Strooi geen kaas uitt vuistje op 5 dec, Anthony Parker keiharde discjockey op pad voor Toppop Jogjakartadansers houden eeuwenoude traditie instand P'T IS VOORBIJ' Terugblik Hou het scherm in 't oog TV vanavond morgen Radio morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG I DECEMBER 1971 (Van onze showredactie) D'r zullen weinig disc-jockies in Nederland zijn, die zich zó druk maken als Anthony Parker. Vanuit zijn woonplaats Wessem in Midden-Limburg bestrijkt hij het hele land met de door hem opgezette Avro's Top Pop Disco Drive In Show. Meer dan eens staat hij tweemaal op één dag op ver van elkaar verwijderde podia. Is de afstand te groot dan schroomt Parker - door sommigen een linke jongen en dictator genoemd - niet om een vliegtuig of helicopter in te schakelen. Alles bij elkaar zegt hij aan de 24 uur slaap per week te komen, reden waarom zijn lijfarts hem regelmatig op de vingers tikt. De 29-jarige ex- medisch instrumentenmaker en rijschoolhouder heeft als gevolg van al die inspanningen al één maal volkomen overspannen het bed moeten houden. Vakantie is er sinds vijf jaar niet meer bij geweest. Toch gaat Parker onverstoorbaar verder. Niets of niemand die hem te genhoudt. Zojuist kwam Parkers eerste En gels-talige plaat uit. Een typi sche discotheekstamper getiteld Hey Na I Think I Love You met op de achterzijde Kitty Cathy Abernathy. Hij vertelt: In 1969 begonnen bij de VARA als producer van de Vara drive-in. Daar ruzie gekre gen en toen later bij de Avro. Nu ben ik - hou je vast - disc- jockie, boeker, leider, producer, hoofdtechnicus, chauffeur en manager. Ik sta enorm goed aangeschreven bij de zaalhou ders. Gewoon omdat ik eerlijk zaken doe en omdat ik ALTIJD DE HAAGSE COMEDIE geeft vanaf VRIJDAG 3 DECEMBER In de KONINKLIJKE SCHOUWBURG weer voorstellingen var van Edward Albee. Regie: Paul Steenbergen, met: Ida Wasserman, Elisabeth An dersen, Myra Ward, Enny Meunier, Gljsbert Tersteeg, Paul Steenbergen, Leo de Hartogh. op tijd ben. Ik sterf nog liever, dan dat ik te laat kom. Farce Majeur ken ik niet. Rij je je ka pot tegen 'n boom, dat is wat anders. Ik zal je dit zeggen: on langs ben ik helemaal afge knapt in Haarlem. Het werd in eens allemaal zwart voor m'n ogen. Toen ik wakker werd lag ik in 't Johannes de Deo. Kaar ten. Brieven. Daar kon ik m'n kamer meer behangen. Fruit- bakken! Hele afdelingen heb ik ermee kunnen tracteren. D'r waren erbij van 150 gulden. Parker heeft ook wel eens een makkie: na vier platen draaien kan hij weer inpakken. Loon voor deze arbeid 600 gulden. Onkosten: 100 gulden voor de geluidsinstallatie. Gratis toegift: het zingen van zijn zojuist op de plaat gezette nummers voor de naar schatting 15.000 aanwezi gen. Verdiensten Er wacht een optreden in. het Drentse Vries. Soms is het ge makkelijk verdiend. Is dat altijd zo? Parker: „Ben je belazerd. Luis ter, binnenkort beginnen we bij de disco-drive in van de AVRO ook met danseressen en een grand-prix-show. Die gaat de zaalhouders 890 gulden kosten. Daarvan is 125 gulden voor de AVRO, 150 voor de danseressen, 200 voor de tweede discjocky, 385 voor mij en wat overschiet is voor de roadmanagers. Nou, 385 gulden dus. Maar nu gaan we even rekenen: ik heb een ei gen Mercedesbus, die 20.000 gul den gekost heeft. Ik heb 'm lemaal laten verbouwen tot half vracht - half reiswagen. Achter in de discotheek, voorin zit plaatsen, twee bedden, kleren kast, gaspitten en een aanrecht. Hatsjee, verbouwing 5000 gul den. Dat is dus al 25.000 gulden. Komt nog bij de apparatuur van 50 mille. Tellen we die i bedragen even op, dan komen we op 75.000 gulden. Dus maar na wat er allemaal nog af moet. Vorig jaar had ik 52.000 gulden bruto. Daar hield ik 15.000 netto van over. Versieren Collega's zeggen dat wel eens. Zo van: Parker, die versiert 't toch maar. Ja oké. Maar ik verdien het om de verdommenis niet met niks doen. Moet je nagaan: Ik had nooit Engels gehad, en als er één vak is waarbij je je Engelse taaltje moet kunnen spreken dan is het wel discjoc- kie. Dus: ik ben een cur gaan volgen. Nu nog. Als ik vrij heb zit ik weer Engels te studeren. Popgroepen hebben nogal eens te maken met meisjes, die zich op een presenteerblaadje aan bieden. Parker: „Ja, wat heet? Maar ik ga d'r niet op in. Daar heb ik goed lak aan. Ik ben erg princi pieel wat dat aangaat. Ik ben getrouwd en ik vind, dat je het dan niet kunt maken om een ander d'r tussenuit te Een Javaanse hof danser Komisch element overheerst Ex-klis jee mannetjes geven les in Esperanto BUSSUM Daags na Sinterklaas begint Teleac een serie van 20 lessen Esperanto, gepresenteerd door het van Hadimassa bekende duo Kees van Kooien en Wim de Bie. Het tweetal heeft ook alle sketches geschreven, waarin de taal verpakt wordt. Elke sketch speelt zich af op het onbewoonde eiland „Mop", waarvan de naam ontleend is aan de vele cartoons over onbekende eilanden. Op dat eiland woont Vilhelmo (Wim de Bie), en Kornelio (Kees van Kooten) spoelt bij hem aan. Zij kunnen elkaar niet ver staan, maar gelukkig beschikt Vilhelmo over een cursus Es peranto. Al ruziënd en grapjes makend over koken, leren tel len, ziekten, in bad gaan, e.d. leren zij elkaar deze taal. Hier- b j zijn de lessen zozeer gebaseerd op de komische kwalitei ten van het tweetal, dat soms het gelach in de huiskamers de juiste uitspraak van de woorden wel zal overstemmen. Maar geen nood, „in elk programma", aldus het tweetal „is een fragment ingelast, waarin de heer Henk Schippers, Espe rantist, op rustige toon het in de sketch gebrachte materiaal opnieuw etaleert. Aan het eind van elke uitzending wordt nog maals een komische noot ingevoegd. Wie mocht denken, dat het leren van Esperanto een uit de tijd geraakte hobby is van mensen, die voor de oorlog lid van de SDAP waren, en als zodanig streefden naar internationale wereldvrede, komt, al dus de Teleac-directie, bedrogen uit. Unesco heeft zelfs enor me fondsen beschikbaar gesteld om deze „kunstmatige taal" internationaal te propageren. Pogingen om bijvoorbeeld een taal als Spaans of Engels internationaal als voertaal te ma ken, zijn mislukt op prestige-argumenten van uiteenlopende landen. Bovendien in de taal Esperanto zo eenvoudig, dat een Chinees en een Nederlander elkaar binnen enkele weken kun nen begrijpen, aldus de Teleac-directie. Zij voegt er nog aan toe dat niet alleen de behoefte aan Esperanto bepalend is ge weest voor het samenstellen van deze cursus, maar dal ook gedacht werd aan het creëren van behoeften. „Cultuur hoeft niet altijd aan een behoefte te voldoen", aldus de heer J. de Graaf, directie-lid van Teleac. Teleac heeft voor het komend seizoen nog meer op haar programma staan. Zo start op zon dag 19 maart 1972 de cursus Futurologie, die is samengesteld door vier leden van de Werkgroep 2000. De bedoeling is meer mensen te betrekken bij de toekomstproblemen. In april van dit jaar bezochten de Koninklijke Javaanse Hof dan sers van het sultanaat van Jog jakarta ons land, waar zij in het Congresgebouw optraden. Van het optreden van deze uit 38 leden bestaande groep zijn twee tv-films gemaakt, waarvan de tweede vanavond op het scherm komt. De Jogjakarta-dansers zijn vrijwel alle familie van Hamengku Bu- wono, de huidige sultan van Jogjakarta. De dansers die een traditie van eeuwen voortzetten, beoefenen de dans als liefhebbe rij. Ze moeten echter zeer veel voor hun hobby over hebben. t)e opleiding, zowel voor de man nen als voor de vrouwen, duurt namelijk twintig jaar, waarbij de eerste tien jaar voornamelijk op de techniek wordt gelet en daarna aandacht wordt geschon ken aan de dansfilosofie. Meest al beginnen de dansers al op achtjarige leeftijd. Het gezel schap telt onder zijn leden twee prinsessen: Sri Kuswardjantl en Sri Murjwati. Zij zijn dochters van de Sultan. De dansgroep wordt begeleid door prins Soer- joborongto een jongere broer van de sultan. Ned. II 21.45 uur gehouden met burgemeester W. H. Enklaar, actiecomitélid me vrouw F. M. ter Doest en teke naar Kees Stoop. Ned I 19.05 uur. Herhaald afscheid Een tv-film uit de serie 'Theatre of Stars' naar een verhaal van Carsen McCuller. Een Ameri kaanse correspondent in Parijs wordt met spoed naar New York terug geroepen. Voordat hij New York weer verlaat heeft hij een ontmoeting met zijn ex-vrouw en haar nieuwe echtgenoot. Door dit bezoek ont maskert de correspondent zijn verleden. Ned. I 20.35 uur Zienswijze 'Is de werkelijkheid die wij zintui- gelijk waarnemen de enig echte werkelijkheid?' is het thema waarover zal worden gediscus sieerd in de derde aflevering van de serie 'Zienswijze'. Wij leven in een werkelijkheid die Er is de laatste tijd sprake van een verrassend groot aandeel van Nederlandse auteurs bij het tv-spel. Niet alleen in feuille tons, maar ook in afgeronde stukken. Daar zit goed bruik baar materiaal bij, soms zelfs méér. Méér vonden we gisteren „De beste vrienden" van Jan Hof man, dat door de VARA werd uitgezonden, 't Grootste pluspunt was dat het zo exclusief voor tv was gedacht, met kiikmogeliik- heden (lift, doorgeefluik) en zelfs funktionele toepassingen van trukages die uitsluitend aan de tv voorbehouden blijven. Aardig was daarbij dat het stuk een dubbele bodem had in die zin, dat het zowel reëel kon zijn als bedacht door de hoofdper soon, al wees speciaal de slot scène op voorkeur voor de laat ste mogelijkheid. Regisseur Nick van den Boezem werkte sterk die kant uit. Hij zette zijn hoofdrol (knappe ver tolking van Cor van Rijn) heel sterk centraal in het beeld, liet over het geheel met de extra nadruk spelen die in zo'n obces- siesituatie past en schiep daar mee een wonderlijk irreële sfeer. Een goed stuk, dat we met inte resse gevolgd hebben. Die slot scène was een vondst van de j eerste orde: hoofdfiguur Frans j Groothandel is dan zo overtuigd van de superioriteit van zijn jonge collega dat hij hem zelfs tot iets onmogelijks in staat acht. Behalve Cor van Rijn leverden ook de overigen goed spel. Hen- ny Alma uiteraard, zij lijkt voor tv geschapen, maar ook John Soer, die dat bepaald niet lijkt j maar die hier een hem hele- maal passend karakter kreeg te j maken, benevens Rudolf Lu- I cieer die veel meebracht voor I het onbestemde type super mens dat hij moest neerzetten. Klatergoud had een zwakke afle vering In een toch beter seizoen dan vorig jaar. Er zat overi gens een zalig liedje in over „de jeugd van vandaag". Ln we kijken elke keer weer met genoegen naar Tonny Huurde- man: zij speelt nooit, maar i s 1 I VARA's Achter het Nieuws was voornamelijk gewijd aan bewij zen leveren over slechte manier waarop we geregeerd worden. Dat is nu eenmaal de taak van de oppositie, denken we dan maar. Toch jammer dat een ru briek met een goed verleden royaal is voorbijgestreefd door AVRO's Televizier. Gisteren bleek dat pijnlijk in vergelijking met Tèlevizier van maandag j.l. ADVERTENTIE Kado-plaat! die heel speciale LP MINORIETEN FESTIUJ4L kost maar 10,- BECKERING doet u de juiste handschoen aan de hand Van gewest tot gewest In een kleurenreportage besteedt Van Gewest tot Gewest aan dacht aan Zwaagwesteinde, een plaats die als buitenbeentje on der de Friese dorpen wordt be schouwd. De inwoners van Zwaagwesteinde heten vechtlus- tiger en impulsiever te zijn dan andere Friezen. In de reporta ge, wordt een beeld gegeven van het huidige Zwaagwesteinde en wordt nagegaan in hoeverre het afwijkende patroon aanwe zig is en was. Redacteur Thijs Zijda maakte een reportage over het ontwerp- structuurplan van de gemeente Holten (O). Tegen dat plan is in Holten nogal wat verzet gerezen omdat de gemeente wil gaan bouwen aan de voet van de Beuseberg, een fraai natuurge bied tegenover de Holterberg. Een actiecomité vreest dat dit het begin zal zijn van de af braak van natuurschoon rond Holten. iOver het probleem zijn interviews ken beheersen. Die twee doen ons in toenemende mate ontdek ken dat alles wat er in, met en rondom ons gebeurt, ontstaat door nuchtere oorzakelijke sa menhangen. De oorzakelijkheid regeert alle gebeuren en dat schakelt elk idee, dat buiten aardse machten en krachten zich in de wereld zouden open baren, bij voorbaat uit. Velen zijn er desondanks van overtuigd dat hier niet van de realiteit, maar wel van ons huidige beeld daarvan moet worden gespro- Ned. I 21.20 uur. Tarzan Tarzan heeft een ontmoeting met Trina en haar acht vrienden, die met hun jeep in de jungle zijn gestrand. Ze zijn op zoek naar Trina's oom. Een man die kost wat het kost zijn volk on der de duim wil houden. Tar- zans hulp wordt gevraagd om de oom tegen te houden. Ned. II 19.05 uur. Avroskoop Simon van Collem werpt een blik achter de schermen van de filmproduktie 'Fiddler on the roof' in Joego-Slavië en in de Londense Pinewoodstudio's. Men hoort en ziet onder anderen Chaim Topoi als Tevje, de melkboer, regisseur Norman Je- wison, cameraman Oswald Mor ris en Jacob Kalish. Opmerke lijk is dat regisseur met 'Fidd ler on the roof' voor alles het m verhaal heeft willen verfilmen van die kleine Joodse gemeen schap in het tsaristische Rus land in het begin van deze eeuw, waar alle tegenslagen op de joden werden afgewenteld. Vooral de relatie van Tevje tot zijn familie, dorps- en geloofs genoten, tot zijn God en de we reld, is de basis van Jewisons verfilming. De muziek en zang komen op de tweede plaats. Voor het overige heeft Jewison met cameraman Oswald Morris getracht iets van die nostalgi sche, kleurrijke sfeer vast te leggen die verwantschap heeft met de werken van Mare Cha gall. Ned. II 20.21 uur. De versierders Danny Wild wordt door een kogel van een scherpschutter getrof fen op het vliegveld van Nice. De kogel was volgens Lord Brett Sinclaire bestemd voor de knappe Michelle Devique, maar ex-rechter Fulton is het hier niet mee eens. Danny en Brett gaan op pad om achter de waarheid te komen. Ned. II 20.55 uur. (ADVERTENTIE) NEDERLAND I AVRO 17.00 uur: De toverbal 17.15 uur: Het Bielefelder kinderkoor NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot gewest 19.30 uur: Agrarisch nieuws 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Uitzending D '66 20.30 uur: Staatsloterij •20,35 uur: Herhaald afscheid (t.v.-film) •21.20 uur: Zienswijze •22.10 uur: Journaal 22.15 uur: Den Haag vandaag 22.20 uur: Studio Sport NEDERLAND II AVRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Tarzan 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Avroskoop •20.55 uur: De versierders •21.45 uur: Javaanse dansen IKOR 22.05 uur: Kenmerk 22.35 uur: De vieze vicieuze cirkel •22.55 uur: Journaal m kleuf NEDERLAND I NOS 10.45 uur: School-tv 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Black white, and blues •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.35 uur: Laurel en Hardy •21.00 uur: Een dag aan het front in Cairo •21.30 uur: Anthony Imperiale (reportage) 22.20 uur: Deze week IKOR 22.30 uur: Paulus, buitengewoon gezant •22.50 uur: Journaal NEDERLAND II TROS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Zorro 19.30 uur: Kleine mensen hebb« grote wensen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mission impossible. 21.10 uur: Wereld op wielen •21.40 uur: Liefde op z'n Amerikaans •22.10 uur: Op uw gezondheid NOS •22.40 uur: Journaal •22.45 uur: Ter visie HILVERSUM I 18.00 CS) Aperitief: licht muz. progTl 18.30 Nws. 18." 1 wijde muz.; 1 nieuws en commentaar. Programma voor blindt zienden. 19.30 Openbaar 19.30 (S) Woensdagavond Muziek» gazine. Tussen 31.50—22.05 R ge van het laatste gedeelte van interlandwedstrijd Nederland-Scb au. okj JMiiisutronaeK. m:M (a) na£' -muziek van eigen tijd. 18.30 (S) Klink Klaar zoix i.uiLstjis. 19.30 (S) Licht orkest zangsollsten; 20.00 NI Dansorkest r 20.35'Cali reipivjsramma. 21.00 (S) Popsn» 31.45 (S) Koloriet: veelkleurig z.ekprogramma. 22.30 (S) Plano» talklassieke muziek. 22 55 Mede lingen. 23.00 Nieuws. 33.10 23 a) Is» Jazz ne; 23.55-24.00 Nieuws. .8.00 Nieuws. 18.03 Uitzending 1 soldaten. 18.15 Lekenmoraal sotie.i ,0 ag -- 18.45 Kado-plaat! die heel speciale LP MINORIETEN FESTIkHL kost maar 10," 19.40' L-tt ig polite jrai" iijen. bKoo intermezzo. 30.00 menadeconcert. 22.00 Nieuws We zijn erg voor tandensparend snoep. We zijn erg voor kaas uit 't vuistje met zijn tandenbouwers (de kalkverbindingen waar tanden van gemóakt worden). Maar voor ons mag 5 december best een zoet feestje worden. Uitspatten is prima voor een keer. De dagelijkse regel luidt natuurlijk: ontzie het kindergebit. En kaas uit 't vuistje hoort daarbij. (S) Klassieke gn 10.00 Geestelijke Schoolradio. 10.30 Samen leven - een 11.30 Hier en Nu: actualiteiten, i (S) Populaire klassieke mu (gr 13.55 Mededelingen. 12 CO lx Cecilia: volksmuziek, fl bo MIN: poëzie rond het thema1. beid. 14.05 Schoolradio. 14.25 4 Klassieke kamei-muzlek (opn.) f "nlddagdlenst. J (S) Popmuziek. 17.30 l-_ 17.32 Hier en Nu: actualiteiten, a HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws 7.11 nastlek. 7.20 (S) Dag n 'gr.). 8.00 Nieuws. terstanden. 9.40 School! - de kleuters. 10.10 J Sportrevué. 18.00 Nleuwi dlojournaal. 13.30 (S) strijkkwintetten. 14.01 <S) 1 tal: moderne muziek. 14.30 (S) I tair orkest. 15.00 Voor 16.00 Nieuws. 16.03 Aspecten: i programma. 17.00 Mobiel: weegHJk programma sen. mei om 17.55 Med Gelderen Show "u nieuws. 9.03 Take nine Nieuws. 10.03 Robbie Dale on 8 EO: 11.00 Nieuw*. 11.03 sound. KRO: Va.i twaalf t> 13.03 Raden i 14.00 Nieuws. 14.03-18.CW I

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2