Tell met veel eer betoon begraven KIND GEDOOD UIT SCHULDGEVOEL Maigret treedt af Profiteer vooral met Sint, Kerst en Oud en Nieuw van uw kaart VNO-ENQUÊTE WIJST UIT: Negen van tien werknemers: prijscompensatie is voldoende Bodaberry zal wellicht Areco opvolgen Suriname geen paradijs voor dienstplichtigen Glaszetters vallen van tiende etage En straks weer twee dagen gratis reizen in januari voordelig uit met NS Rapport YYDM: DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 1971 LEIDSE COURANT Dit zijn de vier mannen, die be- schudigd worden van de moord op de Jordaanse premier Tasfi Teil in Kairo. Volgens een lid van het Egyptische openbaar mi nisterie, Hassan Omar, zou het viertal verklaard hebben, dat ze van plan waren geweest de broer van koning Hoessein, prins Has san en de opperbevelhebber van het Jordaanse leger, generaal Habes el Madjili te vermoorden. Van links naar rechts: lzat Ra- bah, het brein van de samen zwering; Munzir Samir Khafila, Selim Khalifa en Gawad. AMSTELVEEN (ANP) De glaszetters J. de Mol (51) uit Katwijk aan Zee en W. Schoo- neveld (25) uit Katwijk aan de Rijn zijn gisterochtend tijdens werkzaamheden in een in aan bouw zijnd flatgebouw in Am stelveen van de tiende etage omlaag gestort en om het leven gekomen. De heer De Mol was op slag dood, het andere slacht offer overleed korte tijd later in het VU-ziekenhuis. De mannen bevonden zich op een met éen hek beveiligd plankier aan de buitenzijde van het ge bouw, terwijl zij met twee bin- nenstaande collega's bezig wa ren met inzetten van een grote ruit (2,80 x l,80m). Op een ge geven moment kantelde de ruit waardoor de slachtoffers van het plankier werden gedrukt en een val van 36 meter maakten. Langharige (8) van school gestuurd RANDWIJK (ANP) De 8-jarige William Janssen uit het Betuw- se dorp Randwijk, is gisteren door onderwijzer Versteeg van de christelijke basisschool ver wijderd, omdat William naar'de mening van de schoolleiding lang haar draagt. Dit is op deze school verboden. Het gaat niet om jou, maar om je pappa en mamma, vertelde de onderwijzer de achtjarige jon gen, voordat hij hem op straat zette. Een poging van moeder Janssen, de onderwijzer te spre ken, werd in de kiem gesmoord, doordat de heer Versteeg met „geen commentaar", de school deur voor haar neus dicht gooi de. William Janssen kreeg vorige week van -het hoofd van de school de heer Koster, het be vel: „haren eraf, of strafregels schrijven". Nu moeder Janssen haar hart bij een dagblad heeft uitgestort, was het hoofd van de school van mening veranderd en heeft hij dejongen zonder pardon van school laten verwij deren Ook twee andere léerlingetjes moe ten van de heer Koster naar de kapper. De moeders van de knapen weigeren beleefd doch beslist. AMMAN (AFP/Rtr) De zondag in Cairo ver moorde Jordaanse premier, Wasfi Tell, is met veel eerbetoon op de koninklijke begraafplaats in Amman begraven. Koning Hoessein was aanwe zig bij de begrafenis van Tell, die doodgeschoten werd in zijn hotel in Cairo, waar hij een bijeen komst van de Arabische defensieliga bijwoonde, die de te volgen strategie tegen Israël moest uit stippelen. De vier na de schietpartij gearresteerde mannen hebben bekend de moord te hebben gepleegd. Een van hen, Monzer Khalifa (28), die de scho ten had gelost, zei volgens de politie: „Ik ben trots dat ik het gedaan heb. Wij hebben hem zes maanden lang achtervolgd, maar wij konden hem niet eerder te pakken krijgen." Een ander lid van de groep, Ezzat Achmet Rabah, verklaar de, dat de moord op Teil het enige doel van de Zwarte-septemberorganisatie was. Inmiddels heeft koning Hoessein de 46-jarige minis ter van Financiën, Achmed al-Lawzi, benoemd tot opvolger van de vermoorde premier. Deze is al naar Cairo gereisd om do leiding van de Jor daanse delegatie naar de bijeenkomst van de Arabische defensieraad op zich te nemen. Generaal-majoor Mohammed Rasoul al-Kilani is benoemd tot speciaal adviseur van koning Hoes sein voor openbare veiligheid en hoofd van de in lichtingendienst. De 38-jarige generaal-majoor is bekend om zijn krachtige houding jegens de com mando's, die zijn aftreden als minister van Bin nenlandse Zaken na de Jordaans-Palestijnse bot singen in februari 1970 hadden geëist en verkre gen. Al-Kilani, die rechten studeerde aan de Syrische universiteit, wijdde het grootste deel van zijn carrière aan de vraagstukken van de nationale veiligheid. Hij iss o.m. hoofd van de veiligheids- en inlichtingendienst geweest. PARIJS (AP) Max Fernet, hoofd van de Franse Police Ju- diciaire (recherche) treedt vol gende maand af. In Parijs wordt gefluisterd dat zijn ver dwijning verband houdt met de bedekte ruzie tussen de Franse en Amerikaanse autoriteiten over bestrijding van de heroï nesmokkel, aldus zegslieden, hoewel Fernet zelf dit verband ontkent. De 60-jarige Fernet, die model zou hebben gestaan voor George Simenons fameuze creatie van commissaris Maigret, zou offi cieel met pensioen worden ge zonden. In theorie is daar niets op tegen, want hij heeft al een jaar geleden de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. Het feit dat hij echter aanbleef deed vermoeden dat hij net als zijn Amerikaanse evenknie J. Ed- gard Hoover nog jarenlang lei ding had kunnen geven aan het recherche-apparaat. Nu vér- cPwijnt hij kort na het ontslag van John Cusack, hoofd van het Europees bureau van de Amerikaanse narcoticabestrij- dingsdienst, die op korte termijn wordt vervangen door Paul Knight, en midden in de affaire Delouette-Fournier. A. Op de Beek overleden DEN HAAG (ANP) Zondagmor gen is in Den Haag on 51-ipnpe leeftijd plotsejing overleden de heer A. A. op de Beek, bestuur der van de Kath. Bond van Overheidspersoneel. Hij is o.m. penningmeester, secretaris en tweede voorzitter van de Kabo geweest. ALKMAAR (ANP) De 30-jarige officier van justitie In Alkmaar onderwijzer J.C.S. uit Graft voorgeleid. (N.H.) wordt ervan verdacht Volgens zijn verklaring was hij vijf jaar geleden zijn pas geboren zoontje te nebben laten overlijden door de baby de nodi ge verzorging te onthouden. Het lijkje had hij naderhand ver brand. Verdachte, die een be kentenis heeft afgelegd, is aan gehouden en inmiddels aan de tot zijn daad gekomen omdat De zaak i politie was 'gewetensnood' 'ei- de oorzaak van dat de zaak »n het licht kwam. hij zich schaamde over het feit, dat het kind was geborep uit zijn niet kerkelijk bevestigde huwelijk. Verdachte en zijn vrouw zijn beiden rooms-katho- liek. Hun huwelijk was wel wet telijk gesloten. Volgens de rijks- i het licht gekomen. 't Scheelt weer aardig- als u met de feestdagen naar uw familie of vrienden kunt voor de halve prijs van een enkele reis. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). Kortom, een plezierig bezit, zo'n 65+kaart waarmee u dagelijks voordelig kunt reizen. En mocht u hem nog niet hebben, 't is ook voor een goede gever een origineel cadeau. Jaarkaart 65+ f 50.-,voor een echtpaar f 75.- Van onze parlementaire re dactie Den Haag Negen van de tien mannelijke werkne mers zijn bereid voor 1972 genoegen te nemen met een inkomensverhoging, d'e z»'cb bemerkt tot vergoe ding van de nriisstijffing. Een kleine minderheid (13 nrocent) daarvan vindt wel df»t pr iets tegenover ri^ze bereidheid tot mat'ping van de inkomens moet pU=I- rren van de tien werknemers o"«- de eco- nor^ehe ontwikkeling en voor i °72 een oretere werkloosheid. Dit h'i'kt uit een maandag gepu- h'i-"erd o"Her7oek van het NTPO dat in on^racht van het Verbond van Nederlandse On- derrpr-inmn XVerd inposteld on- r'-r biina manne'iike werk nemers van 18 iaar en ouder. Het onrfp'-oek werd eehouden in de ner:ode van 10 tot en met 13 rove-Unr. Drs. Bakkenist heeft oHp"«*s on een erp.ve-rndenro. wetend in weiiro -ichfin^ de uits'ao enouête zou gaan, gezegd dat niet de werkgevers maar de vakbeweging een verkeerd beeld heeft van de sociale wer- kelilkheid, omdat de achterban van de vakbeweging wel dege lijk zou voelen voor matige looneisen. 75 procent van de geënquêteerden zei ronduit „ja" op de vraag of zij in het komende jaar genoe gen konden nemen met een in komensstijging gelijk aan de prijsstijging, van de 13 procent die het voorbehoud maakte dat daar dan wel iets tegenover moet staan, vond een deel dat dit gepaard moet gaan aan een prijzenstop: weer een deel is van mening dat er een beter prijsbeleid gevoerd moet wor den, dat er minder prijsstijgin gen dienen te komen, dat de prijzen moeten worden afge remd en zo mogelijk lager ge steld moeten worden. Door een aantal ondervraagden is voorts als compensatie voor een beper king van de inkomensverhoging genoemd: meer vakantiedagen, geen verhogingen van de belas tingen of de sociale lasten meer geld voor andere over heidszaken 89 van alle onder vraagden vindt dat lonen en prijzen beter in de hand gehou den moeten worden. 81 procent van alle ondervraag den vreest dat het in 1972 niet goed zal gaan met de economie. 18 procent is optimistischer en denkt dat het met de economie wel goed zal gaan. 88 procent vreest volgend jaar een hogere werkloosheid. De reactie van de VNO-woord- voerder op de eigen enruête: „De grootte van de r oe-<!er- heid heeft ons verrast. We had den wel gedacht dat er een meerderheid voor matiging van de looneisen te vinden was, maar dat had ook in de verhou ding 6040 kunnen liggen. doordat de vrouw in overspan nen toestand het gebeurde op biechtte aan haar ouders, die haar adviseerden naar de poli tie te gaan. De vrouw raakle overspannen, toen haar hihtr haar kortgeleden voorstelde, het huwelijk, waaruit later nog _$pn tweede kind werd geboren, te laten ontbinden. Cor S. leed nog steeds onder het schuldgevoel van het 'onwettige' huwelijk. Om daar van los te komen wil de hij een einde aan het huwe lijk maken. Aangezien Cor S. in eerste instan tie het verhaal van zijn vrouW noch ontkende noch bekende, zat de politie met het feit dat er geen enkel bewijs was: het lijk je van het kind was er nietr"de geboorte was nooit aangegeven en evenmin was bekend, ,l)f de vrouw in die tijd zwanger was geweest. Men dacht er aan, dat de vrouw het verhaal in haar I Verkiezingen Uruguay De Franse journaliste Michelle Ray, die eens door de Viet- kong ontvoerd is geweest, maar weer vrijgelaten werd, onderging dezelfde ervaring in Uruguay. MONTEVIDEO (Reuter) Bij de presidents ver kie ringen in Uruguay iijkt een van de kandidaten van de regerende Coloradopartij aan de win nende hand te zijn. Toen on geveer de helft van de uitge brachte stemmen was geteld had de Colorado-partlj 259.878 stemmen behaald, te gen 230.385 voor de conserva tieve Blanco-partij en 159.470 voor het linkse „Frente Am- plio" (breed front). De Colorado-kandidaat die de meeste kans maakt op het presidentschap is de felle an ti-communist Jean Marie Bordaberry, een geestver want van de huidige presi dent Jorge Pacheco Areco, die zelf niet op herverkiezing kan rekenen. Hij heeft aan gekondigd dat hij Areco's harde beleid tegen het terro risme zal voortzetten. De Franse journaliste Michèle Ray die door een groep stadsguerrillastrijders in Montevideo werd ontvoerd, is volgens politieke kringen na enkele uren weer vrijge laten. Michèle Ray, die naar Uruguay was gekomen om de verkiezingen te verslaan, was door drie mannen en een vrouw meegenomen uit het huis van haar gastvrouw- in een buitenwijk van Monte video. Utrecht (ANP) De voorlichting over de dienst in Suriname is veel te romantisch gekleurd, de legering in de kampementen Is slecht (soms 30 man op één ka mer), er is weinig contact met dè burgerbevolking, de dienst plichtigen gebruiken veel alco hol en drugs. Dit zijn enkele conclusies uit een rapport van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen over de situatie van de dienstplichti gen bij de TRIS (Troepenmacht in Suriname). Dit rapport is tot stand gekomen via een briefwis seling met dienstplichtigen in Suriname en gesprekken met te ruggekeerde Suriname-gangers. Het dient ook als informatie bron voor degenen die nog naar Suriname (zouden willen) gaan. Over de kleding zegt het rapport, dat de eisen die worden gesteld aan de burgerkleding die r.a de dienst gedragen mag worden, nogal koloniaal aandoen: t- shirts, slippers en korte broek zijn uit den boze, sokken zijn verplicht en er is altijd controle waarbij het oordeel van de ser geant de doorslag geeft. Over de welzijnszorg is de WDM nogal te spreken. Ze heeft be- zw' ar tegen de verspreidingen van kranten en tijdschriften (die komen bij het kader te recht, de dienstplichtige krijgt vaak geen of oud nieuws). De contacten met de plaatselijke bevolking zijn volgens het rap port buiten Paramaribo beter dan in de hoofdstad zelf. Er zou bij leeftijdgenoten met een mid delbare opleiding een duidelijke aversie zijn tegen de aanwezig heid van Nederlandse militai ren. Vooral de verhouding met de Creolen zou erg slecht zijn. Een probleem is volgens de WDM ook de verhouding met de Surinaamse dienstplichtigen: er komen veel incidenten voor, en Surinamers en Nederlanders kunnen niet samen op wacht worden gezet. Bezoek aan prostituees is volgens het rapport vrij gebruikelijk: 90 procent van de dienstplichtigen zou tenmins e eenmaal van hun diensten gebruik maken. Als bruik van alcohol en van in Su riname gemakkelijk en goed koop verkrijgbare soft drugs. Aangenomen wordt dat onge veer de helft van de dienstplich tigen wel eens soft drugs ge bruikt. Het kader zou daar niets tegen doen. de oorzaken wordt ge- Over het strafbeleid zegt het rap- noemd, dat met andere vrouwen praktisch geen contact te leggen valt: „normale meisjes ontlopen je". Van de groep soldaten die in augustus met „De Prins der Nederlanden" uit Suriname te rugkeerde, zou 30 procent aan geslachtsziekte hebben geleden. Klimaat, eenzaamheid en heim wee leiden volgens het rapport ook tot een zeer veelvuldig ge- port: „We hebben de sterke i druk dat wel eens misbruik wordt gemaakt van de grote af-1 stand die de strafopleggers scheidt van het Hoog Militair Gerechtshof. Al of niet verkapte opvoedkundige maatregelen worden veelvuldig toegepast i het opleggen van inhoudingen Linfes de nieuwe Renault 5. die in het voorjaar (Nederland vermoedelijk najaarop de markt zal komen. Rechts ter vergelijking de in 1947 g( tot 25 procent van de wedde isi introduceerde Renault 4CV. De mini-auto zal worden geleverd met drie motoren. De topsnelheid zal liggen tussen de 120 en 14U km/uur. D geen uitzondering. wagen zal tussen de 6.000 en 7.000 gulden gaan kosten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7