BONINSEGNA IS JALOERS OP CRUYFF Proef Batavieren met spelregels hoopgevend zeer I [ille keulHMi? Steraanvaller Internazionale Milan bang voor „duivels van Borussia carriere in Keulen af Voorzitter SC Cambuur afgetreden Chaos door discipline Basketballformatie krijgt twee kansen van NOC sC Dimplex fOENSDAG 1 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT KEULEN Rudi Altig, de bonkige Westduitse wieier* eraan, zal niet lang er als actief renner op de winterbanen rond rijden. Wegens een gezwel op zijn zitvlak, dat hem in de Zes daagse van Miinster al tot opgeven noodzaakte, neemt „Der Rudi" binnenkort af scheid in de 145-uurs-race i Keulen. De Zesdaagsen i Bremen en Keulen zul len hun deelnemerslijsten moeten veranderen. [Hoewel zijn arts hem heeft J aangeraden zich te laten I opereren, geeft Altig er 1 de voorkeur aan zijn wond I door de tijd te laten helen. I „Aangezien het gezwel niet -*i boosaardig is, kan ik het zo 1 proberen", aldus Altig. tudi Altig was vele jaren de best betaalde wielrenner in de Westduitse zesdaagsecar- rousel. Zijn carrière als wegrenner beëindigde hij reeds vorig jaar. Hoogte- punt daarin was het beha- j len van het wereldkam- 1 pioenschap op de weg in 1966 op de Nürburgring. Nog meer naam echter kreeg hij door eens in de 1 Tour de France meer dan j tien etappes de gele trui te dragen, plonde Rudi, lieveling van het vrouwelijke gedeelte van het Westduitse zesdaag- sepubliek, verdwijnt niet helemaal uit de wielrenne rij. Hij wordt coach van de Westduitse ploeg renners op de weg. Schots elftal 1INBURGH Het Schotse elf- al, dat vandaag in het Amster- lamse Olympisch Stadion ult- tomt tegen Nederland, is als rolgt samengesteld: Wilson (Ar- lenal), Jardine (Rangers), Hay ICeltic), Bremner (Leeds Uni- Itd), Colquhoun (Sheffield Uni- 1,1 led), Stanton (Hibernians), Johnstone (Celtic), Gemmell (Derby County), Delglish (Cel- Üc), Graham (Arsenal), Gray ooM (Leeds United), n di enU in Van onze speciale verslaggever WEST-BERLIJN Ergens is Roberto Boninsegna, de steraanvaller van Internazionale Milan en het Italiaanse voetbal, een beetje jaloers op zijn Ne derlandse collega Johan Cruyff. „Ik heb gehoord", aldus de 28-jarige scherpschutter, „dat Cruyff bij Ajax een contract voor zeven jaar heeft. Zoiets zou ik ook graag willen, maar in Italië houdt men niet van dergelijke meerjarige verbintenissen. In- ter bijvoorbeeld laat mij voor ieder seizoen bijte kenen. Een contract voor drie of vier jaar kan er niet af." van Sieloff Toch is Boninsegna niet den. Geen wonder, want hij be- -wr hoort tot de best betaalde voet- lv3HS bailers in Italië. Bovendien heeft het bestuur van Inter op de der- Ï1106C1O011 dé wedstrijd tegen Borussia premie van twintig mille Duitsers krijgen voor het berei- ken van de kwartfinales 8000 Illty^Illty Mark gezet. Zo komt Bonin- J segna aan een vorstelijk jaarsa- ..Fifty-fifty", noemde laris. Roberto Boninsegna is afkomstig uit Mantua en speelde lange tijd in de Maf ia-hoofdstad Cagliari. Daar stond hij echter voortdu rend in de schaduw van de gro te Gigi Riva, reden waarom hij vier jaar geleden niet aarzelde in te gaan op een aanbieding van Inter. Bij de Milanese club werd Boninsegna de grote ve dette. die hij in Cagliari niet had kunnen worden. Op hem is het aanvalsspel van de ploeg helemaal afgestemd en dat zijn afwezigheid catastrofale gevol gen kan hebben bleek in Mttn- chengladbach, nadat hij was getroffen door een colablikje. Boninsegna: „Er is nadien vaak beweerd, dat ik zou hebben ge simuleerd, maar dat is laster. Ik was echt bewusteloos en kwam pas in de kleedkamer weer bij. Er was ook geen enke le reden om te simuleren, want we stonden op dat moment met 21 achter en waren beslist niet de mindere van Borussia". Hennes Weisweller, na de training van gistermiddag de kans, dat Borussia Mönchengladbach vanavond kan beschikken over verdediger Klaus Dieter Sieloff. Als de 29-jarige ex-international er in de derde wedstrijd tegen Internazionale niet bij is, wordt zijn taak overgenomen door Ludwlg MUller, eveneens een voormalige speler van het Duitse elftal. MUller's opdracht om bewaken zou dan worden gegeven aan de 19-jarige Ralner Bonhof. t Borussia Mönchengladbach bereiden zich optimaal voor op het duel tegen Internazionale. Links Rainer Bonhof, die bij het spelen van Sieloff de gevaarlijke Italiaanse aanvaller Roninsegna zal moeten uitschakelen. Overige spelers zijn kamp, Rainer Malzkorn, Cünther Netzer, Siegfried Zoppke en Herbert Wimmer. BlikjesmaR In de Duitse pers is Boninsegna in de afgelopen dagen de „blik jesman" genoemd. Een bijnaam die hem niets doet. „Laat ze maar schrijven", zegt hij, „ik ben wel iets gewend". Omdat hij al geruime tijd in het topvoetbal meeloopt, heeft hij ook geen angst voor de duels, die hij vanavond zal moeten uit vechten met Borussia's genade loze verdediger Ludwig MUller. Boninsegna: „Ik heb al zoveel trappen gehad, dat ik voor .nie mand meer bang ben. Ook niet voor MUller. Het kan zijn dat hij mij kent, maar ik ken hem inmiddels ook wel. En eerlijk, ik ben zelf ook niet zo'n lieverd je. Als hij aan mij komt kan hij verwachten dat ik hem terug pak." Aan dat laatste behoeft niet te worden getwijfeld. Bo ninsegna is namelijk een gere gelde klant van de uit slechts één man een advocaat be staande strafcommissie van de Italiaanse voetbalbond. Hij is al negen keer geschorst geweest en was j.l. zondag in de derby tegen A.C. Milan rijp voor een tiende „rustperiode" toen hij een tegenstander een kaakslag toe diende. Gelukkig voor Boninseg na keek scheidsrechter Lo Bello de andere kant op. Van alle spelers van Internazionale is Boninsegna, die een pakj$ si garetten per dag rookt, het minst overtuigd .van een triomf op Borussia. „Als wijzelf in Berlijn geen doelpunt maken is het afgelopen. Borussia heeft me aanvallend enorm geïmpo neerd. Ik ben bang, dat ze nu in deze derde wedstrijd helemaal als duivels zullen spelen. Boven dien is het voor ons een nadeel, dat Corso geschorst is. Niet al leen omdat ik met hem blinde lings kan samenspelen, maar ook omdat hij weet wat het is de bal in bezit te houden." Lijfwacht Sinds de spelers van Internaziona le Milan maandagmiddag op het Berlijnse vliegveld Tempelhof arriveerden, worden ze begeleid door een uit ongeveer vijftig po litieagenten bestaande lijfwacht. Zelfs 's nachts wordt Inters tij delijke verblijfplaats, 't luxueuze hotel Seehof, streng bewaakt. Het gemeentebestuur van West- Berlijn wil ten koste van alles nen. voorkomen, dat de Italianen het Voor zowel Borussia Mönchen- slachtoffer worden van rancu- gladbach als Internazionale is Duitse voetbalfans. Om deze derde wedstrijd een finan- uniform, 15 politiehonden, 120 agenten in burger en 15 recher cheurs worden ingezet. Mocht dat allemaal nog niet voldoende zijn, dan is de Berlijnse brand weer nog gereed om in te grij pen met een vijftal waterkanon- ook binnen de muren van het Olympia-stadion ongeregeldhe den tegen te gaan. zullen van avond naast ongeveer 1000 sup poosten, 500 politiemannen in taalt voor een rechtstreekse uit zending ongeveer 125.000 Mark. Omdat vijftien Europese landen de reportage overnemen komt daar nog eens zo'n bedrag aan eurovisierechten bij. Marokko en twee centraal Afrikaanse re publieken krijgen een film van de wedstrijd toegestuurd, die op een later tijdstip wordt uitge zonden en die ook nog eens een fiks bedrag oplevert, de recette van onge- Van de recette krijgen de clubs veer 800.000 Mark zijn er nog elk veertig procent en de overi- vele neveninkomsten. Het eerste ge twintig procent wordt ver- Duitse televisieprogramma be- deeld tussen UEFA en Duitse cieel lucratieve aangelegenheid, voetbalbond. De opbrengst van de televisierechten wordt echter in vieren gedeeld en dat is iets waar Borussia-voorzitter dr. Beyer nogal verbolgen over is, omdat het UEFA-reglement een dergelijke verdeelsleutel alleen voor de finale voorschrijft. De bittere pil wordt enigszins ver guld door het feit, dat de UEFA niet kan komen aan de verkoop van de reclame. Die rechten zijn namelijk in handen van de huurster van het stadion en dat is Borussia Mönchengladbach. Minstens 150.000 Mark zal de rechts Jürgen Witt- sluikreclame in het laadje bren gen. Borussia kan derhalve kenen op een netto-winst minimaal vier ton. En dat een bedrag, waar de club die zelf een stadion voor 28.000 toe schouwers heeft, in het verleden alleen maar van kon dromen. Het was dan ook geen wonder dat international Berti Vogts gistermiddag zei: „Als wt volgende ronde bereiken mc we maar weer in Berlijn gaan voetballen TON VAN DALEN. LEEUWARDEN Drs. A. J. A. Prange is afgetreden als voor zitter van het stichtingsbestuui van de SC Cambuur. De heei Prange heeft zeven jaar de»! uitgemaakt van het bestuur, hij behoorde ook tot de initiatiefne mers van de stichting. Reeds tijdens de moeilijkheden bij het vertrek van trainer Arie Ot- ten waren er meningsverschil len. Een aantal bestuursleden wenste Otten (die zich laatdun kend had uitgelaten over hel spelersmateriaal) te handhaven. Maandagavond bleek dat vier van de negen leden van het stich tingsbestuur het niet eens waren met het beleid van de heet Prange. Voor de voorzitter was dit aanleiding zich terug te trek- Londen Veel Britse voetballers zijn van oordeel dat het zeer streng handhaven van de spel regels door de scheidsrechters kan gaan lelden tot chaos. De secretaris van de PFA, de bond voor beroepsvoetballers, zei gisteren naar aanleiding van de „stiptheidsactie" van de En gelse scheidsrechters: „Het vol gende seizoen zal de hel los barsten als het voortgaat zoals nu. Er zullen zoveel spelers voor de strafcommissie moeten verschijnen dat de hele sport volkomen in bet honderd zal lo pen". aantal jaren als „vondsten" worden bestempeld. DEN HAAG Wim Vlugt is een man van goede ideeën. Een .techu vlugtlge weekeinde blik .n el|n hui, levert het be- Ja[aïleren de eerst, wijs van succes in het maat schappelijk leven. Ook de hoc- keywereld plukt echter de vruchten van de vindingrijkheid van de 45-jarige Haagse zaken man. Als voorzitter van de ver eniging van oud-hockey-interna- tionals de Batavieren heeft Van der Vlugt zijn stempel gedrukt op een ontwikkeling waarvan de resultaten mogelijk over een de EN HAAG Het Ne- - derlandsch Olympisch Comité heeft als maat- 'üli- voor de aanwij- ling van een basket- kllploeg, een handbal- iocg en een volleybal- lloeg voor de Olympi- Khe Spelen 1972 te ^Hlinchen de kwalifica- 'rffo ^Procedures van de Wtreffende internatio nale federaties overge- 1 tl ook dat in mei in Neder- Voor handbal: kwallfica- land wordt gehouden. tie tijdens het toer- Indien Nederland zich nooi, dat van 15 tot en in dit toernooi niet met 24 maart in Span- mocht plaatsen voor je wordt gehouden. München, maar wel een ^an de zestien landen- derde of vierde plaats ploegen kunnen zich er zou bereiken, zal de Y|i' plaatsen voor Nederlandse ploeg in München. de gelegenheid worden Voor volleyblü: »_ia j ♦- - kwalificatietoernooi he- •r basketball: voor de w* her nog open plaatsen BAM Olympische toernooi kunnen zich t*ee landen kwalifi- teren via het pre- Olympische toernooi, gesteld deel te aan het laatste kwali ficatietoernooi dat van 7 tot 20 augustus in Augsburg wordt ge houden. Naar verwacht zullen in dat toernooi 28 landen uitkomen met als inzet de twee nog ren, dat van 5 tot 13 augustus in Nice wordt gehouden, kunnen zich twee van de zestien deelnemende ploegen plaatsen voor het Olympische toernooi. Het NOC heeft tevens de aanwijzingsnormen be kend gemaakt voo winterspelen te Sappo ro. Voor het hardrij den op de schaats luidt deze norm zowel voor de dames ais de heren: een redelijke kans op het bereiken van een plaats onder de eerste tien op de afzonderlijke afstan den. Voor de dames zal de aanwijzing ge schieden uiterlijk na de Europese kam pioenschappen op 15 en 16 januari te Inzeil en voor de heren na de Europese kam pioenschappen op 22 en 23 januari te Da- Batavieren de eerste stap op de weg naar popularisering van het wel eens als een van de minst voor het publiek attractie ve teamsporten gekenschetste hockey. In de eerste van een se rie van vier „testmatches" werd door twee negentallen geëxperimenteerd met bijna re volutionaire spelregels. Wim van der Vlugt: „De reacties waren zeer verheugend. Vrijwel zonder uitzondering waren de spelers vol lof. Niet alleen voor de spelers zelf, maar zeer zeker voor het publiek was deze wed- strijd-nieuwe-stijl een plezierige ervaring." De proefneming was gebaseerd op conclusies van gespreksgroepen, die op initiatief van de Batavie ren waren gevormd. In deze discussie kwam onder meer het bezwaar naar voren als zou hockey door de strakke spelre gels, niet voldoende attractief zijn. „Wij hebben toen aan het bestuur van de bond voorgesteld of het niet nuttig zou zijn eens met de spelregels te experimen teren", vertelt Wim van der Vlugt. „We kregen toestemming om iets te gaan proberen en het eerste resultaat was de wed strijd van zaterdag. Onder meer op advies van de heren Anjema, Ancion en Grimbergen (respec tievelijk oud-coaches en huidige coach van het nationale team. F.W.) zijn toen de volgende wij zigingen aangebracht. De teams bestonden uit negen hockeyers met twee wisselspelers. Verder bedroeg de speeltijd twee keer 45 minuten, werd de voetbalbui- tenspelval toegepast en mocht er van buiten de 22-melerlijn op het doel worden geschoten Voorts werd hel inrollen ver vangen door inslaan, moest een tegenstander negen meter af stand houden bij een vrije slag en trad er slechts één scheids rechter op, geassisteerd door twee lijnrechters. Als laatste gold alleen een gevaarlijke han deling als sticks." De voordelen van dit complex van spelregelwijzigingen zijn duide lijk. Van der Vlugt: „Het spel als geheel werd sneller en daar door aantrekkelijker. Doordat Wil er vier spelers minder in het r veld staan krijgen de overigen aanzienlijk meer ruimte. Er wordt bovendien veelvuldiger op het doel geschoten, hetgeen de doelpuntenproduktie uiteraard verhoogt. In de wedstrijd van zaterdag vielen er niet minder dan tien treffers. De doelverde- De digers waren ook zeer ingeno- enthousiast. men met de wijzigingen. Door dat er van groter afstand werd geschoten konden zij zich beter instellen op een poging." i de spelers waren „De enige klacht die we hoorden was dat de spe lers conditioneel moeite hadden met de negentig minuten speel tijd. Maar dat was alles. Nico Spits bijvoorbeeld zei dat hij nog nooit zo lekker had gehoc- Argusogen keyd. Hij had een paar keer de Dat van vlugt de den doorgevoerd. Anders heeft het geen zin. Maar als blijkt dat „onze" regels goed voldoen wordt het geheel misschien door de FIH geaccepteerd." Neem Dimplex! Elektrische, thermo- statisch geregelde, met olie gevulde radiatoren. Veilig. En... zuinig. De beste verwarming is elektrische verwarming. De beste elektrische verwarming heet Dimplex Vraag dokumentatie b\j uw elektrohandelaar of bij Nerim N. V. Vlak 2. Dordrecht. Tel: 01850-42311 gelegenheid gekregen t zijn eentje vandoor te gaan en had nog een paar doelpunten gemaakt ook." Andere In de volgende twee wedstrijden di- de Batavieren spelen zullen nog enkele andere mogelijkhe den worden beproefd. In het laatste duel van de serie wor den dan de beste wijzigingen gecombineerd en in de praktijk gebracht. Wim van der Vlugt, erelid en oud-voorzitter vun TOGO en huidig lid van HHIJC („Een fusie tussen deze twee clubs is nog steeds mijn stre ven"), hoopt dat de dan opgeda ne ervaringen uiteindelijk zullen uitmonden in een algehele her ziening van de nu bestaande spelregels. „Ook in het büiten- land is er al enige interesse voor de experimenten die we hier uitvoeren", vertelt Van der Vlugt. „Een spelregelwijziging zal internationaal moeten wor- /ikkeling van hockey met argus ogen bekijkt blijkt uit het on langs door hem gedane voorstel tot het instellen van een lands- kampioenschapstoernooi. „Mijn suggestie was", aldus Van der Vlugt, „in totaal twaalf teams hieraan te laten deelnemen: de vier hoogst eindigende ploegen uit district westen en zuiden en de twee beste uit noord en oost. Hiermee heb je een drieledige uitwerking. Het heeft 't voordeel dat de competitie ook in het tweede deel nog interessant i^ er doen alleen maar topspelers mee en het is voor de kandidar ten voor het nationale team een uitstekende voorbereiding op de Olympische Spelen. Tot dusver hebben 25 van de 36 clubs uit de eerste klasse positief gerea geerd." Wim van der Vlugt is rijk aan goede plannen. Het hockey kan er wel bij varen. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11