroes en Van Dijk. De Kamerleden waren vooral bezorgd over de positie van de leraren Frans. Die wordt echter volgens de minis ter niet bedreigd, door toene ming van het totale aantal lesu- Engels werd in de schooljaren tussen augustus '68 en augustus '71 gekozen door 90-100 pet. van de leerlingen examenklassen mavo-3, mavo-4, havo en vwo (atheneum en gymnasium). Duits werd gekozen door 61-83 pet., met uitzondering van het vwo waar 55 pet. de keuze op Duits had laten vallen. Frans werd gekozen door 31-56 pet. Hier echter valt het mavo-3 uit de boot: daar koos slechts rond 5 pet. van de examenkandidaten het vak Frans in het examen pakket. Ook de vakken Grieks en Latijn verliezen terrein. Paratyphus bij Lurelei AMSTERDAM (ANP) Twee le den van het Lurelei cabaret, Jack Korn en Mamlx Kappers hebben paratyfus, waardoor de voorstellingen in het Desmet theater In Amsterdam voorlopig niet kunnen doorgaan. (ADVERTENTIE) Overval op bankbeheerder APELDOORN In de omgeving van de Nederlandse Midden- standsbank in Apeldoorn is gis termiddag de beheerder van deze bank door twee mannen overvallen. Zij namen de vlucht met waardeloze cheques en bankpapieren. In de loop van de middag werden wel vier mannen aangehouden, j maar deze bleken bij confronta- I tie niet de gezochte overvallers. Patiënt „De patiënt is iets zonder .ei gen wil, persoonlijkheid of verantwoordelijkheid, 'n scx- loos wezen, iets waarmqe je je brood of misschien de ne- mel of het hiernamaals ver dient en waaraan je soms je moederlijke, vaderlijke of heerszuchtige gevoelens kwijt kunt. Wij en de klasse waarin hij ligt, bepalen hoe veel bezoek goed voor hem is en als de dokter, het eten of het bezoek komt, ligt ook de patiënt die de hele dag op is, in bed: dat hoort gewoon Zo typeerde een verpleegkundi ge deze week de manier waarop nog maar al te veel door verplegend personeel tegen „de patiënt" wordt aangekeken. ,.En dat willen wij niet meer", zei hij toen. O Q niet! Turf De onderwljsdemonstratie van maandag j.l. leek veel op dat gezegde: „Het is turf naar "de venen sturen". Vogel Veehouder J. Tuite in de Au stralische staat Queensland heeft dezer dagen een post duif gevonden die wel een heel verre vlucht gemaakt heeft. Aan de ring om epn poot van de vogel zat een strookje papier met een adres uit Hannover. Zuster In Rome is een voormalige kloosterzuster in hechtenis genomen, die ervan wordt beschuldigd een frauduleuze organisatie van bedelfde kloosterzusters op touw te hebben gezet. Deze organisa tie zou volgens de politie sinds 1962 12 miljoen gulden hebben buit gemaakt. Dc voormalige zuster werd in 1962 uit haar orde gestoten wegens wangedrag en hield op religieuze te zijn. Maar ze bleef zusterkleren dragen en begon een aantal liefdadi ge instellingen te organise ren. Vrouwen en meisjes uit geheel Italië werden gerecru- teerd, in zusterkleren gesto ken en uitgezonden om te be delen. Volgens de politie moest iedere vrouw eerf. be paald bedrag per dag binnen brengen. Douche De Westduitse spoorwegen krijgen binnenkort 40 slaap- rijtuigen die voorzien zijn van een douche-bad, een pri meur voor West-Europa. Tot nu toe reden alleen de RflP sen met dergelijke wagens. De Duitsers gaan de nieuwe rijtuigen ook gebruiken internationale lijnen. De Ne derlandse treinreiziger zal zich echter voorlopig nog thuis moeten douchen, omdat de rijtuigen nog niet op de routes naar Nederland wor den gebruikt. Zonderlingen „Te veel Engelse zonderlingen worden in psychiatrische kli nieken opgesloten, hoewel zij alleen maar door hun gezins leden rustig gehouden moe ten worden. Waarom is het eigenlijk zo ontzettend lastig om een zonderling in het ge zin te hebben", zo vraagt dr. Edwards zich af in het me disch tijdschrift Pulse. Hy geeft de volgende adviezen: Als uw vrouw hot fijn vindt om te blaffen als een hond, geef haar dan hondekocKjas. En als uw zoon denkt dat hij Julius Caesar is, vraag hem dan een gesigneerd exem plaar van zijn Gallische oor logen. Moeten zij nu per se in grote kazernc-achtige complexen worden opgeno men voor groepstheraphie, een elektrische schokbehan- deling of zo? Doet dat ieder een goed?, zo vraagt dokter Edwards. „Dokters proberen deze mensen thuis te houdëh bij hun gezinnen, die hen evenwel niet begrijpen en kwijt willen". Stellingen Voor de verandering weer eens een aantal „laatste stellin gen" van promovendi, men sen die na vele jaren van studie doctoreren in een be paalde tak van wetenschap: Op grond van de inzichten van Goethe kan worden afgeleid, dat Jan Wolkers geen groot schrijver kan zijn. In een pas getapt, goed glas pils is een stabiele continui- teitsschokgolf waar te ne- Het is onjuist de clavecymbel- par ij uit de sonates voor viool en clavecymbel van J. S. Bach te vertolken op een orgel. Advertentiereclame verkoopt niet, maar heeft ten "ddd weerstanden bij de kopers weg te nemen. Het wordt steeds moetfljkfer goede kwaliteit te verkopen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7