Auditeur-militair in hoger beroep egen straf Van S. Schoner roken £cick>e(3oma*it Opnieuw klachten uit Koepel Breda Nieuw winterpot f4.50 inclusief Ruim 3000 gemerkte kabeljauwen zwemmen voor onze kust Avondje uit? Avondretour! Enkele reis +één kwartje Pater Krekelberg wil zijn salaris Morgen 12 <t. verdienen. Terroristen ontsnapt via riolering Voordelig en lekker eten? Zes doden bij brand in Londen ANVR royeert reisbureau Travag als lid IOENSDAG 1 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT (Van onze hengelsport-mede werker) SCHEVENINGEN De ko mende maanden zwemmen ruim 3000 gemerkte kabel jauwen voor de Nederlandse kust. De afgelopen weken hebben biologen van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek in IJ muiden al bijna 1000 gullen (jonge ka beljauwen) van merktekens voorzien. De rest van deze proefuitzetting zal de komen de weken worden gevangen en voorzien van de genum merde registratieteken aan de rugvinnen, weer worden losgelaten. De opzet van dit experiment is na te gaan hoe groot de vang-capaciteit van vloot en sportvissers is, die de komende jaren deze be langrijke consumptie-vis be lagen. Elke visserman of hengelaar, die een merkteken naar het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek opstuurt, krijgt een rijksdaalder uitbetaald. Er zwemmen ook enkele honderden jonge kabeljau wen rond, die twee merkte kens in de rugvinnen kregen gespiest, om na te gaan welk percentage van de vis in vol le zee, de merktekens ver liest. De Nederlandse visserij-biolo gen hebben de laatste tijd di verse berekeningen gemaakt van de aantallen gul en ka beljauw, die na de goede broedjaren 1969 en 1970 de Noordzee bevolkén. De ster ke teruggang in de garnalen- stand op de zuidelijke Noord zee is al een overtuigend be wijs geweest voor de enorme aantallen gullen, die op zee geboren zijn. Deze winter zwemmen zeker 100 miljoen kabeljauwen in de zuidelijke Noordzee. De visserij-biolo gen willen meer te weten ko men over de omvang van de kabeljauwstand en de vang- kracht van de vissersnetten. Dat is vrij goed te controle ren door het merken van een groot aantal vissen, omdat uit de terugmeldingen blijkt, welk percentage jaarlijks wordt gevangen. De uitslag van dat onderzoek op totaal bestand en vangst kan een beetje gecorrigeerd worden door na te gaan hoe veel percent van de vis het merkteken door schuren langs stenen of de zeebodem verliest. Dat is dus de reden, dat vele honderden kabeljau wen van twee plastic vaan tjes worden voorzien. Men weet aan de nummers pre cies, welke vissen dan een merkteken verloren hebben. Verwacht mag worden, dat de meeste gemerkte vissen door de vissersvloot zullen worden teruggemeld. Het is ook erg interessant na te gaan hoe veel gemerkte kabeljauwen door hengelaars op zee of langs de kust worden terug gevangen. Sportvissers moe ten dus bij het vangen van de kabeljauw even goed op letten of er een merktekentje aan de rugving zit. Ze kun nen hun vangst op de Ha ringkade 1 bij het RIVO in IJmuiden inleveren. De RIVO-biologen zijn de ko mende maanden trouwens ook van plan enkele hengel- experimenten op kabeljauw uit te voeren. Enkele sport- vissende biologen gaan op de Noordzee met het onderzoe kingsvaartuig met diverse soorten pater-noster aaslijn montages en op diverse getijden, vergelijkend zee- hengelen. Zo hoopt men dus ook een wetenschappelijke bijdrage van RIVO-zijde aan dit belangrijke stuk open lucht-recreatie te leveren. Er zal met zagers, zeepieren kunstaas en diverse soorten aasvisjes gevist worden. De hengelaars horen er binnen kort dus meer van. Tijdens de proefvisserij met netten om de kabeljauw voor de merkproef te verschalken, is al gebleken, dat 95 per cent van de vangst uit gul uit de jaren 1969 en 1970 be stond. Het blijkt, dat de gro tere kabeljauwen uit de voorgaande broedjaren (tot uit 1963) dus kennelijk vaak kans zien aan de naderende trawlnetten te ontsnappen. De echte kanjers van kabel jauwen zwemmen kennelijk ook niet in die grote concen traties, waarin de gul van de broedjaren 1969 en 1970 voor komt. Vele zeehengelaars kunnen ge tuigen; dat minstens 1 op de 8 tot 10 kabeljauwen, die ze vangen, ook echt de naam van kabeljauw verdienen. omdat ze zwaarder wegen dan 6 tot 7 pond en meer. De ware kanjers zijn 15 tot 30 pond zwaar en moeten uit de jaren 1963 of daaromtrent uit het vis ei gekropen zijn. De nettenvangsten geven dus geen zuivere indruk van de leeftijdsopbouw van de ka beljauw-stand. Voor vele zeehengelaars is het leuk te weten, dat ze met een mooie vis nog een extra premie kunnen verdienen om de boter in de braadpan te smeren. De biologen voor spellen, dat de trefkans, dat hengelaars de gemerkte vis sen vangen, klein is, omdat hun vangst-totalen langs de kust nog geen honderdste van één percent uitmaken van wat de vloot binnenbrengt. Dat maakt het avontuur om zo'n gemerkte gul of kabel jauw te vangen extra span nend. Men doet er goed aan de ko mende jaren ook de lengte en het gewicht van de vis te vermelden, omdat daaruit ook de groei van de vis kan worden vastgesteld. Er zul len beslist een aantal ge merkte vissen een aantal ja ren aan de netten en de ha ken weten te ontsnappen. Ze krijgen dan de kans te groeien.... Provincie op de wip WfEINIG aantrekkelijk lijkt ons de visie van prof. Groenman (Utrecht) op de reorganisatie van Nederland's binnenlands br stuur: onderop de gemeenten, daarna de gewesten en tenslotte vier of vijf super-provincies die vanuit Den Haag gedirigeerd worden. Dat zou neerkomen op een centralistisch sluitstuk aan een systeem van bestuurlijke decentralisatie. Maar wanneer de opponent van prof. Groenman, zijn collega prof. B de Goede uit Leiden, in de toekomstige binnenlandse bestuursstruc tuur juist perspectief ziet voor de provincies, zal er in het instituut van die provincie toch het nodige moeten veranderen vóór dat pers pectief waarneembaar wordt: de grenzen, de bevoegdheden en de manier waarop het provinciale bestuur tot stand komt, bijvoorbeeld Met de gewestvorming zit de provincie namelijk o.i. op de wip; niet in het midden maar ieder aan een kant. Levert de gewestvorming alleen maar een facade op, dan domineert de provincie en maakt haar ge wicht, dat de gewestelijke besturen niet veel meer kunnen doen dan met de beentjes in de lucht spartelen. Komt de gewestvorming in houdelijk wel van de grond waarvoor een duidelijke relatie tussen gewest en gemeenten een belangrijke voorwaarde is dan wordt het provinciale bestuur ergens een zwevend geval; een dat de bui gerij nog minder zal interesseren dan nu al het geval is. Vermoedelijk zal, als de gewestvorming zich tn heel Nederland vol trokken heeft, een schakel tussen Den Haag en de gewesten nodig blijven; maar de functie van die schakel moet dan duidelijk en een voudig zijn. Wanneer is deze functie duidelijk plaats gericht is op coördinatie er re accenten in de werkwijze van het gewest komen te liggen n eenvoudig? Als zij in de eerste administratieve controle. De zwa- onze regionale democratie moeten het algemene kader moet in Den Van een onzer verslaggevers ARNHEM De auditeur-militair-bij de Arnhemse krijgs raad, die veertien dagen geleden acht jaar gevangenis straf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering had geëist tegen Robert van S., die in mei twee Belgische rijkswachten had gedood en twee andere gewond, is niet tevreden met het vonnis van de krijgsraad. Hij gaat in beroep bij het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag. Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. ^v\ voordelig i uit met NS Kort geding (Van een onzer verslaggevers) HAAG Op 20 december er een kort geding gevoerd torden tussen pater F. Krekel berg s.J. en de Willibrordus Stichting te Amsterdam, voor bet gerechtshof te Den Haag. pater Krekelberg en de Villibrordus Stichting wordt hem gedagvaard als khoolbestuur van het St.-Stanis- lu College te Delft. Pater Kre kelberg eist bij kort geding dat sen zijn leraarsalaris betaalt net terugwerkende kracht tot 1 iili 1970 en dat hij niet meer «rhinderd wordt om zijn nor- a»le lessen te geven aan deze ■hooi. 15 juli 1970 werd, zoals be kend, pater Krekelberg uit het Mershuis van het Stanislas Co- <ge te Delft verwijderd. Vanaf S oktober 1971 werd hij door de nctor van het college verhin- erd om verder lessen te geven, jn verwijdering uit het paters- ®s was een gevolg van mijn Tijd tegen de volgens mij „in dekt" door het bisdom goedge keurde pornografie onder de ka- tolieke hedendaagse jeugd", ilus pater Krekelberg. Amerikaan met kunsthart overleden Alto (Reuter) De 40-jarige Amerikaan Sasha Gillen die bij- drie jaar geleden in de medi ae kliniek van de Stanford- Wversiteit een kunsthart fc'eg, is gisteren onverwacht in cin woning in Santa Cruz over een. Gillen kreeg zijn kunst- brt op 8 februari 1969. Van de mensen op wie aan deze uni- Tsiteit harttransplantatie werd ^gepast, zijn er nog vijftien in yen. Gillen was de op één na ""gstoverlevende. De krijgsraad achtte van S. schul dig aan doodslag (twee keer), poging tot doodslag (twee keer) en diefstal (verscheidene ma len), waarvoor zij Van S. ver oordeelde tot twaalf jaar met aftrek, voorwaardelijke t.b.r. en ontslag uit militaire dienst. De president van de krijgsraad, mr. K. N. Korteweg zei gisteren dat de krijgsraad niet geaarzeld zou hebben de hoogste straf (20 jaar) op te leggen, ware het niet dat uit een psychiatrisch rapport was gebleken dat hij tij dens het plegen van zijn daden aan een ziekelijke stoornis moet hebben geleden. Een toestand vergelijkbaar met die van een „soldaat onder spervuur", aldus mr. Korteweg. Van S. zal zijn straf moeten door brengen in een asiel voor chopaten. Tijdens zijn verblijf daar zal de mogelijkheid wor den geschapen om hem medisch te behandelen. Rekening is houden met de mogelijkheid dat hij na de straf nog verpleging nodig heeft, waarbij de voor waardelijke terbeschikkingstel ling in werking treedt. Heeft hij geen verpleging meer nodig dan blijft Van S. gedurende drie jaar onder toezicht van de re classering. Dit alles mits in ho ger beroep niet anders wordt beslist. De auditeur-militair, mr. J. van de Berkhof .meent dat in het vonnis onvoldoende rekening is gehouden met de beveiliging van de maatschappij. „Tenzij Van S. zich ernstig misdraagt, Haag door parlement en regering worden bepaald. Dat behoeft dan niet zoals prof. De Goede vreest uit te draaien op een sterk uniformerend nationaal gezag, dat troont boven een wirwar van activiteiten van gemeenten, waterschappen en ge westen". Mits de gewestvorming maar op de juiste manier geschiedt. Maar dat is in onze ogen voorwaarde zonder welke elke verdere poging tot democratisering van ons bestuur van beneden af een onhaalbare kaart zal zijn. Want dan wordt de politiek vroeg of Iaat een „struggle for life" tussen gemeenten die stuk voor stuk alles wat tussen hun grenzen gebeurt het enig-belangrijke vinden en een nationaal bestuur dat probeert daar tegenin te gaan. Voor een kort bezoek aan ons land. tijdens hetwelk zij zal optreden voor de VARA-televisie, arri veerde gistermiddag in ons land de zangeres Melina Mercouri met haar echtgenoot Jules Das kan hij reeds na 8 jaar (twee derde van de straftijd) op vrije voeten komen". De raadsman van Van S. mr. C. Winters, weet nog niet of hij ho ger beroep zal aantekenen. Hij wil eerst de „verrassende uit spraak" grondig bestuderen om na te gaan of het een gunstige of ongunstige beslissing voor zijn cliënt betekent. Wajang-goudeerlijke plantenmargarine. (Van onze correspondent) Londen Ofschoon de langharige mode uit Engeland komt, moeten Engelse sol daten hun haar nog altijd vrij kort la ten knippen. Met als gevolg, dat zij in hun vrije tijd peloze concurrentie strijd staan tegen over burgerjongens, die dankzij hun lan ge Gelukkig voor de troepen heeft een firma nu een oplos sing gevonden voor dit probleem. In het militaire maga zine „Soldaat" ad verteert zij deze week met langhari- Pruiken maken Britse soldaten onweerstaanbaar ge pruiken in tien kleuren, van zwart tot gedistingeerd grijs, die 6 pond 50 per stuk kosten. De advertentie legt een vinger op de solda- tenwonde. Zij stelt de vraag: Hoe vaak ben je al in de steek gelaten door je haar? Je vindt het wellicht te kort. Koop dan een pruik en wordt meteen onweer staanbaar. De avondjes uit zullen gegarandeerd gran dioos zijn". de eerste klanten was een soldaat, die op de wacht ingedut was, en daarvoor ge straft werd met een bijna kaalgeschoren schedel. Hij meen de, dat alle vrou wen hem tenminste zes maanden zou den schuwen. Tot hij een pruik kocht, die dit probleem in een handomdraai uit de wereld hielp. Een Nederlandse vlieger kijkt, hoog boven Canadese bodem, naar de verrichtingen van een collega tijdens de opleiding, die vliegers van de koninklijke lucht macht momenteel in Canada krijgen. Het toestel is een Tudor Jet. ISTANBUL (Reuter) —Uit een militaire gevangenis in de Turk se stad Istanbul zijn gisteren vijf van terroristische activiteit verdachten ontsnapt via de rio lering. Onder hen bevindt zich een man die betrokken zou zijn geweest bij de ontvoering van en de moord op de Israëlische consul-generaal Ephraim Elrom in juni van dit jaar. Het militair gezag dat in Istanbul en enige andere provincies de macht in handen heeft krach tens de staat van beleg, had kort tevoren de aanhouding be kend gemaakt van Nahit Tore, die leider zou zijn van het on dergrondse „Turkse bevrijdings leger" en die ai een half jaar werd gezocht in verband mt moord op Elrom. Rijnconferentie Den Haag (ANP) Een minis tersconferentie over dc vervul ling van de Rijn zal waarshljn- lijk niet veel later dan komend voorjaar, In Parijs, worden ge houden. dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Opnieuw hebben gede tineerden van de Koepel in Bre da zich per brief tot de buiten wereld gericht met hun klach ten. Twee gedetineerden schre ven aan de algemene Kamer commissie voor Justitie „dat in de Koepel wordt omgesprongen met de post voor gedetineerden, alsof men op een papierfabriek De ondertekenaars beklagen er zich over, dat de directie van de Bredase gevangenis doof blijft voor alle argumenten te gen de postcensuur, en als meest frappante voorbeeld ha len zij aan, dat een brief van de Kamercommissie, gericht aan de ondertekenaars als antwoord op een eerder schrijven, door de gevangenisautoriteiten was ge- De briefschrijvers zeggen ook te leurgesteld te zijn over de hoofddirecteur van het gevange niswezen. de heer Alewijn. Zij voelen zidi door hem een beetje „in de steek gelaten". Hij had hen, op 25 september, toen hij een onderhoud had met een de putatie van de gedetineerden, beloofd binnenkort nog eens te komen praten en zijn medewer king te geven aan de vorming van nieuwe leefregels. „Maar", schrijven de gedetineerden, „wij hebben niets meer van hem gehoord, en intussen schij nen enkele oudere bewaarders met de directie samen bezig zijn met het opstellen van enkele nieuwe leefregels". De gedetineerden schrijven niets te zien in acties, zoals die c langs hebben plaats gevonden Groningen. Zo'n uitbarsting heeft meestal een averechts re sultaat, schrijven zij. „Maar, wij hebben nog wel andere pij len op onze boog, en we zullen beslist niet met ons laten sol len", aldus de twee gedetineer den uit de Bredase Koepel. Vraag naar de Voor slechte een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de meeste station®- restauranta. ~V voordelig uit met NS Londen (AP) Zes personen vsi een familie zijn vannacht omge komen bij een brand in de Lon dense wijk Hackney. Politie er brandweer hebben sterk he vermoeden dat het vuur doo moedwil is ontstaan. De brandweer acht het mogelijl dat er een brandbom door d< ruiten is geworpen van het cal' beneden de woning. De slachtof fers in de vuurzee waren eei echtpaar van in de zestig, hui 27-jarige zoon en diens vrouv van 26, en de kinderen van di echtpaar, van drie jaar en ne gen maanden. Amsterdam (ANP) Het hoofdbestuur van de Algeme Nederlandse Vere.i ng van Reisbureaus deelt in een communique mes. ca: u t een recent onderzoek in de boeken van het reisbureau TRAVAG in Amsterdam, lid van de ANVR is gebleken dat dit reisbureau zich in ernstige financiële moeilijkheden bevindt. Op grond hiervan heeft het hoofdbestuur moeten besluiten het reisbureau TRAVAG te royeren als lid van de vereniging. Het reisbureau heeft filialen in Den Haag, Amsterdam, Amstelveen en Uithoorn. Het reisbureau heeft inmiddels surséance van betaling aangevraagd. Mercedes, beveiligd door het sterk zuiverend activated charcoal filter. Sst/L75 Speciaal geprepareerde houtskool reinigt de rook ven ongewenste stollen. Maakt de rook zuiver.Laat de smaak vrij. De smaak van pure tabak zonder meer. Proef Mercedes. En rook schoner. Activated charcoal korrels. Zuiveren de rook van bepaalde irriterende gassen. Maakt de smaak puur. Mercedes, pure tabakssmaak zonder meer A PRODUCT OF PHILIP MORRIS HOLLAND N.V.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9