Annabel wil huis in haar schoen KARAKTER VAN BORDEWIJK OP TV Hou het scherm in 't oog Terugblik TV vanavond morgen Radio vanavond morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 Sinterklaasmusieal met sociale achtergrond V.l.n.r. Eeltje Stuur, Annabel en de grote Piet voor Eeltjes huis „Een huis in mijn schoen" js de veelzeggende titel van de NOS- tv-musicai die zondagmiddag 5 december op het scherm ver schijnt. Het verhaal van Mies Bouhuys behandelt een sociaal probleem. Door een navigatie- fout van de grote Piet strandt de „Stoomboot" op weg naar Monnikendam midden op het IJsselmeer. Als de paniek aan boord een beet- je gezakt is oesluit de grote Piet op een vlotje hulp te gaan halen. Volkomen verkleumd be landt hij in de haven van Mon nikendam, waar een klein meis je dat aan de oever aan het spelen is hem opmerkt. Ze haalt hulp .bij Eeltje de Stuur, en sa men brengen ze Piet aan wal. Als Piet in het huis van Eeltje weer op verhaal gekomen is. trekken ze met behulp van Eel tjes boot het gestrande schip los. Het meisje Annabal en Eel tje mogen als dank van Sinter klaas kiezen wat ze in hun schoen willen hebben. Eeltje wil graag schoon viswater en Annabel kiest een nieuw huis. Ze woont namelijk in een erg bouwvallig en klein huisje. Op 5 december komen de inpak-pieten het brief je tegen met de wens van Anna bel. Ze denken echter dat het hier gaat om een poppenhuis. Met heel veel moeite stoppen ze het cadeau in de schoorsteen. De volgende morgen vindt An nabel haar cadeau dat te groot blijkt te zijn voor het kleine huisje waarin ze met haar moe der woont. Ze besluit aan een engeltje dat woont in de kerktoren van haar geboortestad (een oude Monni- kendamse legende) om een echt (ADVERTENTIE) Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Caquelon Inwrijven mot wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de whn gaat bruisen. Nu 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed brengen. Blndon met maïzena en op smaak huis te vragen. Ondertussen is de vergissing tot Sinterklaas doorgedrongen. Hij gaat ijlings op zoek naar een echt huis. Hierbij raakt hij o.m. verzeild in de Bijlmermeer. Het zoeken le vert geen resultaat op. Intussen hebben de pieten besloten de Sint een nieuwe „Stoomboot" voor zijn verjaardag te geven. Ze willen de boot van Eeltje ko pen. Na veel vijven en zessen stemt hij toe nadat hij hoort tot stuurman van het schip aange nomen te zijn. In zijn huis dat nu leeg komt te staan mogen Annabel en haar moeder wonen. Een happy end. Gedurende het hele verhaal wordt de Goedheiligman achtervolgd door pech en tegenslagen. Ver scheidene malen kwam zelfs de feestelijke viering van de ver jaardag van de Sint in gevaar. Het is een musical boordevol sur prises, vertelt Loet Steenbergen, die dit jaar voor de derde maal de regie van de Sinterklaas-pro- duktie heeft. De goede Sint wordt het hele ver haal door achtervolgd door pech. Het leek echter wel of die pech op ons oversloeg. Bijna al les wat eventueel kon misgaan is ook misgelopen. Zoveel tegen slagen als ik met deze produktie had, heb ik in mijn hele loop baan als tv-regisseur nog niet meegemaakt. Het begon al toen het vlot waarop Piet de haven komt binnenvaren door het la ge water buiten de vaargeul, vastliep. Het duurde een halve dag voordat het euvel was ver holpen. We hebben verder gedu rende de gehele opnameperiode het weer tegen gehad. Is we alles net hadden ingesteld trok de lucht dicht en moesten we met z'n allen wachten op be tere tijden. En dan de moeilijk heden die we gehad heben met het lawaai van de straat. We hadden een gedeelte van het Groene Kruisgebbuw in Monni kendam gekregen om de bin- nen-opnamen te maken. Maar zoals ik zei door pech achter volgd waren de opnamen op een woensdagmiddag juist wanneer alle schoolkinderen vrij zijn. Bij een opname hoor je alles. Zelfs een kinderwagen waarvan de wielen niet geolied zijn is sto rend. En natuurlijk rijden er op zo'n moment tientallen piepende kinderwagens langs. Zelfs toen we de straat door de politie hadden laten afzetten was het nog niet stil. Verder heb je te maken met het probleem dat je met erg veel mensen werkt die ook elders verplichtingen heb ben. Aan het stuk doen ongeveer 100 „amateur"-pieten mee. Een ge deelte huurde de NOS bij een uitzendbureau in Den Helder. Iemand wist te vertellen dat er in het weekeinde van de massa opnamen plus minus 700 pieten geschminkt ziin. Voor de klau- terscènes op dak was een groep beroeps-acrobaten gehuurd. „Met die daken hebben we ook nog heel wat te stellen gehad", vertelt Loet Steenbergen. „Je moet eerst leuke geveltjes zoe ken die bij je locatie passen. Dan moet je toestemming vra gen aan de zeer vele instanties. En natuurlijk vergeet je dan voor een bepaald huisje de toe stemming te vragen. Ik kan me levendig voorstellen dat de bewoners van zo'n verge ten huisje zich rot schrikken als ze tegen middernacht klimscènes werden 's nachts op genomen een enorm lawaai op hun dak horen. Zoiets komt wel weer op zijn pootjes terecht maar het is toch vervelend". Loet Steenbergen staat bekend om zijn politiek linksgerichte sympathieën. Waarom dan toch een produktie over een rechtse, kapitalistische gebeurtenis? Loet Steenbergen: „Wij, Mies Bouhuys, mijn assistente Mia van 't Hof en ik, hebben gepro beerd de positieve elementen van deze happening te laten zien. De Go'edheiligman houdt zich in ons verhaal met een so ciaal probleem bezig. In de mu sical wordt door middel van een liedje, de muziek is van Julius Steffaro, de spot gedreven met de commerciële toestanden die het feest zo onaantrekkelijk ma ken. Ik heb er een zeer flitsende produktie van gemaakt waarbij ik voortdurend flash-backs in las. Het verhaal begint al met een terugblik naar de inkomst van Sinterklaas op 20 nov. De zelfde pieten die we toen op het scherm zagen, doen nu ook weer mee. We hebben als het waren voortgeborduurd op die inkomst. We hebben ons wat de montage van de beelden betreft gericht op de kijkroutine van de kinderen. Je wordt natuurlijk na enkele produkties steeds kri tischer en het wil steeds beter. Ik geloof dat we nu aardig ge slaagd zijn". Loet Steenbergen heeft van de Sint een aardige sociaal bewo gen man gemaakt, die zich bij voorkeur op de achtergrond houdt. ROELFIEN SANT (ADVERTENTIE) Kado-plaatl die heel speciale LP MINORIETEN FESTI^L kost maar 10,- lADVCKTCNTiei Ik vind maar «én adres goed Caminada voor platen. U eek?.... Ik kan er ALLES vinden. GramtfofaonplatenaMeliog 'SOUNDS OF THE WORLD' Plaats 17 - Paleispromcnade - Tel. 070-609900' Mogelijk weer popfestival (Van onze showredactie) ROTTERDAM De Delftse pop impresario Berry Visser (24) heeft plannen om in Nederland opnieuw een groots opgezet pop festival la Kralingen 1970 te organiseren. Of de plannen doorgaan, hangt volgens Visser af van de mogelijkheden om de beschikking te krijgen over een goed afsluitbaar terrein, een goed programma en voldoende kapitaal. Met de ervaringen van het Hol land Popfestival, vorig jaar zo mer in het Rotterdamse Kra- lingse bos, met de financiële strop en het grote aantal bin- nensluipers in zijn achterhoofd, werkt hij aan de voorbereiding van eveneens weer een drie da gen durend spektakel. De schuld van het festival in het Kralingse Bos (800.000 gulden) is nog altijd niet afgelost. Vis ser zit nu nog vast aan de over eenkomst om de helft van zijn jaarinkomen af te staan. De film stamping-ground, waarmee men de balans in evenwicht hoopte te brengen, leverde niet het beoogde succes op. Visser wilde overigens niet verklappen, waar het tweede Kralingen staat te gebeuren. „Maar als het doorgaat, in ie der geval deze zomer". (ADVERTENTIE) Kado-plaatl die heel speciale LP MINORIETEN FESTIlflL kost maar 10,- Schitterend fotoboek van Kleine waarheid (Van onze radio- en tv-dedactie) De tv-serie De kleine waarheid kan nog lang in de herinnering blijven voortleven als men een niet te groot bedrag wil neerleg gen voor een fotoboek over dit tv-spel. Willy van Hemert, de regisseur, zegt er in een voor woord erg blij mee te zijn. Het fraai uitgegeven boek bevat vele tientallen foto's in zwart- j wit en kleur, waaronder vele werkopnamen. Evert de Vries schreef de begeleidende tekst, die in het kort het verhaal van Jan Mens weergeeft. Voor de liefhebbers van deze serie een aantrekkelijk bezit. Te beginnen vandaag zendt de AVRO de eerste aflevering van „Karakter" uit, de door Walter van der Kamp voor televisie be werkte roman van Ferdinand Bordewijk (1884-1965). Walter van der Kamp, die in de laatste jaren ook werken als „Tien kleine negertjes" van Agatha Christie. „Villa des Ro ses" en „Lijmen Het Been" van Willem Elsschot voor de televi sie bewerkte, heeft bij „Karak ter" de zakelijke stijl van Bor dewijk aangehouden. In tegen stelling tot de roman begint de televisieserie op het moment dat Katadreuffe al een jonge man is, terwijl de in de roman gegeven informatie over Jacoba in haar relatie tot Dreverhaven en de geboorte van de jonge Katadreuffe in flash backs op de beeldbuis worden gebracht. Zowel in de roman als in de te levisiebewerking wordt Jacob Willem Katadreuffe steeds kort weg als Katadreuffe aangeduid. Dat is typerend, zowel voor de zakelijke schrijftrant van Bor dewijk als voor de figuur van Katadreuffe. Opgegroeid in een omgeving waar het tonen van emoties taboe is, is Katadreuffe alleen maar in staat zijn eigen waarde te bewijzen door het op bouwen van een carrière. Daar aan offert hij zijn gevoelens en die van anderen op. Maatschap pelijk gezien slaagt hij, maar in De twee reportages van Hans Keller en Mat van Hensbergen (camera!) over Amerika die gisteren door de VPRO werden vertoond vormden een fraai tweeluik. In die zin vooral dat in de reportage over Cairo ei genlijk ook iets over de situatie in Newark werd gezegd en om gekeerd. Cairo wordt ten gronde gericht omdat de negers er met geoor loofde (economische) wapens te rugvechten tegen blanke onder drukking. Zij doen dat terecht, beginnen dankzij steun uit de gehele V.S. bovendien aan het opbouwen van wat eigen econo mische macht. Toch zat er Iets ongenuanceerds in; niet alleen omdat alleen ne gers aan het woord kwamen, maar vooral omdat zij ter ver dediging van hun goede recht zo absurd te werk gingen door Weister (de „Van Dale" Amerika) te citeren over „zwart" en „blank". Dat absurde zat als een soort spiegelbeeld vast aan de man in Newark, Anthony Imperiale. Hij bouwde een soort vrijwillige burgerwacht op, inclusief knok ploeg en wapenarsenaal om te strijden tegen elke vorm van „wetteloosheid" en „geweld." Die Anthony was zo op het oog een aardige man, keurig bidden aan tafel, zieken en ouden hel pen enz. Maar wel bereid om raak te schieten, speciaal op „misdadige" negers, maar zo nodig ook op dito blanken. Tweemaal een eng beeld van din gen die óók mogelijk zijn in Amerika, tweemaal in een erg pakkende t.v.-vorm gegoten. Geen doorsneebeeld van de V.S. uiteraard, zelfs geen poging om zo'n doorsneebeeld te geven, maar van de getoonde facetten wel een eerlijk beeld, geloven wij. Pikant was „Berichten uit de sa menleving". Oppositieleider Den Uyl werd er geconfronteerd met beslissingen die hij destijds nam als Amsterdams wethouder en die achteraf wellicht niet zo goed zijn voor het Amsterdamse milieu. Den Uyl verdedigde zich zuinigjes. Hij wordt misschien ooit burgemeester van Amster dam, wordt dan weer gecon fronteerd met uitspraken die hij als oppositieman deed... Zo'n man heeft het maar moeilijk! Vg. zijn van Jaap Buis en de muziek is van Jan Blok. Ned. I 20.25 uur. De drie hoofdrollen, te weten van Jacoba, Katadreuffe en Drever haven, worden vertolkt door respectievelijk Andrea Dom burg, Lex van Delden en Ko van Dijk. Als juffrouw Te Geor ge hoort en ziet men Anne Wil Blankers. De camerabeelden zijn van Jaap Buis en de muk- ziek is van Jan Blok. Op maandag 6. zaterdag 11, maandag 13 en zondag 19 de cember zullen de volgende vier afleveringen op het scherm ko- Wie ben ik In de komende weken presenteert de AVRO-tv de kijkers een pro grammaserie, getiteld „Wie zeg gen de mensen dat ik ben?", die in zes delen zal worden uit gezonden. Te beginnen vandaag komt de eerste aflevering van het door prof. dr. G. van Leeu wen, hoogleraar in het Nieuwe Testament te Brussel, geredi geerde programma op het scherm. In het eerste programma wordt de vraag aan de orde gesteld of het optreden van Jezus van Na zareth wel wetenschappelijk-his- torisch aantoonbaar is. Ned. I 22.45 uur. Bijpraten Jaap van Meekren van de AVRO is ditmaal aan de beurt om bij te praten met minister-president Biesheuvel over het vanmiddag gehouden kabinetsberaad. Ned. I 20.21 uur. Uit de kunst Charles Boost, Ageeth Scherphuis en Agne Arens vertellen alles over wat er te beleven is op breed cultureel terrein in het komende weekeinde. Ned. I 23.00 uur. Voor een briefkaart In dit filmprogramma vanavond weer diverse aantrekkelijke filmfragmenten, waaronder De Jantjes van Herman Bouber en van Walt Disney The Woody Woodpecker. Ook de quiz komt weet1 aan bod. Ned. II 19.05 uur. Vijfde vrouw De vijfde vrouw, waarmee Hen drik VIII huwde, was de lö-jari- ge Catherine Howard. Deze tie ner was naar voren geschoven door haar oom, de hertog van Norfolk, die daardoor hoopte zelf meer invloed te krijgen. Het liep echter anders, omdat Catherine een afkeer had van haar echtgenoot, die toen al wanstaltig dik geworden was. Zij raakte in verwachting van een minnaar en werd veroor deeld tot de dood op het scha- Ned. II 21.10 uur. Kijkkast Voor de kinderen morgenmiddag weer kijkkast met Babar, Ber tha, het oude dametje, de Flui tertjes, Gompie, Peen, Rits en al die anderen. Zaterdag Ned. I 16.02 uur. Orimoa De Orimoa-wagen komt ditmaal in 's Heerenberg terecht, waar bij knappend haardvuur een voorstelling wordt gegeven. Zaterdag Ned. I 16.30 uur. NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Het wonder der nat •19.30 uur: Mary Tyler Moore show •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Bijpraten met Biej heuvel •20.25 uur: Karakter (t.v.-spel] 21.15 uur: Televizier-supplemi •21.35 uur: Voor de vuist weg 22.45 uur: Wie zeggen de n sen dat ik ben? •22.55 uur: Journaal NEDERLAND II KRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal •19.05 uur: Voor een briefkaar de eerste rang •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Brandpunt •21.20 uur: De zes vrouwen vi Hendrik VIII NOS •22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Den Haag vandaaj •23.00 uur: Uit de kunst kleur NEDERLAND I 9.30 uur: Schooltelevisie NCRV 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Kijkkast 16.30 uur: Orimoa 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Swiebertje •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Zeskamp •21.35 uur: Abu Dhabi (report) 22.30 uur: Je kunt het gelovi of niet •22.55 uur: Journaal NEDERLAND II EO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Koorzang 19.35 uur: Glazen ogen 19.50 uur: Tenslotte •20.00 uur: Journaal VARA •20.21 uur: De wereld van W. merset Maugham •21.15 uur: Onder de steenbok keerkring •21.35 uur: Een recht, een av recht... •22.15 uur: Achter het nieuws •22.40 uur: Journaal Harry Mulisch gaat trouwen (Van onze radio- en tv- redactie) De schrijver Harry Mu lisch, wel de eeuwige vrij-: gezel genoemd treedt vrijdag 3 dec. in het hu welijk met Sjoerdje Wou den (24). Sjoerdje is teke- nares en heeft de omsla gen van de laatste boeken van Mulisch ontworpen. De twee hebben overigens al een dochtertje. ...che Partij: 18.30 Nieuws; 18.41 tualltelten. 18.50 Markt be rid V. 18.52 (S> Au...dltie: muzik lenten. 19.30 En toch komt bezinning voor de Adventstljc. Zonder grenzenrubriek over m B en zending. 20.00 I atv.wd 32.00 (S) Kursief, cab -. 32.25 Overweging. met veel muziek. 23.55- Nieuws. HILVERSUM n: 20.00 Nieuws. HIRO: 20.30 VlexJ,"' eleuze cirkel; klankbeeld over'" lleubeschermlng. VARA: 31.00 de Klassieke muziek (opnï. 22.30 Licht ensemble. 32.55 Mededeli (opn.). 23.55—31.00 Nieuws. BRUSSEL 325 m (Nederlands) llin 18.00 Nieuws. 18.03 Uitzending vol lai sMdaten. 18.28 Paardc-sporiberi' 18.30 Wegwijs wezen. 18.45 Spo V gazlne: i8.55 Taalwenken; 18-Svo termezzo. 19.00 Nieuws en actu a, ten. 19.40 Keurig Frans. 19.45 bespreking. 20.00 Gevarieerde Ice mofoonplaten. 22.00 Nieuws et ;n (7.30—7.41 Nieuws; 7.41—8.0) 8.20—8.39 Actualiteiten; 8.30 Nieuws). 10.00 Luister uit thuis..: verzoekpLatenprogtl voor de militairen. 010.30- Nieuws). 11.55 Mededelingen. Route -A: amusemenLstour (12.16 Overheidsvoorlichting: tlvltelten. Nieuws, wenken en zen op exportgebled. Sameng door de Economische Voorticb dienst; 12.26 Mededelingen land- en tuinbouw: 12.30- Nieuws); 14.00 (S) Steiger-B: i (15.30—15.32 en 17.30- Nlet 17.33—17.50 Actualiteit! /ARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Oehtei* nastlek. 7.20 (S) Z.O.. gevK programma met om 7.33 V» voorpagina: om 7.54 VPRO: dag: om 8.00 Nieuws: om S.1 Ural Wetten: om 9.35 Watersta JT om 10.05 VARA's Ombudsman (S) Zaterdag-informatie: muz)ftn Informatieshow. (11.00 13.00 Nieuws: 18.11 Ac 1323 VARA-Varia. 13.25 (S) het begin...Jeugdprogramma. 1 visie op kanker. Godsdienst lezlnf NOS: het N de n' (S) NOS-Jazz muziekbeoefening. 17.15 ndere maatschappljr"' ;le. VARA: 17.55 'K g HILVERSUM Hl NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 PopsC" (8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. :l; Pers vers. 10.00 Nieuws. 10O ede bij de koffie. (11.00 r-J 16.00 N -en Andrea Domburg als Jacoba enlglng Pro Musica. d»T licht ensemblf 16 0318 00 Sportsbo ziek (17.00 Nieuws.) BRUSSEL 325 m (Nederlands) 12.00 Nieuws: 12.03 Wcekend-SJjlcti 12.50 Buitenlands persovd 13.00 Nieuws en toneelagenda- Intermezzo. 13.30 Consumed an briek. 14.00 Nieuws. 14.03 muziek (15.00 Nieuws). 16.00 spel. 17.00 Nieuws, mededd 1 17.15 Top-10 van Nederland- *Jdi Weegschaal.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2