Wit gaan we doen met onze wasmiddelen? „Putten Nol" (74) ontkent wurging jaloerse weduwe Minister wijst steun bevrijdings bewegingen af Omwonenden: geluidshinder aanvaardbaar Naar schatting helft katholieke emigranten valt van geloof af WAAR WONEN TEGENSTANDERS ZESTIENHOVEN? Liever vandaag dan morgen. Indiase aanvallen afgeslagen Scheel terug uit Moskou Visberaad voorlopig mislukt U WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM Ruim 86 procent van het aantal gezinnen dat dicht bij de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven woont of in de aanvlieg routes, vindt dat deze luchthaven niet gesloten moet worden. 73,2 procent meent, dat geluidshinder van Zestienhoven niet onaan vaardbaar is. Dit blijkt uit de enquête die het comité werknemers Zestienhoven heeft gehouden onder de inwoners van wie mag wor den verwacht dat zij de meeste hinder ondervinden van het vlieg verkeer naar en van de Rotterdamse luchthaven. Bet onderzoek dat op 4 november werd gestart en drie weken duurde, werd verricht bij ongeveer 1700 gezinnen die wonen binnen lijnen van constante geluidshinder bij een maximale belasting van de hui dige baan. De werknemers van Zestienhoven hebben het initiatief tot de luchthaven en waarbij de principiële beslissing werd geno- nende was gebleken, dat men het niet eens was met de uitspraken die in het Rotterdamse gemeenteraad waren gedaan met betrekking tot de luchthaven en waaarbij de principiële beslissing werd geno men Zestienhoven te sluiten. Volgens de heer J. Eger die de leiding had van de enquête, bleek uit de opmerkingen van de geënquêteer den een duidelijk positieve instelling ten aanzien van de luchthaven. verweet het „comité Anti-bulderbaan", dat tegen de aanleg van ♦en nieuwe landingsbaan op Zestienhoven is eenzijdig voorlichting te hebben gegeven over de geluidshinder van de Rotterdamse lucht haven. „Wanneer wij deze uitkomsten van de enquête bekijken, vragen wij ons dan ook af waar de meerderheid woont die tegen de luchthaven is en die door het „comité anti-bulderbaan" en enige po litieke partijen wordt gedragen. Bovendien, en dat doet ons wel het meeste deugd, vinden wij in deze uitkomsten voldoende bevestiging van onze twijfel over de juistheid van eerder gepubliceerde en ver leerd geïnterpreteerde gegevens door degenen die Zestienhoven van de kaart willen vegen, aldus de heer Eger. Bij wees ook op de belangrijke economische funktie die Zestienhoven heeft in de verhouding luchthaven-zeehaven. Jaarlijks worden 43.000 zeelieden vanaf de Rotterdamse luchthaven naar Engeland ver voerd, honderden tonnen onderdelen van schepen, afkomstig uit het Rotterdams bedrijfsleven, worden naar alle havenplaatsen in de we reld getransporteerd. Het toerisme via Zestienhoven groeit jaarlijks. Grote bedrijven uit de Rotterdamse agglomeratie maken voor za- kenvluchten bij voorkeur gebruik van Zestienhoven. Volgens de heer Eger zullen bij sluiting van de Rotterdamse luchthaven 720 werknemers op straat komen. Voor zeer gespecialiseerde werkne mers zal het moeilijk zijn een passend werkterrein te vinden, aldus de heer Eger. Er is een groot rumoer ontstaan rond onze wasmiddelen. Kranten schrijven zus, aktiegroepen roepen zo. En langzamerhand weet niemand meer hoe goed of slecht of bar of boos zijn eigen wasmiddel is. Wij willen hieronder eens alle feiten op een rijtje zetten. Eens kijken wat er deugt, eens kijken wat er niet deugt. Om dan eens te zien hoe we, met ons allen, uit de zorgen kunnen komen. Laten we beginnen bij het begin. Onze zorgen zijn niet van vandaag of gisteren. We hebben ze eerder gehad. We hebben er meer gehad. Eerst was het de biologische afbreek baarheid. We hebben als fabrikanten de hoofden bij elkaar gestoken en besloten alleen nog biologisch afbreekbare produkten te maken. Dat betekent al een stap in de goede richting. Sindsdien staat er als garantie en herkenningsteken dit symbooltje op al onze pakken: xS' Toen dook het tweede probleem op: de enzymen. Enzymen zouden gevaarlijk zijn. Onze eigen wetenschapsmensen waren het hier niet mee eens, maar de beweringen hielden aan. Tot onlangs officiële rapporten van vooraanstaande autoriteiten definitief aantoonden dat enzymen in wasmiddelen ongevaarlijk zijn. En nu staan we dan ineens midden in het derde probleem: de fosfaten. Wat zijn fosfaten? Fosfaten zijn een natuurprodulct. Aan fosfaten op zichzelf is niets griezeligs, engs of gevaarlijks. Fosfaten zijn nodig bij alle groeiprocessen in de natuur. Ons eten bevat fosfaten, de grond bevat fosfaten. Zonder fosfaten is zelfs geen leven mogelijk. Wfcarom zitten er fosfaten in wasmiddelen? Fosfaten hebben nog andere eigen schappen dan alleen het bevorderen van de groei. Ze zitten in wasmiddelen omdat: 1. ze de kalk in het water onschadelijk maken; 2. ze de vuildeeltjes vasthouden. Om deze twee redenen voegen wasmiddelenfabrikanten fosfaten toe aan hun produkten. Hoe komt het dat er gezegd wordt dat fosfaten het milieu "vervuilen"? In feite is dit onjuist. Fosfaten vervuilen niets. Alleenals er teveel zijn in de natuur, dan wordt er iets verstoord. Er vindt dan a.h.w. een „overbemesting" plaats. De natuurlijke plantengroei in het water breidt zich snel uit, algen en wieren gaan woekeren en gebruiken na het afsterven, door rotting, méér zuurstof. Daardoor wordt het andere leven in sloot en plas door zuurstofgebrek bedreigd. Hier en daar in Nederland, waar stilstaand water is, naderen wij een dergelijke situatie, Wht gebeurt er als we de fosfaten weglaten uit onze wasmiddelen? Dat zijn 3 dingen: 1. ons wasgoed wordt minder schoon en minder fris. Uit een oogpunt van hygiëne doen we een stap terug; 2. vele vlekken die nu verwijderd worden, blijven dan nog zichtbaar; 3. de levensduur van onze wasmachines wordt door kalkaanslag aanzienlijk bekort. (Vooral in hard-watergebieden en daaronder valt het grootste gedeelte van Nederland.) Dan maar wat minder wit... Goed. Stel dat we zeggen: laten we als Nederlanders nu eens de handen ineenslaan en al deze nadelen gewoon accepteren. Laten we zeggen dat dit de tol is die we voor ons milieu moeten betalen. Geen fosfaten meer in ons wasmiddel en in sloot en plas vaart het leven er wel bij. Is dat zo? Helaasnee. Want van al die fosfaten die de mens in onze natuur doet belanden, komt maar één-derde uit onze wasmiddelen. De rest komt uit kunstmest en uit onze eigen ontlasting. En als we even helemaal strikt nationaal gaan rekenen, dan is het wasmiddelenaandeel zelfs aanzienlijk lager. Via de Rijn stromen namelijk bij Lobith meer fosfaten ons land binnen, dan er in Nederland zelf in het water terecht komen, van welke herkomst dan ook. Als we alleen in onze wasmiddelen de fosfaten aanpakken, zou het resultaat daar van nauwelijks merkbaar zijn. Wat moeten we dan? Sommige huisvrouwen zeggen: zachte zeep gebruiken. Dat lijkt een logische redenering. Maar helaas is het geen oplossing. Want ook zachte zeep belast ons milieu. Weliswaar bevat zachte zeep geen fosfaten, en in zacht-waterstreken, waar het kalkgehalte lager ligt, lijkt deze zeepsoort dus een zinnige oplossing te zijn. Maar dan moeten we ook niet uit het oog verliezen, dat zachte zeep geen was middel is dat afgestemd is op de automatische wasbehandeling in moderne wasmachines. Gezamenlijk kunnen we wél wat doen. Dit: Wij wasmiddelenfabrikanten hebben voor onszelf het probleem van de milieuhygiëne tot probleem nr. 1 gemaakt. Dat betekent dat in al onze laboratoria over de gehele wereld absolute voorrang ia gegeven aan het zoeken naar een effectief vervangingsmiddel voor fosfaten, een middel dat aan alle eisen voldoet, vooral ten aanzien van veiligheid voor milieu, gebruiker, wasmachine en textieL Zoiets kost nu eenmaal tijd. En dit: 'We dienen terdege te beseffen dat de enig afdoende oplossing voor ons waterverontreinigingsprobleem ligt in een perfect functionerend net van water zuiveringsinstallaties, ook als er straks geen fosfaten meer in de wasmiddelen zouden zitten. Dit is een taak voor de overheid. Maar ook die overheid zijn wij allemaaL En dit: U,wij en de overheid moeten doorgaan met het probleem te stellen. Doorgaan gezamenlijk naar een oplossing toe te werken. Doorgaan met aktie-voeren, wat ons betreft. Maar wèl realistisch. Schijnoplossingen zijn geen oplossingen. Laten we ons voor een goede was nauwkeurig houden aan de wasvoorschriften op elk pak. En verder Iedereen die denkt dat hij een waardevolle overweging heeft, moet het ons schrijven. Moet met ons komen praten. Moet met ons in discussie gaan. We moeten er allemaal in leven, in dat milieu van ons. Wasmiddelenfabrikanten evenzeer als elke andere Nederlander. We hebben er allemaal belang bij dat het weer recht komt. Liever vandaag nog dan morgen. U kunt ons bereiken via de N.VZ., de vereniging van alle Nederlandse wasmiddelenfabrikanten. Adres: Scheveningseweg 62, Den Haag. Tel.070-55.12.00 Dit is de 14-jarige Yvonne Zagt uit De Bilt, die sinds 15 november tpoorloos is en waarnaar de po litie nu op zoek is. Het vermoe ien bestaat dat zij zich ophoudt in kraakpanden in Amsterdam. Pakistan: "ACA (AP) Pakistaanse troe- P«n hebben Indiase aanvallen «fgeslagen bij Chaugacha in het lessore-district langs de weste lijke grens van Oost-Pakistan '•n een Indiase poging verijdeld Kamelpur te bezetten in de My- «ensingh sector van het noord oostelijke front, zo heeft een •oordvoerder voor het Pakis taanse leger verklaard. Hij zei tavens dat Pakistaanse troepen teven Indiase soldaten gevan gen hadden genomen in Dinaj- pur in de noordelijke sector van Oost Pakistan en een hoeveel heid wapens en ammunitie had den buit gemaakt. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering blijft Nederlands steun aan be vrijdingsbewegingen,-die met de wapens optreden, afwij zen. De oppositie in de Tweede Kamer had die steun be pleit bij de begroting van ontwikkelingssamenwerking van minister Boertien. De minister wees bilaterale poli tieke inmenging af als onaanvaardbaar en ontoelaatbaar, maar hij wil wel indirect hulp verlenen in het kader van VN-maatregelen, zoals de christelijke partijen bepleiten. De vele moties en amendementen die gedeeltelijk vorige week reeds door de oppositie waren ingediend, werden door de mi nister alle afgewezen. Ook de wens om boven de reeds tot 2 miljoen verdubbelde steun aan Unicef (het VN-kinderfonds) nog eens 2 miljoen extra te ge ven.* Op aandrang van de KVP- er Mommersteeg zei minister Boertien wel een verhoging voor 1973 toe. De motie Engwirda (D'66) om bo ven op de al verleende 36 mil joen voor steun aan de Pakis taanse vluchtelingen nog 100 miljoen extra te geven, werd door de minister „niet gemoti veerd" genoemd. Hij wees erop dat Nederland internationaal op de vierde plaats staat bij de hulpverlening, en vroeg uitdruk kelijk om vertrouwen in het toe komstig beleid. De regering beziet de mogelijk heid de hulp aan Chili uit te breiden, gelet op de gunstige er varingen. Minister Boertien wil Chili echter niet tot zogenaamd concentratieland voor de Neder landse hulpverlening maken, zoals de oppositie in een motie •vraagt. Minister Boertien zei dat meer dan de helft van de hulp naar niet-concentratielan- den gaat, zodat van een star be leid geen sprake is. Mannequin Vicki Hodge vertoont een schittering van vele juwelen, ter waarde van zo'n 650.000 gulden op een modeshow in Londen. De witte vosstola vertegenwoordigt een bedrag van 1300 gulden. MOSKOU (DPA) De Westduit- se minister van buitenlandse za ken, Scheel, is gisteren van een officieel bezoek van vijf dagen aan de Sovjet-Unie in Bonn te ruggekeerd. Hij heeft in Moskou besprekingen gevoerd met de Russische partijleider, Brezj- nev, premier Kosygin en de mi nister van buitenlandse zaken, Gromiko. Het kritieke punt bij het overleg in Moskou was de door de Sow- jets gewenste koppeling wat het tijdstip betreft van het afsluiten van een regeling inzake Berlijn en de ratificatie van het niet- aanvalsverdrag tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie. Ook tijdens het onderhoud met Brezjnev maandag kon deze kwestie niet uit de weg geruimd worden. Den Haag Van de anderhalf miljoen Nederland se emigranten, die zich in Canada, Australië, Zuld-Afrika en Nleuw-Zeeland gevestigd hebben sinds 1945, zou naar schatting vijftig procent van de katholieke emigranten van het geloof zijn af gevallen. De Nederlandse emigratie-bisschop mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis had dit percenta ge vernomen tijdens zijn reizen door genoemde landen. Gistermiddag sprak hij hierover bij gele genheid van de jaarvergadering van het Katholie ke Vereniging van Ouders en Familie van Emi granten in gebouw Amicitic te Den Haag. De bisschop hield een lezing, getiteld „ontmoetin gen met Nederlanders in de wereld". Hij noemde de religieuze integratie een droevig geval: „De parochies waar de emigranten in terecht komen zijn vaak nog niet veel verder dan het concilie van Trente. Met name in Australië en Nieuw- Zeeland sluiten de kerken nog niet erg aan op de actualiteiten en is de liturgie sterk verouderd. In Canada ker". op dit gebied iets gemakkelij- De bisschop van Haarlem benadrukte dat het geen kwestie was van onwil bij de geëmigreerde ka tholieke Nederlanders, maar dat de opvang vaak niet toereikend was. Daarom onderstreepte hij het nut van emigratie-aalmoezeniers. Over de nog wel praktiserende katholieken zei mgr. Zwartkruis: „Hebben ze zich eenmaal binnen de parochie ingewerkt, dan willen ze ook actief deel nemen en dan zitten ze binnen twee weken in het zangkoor of de parochieraad". Niet al'een pleitte de bisschop voor een betere voorlichting op godsdienstig gebied, maar ook voor voorlichting in zijn algemeenheid. Hij vroeg het thuisfront er zorg voor te dragen he' contact in stand te houden, omdat de behoefte daaraan groter was dan men zou verwachten. Tot slot deelde hij nog mee dat wellicht over een jaar een emigratiereis naar Midden-Amerika en Bra zilië voor hem op het programma staat AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de re gering geëist tegen de 74- jarige oud-puttenmaker Arnold G. uit Koningsbosch (Limburg) wegens mishan deling met dodelijk gevolg van de 72-jarige Amster damse weduwe Rosa Ja- cob-Poortman. G. die ervan wordt verdacht op 24 april 1971 de weduwe te hebben gewurgd in haar woning, ont kende ter zitting heftig dat hij dat op zijn geweten heeft. „Maar de door u ondertekende verklaringen dan? vroeg de pre sident van de rechtbank. „Alle maal leugens", antwoordde G. Ook aan het eind van de zitting bleef verdachte, die in zijn ge boortestreek wegens zijn vakbe kwaamheid in het opsporen van plaatsen die geschikt zijn om een waterput neer te zetten „Putten Nol" wordt genoemd, ontkennen dat hij de weduwe heeft gewurgd. Toen de officier van justitie in zijn requisitoir opmerkte dat hij het bewezen achtte dat G. het slachtoffer de keel heeft dichtgeknepen, werd hij door verdachte in de rede gevallen: „Hou maar op, stop maar. Het zijn allemaal leu gens". Uit de feiten bleek dat in een wo ning in Amsterdam-west half juni in onbeschrijflijke wanorde het in ontbinding verkerende lijk van de weduwe Jacob werd aangetroffen, dat daar al zeker zes weken had gelegen. Zij was gewurgd. Al spoedig werd Ar nold G., de man die op een hu welijksadvertentie met haar in contact was gekomen en al eni ge tijd bij haar woonde, In Lim burg aangehouden. Hij bekende ogenblikkelijk de vrouw na een ruzie te hebben gewurgd. Me vrouw Jacob was volgens de raadsman van G. een waanzin nig jaloerse vrouw, die G. ver hinderde naar andere vrouwen te kijken door altijd de gordij nen van de parterrewoning dicht te houden. Toen bij een doktersbezoek mevrouw Jacob uit de spreekkamer waar G. zich moest uitkleden, werd weg gestuurd en hem alleen moest laten met een jonge doktersas sistente. maakte zij een scène. De rest van de dag en nacht bleef zij over deze affaire door zeuren. Het slot van het verhaal was dat mevrouw Jacob haar Limburgse vriend een pan met kip in het gezicht slingerde. G. „pakte haar beet", zoals hij. zelf zei, en vertrok naar Limburg. Volgens G.'s raadsman was niet bewezen dat G. de dood van mevrouw lucob op zijn geweten heeft. Hij bepleitte vrijspraak, ook van de t.b.r. Volgens de raadsman was G. nog wel rede lijk bij zijn verstand. De recht bank doet op 14 december uit spraak. BRUSSEL (ANP) Het onder hardelingsge-prek tussen de EEG en de vier kandidaat'an- den over het visseriiprobleem is voor'opig mislukt. Nadat dit ge- Volgens de New York Post sprek, dat gisterochtend rond ha*facht was afgebroken omstreeks halftwaalf 's och- tends weer was voortgezet, bleek gistermiddag dat men er toch niet uitkwam les Anne van Engelond. ondank- de bezwaren van haar' moedeikoirngin El-zabeth. vast van plo zijn om in het huwelijk te treden met de nlet-adellijke Richard Mae de. Prinses Anne zou gedreigd hebben met Meade in Duitsland ii het huwelijk te treden. Volgens de New York Post wil koning Eliza beth prinses Anne niet de titel van ..princess royal" geven en z heeft haar verboden Maede nog langer te ontmoeten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7