Herstel Rijnlands laatste verlaat Samen met bewoners werken aan opheffen deprimerend milieu Rioolwater in de toekomst niet meer op het boezemwater Raad Sassenheim haalde de subsidienota door wringer Blauwband grijpt naast brandweerhuis PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 LEIDEN-NOORD: EEN VAN DE ARMSTE WIJKEN VAN NEDERLAND Begonnen moet worden onder meer met het opknappen var zo stelt het Maatschappelijk Contact Orgaan in een nota c Noord. Daarmee begint de face-lift van het hele woon- ei in de wijk. LEIDEN De ellende uit de Schildersbuurt in Den Haag, de Pijp in Amster dam en Oude West in Rot terdam fs genoegzaam be kend. Wat dan te denken van de opmerking van de voorzitter van het actieco mité Plan Noord, de heer Vervoorn, die onlangs de buurt tussen Haarlemmer trekvaart en Kooilaan de armste wijk van Neder land noemde? De heren De Graaf en Van Gel der, respectievelijk als wijkop- bouwconsulent en sociaal onder zoeker verbonden aan het Maat schappelijk Contact Orgaan, de instelling die een klein jaar be zig is met een inventarisatie van het woon- en leefklimaat in Leiden-Noord: „De heer Ver voorn gaat er van uit dat Lei den een van de armste steden van Nederland is en aangezien Noord zeker de armste wijk van Leiden is kunnen we een heel eind met hem meedenken". De cijfers die verwerkt zijn in de concept-nota van het Maat schappelijk Contact Orgaan over Leiden-Noord geven duide lijk aan waarom de heren De Graaf en Van Gelden zich zo somber uitlaten over deze buurt, waarin ruim 10.000 men sen wonen. Een greep uit de karakteristieken en cijfers in het rapport ver werkt: de leeftijdsopbouw van de be volking is oud tot zeer oud; 61 procent van de gezinshoof den is handarbeider; 86 procent van de hoofden der huishoudens heeft niet meer dan lager onderwijs of voortgezet la ger onderwijs; 85 procent van de hoofden der huishoudens verdient minder dan 15.000 gulden; 46 procent zelfs minder dan 10.000 gulden per jaar; het aantal getrouwde vrouwen dat er bijwerkt is vrij groot; al thans groter dan in wijken waarin de mannen meestal wel een voortgezette opleiding heb- Mede naar aanleiding van dit laatste punt wordt dan ook in de nota opgemerkt dat het feit dat in het gezin behalve het hoofd van de huishouding ook andere leden zich gedwongen zien om te werken (om een be paald welvaartspeil te bereiken) de mogelijkheden van een voortgezette opleiding voor de kinderen veelal zal beperken. Al zit het opleidingsniveau van Lei den Noord in de lift, vergeleken met stedelijke en landelijke cij fers steken de opleidingskansen nog steeds ongunstig af. Dat zou mede komen omdat aan de leefbaarheid van de wijk nog alles gelegen is. Leiden-Noord maakt een vrij som bere indruk. Het woningbestand kwam grotendeels in de jaren 19001930 tot stand. Aan groen is op de meeste plaatsen in deze buurt een schreeuwend tekort. Er is nog geen 4 m2 groen per inwoner, terwijl 9 m2 noodzake lijk wordt geacht. Recreatiemo gelijkheden voor de spelende jeugd zijn ook in onvoldoende mate aanwezig. Niet voor niets dringen de medewerkers van het Maatschappelijk Contact Or- i enkele straten wel, maar dan alleen tussen gaan dan ook aan op een reha bilitatie van de buurt. „Of een huis fris en gezellig dan wel verveloos of zelfs bouwvallig is, of er voldoende sanitair, leef- en werkruimte voor de gezinsleden is temidden van een verzorgde en van groen voorziene omge ving of dat er sprake is van een muf en te klein geval in een sombere straat, maakt duidelijk veel uit, zo stellen de medewer kers van het MCO onomwonden in de conceptnota. Onder de buurtbewoners heeft men weliswaar een zekere apa thie, een gebrek aan interesse voor de eigen buurt opgemerkt, maar met hulp van opbouw en buurtwerkers verwacht men ze ker de soms achterdochtige hou ding van de buurt te kunnen wegwerken om daarna met de bewoners te gaan werken aan problemen als de aankleding van de wijk, de „buitenspeel"- mogelijkheden, openbaar ver voer, verkeer, wijkaccommoda- ties, buurtwerkactiviteiten, on derwijsvoorzieningen, sociaal culturele vorming etc. Men wil de bewoners zelf inscha kelen bij het op hoger peil brengen van de buurt. De me dewerkers van het Maatschap pelijk Contact Orgaan willen ook dat de buurtbewoners zelf mogen meebeslissen over de be stemming van hun eigen woon- en leefmilieu. Men verwacht an ders dat samenwerking onmoge lijk wordt. „De bij de bewoners toch reeds bestaande gevoelens van arg waan zouden anders nog verder worden aangewakkerd. Men vindt namelijk dat deze stads wijk toch al een vergeten en achtergesteld gebied is, een deel van Leiden waaraan de over heid schijnbaar weinig eer kan behalen", aldus de heren De Graaf en Van Gelder in de nota, die voorts stelt dat een ar gument te meer om deze wijk nu de leefbaar heid goed aan te pakken het feil is, dat de nieuwe Merenwijk - met alle voorzieningen vandien als het ware. naast de deui komt te liggen. In de nota wordt er voor gewaarschuwd dat de mogelijkheid aanwezig is dat hierdoor de sociale tegen stelling worden verscherpt. 1 Om wat aan de situatie in plan Noord te kunnen doen moet eerst geld op tafel komen. Komt deze regering van bezuiniging of het in voortdurende geld nood zittende Leidse gemeente bestuur over de brug? De heer De Graaf: „Het Rijk heeft een subsidieregeling voor het opknappen van oude w< wijken. Men geeft maximaal 150.000 gulden per project, mits de betrokken gemeente evenveel bijdraagt. Het gemeentebestuur heeft al toegezegd volgend jaar. 150.000 gulden uit te trekken voor het opknappen van oude woonwijken in Leiden. Daar ho- ZOETERWOUDE Terzijde de Weipoortseweg vanaf de Hoge Rijndijk, gezien nog vóór de Nieuwe Weg ligt op de dijk langs de Vliet een merk waardig bouwsel. Het is het Bur- maatse Verlaat, een driehon derd jaar oud schutsluisje, dat uit het oogpunt van de geschie denis van de techniek van de waterbouwkunde van bijzondere betekenis is. Dit verlaat is na melijk het enige in zijn soort, dat in het Hoogheemraadschap van Rijnland nog is overgeble- Het karakteristieke van het Bur- maatse Verlaat wordt gevormd door de jukken die over de schutkolk staande te houden on- DE KAAG De Leidsevaartstraat in De Kaag krijgt eindelijk een fikse beurt. Deze invalsweg voor ver keer uit Abbenes wordt momenteel gereconstrueerd waarbij ook gepland is de aanleg van een wandelpad tot de Hoofdstraat. ZOETERWOUDE In de kwali teit van het Zoeterwoudse boe zemwater, zal binnen afzienbare tijd een belangrijke verbetering komen. Op de begroting voor 1972 van het Hoogheemraad schap Rijnland, met een ge raamd bedrag van 18 miljoen gulden voor de bouw van zuive ringsinstallaties of de voorberei ding daarvan, staat ook een post voor de aanleg van perslei ding van Zoeterwoude-dorp naar de installatie in Leiden zuid west aan de Voorschoterweg. Vooral in de laatste jaren is de waterkwaliteit sterk verminderd. Al het rioolwater van de hon derden gereedgekomen wonin gen in het bestemmingsplan Westeinde komt nabij de toe- gangsbrug naar de Westeindse- weg in het polderwater terecht. Dit wordt tezamen met het af valwater van de huizen aan de Dorpsstraat. Watertje en het ge deelte van de Noordbuurtseweg door het gemaal wat 100 meter verder bij Huize Emmaus staat uitgeslagen op het boe zemwater. In de directe ojnge- ving, aan de Korte Miening, wordt het rioolwater uit het woongebied Jan van Banning- straat-Schenkelweg e.o. ongezui verd in de boezem gepompt. Vooral bij i weer geeft deze an vuil water een hinderlijke stanklucht. Dan krijgt de vis het benauwd en komt happend naar zuurstof aan de oppervlakte. Het laat zich aanzien, dat er door de voorgenomen maatregelen van „Rijnland" een einde gaat ko men aan deze onfrisse situatie. Leiden In een openbare vergadering zal de raads commissie voor de Beroep schriften op vrijdag 3 de cember a.s. om 15.00 uur in de kamer van B. en W. een namens mej. A. W. M. Kruizinga, Rijnsburgerweg 144 ingesteld beroep behan delen tegen de aanschrijving door B. en W. om onder- houdsgebreken aan het naar in eigendom behorende pand Boerhaavelaan 21 te doen herstellen. doeld om de wanden van de schutklok staande te houden on der de druk van de weke pol- dergrond. Omdat er toch geen grotere schepen dan melk- schouwtjes, hooipramen en vlet- jes het verlaat tussen Weipoort- se vliet en Groenendijksepolder hoefden te passeren, was deze constructie aanvaardbaar. Door de beperkte omvang van de in richting was het bovendien het gemakkelijkst om het verlaat op de wal te maken om het vervol gens met kaapstanders de grond in te draaien. Het herstel van het interessante bouwwerk waarvoor alleen al 46 m3 eikehout nodig is wordt door GS dringend noodza kelijk geacht. Ze stellen de sta ten daarom voor, een subsidie van f 51.480,te verstrekken, zijnde 30% van de herstelkos- ten. Ook de gemeente Zoeter- woude zal aan de restauratie meebetalen. HAZERSWOUDE De woningen Dorpsstraat 39, 41, 43 en 51 blijven onbewoonbaar verklaard. De ge meenteraad besloot hiertoe al op 25 maart en Gedeputeerde Staten stelde de heer A. van Dam c.s. die tegen die onbewoonbaarverklaring in beroep gingen, in het ongelijk. Overigens wordt alleen nog het pand Dorpsstraat 51 bewoond door de heer Van Dam en zijn tante, die al eerder van de gemeente enkele aan biedingen kregen om een huis elders te betrekken, maar daarop niet wensten in te gaan. Intussen heefl de gemeenteraad een voorlopig onteigeningsplan op deze gronden, die vlakbij het in aanbouw zijnde bejaardenhuis De Hazelhof zijn gelegen, van toepassing verklaard. De woningen moeten weg, vinden de leden van de gemeenteraad, want ze zullen ontsierend op de omgeving (bejaardentehuis) gaan werken, Overigens wordt de heer Van Dam nog in de gelegenheid gesteld om zijn bezwaren kenbaar te maken, voordat de raad definitief tot onteigening besluit. SASSENHEIM Bij de raadsver gadering gisteravond was er van de zijde van de raadsleden veel waardering voor de subsi dienota. Hierbij onderstreepten de heren V. d. Fange en Platje dat men zich goed bewust dien de te zijn dat het hier gaat om gemeenschapsgelden. Juist in deze tijd nu versobering nodig is. Gevraagd werd om meer in formatie. De heer Hulsbergen deed een goed woord voor de toneelver enigingen en de heer Wagner voor de openbare bibliotheek. De heer Verdegaal vroeg naar het verschil van subsidies van „Crescendo" en „Adest Musi- ca". Op het laatste antwoordde de voorzitter dat er bij de normstelling duidelijk onder scheid gemaakt wordt tussen harmonie en drumband. Moge lijkheden voor subsidie t.b.v. een openbare bibliotheek zag hij thans niet. Meer informatie over verenigingen is soms niet mogelijk. Aan subsidies voor schoolzwemmen zag hij, ook als het nieuwe zwembad in gebruik was, geen ontkomen. Bij het voorstel om het voormalige brandweerhuis aan de Floris Schoutenstraat voor 22.100 te verkopen aan firma v. d. Burg, vroeg mej. Gouverneur of het gebouwtje niet aan de Postdui- venvereniging verkocht had kunnen worden. De voorzitter antwoordde dat hij zelf hier ook aan had gedacht, maar dat het voor dit doel niet geschikt was. De heer Platje zei dat voor deze vereniging alles beter was dan niets maar voor 22.000 kon veel meer worden gedaan. De heer V. Breda zei dat er zeker 5000 aan onkosten gemaakt zou moeten worden eer het bruikbaar was. De heer v. IJs- seldijk zei dat bij stemming goed overwogen moest worden dat er van een verkapte subsi die van 17.000 aan de duiven- vereniging sprake zou zijn. Hoe wel mej. Gouverneur aanvanke lijk om stemming vroeg, werd het voorstel toch z.h.st. aange nomen. Over het commentaar deelnota II gewest Leiden, dat een inventarisatie geeft over de leefbaarheidsfactoren, waren de reacties van de raadsleden weer niet gunstig. De heer Platje zei dat het rapport een beeld gaf uit een nabij verleden ('60—'70). Het Kooiplan was er nog niet. De toekomst dient maatstaf te zijn. Hij was bang voor onjuiste conclusies. De heer v. IJsseldijk sprak van voer voor sociologen en vroeg of het niet mogelijk was van de samenstellers een toelichting te krijgen op de cij fers. De heer Dreef vroeg zich af of alle moeite wel zin had. In de toekomst is er misschien nog alleen maar sprake van twee j super-gewesten Den Haag en R'dam, waar nu al over gespro- zitter zei dat er vooral informa tiemateriaal was gegeven. Wel betreurde ook hij het dat de ge gevens niet helemaal juist zijn. Er zijn echter grote ontwikkelin gen gaande en het is zinvol daar aan mee te doen volgens hem. Tijdelijk afwachten is onjuist e de discussies in de gemeente raad moeten doorklinken in da gewestraad. Bij het punt comptabiliteit zei hij dat de verkeerslichten op hel kruispunt Sassenheim-Noord medio december gereed zullen zijn. De kosten 7598,10 zullen volledig door de provincie wor den vergoed. I Hazerswoude De collecte voor het jeugdcircus Caprio len heeft het recordbedrag van 566,03 opgebracht. Het bedrag zal besteed worden voor de aanschaf van nieuw oefenmateriaal. I WARMOND „Het is hier een grote troep n te moeilijk". Aan het woord is de eigenaar I Enige tijd geleden wilde de Warmonder ter schutting plaatsen. De gemeente stak echter nauwkeurige tekening worden ingeleverd ir ik kan er niets aan doen. De gemeente maakt het m n de boekhandel Papyrus in de Dorpsstraat in Warmond rvanging van enkele roestige hekken naast zijn winkel e n stokje voor deze buurtverfraaiing. „Er moet eerst de schutting en dan praten we nog wel t ,._0 was d reactie van de gemeente. De Warmonder weigert dat want, zegt hijï een architect die zo'n tekeninI maakt kan ik niet betalen en bovendien vind ik zo'n tekening overbodig. Het eind van het liedje is dat d troep in Warmond blijft totdat df gemeente haar eis laat vallen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4