Het doek voor van Rijn Boskoop pakt milieu verontreiniging aan Ludiesk '71 Vervuiling is geen probleem van vandaag of gisteren Lisse is vuil een stap voor •Jd PAGfNA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 Langeraar Het eerste deel van het gesprek verliep haastig. Van Rijn had niet veel tijd. Hij moest naar een zitting van de Grond kamer. Zijn laatste. Onont- koombare vraag: Hoe be leeft u deze dagen van af- setaeid nemen? „Je weet het van tevoren (maakt een vanzelfspre- kendheidsgebaa), rals je zeventig wordt is het afge lopen. En dat is niet zo erg. Er zijn jongeren ge noeg. Bekwame opvolgers, waar ik achting voor heb. Maar (glimlach) het blijft een vervelende ervaring. Ik vond het meestal wel leuk om in het middelpunt te staan". Aanleiding voor een andere ,,must": wat voor een soort man is Piet van Rijn? Cjijnlachend-kordaat: „Ik ben soepel, makkelijk en zakelijk. Ik heb nooit moeilijkheden ge had met mensen. Op mijn be- drijf heb ik 33 jaar lang met twee dezelfde mensen gewerkt. Ik heb het ze nooit moeilijk ge maakt. Ik heb een makkelijk karakter. Dat heb ik van mijn vader. Dat was een man van de ouderwetse stempel. Degelijk, maar streng. In veel functies ben ik hem opgevolgd. Het zat in de familie zou je kunnen zeggen. Mijn zoon heeft dezelfde instelling als mijn vader en ik". Een bewijs van de soepele vader- zoon relatie heeft hij bij zich. Toen het echtpaar Van Rijn in 1965 veertig jaar getrouwd was componeerde hun zoon een krantje „De Rijnmond". Vier pagina's informatie over het paar, compleet met foto's en in terview. Gaat door over zijn zoon: „Hij is me opgevolgd op mijn bedrijf. Dat vind ik fijn. Je komt het maar al te vaak tegen dat de kinderen er geen zin in hebben om de boerderij over te nemen. Ze vinden dat ze te hard moe ten werken voor te weinig geld. En als je het nuchter bekijkt is dat ook zo. Je bent zeven dagen per week in touw en je moet niet teveel naar de winst kijken. Ik geloof dat je het boeren als een roe ping moet beschouwen. Ik heb het gevoel dat dat minder het geval is de laatste jaren. En dat is jammer, want de enige manier om nog rendabel te boe ren is op een bedrijf dat van fa milie is overgenomen. Als er grond gekocht moet worden is de kans op succes meestal erg klein. De grondprijzen zijn te hoog, het rentepercentage ook. Daarom ben ik een groot voor stander van rentesubsidie. Daar moeten we naar blijven streven. De mogelijkheid om tot 1-mans- bedrijven te komen moet blij ven bestaan. Ik ben namelijk tot de overtuiging gekomen dat dat soort bedrijfjes nog steeds het productiefst zijn. Ik heb het niet zo op plannen als die van Mansholt. De grote eenheden die hij voorstelt lijken me moei lijk te verwezenlijken. Het vergt te grote investeringen en de on kosten blijven erg hoog". Deel twee. Terug uit de Grondka mer. Vertelt met bloedend hard afscheid genomen te hebben. We gaan er niet verder op door. De politiek: „Ik ben 22 jaar raadslid voor de KVP geweest Heb indertijd tegen de bouw van het huidige raadhuis ge stemd. Vond het te duur en niet voldoende in het landschap pas- Piet van Rijn op zijn best: sprekend voor een vergadering. Gisteren werd hij in de Witte Raaf geridderd. Meer hier over op pag. 5 „Ik betreur het dat de KVP een gedeelte van zijn macht heeft verloren. Maar dat was te voor zien. Tien jaar geleden heb ik al een soort CDU, zoals in Duitsland, gepropageerd. Maar toen vonden de meesten de tijd daarvoor nog niet rijp. Het gaat er toch van komen. En daar ben ik blij om. Net zoals als ik er blij om ben dat een boeren zoon (minister-president Bies heuvel, N. v. K.) mag proberen het schip van staat te redden". Via de KVP komen we op de ver anderingen die zich hebben vol trokken binnen de katholieke kerk. „Daar kan ik me gedeeltelijk mee verenigen. A lvind ik we ldat er soms teveel overboord gezet wordt. Sommige gewoontes ver dwijnen vanzelf. Vooral op het materiële vlak. Het schenken van goederen aan de kerk bij voorbeeld. We hebben het mee gemaakt in Langeraar dat een rijke turfboer geld beschikbaar stelde voor de bouw ^van de kerk en daarnaast nog eens 150.000,- gaf voor een eventue le uitbreiding. Dat heb je tegen woordig niet meer. Ik heb een dergelijk gebaar altijd achtens waardig en prijzenswaardig ge vonden". Terug naar de agrarische sector. Benadrukt nogmaals niets te zien in grote staatsboerderijen („dan worden we ambtenaren. Het boerenland moet in boeren hand blijven"). Vertelt zich zor gen te maken over de ontwikke ling in Ter Aar. „De liefhebberij voor de tuin bouwschool loopt terug. Ik ben bang dat er daardoor een ge brek komt aan goede kwekers. Dat zou tragisch zijn want na de omschakeling van 1947 (van groenten op bloemen dankzij 't borgstellingsfonds der Rijnstreek, N. v. K.) is Ter Aar groot ge worden doordat er steeds goede kwekers waren. Er moet gestu deerd worden wil men de groei van de bloementeelt in Ter Aar handhaven. Een gebrek aan vakmensen kunnen we er echt niet bij hebben. Er zijn moei lijkheden genoeg die overwon nen moeten worden. We komen toch al knel te zitten door de bouwverboden voor kassen die men oplegt. Ons gebied moet groen blijven, in verband met de groene zone. Makkelijk hoor zo'n bouwverbod. De Wasse- naarse Polder, waarvan ik dijk graaf ben, moet ook groen blij ven, er mogen geen kassen ge bouwd worden. Ik ben het er niet mee eens. Er is voldoende groen. Je kunt wel zeggen: we bouwen geen kassen meer, maar wat moet je dan met de mensen? Naar Drente? Daar aarden ze niet. Ik sta op het standpunt: de huisvrouw vraagt om bloemetjes dus moet de ge legenheid geboden die bloeme tjes te kweken waar dat het beste gaat". Een overstapje naar een aanver want onderwerp. „Je hoort de laatste tijd zo vaak zeggen: De industrie vervuilt het milieu dus gooi die fabrie ken maar dicht. We hebben daar in Ter Aar ook mee te ma ken. De vervuiling van ons wa ter is echt een drama. Als de boeren hun koeien per ongeluk laten drinken uit een sloot waarop de conservenfabrieken lozen krijgen die beesten onher roepelijk diarree. Dat is erg. Maar die fabrieken zijn te be langrijk voor de werkgelegen- „Ik heb het altijd leuk gevonden in het middelpunt van de belangstelling 1 te staan' De heer Piet van Rijn is een melkveehouder uit Lange raar. Maar een bijzondere. Hij is een van die mensen die een magnetische aantrek kingskracht op allerhande baantjes lijken uit te oefe nen. Hij was of is onder meer voorzitter van de afdeling Langeraar, voorzit, ter van de melkveehouders kring Leiden, vice-voorzitter van de Grondkamer, dijk graaf van de Wassenaarse Polder, raadslid voor de KVP, lid van het kerkbe stuur, lid van de Raad van Toezicht van de Ter Aarse Raiffeisenbank, bestuurslid van de aankoopvereniging „Ons Belang". Kortgeleden werd hij zeventig jaar. Dal betekent dat hij zich in de komende maanden gaat te rug trekken uit genoemde functies. heid om ze te sluiten. Gelukkij is er een goede oplossing gevo:- den met de rioolzuiveringsi: stallatie die binnenkort gebouw gaat worden. Die maakt het lemaal veel minder schadelijk' Het gesprek is afgerond. D- voor de aantekeningen gt leende balpen moet terug Zoals het hoort. Maar er nog een speciale reden. „H heb hem gehad toen di groenteveiling in Ter gesloten werd, daarom be ik er zuinig op". Op de pe staat: ten afscheid. NIEKJAN VAN KESTERD' EX-BARBIER PAULUS COLLA TOONT AAN: LEIDEN Milieuverontrei- niging zou het probleem van déze tijd zijn. Dat is niet helemaal waar. Een krantje uit het jaar 1921. Titel van het blaadje „Onze Zoetwatervissche- - rij", trotse eigenaar: de 86-jarige ex-barbier („nee, nee, geen kapper") Paulus Colla, al 60 jaar bewoner van het pand Utrechtse Gracht 76. Een passage uit het genoemde orgaan: Verscheidene leden vestigden wederom de aandacht op den treurigen toestand, waarin de riviervisscherij verkeert en die nog slechter is dan het vorig jaar. Terwijl op de beneden ri vieren nog wel wat visch is, is de toestand op de bovenrivieren met name de Waal en den Rijn, zeer achteruit gegaan. Het uit sterven van de visch in die wa teren meende men hoofdzakelijk te moeten wijten aan de water verontreiniging, die vooral dit jaar door den lagen waterstand werd verergerd. Meermalen la gen groote hoeveelheden doode visch aan den oever en kwamen doode zalmen de rivier afdrij ven. De zalmstand is dan ook de laatste jaren sterk achteruit Tot gegaan, zoodat enkele vissche- rijen zelfs hun bedrijf moesten stopzetten. Met aandrang werd gevraagd spoedig de noodige maatregelen te treffen om die waterverontreiniging tegen te gaan. In het bijzonder vroeg men of afdoende maatregelen zijn getroffen om de waterver ontreiniging van de Linge en van het kanaal van Steenenhoek tegen te gaan, welke wateren door de verontreiniging vrijwel geel zijn uitgestorven". dit verslag van de le denvergadering van de binnen- vissers. Maar we gaan verder. In datzelfde nummer staat ook een ingezonden stuk van ene meneer Verbruggen uit Gronin gen. Hij spreekt zijn ongenoe gen uit over de verontreiniging aangericht door de suikerfabrie ken uit Franeker. Een frag ment: „En waar nu door mij wèl verzocht, maar tot dusver niet verkregen is dat de fabriek niet in werking zal worden ge steld voordat alle inrichtingen noodig, tot voorkming van grote verontreiniging van 't water zijn aangebracht en goedgekeurd zal het gevolg zijn dat het water in de omstreken der fabriek zóó wordt verpest dat geen visschje daarin meer kan lven en dat de visschers hun netten maar aan de zolder moeten hangen". En dat allemaal anno 1921. De heer Colla weet ht allemaal nog erg goed. Hij vist overigens nog steeds. Sommige vangsten eet hij zelfs op. De eventuele kwik deert hem niet. „Ik ben keihard, het doet me nét zoveel als die tafel daar". „Ik lees ook nog zonder bril", roept hij als hij het stijle trapje afdaalt. Er is nog hoop. Llsse Om in de toekomst veilig te zijn wat de afvoer van huis vuil betreft wordt door B. en W. van Lisse voorgesteld toe te tre den tot de gemeenschappelijke regeling vuilafvoer waarbij men de VAM te Delft wil inschakelen. Hoewel Lisse nog enige jaren zelf kan storten wil men toch tot de gemeenschappelijke regeling toetreden om tot een geheel van samenwerking te komen. De huidige stortplaats kan dan blij ven bestaan voor aanvoer van puin. Het „Vuilvervoerbedrijf Duin- en Bollenstreek" gaat de adminisstratie daar van voeren. Er komt een stortingsstation te Noordwijkerhout waarheen de gemeenten het vuil moet bren gen. De regeling wordt van kracht wanneer de acht bollen- gemeenten met de regeling acoord gaan. ILgJDEN Ter gelegenheid •van zijn 28e lustrum orga niseert het Leids Studenten *Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" een muziekfes- tival onder de tital „Lu- diesk '71". ptt festival bestaat uit verschil lende onderdelen, die voor ie dereen toegankelijk zijn, en waarop iedereen muziek van ei gen smaak en voorkeur kan vin den. Dp donderdag twee december wordt in de Stadsgehoorzaal een jazz-avond gegeven waaraan medewerking verleend wordt door het trio Louis van Dijk, LUSTRUMFEEST SEMPRE CRESCENDO Chris Hinze, en het trio Wim Overgauw. Maandag 6 december geven drie studenten zigeunerorkesten in Sociëteit Minerva een zigeuner avond. Het festival wordt beslo ten met een all-music night. De avond wordt gepresenteerd door Sociëteit Minerva. De avond wordt gepresenteerd door Pim Jacobs. Medewerking wordt verleend door The Dutch Swing College Band, de violiste Emmy Verhey, Liesbeth List, Focus en de beroemde Poolse Chopinver- tolker Stefan Askenase Passe partouts zijn a tien gulden ver krijgbaar bij de VW-Stations- plein, de firma Servaas, Kroon- burgsteeg 5, en Benders piano- handel Hoge Woerd 90. Er zijn tevens nog een aantal los se kaarten verkrijgbaar voor de jazz-avond h vier gulden, voor de zigeuneravond drievijftig en voor de all-music night vijf gulden. Het is moeilijk een rustgevende omgeving te vinden. Op verscheidene plaat sen in de gemeente is het niet meer mogelijk buiten de woning verpozing te zoeken, een wande ling maken bijvoorbeeld, zonder voortdurend herinnerd te wor den aan de aanwezigheid van het verkeer. In Boskoop is geen sprake van luchtverontreiniging door de in dustrie. Wel is dit het geval door het verspuiten van bestrij dingsmiddelen in de open lucht. Het plaatsen van een „snuffel- paal" kan, met het oog op de opdringende luchtverontreini ging vanuit het westen, noodza kelijk worden. De verontreini ging op dit moment wordt ver oorzaakt door uitlaatgassen en het rottende kroos in de sloten. Welke maatregelen moeten geno men worden om de voortschrij dende vervuiling een halt toe te roepen? Op de eerste plaats moet het rioolwater van geheel Boskoop naar de rioolzuive ringsinstallatie aan de Lin- naeusweg gebracht worden. Deze installatie moet dan echter uitgebreid worden tot het dubbe le van de huidige capaciteit. Bo vendien is het nodig intensief baggerwerk te verrichten in de sloten gelegen achter de lintbe bouwing. Door het ondieper worden van de sloten verloopt de aangroeiing van graskanten sneller met als uiteindelijk re sultaat een volkomen verlan ding. Voorts moet de gemeente lijke overheid streng gaan toe zien op de devaluatie van het landschap die de laatste jaren heeft plaatsgehad en die nog steeds doorgaat. Het landschap is in waarde ver- BOSKOOP Enige tijd geleden hebben Boskoopse scholieren eer ging gedaan de sloten in hun gemeente te reinigen. Dat lukte, getuige de foto, niet al te best. Het is te hopen dat de plannen die de Dienst Gemeentewerken ontvouwde in haar Nota Milieubeheer" meer suc ces zullen hebben. minderd door het dempen van sloten, het vervangen van draai bruggen door toegangsdammen, het verwijderen van bomen. Deze maatregelen zijn getroffen door de bedrijven om hun vrachtwagens zonder veel moei- te toegang te verschaffen tot i hun terrein. Uit economische I motieven is men ook begonnen met het kappen van windak-1 kers, het storten van materialen j in de berm, het lossen.en laden! op ongeschikte plaatsen. In de nota moemt men de economi sche noodzaak op zijn minst dis cutabel. Om een goede controle van de verordeningen mogelijk te maken wil men een inspec teur voor het milieu aanstellen. Belangrijk is natuurlijk de veran dering van de mentaliteit die men zal moeten bewerkstelligen om de plannen voor een mooier en schoner Boskoop tot hun recht te doen komen. Daartoe wil men komen tot een voortdu rende beïnvloeding van de open bare mening. Rest nog de snel heid waarmee de voorgenomen werken kunnen worden uitge voerd. Die snelheid zal afhanke lijk zijn van het bedrag dat de gemeente per jaar voor dit doel kan reserveren. Men noemt dit een keuzeprobleem. Vandaar dat men het gaat aanvatten in een meerjarenplan. Voortdurende beïnvloeding publieke opinie BOSKOOP De dienst Gemeente werken Boskoop heeft een nota „Milieubeheer" uitgegeven. Aanleiding voor het schrijven van deze nota is het feit dat ook in Boskoop te onzorgvuldig met schaarse goederen als zuiver water, bomen- en plantengroei, rustgevende omgeving, frisse lucht e.d. wordt omgesprongen. Hoe is de situatie op dit mo ment in Boskoop? Het oppervlaktewater in de sloten bij de Goudse Rijweg, Azalea laan. Wilhelminalaan en het Niewstraatgebied is sterk ver ontreinigd. In deze sloten wordt huishoudelijk afvalwater ge loosd. De verontreiniging ver spreidt zich door de polders tot aan de uitwateringsgemalen. Op de duur zal dit tot gevolg heb ben dat het water blijvend onge schikt wordt voor de cultures op de kwekerijen. De bomen- en plantengroei onder gaat een voortdurende aanslag van het toenemende aantal ge sloten wegdekken, het aanleg gen van inritten en parkeergele- genheden en de toenemenede bedrijvigheid op en rondom de 9? We shall overcome" stopt met organiseren popavonden Katwijk - „we shall overcome", (een jonge- rensociëteit in Katwijk) stopt met het organise ren van popavonden. Za terdagavond trad, als laatste van een serie be kende groepen, de for matie Bintangs op in sporthal Clein Duyn, voor een kleine driehon derd bezoekers. Op de laatste drie avonden van We shall overcome moest flink geld toege legd worden en dat kan zo niet langer. ..We worden van alle kanten tegengewerkt", zegt tweede penningmeester Van Velzen. „Het publiek, de gemeente en de optredende groepen werken ons tegen". We shall overcome begon in de sporthal avonden te organi seren met regionaal bekende groepen en dat had redelijk succes. Toen kwam het ad vies van de gemeente om minder avonden te organise ren met betere bands. Op die manier kwamen groep als Ekseption, Earth and Fire, Supersister, Cuby and the Blizzards en Sandy Coast naar Katwijk. Het Katwijkse publiek was erg enthousiast, maar steeds wa ren er onder hen lieden die meer voor een pilsje en een geintje naar de sporthal kwamen dan voor de muziek. Artiesten werden lastig ge vallen, sommige bezoekers wilden geen entree betalen: kortom de sfeer was slecht. Het bezoekersaantal liep zo terug, dat het voor We shall overcome, onmogelijk is op deze wijze door te gaan „Het is echt niet moeilijk om met een goedkoop bandje hier iedere zaterdag een rommeltje te trappen. Maar daar kunnen wij niet achter staan". Hoewel de laatste avond rustig verliep, ziet het bestuur van We shall overcome de kans dat het een keer uit de handj gaat Ionen steeds groter wor den. ..Ik sta hier niet bij de kassa om klappen op te lo-, pen", zegt Dirk van derf Bent, eerste penningmeester. Het in december geplande, optreden van CCC-Inc. in ieder geval niet -eplanae.' ic. gaai',

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6