OOK IN ONDERWIJS KAN NIET ALLES TEGELIJK W inkeldief stallen worden uitgelokt £ciclóe Qowuwi Minister Van Veen: msioen van |Oe Thant erdubbeld aeefiets van de slijter... A/IO^ fSDAG 30 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 YORK (Reuter) De alge- ne vergadering van de Ver- igde Naties heeft besloten het laris van de VN-secretaris-ge- raal met 12.500 dollar per te verhogen, zodat het 62.500 dollar (218.750 gul- o) bedraagt. Thants pensioen verhoogd tot de helft van dit idrag. Thant, die aan het eind van it jaar aftreedt, krijgt nu een vee keer zo hoog pensioen dan j voor de salarisverhoging ge regen zou hebben. Labourmotie over Ulster verworpen NDEN (AP) Na een debat j het Britse Lagerhuis over joord-Ierland is een motie van ifkeuring, ingediend door La- Hjur verworpen met 293 tegen stemmen. de motie werd de conservatie regering verweten geen op- ïssing voor de crisis in Noord- erland te vinden. Met de ver- rorpen motie kwam een einde tan de steun van de Labourpar- het regeringsbeleid ten pzichte van Noord-Ierland. ADVERTENTIE DEN HAAG Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen in het on derwijs. „Het onderwijsprotest be kijkt allerlei maatregelen die wij nemen wat eenzijdig. Het belicht heel sterk de financiële kanten er van. Daarmee wordt, zo meen ik, onrecht gedaan aan ons uitgangs punt. Zeker, er is sprake van een be leidsombuiging. Die gaat in 1972 al spelen. We bezuinigen echter niet op (van een onzer redacteuren). onderwijs. We hebben allerlei onder wijstaken en onderwijszaken eens onder de loep genomen en zijn tot een herwaardering van prioriteiten gekomen. We hopen daardoor bin nen het onderwijsbudget geld vrij te maken. Niet om te bezuinigen, maar om bepaalde belangrijke dingen voor het onderwijs in ieder geval te kunnen doen. Want men moet heel goed één zaak in de gaten houden: we kunnen onmogelijk alles tege lijk. We kunnen niet alle wensen en verlangens op onderwijsgebied - en daar niet alleen - verwezenlijken. Het is niet langer zo dat we het ene kunnen doen en het andere ook. We moeten kiezen. Het is of het ene of het andere". Dat zegt onderwijs-minister mr. C. van Veen, even voor in Utrecht het onderwijsprotest begon. geschenKverpakklng) „Wij willen, omdat wij dat heel urgent vinden, het onderwijsbe leid ook richten op een nieuwe docentenopleiding. Leraren zul- AlgemenO VOrming len veel meer dan tot nu toe De minister zegt met het nodige tussen de jongeren moeten kun- voorbehoud de neiging te heb- irbeeld, wijs. Dat heeft vele, ook finan- stromen in grote aantallen door ciële consequenties", naar de Havo, om er algemeen „Het betekent dat je als minister matie vanuit het onderwijsveld goed op me laten inwerken. Ik wil, om maar iets te noemen, een intensieve gedachtenwisse- ling over de integratie van het onderwijs aan 12- tot 16-jarigen met de onderwijsmensen. Dat is ook de reden dat ik maandelijks ergens in ons land een spreek uur houd. Ik wil kontakt heb ben met de mensen uit het on derwijs. Ik wil geen isolement". staan. Dat stelt hun opleiding. Voor 1972 wordt het accent meer gelegd op het kleuter- en basisonderwijs. De werkende jongeren zijn betrok ken in de herwaardering. Wel nu, als wij die belangrijke on derwerpen veilig willen stellen, ben te constateren dat steeds meer ouders de beroepskeuze voor hun kinderen zo lang mo gelijk uitstellen. Ze willen dat ze algemeen vormend onderwijs krijgen. „Recente cijfers die het departement heeft verzameld wijzen sterk in die richting". vormend onderwijs op hoger plan te krijgen. „Boven dien hebben we de indruk dat er 12/13-jarigen dezelfde drang hebben. Vroeger gingen uit die groep heel wat jongelui van Onderwijs - ik spreek uit- sluitend over jongemensen tot Overleg achttien jaar - heel zorgvuldig moet gaan overwegen aan wel ke onderwijstaken je prioriteit moet geven. lts, de huishoudschool of de la- De verlangens zijn talloos. Er is gere landbouwschool, het be- geen geld om ze allemaal te roepsgerichte onderwijs. Ook bij verwezenlijken", hen groeit de belangstelling „Ik zie het als mijn taak - binnen algemeen vormend onder- van het overeengeko men regeringsbeleid - een zo goed mogelijk evenwicht te brengen tussen verlangens, wen sen en noodzakelijkheden. Dat is kiezen". Minister Van Veen zegt daarbij met drie uitgangspunten reke ning te houden. De overheid heeft de plicht ervoor te zorgen dat kan worden voldaan aan de persoonlijke vraag van het indi vidu naar zo goed mogelijk on derwijs. Daarbij moet rekening worden gehouden met de toe komstige maatschappelijke be hoeften. Bovendien duidt die ontwikkeling erop, dat mensen in de nabije toekomst nog al eens van beroep zullen wisselen. Er zal dus behoefte zijn aan mensen die dat geestelijk kun nen opbrengen. „Welnu, als je dat ziet, begrijp je dat juist de algemene vorming tot het achttiende jaar de na druk moet krijgen. En dat de mensen die die vorming verzor gen. de leerkrachten, een heel bijzondere en moeilijke taak krijgen". Enorme opgave Het overleg met de onderwijsor ganisaties moet strakker wor den gestructureerd. „Ik erken de vrijheid van onderwijs en weet dus dat de overheid juist op dit punt heel zorgvuldig moet zijn. Haar invalshoek zal altijd de financieel/economische zijn: is het wel betaalbaar, zal zij zich in de eerste plaats moeten afvragen. Ik vind dat voor allen die bij het onderwijs betrokken zijn, de consequentie van onze onderwijsvrijheid ook is dat zij in georganiseerd overleg mede verantwoordelijkheid dienen te dragen. Ik wil dat de minister kan praten met de gespreks partners over het werkpro gramma van het departement, voordat dat naar buiten komt". De beleidsombuiging gaat uit van beperkte middelen die zo goed mogelijk moeten worden ge bruikt. „Dat wil ook zeggen dat we niet alles wat reeds bestaat, ten koste - van alles zullen handhaven. Als we dat zouden doen, komen we aan noodzake lijke nieuwe taken toe. Ik roep allen op die het goed menen met ons onderwijs zich te bezin nen op de kosten van het onder- wijsprodukt. Eigenlijk vraag ik om een wat nuchterder aanpak van de onderwijsproblematiek. Gewoon omdat het geld kost, en omdat we met ons allen dat geld moeten verdienen". KVP ivacht veel actie pEWAARSCHUWD dat zijn eigen denken nog geen gelijkgestemd opvatting bij een meerderheid van de Katholieke Volkspartij gr. randeert, heeft dr. De Zeeuw als nieuw partijvoorzitter één troc prijs te geven, zijn verkiezing toch gevierd met een paar vaten oli- op de golven. Hij wil mèt en niet ondanks zijn medebestuurders, d partijraad en de leden een nieuwe koers gaan zoeken en bevaren Evenzo mogen CHU en anti-revolutionairen erop rekenen, dat de „opc partij" waarnaar De Zeeuw gaat streven, bedoeld is als „aanvulliiij op" en niet als „in de plaats van" de op het Evangelie geïnspireerde vooruitstrevende volkspartij. Maar al ligt er dan een laag olie op de golven, de KVP weet dat hau in diverse opzichten een tijd met veel actie wacht; niet „consolidatie' maar „vernieuwing" blijft de brandstof waarop gevaren moet worde; en dan vaart het schip niet automatisch op het kompas noch met eei los handje aan het roer. Beleefde aankondigini VfÊELZEGGEND is ook al de, tussen de regels van De Zeeuw's in augurale rede te lezen, beleefde aankondiging, dat de Kamer fractie geen monopolie houdt bij het bepalen van de politieke koers Nu heeft in het verleden een Van der Stee tevergeefs geprobeerd in d: opzicht Schmelzer onder controle te krijgen en nog wat verder wei een Van Doorn met nog minder succes professor Romme. Niet omda staatsrechtelijk de fractie nu eenmaal handelt zonder ruggespraak o lastgeving, maar om de simpele reden dat het partijbestuur toen po litiek onvolwassen was. Formeel kan De Zeeuw meer doen voor de politiek na 1975 dan voor d< politiek onder het kabinet-Biesheuvel. Maar wanneer het bestuu onder zijn voorzitterschap meer politieke allure krijgt (wat iets an ders is dan politieke ambities!) en de fractie voor goed samenspr- weet te winnen, zal 1975 wellicht geen schaduwen vooruit gaan wer pen. Beleefde waarschuwing |>EPAALD opmerkelijk vinden we het daarom, dat waarnemem fractievoorzitter Andriessen niet alleen de oppositie kritiseerd» (en terecht!) maar ook het kabinet op bepaalde punten een mee; kritische KVP-fractie in het vooruitzicht stelde; op het gebied var defensie, onderwijs en sociale welzijnspolitiek bijvoorbeeld. Aangezien de KVP-Kamerfractie streeft naar steeds nauwere samen werking met de andere christen-democratische groepen in de volks vertegenwoordiging, kan ze misschien vanuit de praktische politiel helpen meningsverschillen in het partij-politieke vlak te overbrug gen. Zeker is het de moeite waard dit te proberen. Loon naar werken garandeert ook meer kwaliteit meer kunnen vrij maken voor hun werk ten behoeve van het plaat selijk bestuur en de plaatselijke samenleving. Vanuit de vier grote gemeenten is nu een soortgelijk appèl opgegaan er er zijn voortekenen dat de overheid ditmaal niet met dovemansorer luistert. De grotere Nederlandse gemeente heeft in de jaren zeven tig dan ook feitelijk te kiezen uit twee mogelijkheden: B. en w met hun experts de dienst laten uitmaken en de Raad degraderen to een luisterclub die slechts éénmaal in de vier jaar bij de wethou dersverkiezingen Iaat merken dat hij het hoogste orgaan is; of d« Raadsleden in de gelegenheid stellen voldoende tijd te besteden aar hun werk en iets anders te doen dan b. en w. na elke acte applau; te bezorgen of het college permanent hinderlijk voor de voeten tt lopen. Anders gezegd: bij Raadsleden moet er beloning naar werken zijn on kwaliteit te garanderen of men kan beter bij toerbeurt een groei burgers in de Raadzaal laten zitten om de schijn van de demo cratie hoog te houden. Maar de problemen welke anno 1971 vaak aan de orde komen, ziji daarvoor toch te belangrijk. Dynamisch. Modem. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Kerken achter UTRECHT (A.N.P.) De Neder landse bisschoppen, het modera- men van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk, het dagelijks bestuur der synode van de gereformeerde kerken en het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond hebben zich in een gezamenlijke verklaring gesteld achter het plan voor goedkopere woningen, zoals dat is gelanceerd door Vara-om- budsman Marcel van Dam. Zoals bekend voorziet dit plan in de bouw van tienduizend goed kope woningen voor de laagste inkomensgroepen. Voorwaarde is dan dat iedereen bereid is bij de verwachte welvaartsstijging een half procent van zijn inko men daarvoor af te staan. Volgens Vara-voorzitter Kloos is dit de eerste keer in de Neder landse geschiedenis, dat de vier belangrijkste geestelijke stro mingen een gezamenlijk stand punt publiceren over een so ciaal-economisch strijdpunt. Universitair team Leiden naar Indonesië LEIDEN (ANP) In Lelden heeft de president-curator van de Leidse universiteit, prof. dr. P. Muntendam gisteren tijdens een informele bijeenkomst af scheid genomen van de univer sitaire groep die op donderdag 2 december naar Indonesië ver trekt voor een vierjarig family- planning projekt. Dit projekt, maakt deel uit het universitaire projektpro- gramma van de NUFFIC. Minister Van Veen ontkent met klem dat „men op het ministe rie maar wat heeft gedaan", om de beleidsombuiging door te voeren. „Wij zijn van boven staande gedachten uitgegaan. Wij willen jonge mensen naar hun geschiktheid een betere toe rusting -geven om te kunnen werken in de maatschappij-van- morgen". Hij zegt te begrijpen dat die visie hier en daar tot onrust en ster ke uitspraken heeft geleid. „Maar wij hier, op het departe ment, hebben ons serieus afge vraagd of we door het ene op te bouwen het andere niet afbre ken. Wij hebben ons, om maar iets te noemen, gerealiseerd dat er ook nogal wat verschil zit in de financiële situatie ban de verschillende docenten-niveaus. Onderwijzers bijvoorbeeld zijn wat achtergebleven bij docenten van het middelbaar onderwijs. Dat wordt nu onderzocht. Kort om, wij menen dat heroriënte ring en herwaardering noodza kelijk zijn voor de toekomst van ons onderwijs en we willen daarbij de wezenlijke kwaliteit van dat onderwijs niet aantas ten. Let u vooral op dat woord wezenlijk". Met nadruk wijst minister Van Veen erop, dat hij heel nauw wil samenwerken met allen die in het onderwijs bezig zijn. Daarvoor poogt hij een strut- De minister van Oudermis, mr. Van Veen (rechts) in gesprek met staatssecretaris mr. Schelfhout tijdenj tuur te vinden. „Ik wil de infor- het massale onderwijsprotest in de Irenehal te Utrecht. Utrecht (ANP) De Nederland se wet stelt uitlokking van mis drijf strafbaar. Wat de waren huizen doen zal juridisch wel niet onder deze bepaling te van gen zijn, maar hun verkoopme thoden gepaard aan onvol doende toezicht zijn ieder jaar de oorzaak van een groot aantal winkeldiefstallen. Als ge volg daarvan komen heel wat tot op dat moment eerlijke men- keiier op de klant. De gelegen heid maakt de dief, aldus het verbond en nergens wordt zo veel gelegenheid gegeven als in het grootwinkelbedrijf: het zijn de warenhuizen, zelfbedienings zaken en grote kledingmagazij nen waar door de geraffineerde en de vaak wetenschappelijk uitgekiende manier van uitstal len diefstal praktisch wordt uit- i met de strafrechter in aan- De grootwinkelbedrijven. Dit zegt het Nederlands Katholiek Vakverbond in een commentaar op de recente uitspraak van drs. J. Bons, directeur van de Bijenkorf en voorzitter van de Raad voor het Grootwinkelbe drijf, dat winkeldiefstallen niet op de winst drukken, maar in de prijs van de artikelen wor den doorberekend en dat daar om de gemeenschap tegen win keldiefstallen zal moeten optre den. Het NKV is er tegen dat op die manier de verantwoordelijkheid wordt afgeschoven van de win- stelt het NKV, moeten het oog niet alleen op de kassa gericht hou den, maar ook op de maat schappelijke gevolgen van hun manier van handeldrijven. Het aantal winkeldiefstallen moet niet alleen vanwege de commer cie worden teruggedrongen, maar vooral uit sociale overwe gingen. „Als de grootwinkelbedrijven hier niet goedschiks aan meewerken zullen ze er toe gedwongen moe ten worden", aldus het NKV, „Het gaat niet aan om de ver antwoordelijkheid zonder meer op de gemeenschap af te schui- C.A.O. voor meubel en hout UTRECHT (ANP) Een geza menlijke vergadering van alle vakgroepen in de meubel- en houtindustrie van de Bouwbond NW heeft zich akkoord ver klaard met de door de vakbon den geformuleerde voorstellen voor een nieuwe CAO per 1 ja nuari met een looptijd van een jaar. De voorstellen lopen gro tendeels parallel met het mati gingsplan van de drie vakcen trales. De bonden vragen na een prijscompensatie (indexe ring) op 31 december aanstaan de per 1 januari een reële loonsverhoging van 3 procent, op 1 juli een compensatie voor de gestegen kosten van levens onderhoud gelijk aan het per centage van de prijsstijging mi nus een half procent, en nog maals een compensatie aan het eind van het jaar. N.K.V.-BLAD Bakkenist „Colijn van loonpolitiek' Utrecht (ANP) „De Colijn van de loonpolitiek", zo noemt het Nederlands Katholiek Vakver bond drs. S. C. Bakkenist, de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. In een commentaar in zijn blad „Ruim Zicht" op de houding van de werkgeversvoorzitter ir de laatste SER-vergadering, be schuldigt het NKV de heer Bak kenist ervan, dat hij „ja" zegt tegen een beginsel, maar „nee" tegen de consequenties ervan. Alle SER-leden-werkgevers, werknemers en kroonleden aldus het NKV, waren het ef over eens dat het door de com missie van deskundigen becij' ferde gemiddelde van 4 procent een reëel uitgangspunt is voot het loonbeleid van volgend jaar, maar drs. Bakkenist verzette zich tegen de wetenschappelijke uitwerking van dit beginsel. Het NKV blad schrijft: „Bakke nist wil vrijheid, zodat hij da werkgevers in het spanningsge- bied in het westen rustig zwart loon kan laten uitdelen en zodat de werkgevers in de probleem gebieden de kans krijgen om de lonen te knijpen vanwege de ruimte op de arbeidsmarkt".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9