Leiden in 1972 naar één post bestelling Oude postkantoor al over half jaar tegen de grond? De droom van mevr. Favier Dienstencentra brengen bejaarden in de kerstsfeer Raad Voorschoten peilt: DIENSTENCENTRUM TE DUUR DOOR BOUWKUNDIGE EISEN? Morgen vallen de beslissingen bij het tafeltennis LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 LEIDEN Bij het gemeentebestuur is dezer dagen een brief uitge gaan naar de Centrale Directie van de PTT in Den Haag met de vraag naar de stand van zaken rond het voormalige postkantoor en oude belastingkantoor aan de Breestraat, die nu al meer dan vier jaar leeg staan en in steeds grotere mate in staat van verval gera ken. Wethouder Kret van stadsontwikkeling: „We willen en kunnen natuur lijk geen pottekijkers zijn bij onderhandelingen tussen de PTT en kandidaat-kopers. Ook kunnen we moeilijk van te voren al stellen voor welke vestiging we wel en voor welke vestiging we geen ver gunning zullen verlenen. Maar met name voor een koper is het toch wel van groot belang, dat hij advies krijgt van de gemeente. Ik kan me voorstellen dat dat voor de PTT niet zo geldt. Die zal allang blij zijn wanneer zij het kwijt is." Een ding is zeker: het oorspron kelijke plan om een nieuw post kantoor aan de Breestraat neer te zetten wordt zeker niet uitge voerd. De heer Mourik, direc- toor naar de Breestraat terug. Bij verkoop van het complex wordt echter wel bedongen, dat de PTT aan de Breestraat een lokettenkantoor krijgt." teur van het PTT-kantoor in Lei- De heer Mourik liet v den; dat nu in een noodbehui zing aan de Gerestraat zit: „In geen geval gaat het hoofdkan- dat het nog steeds de grote de PTT is het nieuwe postkan toor-gevestigd te krijgen op het Schuttersveld, vlak bij het sta tion. Vandaag worden er in Den Haag op topniveau besprekingen gevoerd over een nieuw wets ontwerp. De heer Mourik noemt het een praatprent. Hij verwacht, dat het nieuwe com plex, dat mogelijk gedeeld zal worden met andere rijksdien sten, geen hoog gebouw zal wor den. „Nog niet eens drie of vier etages," vertelde hij ons giste- Vestiging van het nieuwe postkan toor op het Schuttersveld heeft diverse gunstige aspecten: de PTT zit dan vlak bij de Spoorwegen die voor aan- en af voer van de post moet zorgen; men zit dan ook bij de uitvals wegen, belangrijk voor de be diening van de buitengemeenten de ligging is gunstig voor de bestelling het publiek is erbij gebaat, want er kan ruime parkeergele genheid worden gecreëerd. Voorlopig kan er echter van een nieuw PTT-kantoor geen sprake zijn, want die zal voor een groot deel moeten worden gefinan cierd uit de opbrengsten van het oude gebouw en het voormalige hotel r. Fa vier. ruimtege- echter alles Het oude postkantoor aan de zijde van de boommarkt. Vorig jaar wer den de ramen met hout geblindeerd om te voorkomen dat de jeugd voor voortijdige sloop zou zorgen. Wanneer de onderhandelingen tussen PTT en een adspirant-koper (mevr. Favier of Rijnland?) vlot verlopen gaat het omvangrijke complex misschien toch al over een half jaar tegen de grond. Beurs schrij voor vers van spelen Van onze radio- en tv-redactie MAASTRICHT Het contact Ne derlandse en Vlaamse toneelau teurs houdt op zaterdag 18 de cember in de Stadsschouwburg van Maastricht een toneelbeurs, waar toneelschrijvers contacten kunnen leggen met hun afne mers. jde organisatoren ver wachten ca. honderd schrijvers uit beide landen. De beurs is een onderdeel van het zesde col loquium voor toneel-, radio- en televisieschrijvers uit Nederland en België. Plan-Buitengebied nader in Noordwijk NOORDWIJK Het plan-Buiten gebied komt naderbij voor Noordwijk. Men kan op het ge meentehuis teracht om de opzet te bekijken. Wethouder Van Duyn zal op 16 en 23 december in de raadzaal een toelichting geven. Het plan-Bui tengebied heeft betrekking op agrarische gronden, het natuur gebied (de duinen, het landgoed Offem en een gedeelte van het landgoed Leeuwenhorst), het Estec-complex, de Dr. Mr. Van den Berghstichting en het psy- chiatrich ziekenhuis Sancta Ma- belastingkantoor. En met de verkoop daarvan wil het niet zo vlotten. In de afgelopen vier jaar waren er genoeg aspirant-kopers, maar steeds weer sprongen de besprekingen af op de nieuwe bestemming van complex of op de centen. Aanvankelijk waren Shell en Vroom en Dreesmann serieuze kandidaten. Zij had den ilannen op deze plaats een parkeergarage met service ac commodaties te bouwen. Dat bleek niet haalbaar. Volgens onze informaties zijn er nu nog twee gegadigden: het hoog heemraadschap van Rijnland de eigenaresse Nieuw-Minerva, Beiden kampen brek. Tot nu toe gestrand op de prijs, die niet gering is, temeer daar het oude gebouw zal moeten worden af gebroken. Voor sommige partij en kan het bovendien een handi cap zijn dat het oude belasting kantoor niet zomaar mag wor den gesloopt omdat het vanwe ge zijn gevel onder Monumen tenzorg valt. Handicap bij de verkoop voor de PTT is, dat het complex in de loop van de jaren door het ge leidelijk afsluiten van de bin nenstad steeds ongunstig kwam te liggen, waardoor de interesse bij sommige aspirant-kopers duidelijk afnam. De heer Wijn, hoofd van de afde ling gebouwen van de centrale directie van de PTT over de on derhandelingen met aspirant-ko pers: „Het gaat ons om de prijs. Wanneer er iemand komt die er een kantoor wil bouwen dan kan die allicht een hogere prijs geven, dan iemand die er een horeca-bedrijf in wil vesti gen." De heer Wijn zei bovendien dat de onderhandelingen met een kandidaat inmiddels zover zijn gevorderd dat het niet onmoge lijk moet worden geacht dat reeds over een half jaar met de afbraak van het oude PTT-kan toor kan worden begonnen De binnenplaats van het postkantoor, dat momenteel wordt gebruikt als parkeerruimte voor de auto's van de gasten van hotel Nieuw- Minerva. Duidelijk is te zien hoe het gebouw langzaam maar zeker in ernstige staat van verval geraakt. LEIDEN Met het kerstfeest in kerststukjes maken met groen het verschiet, organiseert de en kaarsen, stichting Dienstencentrum Lei- De bejaarden kunnen de kneepjes den voor alle 65-plussers haar drie centra kerstversieringen maken HAZERSWOUDE De bewoners van de woonschepen aan het Kromme Jaagpad (halverwege de Geme ne weg) hebben herhaalde malen bij het gemeentebestuur van Hazerswoude aangedrongen om de situa tie in hun woongebied te verbeteren. Voorzover de realisering van de verlangens van de bewoners min of meer ingrijpende consequenties had kon de gemeente Hazerswoude tot nu toe niets ondernemen om dat het investeringsplan niet in kapitaalsuitgaven voor verbeteringen aan het Kromme Jaagpad voor zag. Nu zijn er mogelijkheden gevonden in da begroting en kan de weg van het Kromme Jaagpad wor den herbestraat tegen een bedrag van 9400 gulden. LEIDEN „Als ik droom, dan zie ik het al voor me. Dan wordt het prachtig hier", zegt mevrouw Favier, eigenaresse van het hotel Nieuw-Minerva en één van de belangrijkste aspirantko pers van het voormalige postkantoor en belastingge bouw aan de Breestraat. Me vrouw Favier is al jaren be zig het complex in haar bezit te krijgen. Het is haar nog niet gelukt. De prijs die zij- biedt is kennelijk te laag. Toch blijft ze hopen dat haar droomwens in vervulling gaat. „Mijn zaak is mijn leven. Door keihare werken loopt mijn zaak prima. En dat ter wijl het over het algemeen niet zo geweldig best gaat in de horeca. Ik moet gewoon uitbreiden. Ik zit nu veel te krap. Vaak heb ik yijf, zes partijen tegelijk. Honderden mensen zijn dan in mijn huis. Ik heb al tegen de bur gemeester gezegd: als ik het niet krijg, dan ga ik weg, dan hou ik er mee op. Voor m'n brood hoef ik het per slot van rekening niet meer te doen. Ik heb een mooi huis in Oegstgeest. En als het moet dan kan ik daar al tijd nog iets kleiners begin- Wanneer de droom van mevr. Favier werkelijkheid wordt, wat komt er dan op de plaats van het oude postkan toor? „Oh, dan wordt het heel en heel mooi. Er zijn prachtige zalen in het com plex die ik enorm goed kan gebruiken. Er is in Leiden een groot gebrek aan goede vergaderzalen. Voor mijn ho tel, m'n restaurant en vooral voor mijn keuken heb ik veel ruimte nodig. Gelukkig heb ik van de PTT al een gedeel te van het complex kunnen huren. Laatst heb ik van de voormalige pakketpost een mooie zaal gemaakt. Mijn keuken wil ik hebben, daar waar het telegraafkantoor was. En de parkeerplaats kan makkelijk tot 62 plaat sen worden uitgebreid. Mevr. Favier zegt dat ze sa men wil doen met iemand an ders. De naam van haar partner houdt zij echter angstvallig geheim. Wel wil ze verklappen, dat men grootse plannen heeft. Zo heeft men bijvoorbeeld aan de zijde van de Breestraat kleine winkeltjes, boetiekjes gepland, waarin een anti quair, een bloemenzaakje e.d. kunnen komen. Aan de achterkant wil ze oud-Hol landse geveltjes laten ma ken. Mevr. Favier is echter bang dat een semi-overheids- instelling onder haar dui ven schiet. „Wanneer het op centen aankomt kunnen die makkelijk boven mijn prijs gaan. Die hoeven niet op vijftigduizend gulden meer of minder te kij'ken". Mevr. Fa vier droomt nog even hardop verder: Als entree voor haar nieuwe hotel wil ze de ma jestueuze voordeur van het voormalige Gulden Vlies hebben. Volgens haar komt het de binnenxstad ten goede als er ter plaatse een fraai patriciërshuis herrijst. Het gemeentebestuur staat hele maal aan mijn kant, hetgeen bij navraag door wethouder Kret niet werd ontkend DOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten zullen de gemeen teraad binnenkort het schetsont werp voorleggen van het dien stencentrum voor bejaarden an nex 82 bejaardenwoningen. Ie realisering is afhankelijk van vele factoren, waarvan een der belangrijkste is de ontsluiting van Vietwijk III. Deze hangt weer af van de stedebouwkundi- ge planning van deze wijk. Op de vraag van de K.V.P. of het juist is dat door de bouwkundi ge eisen van de gemeente Voor schoten de kosten van het Dien stencentrum voor bejaarden zijn toegenomen, antwoorden b. en dat zonder nadere concreti sering van deze vraag geen ant woord mogelijk is. Op initiatief van alle tot de Haagse Agglo meratie behorende gemeenten is de Stichting Voorzieningencen tra voor lichamelijke Gehandi capten te Zoetermeer opgericht. Voorschoten is niet uitgenodigd, deel tenemen aan de besprekin gen die hebben geleid tot de op richting van de Stichting en participeert ook niet in de ge meenschappelijke regeling. DRUGS Op verzoek van de K.V.P. hebben b. en w. bij drie plaatselijke hulsartsen navraag gedaan naar de drugproblema tiek. Bij twee artsen blijk^-dat in de huisartsenpraktijk het aantal probleemgevallen aan het teruglopen is, terwijl de der de arts in zijn praktijk een lich te toeneming constateert. De drie artsen zeggen wel dat het gebruik van drugs toeneemt. Ook bij de medewerkers van de Stichting Release bestaat de in druk dat het aantal probleemge vallen terugloopt, doch dat het verbruik iets toeneemt. Uit de inlichtingen die ze kregen me nen b. en w. te kunnen conclu deren dat - wat Voorschoten be treft - het gebruik van drugs ten opzichte van vorig jaar na genoeg onveranderd is. Dit pro bleem houdt de voortdurende aandacht van b. en w. SPEELTERREINEN - De laatste jaren is bij de aanleg van speel terreinen meer nog dan dusver gebruikelijk gelet op de veilig heid van kinderen bij de keuze van de speelwerktuigen. In be staande situaties worden speel werktuigen, die door hun hoogte of anderszins gevaar voor de kinderen opleveren, langzamer hand vervangen of op een min der gevaarlijke ondergrond ge plaatst. In twee gevallen zijn de tegels verwijderd en staan de toestellen op een zandplaat. Op het Prins Bernhardplein loopt een proef met rubbertegels en de vrij omvangrijke speelterrei nen in Noord-Holland hebben uitsluitend gras. Aj jax komt weer zaalvoetballen NOORDWIJK Ajax komt dins dag a.s. 7 december weer naar Noordwijk. De Europese kam pioen speelt om kwart voor acht in de Northgo-hal tegen het Noordwijkse team Van Rooyen. Eerder wonnen de Amsterdam mers een dergelijke wedstrijd met 5—3. In het team van Ajax zullen naar alle waarschijnlijk heid Gerrie en Arnold Mlihren, Sies Wever, Gerrie Kleton, Bar ry Hulshof, Ruud Krol, Johan Neeskens en Horst Blankenburg spelen. Van Rooyen zet hier zijn beste team bestaande uit Arie en Gerard Duyndam, Ruud Brö- ring, Albert Spaanderman, Koos van der Voorn, Jan Vieveen, Jan van der Lippe en Dirk Heems kerk tegenover. ROELOFARENDSVEEN. Af gelopen nacht is er ingebroken in de r.-k. mavoschool in Roe- lofarendsveen. Er werd hoofd zakelijk technisch materiaal ge stolen. Vernielingen werden niet aangericht. Wat er precies ont vreemd is, is nog niet bekend. Het politieonderzoek was van morgen nog in volle gang. van het kerstversieringen ken leren in het Dienstencen trum Morskwartier, Dijkstraat 2A op 8, 15 en 22 december, 's morgens vanaf tien uur en in de Kooi, Driftstraat 49A op dezelfde datum, 's middags vanaf half drie. In het centrum op het Ge recht 10 kunnen de bejaarden dezelfde cursus volgen op 7, 14 en 21 december, eveneens 's morgens vanaf tien uur. Het maken van kerststukjes met groen en kaarsen kunnen be jaarden zich eigen maken in het centrum Morskwartier op 7, 14 en 21 december vanaf tien uur 's morgens. In de middag van dezelfde data kunnen zij er van af half drie voor terecht op het adres Drifstraat 49a in de Kooi. LEIDEN In de eerste helft van het komende jaar wordt het huidige aantal van twee postbe stellingen per dag in Leiden en daarna ook in de onder Leidse ressor terende gemeenten te- ruggebracht tot één be- Leid^'Ts'verf^ld stelling. gemakkelijk zal aanpassen bij het nieuwe bestelsysteem. Over het algemeen bijkt er namelijk nauwelijks behoefte te bestaan aan twee postbe stellingen per dag. Met de middagpost gaan nu voorna melijk drukwerk de bus in. Bovendien is de hoeveelheid belangrijk minder. 95 .Jo pen", die 's morgens elk door èèn besteller worden uitge voerd. 's Middags neemt elke besteller echter gemakkelijk twee „lopen" voor zijn reke ning. De overschakeling op het nieu we bestelsysteem zal gefa seerd verlopen. Consequentie ervan is, dat niet alle men sen hun post daarna 's mor- Voor de bestellers betekent gens ontvangen. In de och- voering tenduren zal de post in de zaken- en winkelwijken wor den bezorgd, waarna 's mid dags de uitgesprokken woon wijken aan bod komen. De PTT houdt in verband met deze verandering in het be stelsysteem rekening met een vergrote vraag steem een belangrijke verbe tering in hun dagindeling aangezien daar nu meer re gelmaat in komt en zij allen een normale lunchpauze kun nen nemen. Elke besteller krijgt namelijk twee kortere „lopen", één 's morgens en één 's middags. postbussen en het huidige Onder „Leiden" ressorteren aantal van 600 boxen wordt daarom met enige honderden uitgebreid. Van PTT-zijde wordt op grond van onderzoekingen ver wacht, dat het publiek onder meer gemeenten in de Rijnstreek, de Veenstreek en de Bollenstreek. Daar zal de overgang op één postbestel ling per dag wat later in het jaar plaats hebben. Op 8, 15 en 22 december vanaf 's middags half drie is er een cursus aan het Gerecht. Aan dat adres worden op 6 en op 20 december ook kerstliedjes inge studeerd. Bejaarden, die in de Zeeheldenwijk wonen kunnen le ren kerststukjes te maken op 9, 16 en 23 december vanaf 10 uur 's morgens. Men kan zich daar voor telefonisch opgeven via nummer 40483, 's morgens. Al leen de zanglessen zijn gratis; voor de andere cursussen moet men wel zijn zakcenten aan spreken. LEIDEN Voor de meeste teams in de tafeltenniscompe- tie gaan zaterdag de beslissin gen vallen. Daama kan de ba lans van de eerste volgens het nieuwe systeem gespeelde com petitie worden opgemaakt. Voor veel teams uit Leiden en omge ving zal de uitkomst tegenval len. Vooral SCYLLA heeft de verliezen slecht verwerkt. Alleen het eer ste team kan zich gemakkelijk handhaven. Zaterdag moet het de thuiswedstrijd van STH.TSB winnen om op de derde plaats te kunnen eindigen. Scylla 2 is al gedregradeerd, evenals te genstander Maasbree. Het der de en vierde .kunnen de huid nog redden. Resp. een gelijkspel tegen koploper US en winst op The Victory geven kleine moge lijkheden. Scylla 5. lijkt kansloos tegen a.s. herfstkampieon Rapi dity. In Roelofarendsveen wordt stil ge hoopt op puntenverlies van Wi- bats en Delta-Lloyd. Daardoor kunnen de twee hoogste teams, die tegen deze koploper slechts één punt verloren nog kam pioen worden. Zelf moeten zij dan hun thuiswedstrijden tegen Quick en AMVJ wel winnen. De supporters van het damesteam, nu met ongekende kampioens kansen, zullen nog even geduld moeten hebben. Omdat Veroni- que van der Laan zaterdag in het Nederlands team tegen Schotland speelt (Europese j competitie) is de wedstrijd te gen Maasbree uitgesteld. Het Leidse Docos wacht ook op puntenverlies van de naaste concurrent. Dit zou moeten ge beuren tegen Tempo-team, maar DOCOS moet dan wel de thuiswedstrijd tegen dit team winnen. De Noordwijkers sluiten vele jaren Hoofdklas af met de wedstrijd tegen koploper TOGB. Winst is moeilijk te halen. Voor TOV is degradatie naar de pro motie-hoofdklas al een feit. Het team van Nol Sikking steeds Vooruit moet van ILAC kunnen winnen, waarmee het dan te vens een eervolle derde plaats kunnen verdienen. De dames hebben het gemakkelijker tegen Helmond, dat al gedegradeerd is naar de dames-hoofdklas. De heren van Avanti hebben een gemakkelijke wedstrijd. Eerder wonnen zij met 10—0 van Tweqf ty One Up, waarom nu minder? De dames kunnen een tweede plaats halen in de hoofdklasse door van Red Stars te winnen. Voor NSSS staat het einde van een landelijke competitie voor de deur. De laatste tegenstan der op dit niveau is Aloysius uit Graauw en alleen voor het idee dat zij toch wel iets kunnen zouden de Noordwijkerhouters dit al moeten LEIDEN De leden van „Floralia" hebben ook deze zomer weer onderlinge tuin en kweekwedstrijden gehou den. Op de familieavond werd in het bijzonder de heer A.Smit genoemd, die met 81 punten voor zijn ach tertuin ook dit jaar weer kampioen is geworden, andere eerste prijs voor ach tertuinen ging naar H.Pouw. Bij de plantenkweekwedstrij- den voor dames werd geen eerste prijs toegekend. De tweede prijs was voor T.Smit-Bootsgezel. De t de prijs van de kweekwed strijden voor kinderen werd gewonnen door Hermien Wesselink. LEIDEN Vanaf maand december heeft de Merenwijk een eigen krantje. „Meer 'n wijk" bevat alles wat van belang is voc Merenwijkers. Zo doet het een voorstel tot het oprichten van een Merenwijk Opbouw team, vermeldt het de ko mende activiteiten en signa leert het de dichtstbijzijnd! apotheek: de Haven-apo theek. LEIDEN In de Pietera kerk zal op donderdag, vrij dag en zaterdag 9, 10 december een tentoonstellinj worden gehouden over tuatie en het ontstaan daar van in Oost-Pakistan. Don derdag en vrijdagavond wor den er bovendien films gé CAD draaid en zullen enkele men- sen hun visie geven op het conflict. Voorhout zit sinds kort met de feestdagen niet meer in het donker. 1 Pla: minste voor wat betreft de Herenstraat, want de middenstal swt vereniging liet in deze hoofdverkeersader een nevenverlichting leggen die in verbinding staat met de lantaarnpalen. Het experiit is zeer geslaagd en zal in de toekomst ook voor andere evenem veelvuldig gebruikt gaan worden tastl

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4