Harrie Vos veranderde van een mysticus in realist Telstar ziet niets in betonvoetbal THEO VAN DER BURCH ZIET HET ANDERS u LICHTE STRAF THIE Gerard Maarse kandidaat coach dameskernploeg Terug naar de B-selectie VOETBALSENSATIE VAN DECEMBER VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 - DEN HAAG Harrie Vos, de mysticus, bestaat niet meer. Toen Feyenoordmanager Guus Brox gisteren telefonisch doorgaf, dat hij gekeurd moest worden, veranderde hij in de realist. Zijn mysterie werd op de slag de wereld uitge- Verder op dit thema doorbordu rend, dat maandenlang de Ne derlandse voetbalwereld fasci neerde, zegt Harrie Vos nooit moeilijkheden met trainer Kurt Linder te hebben gehad, maar zijn problematiek lag dieper. Hij toonde zich in Eindhoven de doordachte prof, die zich in de PSV-trainer inleefde. Daardoor kwam hij in botsing met zijn realiteitszin. In zijn ogen bleef toen maar één weg over: Weg gaan. Anders zou een conflict onvermijdelijk zijn geweest. En dat lukt Harrie Vos, die Feyen- oord gisteren contracteerde. Wat had zijn „wachttijd" voor Harrie Vos: Wat me bij PSV niet lag was het werkklimaat. En dan kan je wel gaan praten, en dat deden we ook vaak, maar ik vroeg me steeds af: Wat zou een oplossing kunnen zijn? Daar kwam ik niet uit. Als de ande ren het niet met me eens zijn, dan gaat een trainer, hoe goed ik ook met hem kon opschieten, zijn systeem nooit voor één spe ler veranderen. Dat zou kolder zijn. Daarom heb ik me vanaf februari voortdurend op het standpunt gesteld: Ik dien mijn jaar uit, daar heb ik tenslotte voor getekend, maar langer blijf ik bij PSV niet. Dat heb ik ook medegedeeld. Het vreemd ste is, dat PSV me niet geloof de. Pas, toen we in juli uit In donesië terugkwamen en ik ge durende de besprekingen op mijn standpunt bleef staan, pas toen realiseerde men zich dat het ernst was". Urbanczyk uit ziekenhuis HALLE Klaus Urbanczyk en Erhart Mosert, de twee zwaar gewonden van Chemie Halle na de brand in 't Zilveren See- paard in Eindhoven, zijn deze week uit het ziekenhuis ontsla gen. Klaus Urbanczyk wil maandag weer met trainen be ginnen, Erhart Mosert loopt nog in het gips. holpen, doordat hij de sluier van de waarheid oplichtte. ,,Het is met PSV net als met het communisme. Het sy steem deugt wel, maar de mensen zijn er niet geschikt voor". Maar wat stond hem in het werk klimaat bij PSV dan z6 tegen? Harrie Vos: „Ach, alles eigen lijk. De hele voorbereiding op een zondag en zelfs de uren voor de wedstrijd wonden me op. Zoals: hoe het allemaal wordt benaderd. Je werd naar beneden gedrukt en dan liet men je heel langzaam weer bo ven komen. Dat is een mentali teit, die me niet ligt. In dat op zicht, geloof ik, dat trainer Lin der teveel zijn eigen ik liet pre valeren. Als ie toch op de trai ning kwam, dan waren er som migen, die stonden te bibberen als een klein kind. Zó bang wa ren ze. Misschien als je met een stel onverschillige knapen te doen hebt dan is zo'n benade ring ideaal. Maar we waren al lemaal knapen met een enorm plichtsbesef. We bleven echter Was de beslissing van februari geen ontzettend moeilijke? Harrie Vos: „Inderdaad. Maar ik had alle factoren duidelijk afge wogen. Ook over de consequen ties was ik het eens. In die da gen had ik nog geen contact met Feyenoord. Dus ik hield er toen al rekening mee dat ik een bepaalde tijd niet zou kunnen spelen. Maar ik aanvaardde dat. De financiële kant van de zaak woog niet op tegen de mo rele. PSV bood me op een gege ven moment zelfs een zaak aan, als dat zou helpen om me in Eindhoven op mijn gemak te stellen, maar dat was het alle maal niet". Hoe sta je nu tegenover PSV? Harrie Vos: „Het is organisato risch een geweldige club. Wer kelijk alles deden ze voor je. Daarin ligt, dacht ik, ook een verklaring voor mijn probleem. Doordat het iedereen te gemak kelijk, te veel slikten. Ik houd nauwelijks een rol voor de club leek te spelen, kreeg ik de druk dat de spelers veel te lief en te aardig waren, te gemak kelijk, teveel slikten. Ik hou meer van die recht-door-zee fi guren, die alles wat ze m voor je voeten gooien. Maar dat kwam daar niet voor. Nou zaten de anderen wel in een moeilij ker parket. Zij hadden een ge zin en ik niet". Ton Thie, de doelman van FC Den Haag werd maar voor een wedstrijd geschorst na zijn zware overtreding in de wed strijd tegen FC Utrecht. DEN HAAG Ton Thie, de doelverdediger van FC Den Haag, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst. Thie werd bovendien een boete opgelegd van ƒ250. De Haagse doelman kreeg afgelopen zondag tegen het einde van de wedstrijd FC Utrecht— FC Den Haag een waarschuwing van scheids rechter Keizer wegens het ten val brengen van Olsen Thie voorkwam daardoor daardoor een vrijwel zeker doelpunt. In zijn motivering zegt de tuchtcommissie: „Thie werd gestraft wegens het op zeer ruwe wijze ten val brengen van een tegenspeler. Gelet werd op alle omstandigheden, zoals het feit dat Thie 27 jaar is en totnogtoe een blan co strafregister had". De tuchtcommissie legde verder nog drie voor waardelijke straffen op, aan: A. C. Tanis (HVC), twee wedstrijden voorwaar delijk, proeftijd van een jaar plus een boete van 100, wegens het ten vai brengen van een tegenstander in de wedstrijd Willem II-HVC, terwijl de bal niet binnen bereik was. F. P. MAN (AZ'67), een wedstrijd voorwaarde lijk, proeftijd van een jaar, wegens onbe heerst aanvallen van een tegenstander in de wedstrijd de Graafschap-AZ'67, toen de bal niet meer binnen speelbereik was. W. Spindelaar (SC Cambuur), een wedstrijd voorwaardelijk, proeftijd van een jaar en een boete van 100 wegens het ten val brengen van een tegenstander tijdens de wedstrijd Hel mond Sport-CS Cambuur zonder de bal te kunnen spelen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De competitie voor de eredivisie vordert uitermate snel, want de elftallen gaan de voorlaatste competitiedag van de eerste helft tegemoet. Ajax en Feyenoord blijven de dienst uitmaken, ondanks het feit dat de Rotterdammers twee punten achterop zijn ge raakt. FC Twente, dat de derde plaats bezet, kijkt liefst tegen een achterstand aan van vijf punten, terwijl Sparta en FC Den Haag met nog twee verliespunten meer vol gen. Excelsior speelt mcrgenmiddag, aanvang half drie, zijn competitiewedstrijd tegen Feyenoord in het stadion van Sparta, terwijl Sparta zelf een dag later in eigen huis FC Utrecht ontmoet. Ajax speelt voor eigen aanhang te gen FC Den Bosch, dat met Vitesse en Volendam in de gevarenzone verkeert. FC Den Haag krijgt Telstar op bezoek, dat bekend staat als een technisch goed geschoold elftal. Trainer Jan Rab ziet niets in „betonvoetbal", want dat verdrijft, volgens hem, de toeschouwers van de velden. De In KNSB-kringen wordt de benoeming van Gerard Maarse als de nieu we bondscoach verwacht. De interimtrainer na het vertrek van Eg- bert van der Ploeg is een van de twee kandidaten, die de technische commissie voordroeg. Van onze sportredactie iEVENTER In een bijeen komst van de landelijke tech nische commissie van de K.N.S.B., die gistermiddag na afloop van de selectiewedstrij den in Deventer werd gehouden, is enig licht gekomen in de duisternis rond de „ontbonden" dameskernploeg en de nieuwe schaatscoach. Vanavond zal het dagelijks bestuur van de K.N.S.B. een beslissing moeten nemen uit de voordracht van de Technische Commissie. Na eerst „geheim" informatief gesprek met de leden van de dameskernploeg in de directie kamer van de Deventer kunst ijsbaan kwam, naar verluidt, t e volgende voordracht op ta fel: Gerard Maarse en Henk Lamberts. Over de kandidatuur van Wim Visser, die sinds het ontbinden van de dameskern ploeg Atie Keulen-Deelstra en Akke Falkena heeft getraind, werd nauwelijks gesproken. In K.N.S.B.-kringen wordt de be noeming van Gerard Maarse verwacht. Harrie Vos: „Ja en neen. Doordat het werkklimaat slecht was v moedde ik natuurlijk wel zoit Maar dat het elftal zo diep wegzakken, neen, dat viel ook een beetje tegen. Tenslotte heeft PSV spelers, die kunnen voetballen. In een interview met de Twentespeler René Notten las ik, dat hij niet kan werken, omdat hij de hele dag aan voet bal moet denken. Nou zulke spelers moet Linder hebben. Hij is zelf namelijk ook zo". En nu bij Feyenoord, een nog be tere topclub dan PSV. Zullen daar dezelfde moeilijkheden niet opduiken? Harrie Vos, peinzend voor zich uitkijkend: „Ik dacht van niet. Het gaat er natuurlijk wel alle maal keihard, misschien nog wel harder, aan toe, maar toch hoop ik dat het er anders is dan bij PSV. Hoewel ik het nu van buitenaf moet benade ren, dacht ik, dat men er eerlij ker tegenover elkaar staat. Bo vendien ken ik Happel van de zes jaar, dat hij bij ADO train de. Ik weet hoe hij toen was en ik verwacht niet dat hij al te veel veranderd zal zijn." Harrie Vos: „Neen echt niet. Toen PSV me geloofde, zei het tegen me: Als je spijt hebt, bel je maar op. Daaruit blijkt al, dat ik alles goed overwogen had, want ik ben iemand, die als dat gebeurt, desnoods krui pend teruggaat. Dat kan me dan niets schelen." Harrie Vos: „Inderdaad. Ik heb er ontzettend veel geleerd. In de professionele richting wel te verstaan. Maar aan alles zit een grens en die had ik bij PSV be reikt." HANS DE BRUYN HEERENVEEN In plaats van Noorwegen waarvan de Bond heeft laten weten andere plan nen met de nationale top te heb ben, zal Finland naar de Inter nationale wedstrijden om de gouden schaats komen, die op 18 en 19 december in Heeren veen worden gehouden. De Fin se rijders zijn: Kimmo Koski- nen, Raimo Hietala, Sepo Hani- nen en Leo Linkovesi. DEN HAAG Theo van der Burch kan eigenwijs en ondoor dacht zijn maar wat hem de laatste weken bij FC Den Haag overkwam, neemt hij niet lan ger. Terwijl hij wist, dat zijn spel geen aanleiding tot onte vredenheid kan geven werd hij uitgewisseld. Iets, dat hij negen jaar lang kon voorkomen maar, dat door het tactisch concept van trainer Jezek in de laatste wedstrijden tegen Feijenoord en FC Utrecht een feit werd. Daar op volgde een ijlgesprek met manager Hartmann en trainer Jezek, dinsdag jongstleden. Dit leidde tot de afspraak, dat don derdagavond met voorzitter Choufoer en bestuurslid Ever- steyn een nieuw onderhoud zou plaatsvinden. Wat er echter ge beurde, de beide FC Den Haag leiders verdiepten zich niet in de problematiek van Theo van der Burch. En daar is hij nu te recht boos over. „Als ik volgens de heer Jezek geen hele wed strijd kan spelen, hoeft het voor mij niet meer". Aanleiding tot de moeilijkheden met Theo van der Burch was zijn verzoek van dinsdag om naar het tweede elftal te mogen terugkeren. „Voetbal is mijn hobby en als ik daarin telkens een kat moet halen, dan pas ik ervoor. Als ik volgens de heer Jezek geen hele wedstrijd kan spelen, hoeft het voor mij niet meer". Theo van der Burch is geëmotioneerd. In tegenstelling tot aan het begin van dit sei zoen, toen Jezek hem ook pas seerde. „Dat klopt. Ik trek me dit erger aan. Toen heb ik me teruggeknokt, eerlijk aange toond, dat ik niet uitgeschakeld ben. Maar die indruk heb ik niet meer". Theo van der Burch kan Jezek als mens waarderen maar op de trainingen is hij het niet met hem eens. Vooral het feit, dat Jezek hem te gen Feijenoord eruit haalde, neemt Theo van der Burch erg kwalijk. „Wie me kent, weet dat ik me in zo'n geval uit de naad loop. Niemand kan dan méér presteren dan ik. Want bij die club loopt toevallig een trainer rond, die ooit eens tegen me ge zegd heeft dat ik niet kan voet ballen. En dat ben ik nog niet vergeten". In zijn periodiek op treden tegen Feyenoord zit hem nog ieu anders dwars. „Jezek Theo van der Burch speelt al zo lang iri het Zuiderpark. Daarbij is hij gewend in het eerste op te treden. Toen hij zijn 250ste wedstrijd speelde, was dat aanleiding voor voorzitter Choufoer de „veteraan" te feli citeren. Nu speelt Theo van der Burch in het B-elftal, op eigen verzoek. roept in de wedstrijd tegen me, dat Berg meer naar buiten moet switchen. En dan moet ik eruit. Voor hetzelfde geld kan hij mij toch ook aanwijzingen geven". De fout van Theo van der Burch is geweest, dat hij in de kleedkamer in Utrecht van zijn hart geen moordkuil maak te. Hij reageerde te geëmotio neerd, te ondoordacht. „Maar ik ben nu eenmaal zo'n mannetje, dat zegt waar het op staat. En als dan later blijkt, dat ik din gen eruit flap, die onverant woord zijn, wil ik daar graag mijn excuses voor maken". Actieradius Trainer Jezek heeft na afloop in Utrecht verklaard, dat Theo van der Burch bij een achter stand niet meer voldoet. En daarin schuilt de diepere oor zaak van de huidige moeilijk heid. Theo van der Burch was bij ADO de eerste vleugelspeler, die sterk aanvallend voetbal propageerde. Hij was de man van de lijn, die met zijn enorme actieradius een verrassend ele ment in de aanval van de Haag se club bracht. Maar dat aspect bevredigt trainer Jezek niet meer. Daar zegt de verontwaar digde Hagenaar op: „Wanneer ik alleen maar goed ben om te verdedigen, wat tenslotte de minste eer oplevert, stel ik: zo hoeft het niet. Als we achter ko men moet ik constant naar de kant lopen kijken om te zien of Jezek me er nog niet uithaalt. Ik mag wel de kooltjes uit het vuur halen, maar als je daama alleen nog maar de winst kan behalen mag ik er niet bij zijn. Ik ben dus alleen maar goed om trappen te krijgen". Ergernis De gang van zaken in de afgelo pen week heeft de ergernis van Theo van der Burch nog ver groot. Hij had een gesprek met Jezek en Hartmann, deelde daarin mee, dat hij zich niet meer voor de A-selectle be schikbaar stelde, maar dacht dat donderdagavond zijn moei lijkheid doorgesproken zou wor den. Toen voorzitter Choufoer en bestuurslid Eversteyn hem links lieten liggen, trok hij zich dat aan. „Misschien vonden ze het zó wel de beste oplossing". Theo van der Burch verkeert in de gemakkelijke situatie, dat hij van voetbal niet afhankelijk is. Hij heeft een bedrijf in pro jecteninrichting opgebouwd. „Daarom voetbal ik niet voor het geld. Het is maar hobby. En daarin verschil ik ten opzichte van de anderen". Theo van der Burch trekt zich de huidige trubbel meer aan dan vroeger. Hij is bang bij het publiek als een lastige jongen geboekstaafd te worden. „Die indruk krijgt men nu. Aangezien dit een si tuatie is. die 'ik niet zelf ge creëerd heb, kan ik daar echter niets aan veranderen". HANS DE BRUYN bezoekers nemen een plaats in de middenmoot in, met vijftien punten, uit evenveel wedstrij den. Tweeëntwintig punten moest Paul van der Meeren (27) laten passeren, terwijl do eigen aanvallers slechts toekwa men aan een produktie van ze ventien treffers. De gasten heb ben geen geluk gehad, want krachten als Co Stout, Monne de Wit en Jaap Zwaan konden er de laatste weken door blessu res niet bij zijn. Ook kon Milic Stanic (29) niet spelen. Wie er zondag wel hij zal zijn, wordt pas op het aller laatste moment bekeken. Fred André (30) fungeerde de laatste wedstrijden als spits, maar lie ver neemt hij zijn plaats als centrumverdediger weer in. Verdediger Paul Driessen (27) staat bekend als een opkomende speler. Ook Fred Bischot (gewe zen amateurinternational en af komstig van SDW) speelt aan vallend. Frans van Essen is ook een bekende uit de achterste lijn en op het middenveld zijn Ton Fens (26) en Paul van Eg- mond (28) de sterren. Dick Bond (27) zal zeker in de aan val opduiken evenals de 24-jari- ge Ronald Manders. Of Fred André in de verdediging of aan val zal spelen blijft een vraagte ken. Bij FC Den Haag veran derde er vrijwel niets. Alleen vervangt doelman Ardesch de geschorste Thie. Thijs Wijn- gaarde staat op de plaats van Theo van der Burch. Opstelling FC Den Haag: Doel: Ardesch, achter: Wijngaarde, de Zoete, Mansveld, Korevaar, midden: Advocaat, Kila, Roggeveen, voorBerg, Couperus en He- stad. Slechts in tweede helft kansen voor Flamingos HAARLEM De Nederlandse basketballkampioen en beker winnaar Flamingo's heeft gis teravond iri de Kennemer Sport hal in Haarlem de eerste wed strijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese be ker tegen Akademik Sofia bij zonder eervol met 92—94 verlo ren. Bij de rust stonden de Bul garen reeds met 52—37 voor. De return wordt op 11 december in Sofia gespeeld. Reële kansen op een volgende ronde zijn er echter niet: alleen in de eerste helft toonden de Bulgaren hun ware kunnen en dat leverde een voorsprong van 53—37 op. Dat de achterstand niet groter was dankte Flamin go's aan de Amerikaan Gerard Schreur, de enige speler die de gehele wedstrijd van dezelfde klasse was als de fysiek sterke re Bulgaren. In de tweede helft bracht de coach van Flamingo's „lengte" ln de ploeg en dankzij schitte rend spel van Schreur (17—12) en de teruggekomen More (9— 12) profiteerde Flamingo's van een duidelijk rustiger spelend Akademik. MOSKOU Tijdens het interna tionale grootmeester-schaaktoer nooi in de Russische hoofdstad Moskou heeft Tigran Petrosjan gewonnen van wereldkampioen Boris Spasski. De partij duurde veertig zetten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11