£eidóe(Soii40tt£ Korter werken bij Vredestein in Loosduinen VS bereid waarde van dollar te verlagen Bonn bereid goed keuring voor Centrale ontharding van drinkwater gewenst Tijdelijk voor 275 van de 670 werknemers VVDM- blad verboden Auto verkoop daalt HarrieVos rond met Feyenoord Verhand met hartkwalen t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. dvertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, Jaar 80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 27e jaargang, no. DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE T.V.-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Black, white and blues; 21.30 uur Anthony Impe riale. Ned. II: 19.05 uur Zorro; 21.10 uur Wereld op wielen. KANS OP MIST Overwegend droog en zwaar be wolkt weer met op veel plaatsen mist. In het algemeen zwakke oostelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 2, maxima morgen rond 4 graden. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Vredestein-Loosduinen heeft bij de Arbeidsinspectie in Den Haag ar beidstijdverkorting aangevraagd voor 275 van de 670 personeelsleden van dit be drijf. Deze werktijdverkorting moet maandg 6 december ingaan en duurt zeer waarschijnlijk enige maanden. Het me rendeel van de produktie-afdelingen gaat wee opnamen van de Marsmaan Phobos, gemaakt door de Mariner-9 op maandag en op dinsdag. De bovenste opname is de meest nabije van een Marsmaan gemaakt. Phobos is ongeveer zo groot als bescheiden waddeneiland. De Russen, die ook met hun ruimte- tchepen in de buurt van de rode planeet zijn, hebben aangekondigd dat hun Mars-2 geen zachte landing op Mars zal maken. met ingang van volgende week maandag één dag per week minder werken, voor één afdeling wordt dit zelfs twee dagen. De maatregelen hebben echter geen fi nanciële gevolgen voor de daarbij betrok ken werknemers. Aldus een officiële me dedeling van de direktie van Vredestein- Loosduinen. De maatregelen in het bedrijf Loosduinen zijn enige dagen ge leden reeds besproken met de vakorganisaties. Ook de onder nemingsraad beeft zich uitvoe rig over deze kwestie kunnen uitspreken. Reden voor de werktijdverkorting is aldus de mededeling van de direktie stagnatie van de afzet, waardoor de produktievoorraad toeneemt. Bovendien blijven op drachten voor investeringspro- jekten achter bij het niveau van het eerste halfjaar 1971. De di rektie verwacht, dat de omzet over enkele maanden weer ge leidelijk zal toenemen. „Naar het zich thans laat aanzien zal na deze periode weer tot in voering van de normale werktij den worden overgegaan", aldus de mededelingen. Lang niet alle afdelingen vallen onder de werktijdverkorting van een of twee dagen per week. Voor de afdelingen magazijnen, expeditie en technische dienst en voor de kantoorafdelingen blijft de normale werkweek ge handhaafd. Hèt'aantal aanvragen voor werk tijdverkortingen in de Neder landse bedrijven is sinds sep tember sterk toegenomen. Zo sterk zelfs, dat het Directoraat van de Arbeid er reeds zijn on gerustheid over uitgesproken heeft. In september betrof het al 63 bedrijven, waarbij 3577 werknemers betrokken waren. Het Directoraat van de Arbeid verwacht, dat het aantal aan vragen om arbeidstijdverkorting nog zal toenemen. „Maar", al dus het commentaar van de vakbeweging, onder meer de N.K.V.-metaalbond „werktijd verkorting is altijd nog beter dan ontslag". Sint Eloy vindt het echter wel on redelijk, dat de werknemers hier en daar minder dan 100 procent van hun loon ontvan gen. Dit echter in tegenstelling tót onder meer Vredestein-Loos duinen, die de volle honderd procent blijft uitbetalen. Uw Kerstdiner In Noordwijk Hotel DE BEURS Voorstraat 123 le en 2e KERSTDAG Muzikale omlijsting de gehele avond het „COCKTAIL TRIO". Krijgsraden naar Arnhem EN HAAG (ANP) De drie krijgsraden te Velde die Neder land kent zullen met ingang van 1 januari a.s. worden samenge voegd. De krijgsraden te Den Haag en Den Bosch zullen wor den opgeheven en naar Arnhem *orden overgebracht. Omdat in Arnhem nog geen passend ge bouw is gevonden, zullen de zit tingen voorlopig zowel in Arn hem als Den Bosch plaatsvin den. aar verwachting zal de huidige President van de krijgsraad te Den Bosch, mr. F. M. Kloots, belast worden met het presi dentschap van de samengevoeg de krijgsraad te Arnhem. Berlijnakkoord BON (DPA) Kort voor de af sluiting van de InterDuitse on derhandelingen over de techni sche aanvulling van het Berlij nakkoord van de Grote Vier, is de Westduitse regering gister middag begonnen met de Sow- jet-Unie en Polen. Nog voor kerstmis wil het kabinet erover beslissen, wanneer en met wel ke documenten de ratlficerings- wetten aan de Bondsraad en de Bondsdag zullen worden voorge legd. Volgens de Westduitse regerings woordvoerder Von Wechmar ligt het Interduitse akkoord al voor 95 procent vast. Daartoe be hoort volgens betrouwbare in lichtingen het belangrijke punt dat ook Oostduitsers die na de oprichting van de Berlijnse muur in 1961 naar het westen zijn gevlucht, ongestoord tussen de Bondsrepubliek en West-Ber- lijn heen en weer kunnen rei- LEIDEN Toneelvereni ging „De Timdelerclub" zal 10 december een uitvoering geven om 20.15 uur in het St. Anthoniusclubhuis. Het stuk dat gespeeld wordt, is een komedie naar de bekende boekenserie „Claudia" van Rosé Franken. UTRECHT (ANP) Het afdelingsblad van de ver eniging van dienstplichti ge militairen in Seedorff (Duitsland) is een voorlo pig verspreidingsverbod opgelegd door overste Harking namens generaal Walboon. Aanleiding is een artikel over de zoge naamde commandanten inspectie, met de kop „Belangstelling of machts vertoon?" De WDM concludeert uit het gebeurde, dat de vrij heid van meningsuiting in het leger ondanks de re cente brief van de minis ter van Defensie nog niet is gewaarborgd. U zult het geloven of niet, maar deze twee plaatjes hebben be trekking op een en dezelfde persoon. In dit geval de voor Atletico de Madrid uitkomen de Argentijn Heraldo Becer- ra. Zijn trainer maakte be zwaren tegen zijn lang haar en adviseerde hem zijn haar te laten trimmen. Becerra ging nog een stapje verder e liet zich helemaal kaal knip- (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Sinds enkele maanden worden in ons land aanzienlijk minder auto's gekocht dan in de zelfde periode van vorig jaar. De kentering begon in augustus, nadat daar voor de verkoop nog 4 procent boven het niveau van 1970 gelegen had. Eind september bleek, dat de verkoop 1,1 procent gezakt was in vergelij king met dezelfde periode van vorig jaar. In aantal len: 327.992 verkochte au to's eind september vorig jaar, 324.182 verkochte auto's eind september 1971. Nadien is de verkoop nog meer teruggevallen. Me dio november bleek deze verkoop ongeveer 15.000 auto's lager te liggen dan in 1970. Dit geldt voor zo wel de duurdere als goed kopere klasse. Men ver wacht, dat de totale ver koop over dit jaar vijf tot zes procent zal achterblij ven bij die van 1970. DEN HAAG De transfer van Harrie Vos naar Feyenoord is rond. Vanmiddag is hij gekeurd. Feyenoord betaalde aan PSV drie ton. Harrie Vos, opgelucht: „Ik ben zo blij als een kind. Alle onzeker heid is van me afgevallen. Ik kan mijn sigarenzaak aanhouden en zo hoop Ik een beter even wicht in mijn bestaan te krijgen. Dat zal in mijn prestaties op het veld zeker tot uitdrukking ko- Harrie Vos heeft in zijn voetbal- loze periode steeds gezorgd dat hij in conditie bleef maar ver wacht niet rechtstreeks in Fey- enoords keurkorps te worden in gelijfd. „Natuurlijk heb je toch een achterstand in conditie maar daar hoop ik snel overheen te zijn. Tegenprestatie geëist Gunther Sachs behoorde tot de gasten die in de Parijse Opera de première bijwoonden van de film „Fiddler on a roof". De ga la-avond was georganiseerd door de baron Edmond de Rotschild ten bate van joodse liefdadig heidsinstellingen. N.-IERLAND Aanslagen na afwijzen van kerst bestand BELFAST (DPA) Kort nadat de radicale vleugel van het (verboden) Ierse republikeinse leger het door premier Jack Lynch voorgesteld kerstbestand had afgewezen, zijn gis teravond in Londonderry vier bommen ontploft. Drie mensen werden licht gewond. In een eenzame laan in de buurt van de grens met de republiek Ierland, is het lijk van de 25-jarige Britse soldaat Robert Benner gevonden. Benner was viermaal door het hoofd geschoten, zijn lichaam vertoonde ken merken van te zijn ge marteld. Benner had een Noordiers meisje en hij had haar tijdens het weekeind op gezocht en was toen te ruggekeerd naar zijn ka zerne. Op weg daarheen moet hij zijn vermoord. Verwarring om valse parkeer bonnen AMSTERDAM (ANP) Een actie, waarbij be drieglijk nagemaakte par keerbonnen op honderden in de Amsterdamse bin nenstad geparkeerde au to's werden aangebracht, heeft gisteravond veel verwarring gesticht. Enkele tientallen „bekeur den" maakten een gang naar het politiebureau, waar zij te horen kregen dat de bon niet door de politie was uitgereikt. En kele politiemannen, die in burger de binnenstad wa ren ingetrokken om bon nen van auto's te verwij deren, konden twee stu denten van 24 en 29 jaar aanhouden, die op heter daad betrapt werden. Zij bleken in het bezit te zijn van ruim 100 valse parkeerbonnen, volgens de politie moeten meer personen bij de actie be trokken zijn geweest, om dat de „bekeuringen" ook na hun aanhouding door gingen. Franse douaneambtenaren bezig met een ietwat merkwaardige protestbetoging, namelijk een protestlunch. Met 450 tegelijk legden de mannen op het vliegveld Orly en de nabijgelegen markthallen van Rungis het werk neer en aten hun broodjes. De bedoeling was te protesteren tegen de hoge prijzen in de plaatselif- ke kantine. ROME (Reuter-AP) Di VS zijn niet ongenegen ore een devaluatie van de dol lar te overwegen, maar ver wachten ook dat Japan ei de Europese landen een re valuatie van hun valuta ii ogenschouw nemen Dit ii het belangrijkste resultaa1 van de geheime monetair* besprekingen van de „tiet rijke landen" in Rome Daarmee zijn de moeilijk heden niet van de baan maar er zijn wel uitgangs punten voor het beraad da op 17 en 18 december li Washington zal worden ge houden. Met welk percentage de VS even tueel bereid zijn om de dollar b devalueren is niet precies b« kend, „maar het is in ieder ge val groter dan algemeen vei wacht werd", zo deelde de Duil se minister Schiller mee. Zijl Amerikaanse ambtgenoot, Joh: Connally was bijzonder vooi zichtig in zijn uitlatingen: „Wl hebben veel hypothetische situi ties besproken en cijfers gi noemd met betrekking tot ee veelheid van pariteitsverandi ringen en hun verdeling. Er zl) geen aanbiedingen gedaan en is niets aanvaard...". Aanvankelijk deden de berichte de ronde dat de VS een percen tage van tien had genoemd me de wedervraag wat de ander landen dan dachten te doet Deze mededeling zou nogal zij: ingeslagen en de gespreksparl ners schorsten de vergaderin, om de zaak te overdenken Daarna werd besloten het b4 raad in Washington voort te zei ten. Aangenomen wordt dat es eventueel devaluatiepercentag voor de dollar, ruim vijf pel cent zal gaan bedragen. BERLIJN (AP) Twee Oostduii se grenswachten zijn in een po litieboot ontsnapt naar Wcsl Berlijn. Zij zetten eerst 'n del de inzittende in Oost-Berlijn aa wal en voeren toen met groti snelheid over de rivier de Sprei naar de Westberlijnse kant. II volledig uniform gekleed b« klommen zij de oever en lietei hun boot met machinegewerei achter. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een commissie van Nederlandse waterleidingbedrijven is tot de conclusie geko men, dat het aanbeveling verdient ons leidingwa ter centraal te gaan ontharden. Dit zou dan voor al gelden voor het westen van ons land en Fries land, de gebieden met het hardste leidingwater. De verwachting is dat de waterleidingbedrijven medio volgend jaar zullen besluiten tot centrale ontharding over te gaan. Of zo'n besluit meteen uitgevoerd zal kunnen wor den is echter zeer de vraag, want gistermiddag nog voor het rapport van de commissie aan de openbaarheid werd prijsgegeven zei minister Stuyt van milieuhygiëne in de Tweede Kamer, dat nader onderzoek geboden is in verband met mogelijke gevaren voor de volksgezondheid. Vrij recente onderzoekingen hebben namelijk een ver band aangetoond tussen het gebruik van zacht leidingwater en het optreden van hart- en vaat ziekten. Volgens de commissie hoeft geen ongerustheid op dit punt te bestaan, zo staat er in het rapport, en zo werd gisteren bevestigd door commissievoor zitter ir. C. van der Veen, directeur gemeentewa terleidingen Amsterdam. Het gevaar zit volgens ir. Van der Veen niet in zacht water, maar in de mate van agressiviteit van het water. Zeer zacht water kan inderdaad tijdens het trans port door de leidingen agressief worden. Vandaar dat bij de invoering van centrale ontharding nis zo ver onthard zal worden, dat er gevaar voo het optreden van agressief water zal ontstaan. De commissie is tot de conclusie gekomen dat eet traal onthard water zowel economische als m lieuhygiënische voordelen biedt. Economisch onr dat zacht water minder concentraties van ca) cium en magnesiumionen bevat. Deze concentri ties moeten eerst aan zeep worden gebonde voordat de verder toegevoegde zeep de gewenst waswerking kan geven. De ontstane verbindinge zorgen voor een grijswitte neerslag, dat zich o wasbak of wasgoed afzet. Minder hard water leidt tot minder zeepgebrull Bovendien hoeven aan zeepmlddelen minder vei zachters (fosfaten) te worden toegevoegd. Fosfi ten behoren tot de grootste vervuilers van on oppervlaktewater. De aanslag op wasapparatuu leidt tot grotere slijtage en meer onderhoudskoi ten. De totale economische besparing door d centrale ontharding wordt geschat op 60 miljos gulden per jaar. Door de centrale ontharding zal ook het gebrul van onthardingsapparaatjes bij vaatwasmachini worden teruggedrongen, hetgeen nog een bespj ring oplevert van naar schatting 65 miljoen p« jaar. De commissie raamt de kosten van de centrale wl terontharding op 20 miljoen gulden per jaar. E waterprijs per kubieke meter zal er 3 tot 5 cel duurder door worden, een verhoging met no geen 10 procent.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1