5 december blffmakers „Gelukkige Dagen" in het LAK-theater Betere Kniplaan in Stompwijk tr ARS AEMULA NATURAE HOUDT WAPENSCHOUW Luchtbrug over de Engelendaal - MET NOORDER COMPAGNIE - Groot deel raad van Leiderdorp heeft moeite met uitbreiding van het gemeentehuis 1 19?1 DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Langeraar/Noordwijkerhout De heer P. C. van Rijn heeft gisteren uit handen van loco burgemeester Engberts de versierselen ontvangen be horende bij de Orde van Oran je Nassau. Dat gebeurde in de Witte Raaf waar de heer Van Rijn tijdens een receptie afscheid nam van de Grond kamer van Zuid-Holland. Voorzitter Bakker bedankte zijn vice-voorzitter voor de uiterst prettige samenwerking en bood hem een tuinbank Koudekerk laat plan parkeerbelasting varen KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het gemeentebestuur heelt een mogelijke extra-belastingop brengst van 26.000,— „laten schieten". Een bedrag in de orde van deze grootte zou bin nengekomen zijn als B. en W. hun aanvankelijke plan om een parkeerbelasting In te voeren hadden doorgezet. (Zoals be kend heeft ook minister Drees jr van Verkeer en Waterstaat dit ntsne voornemen), reddi h^' iedere inwoner die zijn auto op de openbare weg parkeert, zou daarvoor ƒ1,per week moe ten gaan betalen. Doch B. en W. hebben gemeend hiervan af te r moeten zien, omdat zij met de :I?aanvaarding van andere (reeds door ons gepubliceerde) belas tingvoorstellen de financiële si tuatie in de hand hebben 'en men voorts op het standpunt staat om de plaatselijke belas tingdruk niet onnodig te verzwa ren. LEIDEN In het eigen gebouw aan de Pieterskerkgracht is een gevarieerde tentoonstelling inge richt van werk door de leden van het oude schildersgenoot schap „Ars Aemula Naturae". De variatie geldt niet alleen de verschillen in de kunstuitingen en vormen maar vanzelfspre kend ook het gehalte van de geëxposeerde werken. Laat ons daar echter meteen bij zeggen dat het over het algemeen geno men een zeer bezienswaardige expositie is èn wat betreft de vormen èn wat betreft de gebo den kwaliteit. Zoals bekend be horen tot de leden van het oud ste kunstgenootschap in Neder land niet alleen vakmensen, maar ook dilettanten, dat laat ste woord dan niet bedoeld als discriminatie. Het voert vanzelfsprekend te ver om alle geëxposeerde werken aan een beschouwing te onder werpen. We moeten ons dus be palen tot hier en daar een greep. De geïnteresseerde lezer zal er goed aan doen zelf te gaan kijken en zich zodoende een ei gen oordeel te vormen over het gebodene. M. Bergman (Oegstgeest) toont een tweetal schilderijen die ech ter wat statisch zijn gehouden. Udo Bredow (Den Haag) zond een drietal tekeningen in O.I.- inkt in „Kermis", die mij per soonlijk wat koel aandeden. Het naakt van D. H. Burger (Oegst geest) is een wat vlak gehouden pastel. Beter is een portret in bruin krijt. De etsten van José Cadsina zagen wij reeds eerder op een tentoonstelling in Dui- venhuis. Een ervan is het ge- geëngageerde „Vredig Spanje". Mooi is het prentje „Brug Wei poort". Peter Cox (Katwijk) zond een drietal wat mozaïek achtige schilderingen in. „Voor jaar" kon ons het meest beko ren. Het viertal tekeningen van Leon v. d. Eyken (Leiden) zijn produkten vol koele technologie. Fraai zijn de schilderijen van Joop Gans (Leiden) te weten „Noord-Afrika" en „Les Calan- ques". Heel mooi vond ik een aquarel van Agnes van Gelder: „Bouquet". Dat vond ik ook van een schilderij „Verlaten Sche pen, Ethel" van de Leidenaar J. Grupstra. Bas Haasnoot (Katwijk) stond een drietal goede etsen voor deze tentoonstelling af. Mooi zijn de aquarellen van P. Herfst uit Lei den met naar mijn smaak het zelfportret als uitblinker. Wat burgerlijke olieverven zijn er Verantwoordelijkheid te zwaar Ir. Paardekoper stapt uit raad Lfsse Ir. Paardekoper, voorzit ter van de KVP-fractie in de raad van Lisse, heeft met de begrotingsbehandeling in zicht, bedankt als raadslid. De heer Paardekoper heeft dit be sluit genomen omdomdat hij persoonlijk van mening is dat hij de consequenties voort vloeiende uit de verantwoorde lijkheid als raadslid, niet langer kan dragen. Ir. Paardekoper is met een onderbreking van 1 jaar bijna 9 jaar lang lid van de Lisser raad geweest. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gen werd hij benoemd tot frac tievoorzitter van de KVP. De heer G. v. d. Berg neemt nu de plaats van de heer Paardekoper in. In de vacature Ir. Paardeko per is door het hoofdstembureau benoemd tot raadslid de heer H. J. Slootbeek. Over zijn toelating tot raadslid wordt a.s. woens dag beslist. van W. J. Maan uit Oegstgeest. „Dennen Lavalette" kon mij persoonlijk het meest bekoren. De plastieken van Lo Molenaar (Noordwijkerhout) zagen wij reeds eerder. Het zijn mooie gladde vormen, zuiver gebeiteld maar naar mijn gevoel toch te weinig expressief om blijvend te boeien. Gedegen werk zijn de drie potloodtekeningen van me vrouw Nanninga (Leiden). Voor al de tekening „Benneveldt" trof mij zeer. Dat was ook het geval met de aquarel „Tuiltje rozen" van Leny Noyen-Pander uit Leiden. Mooi is ook een wandkleed van Mary Plooy (Leiderdorp) zowel qua compositie als van kleur. Goed is ook een zittend naakt, een kleiplastiek van de Leide naar G. v. d. Post. Onder het drietal penseeltekeningen van Bettien Scherft (Leiden) trof mij Boom I. Mooi vond ik ook „Op weg naar Kerk" een acryl van Lucia Steinbach. Treffend is het lijnenspel in een tweetal pentekeningen „Selderijknol" en „Glas Water". Ben Haver (Lei den) zond onder meer een goe de aquarel „Klooster te Myas" in. Gerard de Wit (Oegstgeest) bracht (voor zijn doen) iets nieuws: een tweetal tekeningen in mengtechniek en een sepiate- kening „Stenen I", mooi en ge degen werk overigens. Het tweetal schilderijen van vrouw v. Traa (Leiden) zagen wij reeds eerder op een andere tentoonstelling. Merkwaardig, maar niettemin aantrekkelijk werk. Will Tweehuysen (Leiden) toonde drie assemblages. „Mo nument voor een landmeter" kon mij het meest bekoren. Tenslotte was J. B. Volkers (Leiden) tegenwoordig met een drietal werken. Een sterke teke ning is „Notre Dame". Het mooiste vonden we de potloodte kening „Buiten Thorn". WILLEM PRINS Leiderdorp In de Engelendaa' komt niet een voetgangerstun nel, zoals altijd In de bedoeling heeft gelegen, maar een lucht brug. De luchtbrug zal in gebruik moe ten zijn als de eerste huizen var het plan Binnenhof worden be woond. Daar de eerste huizen in Binnen hof reeds in aanbouw zijn geno men zal het niet lang meer du ren of ook de bouw van d< luchtbrug zal moeten beginnen Het plan voor dit kunstwerl moet overigens nog in de ge meenteraad worden gebracht. In de gemeenteraad van Leider dorp bleef het gisteravond bi de simpele mededeling, hoewe het nieuwe prot. chr. raadslid J van den Oever (opvolger vai dr.s J. Vlieger) er over wild: gaan discussiëren. De urgentie van een vrije krui sing met de steeds drukker wor dende Engelendaal (aan he eind daarvan ligt ook het nieu we Elisabeth-ziekenhuis, da volgend jaar in gebruik word genomen) werd ter sprake ge bracht bij een onderwijsvoor stel. Kinderen uit de wijk Bin nenhof zullen de eerste tijd ove de Engelendaal moeten, omda scholen in het nieuwe plan iet later geplanned zijn. Leidschendam Voor Stompwijk kwam gister avond tijdens de Leid- schendamse begrotingsbe handeling eindelijk de ver heugende mededeling dat nog deze week zal worden begonnen met een verbete ring van de Kniplaan, de laan vol gaten en waar een fietser af moet stappen als er een auto aankomt, zoals ,IDEN De toneelgroep 'Noor der Compagnie' geeft morgen, woensdagavond, in het LAK- theater aan het Levendaal een voorstelling van Samuel Bec kett's spel 'Happy Days', dat in een vertaling van H. A. Gom- perts gaat onder de titel 'Geluk- I kige Dagen'. Happy Days is Yf een gruwelijke demonstratie van de onzinnigheid en de on draaglijkheid van het menselij ke bestaan die vorm wordt ge geven door een oud stelletje, Winnie en-Willy. Winnie is een oude vrouw, die tot haar middel het tweede bedrijf tot aan haar hals is begraven in een hoop aarde. Van haar man, Willy, ziet men aanvankelijk niet meer dan een achterhoofd en een steenpuist. Hij kruipt een beetje rond in een hol en probeert in het tweede bedrijf gestoken in trouwcostuum zijn Winnie op handen en voeten te bereiken. Tevergeefs. De tekst van dit stuk is bijna hele maal een monoloog van Winnie. Zij heeft een paar toiletartikelen nie in de mond legt, heeft vaak een elementaire kracht; het is een merkwaardig soort poëzie- op-het-vriespunt, waar het komi sche en het tragische, het boeiende en het vervelende el kaar ontmoeten. in een tas naast zich, waarmee zij het leven op gang probeert te houden. Verder heeft zij een speeldoos en een revolver. Haar ogen zijn slecht, maar met bril en vergrootglas kan zij met veel moeite het opschrift op haaf tandenborstel ontcijferen. Kunst en wetenschap zijn dus binnen haar bereik, evenals een middel om haar ondraaglijke bestaan een einde te maken, maar dat zij natuurlijk niet gebruikt. Zij opent elke dag met gebed en zij is telkens weer vervuld van dankbaarheid voor de grote wel daden die zij meent te ontvan gen. Zij put vooral moed uit de overweging dat de meestal on zichtbare Willy misschien wel eens luistert naar haar ge praat. 'Beckett' aldus H. A. Gomperts, 'laat in dit stuk zien, dat het menselijk leven voor een groot deel bestaat uit afta keling, die dom maar dapper gedragen wordt. De situatie die hij daarvoor gebruikt is te- gelijkertijd grotesk en hartver scheurend. De tekst die hij Win- Jaap Maarleveld als Willy probeert Oegstgeester raakt rijbewijs kwijt DEN HAAG De Haagse politie rechter heeft een 25-jarige chauffeur uit Oegstgeest veroor deeld tot twee weken gevange nisstraf voorwaardelijk, een jaar intrekken van het rijbewijs waarvan zes maanden voor waardelijk. De chauffeur had zich schuldig gemaakt aan het rijden onder invloed. Onder het rijden had hij de hele wegbreedte nodig, waardoor hij de aandacht van de politie trok. De verdediger betwijfelde of alles nu wel door de drank veroorzaakt was. 'n Kritische lezer is nooit weg LEIDEN Tien ingezonden stukken kregen we gisteren van de Zoeterwoudse Sja- loomschool. De klas is danig in zijn wiek geschoten. Wat is het geval? Vorige week trouwde mejuffrouw Van dei- Steen de onderwijzeres van de klas. Een gebeurtenis, die o.a. werd opgeluisterd met zang van de leerlingen. Onze fotograaf was er bij. Tot nu toe allemaal goed, maar de klas schrok zich de volgende dag een hoedje toen men in het onderschrift bij de foto las, dat er over kleuters ge sproken werd. En dat hoef je niet te nemen, als je in de derde klas zit. Protest dus. Keurig georganiseerd door de klasse-onderwijzer, die zijn klas met de neus op de feiten en in de krant drukte. Waarvoor onze oprecht dank. Een kritische lezer is nooit weg. het Stompwijkse raadslid van den Bosch (KVP) me dedeelde. D'66 deelde, bij monde van mevr. mr. O. Scheltema-de Nie, al vast mee dat zij de verhoging van de huisvuilrechten zou af wijzen. Er moest volgens dit raadslid eerst maar eens een beter beleid komen. VVD-frac- tieleider Bergeren sloot zich hierbij in zoverre aan dat hij duidelijke richtlijnen voor de bevolking wilde, er een betere controle op het aanbieden van het huisvuil zou worden uitgeoe fend en dat een beroep op de burgerzin moet worden gedaan. Mr. Gajentaan maakte bezwaar tegen de 10 procent verhoging van de tarieven voor het zwem bad, maar wethouder Bunnik maakte hem er op attent dat de tariefstelling door de raad aan de beheerscommissie is gedele geerd en B. en W. hadden juist deze morgen, na de beheers commissie, daaraan hun goed keuring gehecht. Overigens wees de heer Bunnik er op dat de loonkosten van dit ar beidsintensieve bedrijf binnen een jaar met 15 procent waren gestegen. Over de tarieven van omliggende gemeenten zei de wethouder „ze kijken wat dat betreft bij elkaar de kat uit de boom". Een nogal scherpe discussie ont stond weer eens over de wo ningbouw in plan-Zuid. „Sociale woningbouw beneden de 200 gul den per maand", zeiden PAK en D'66. De heer De Ruijter, woordvoerder van KVP en prot. chr., zei dat Leidschendam in noord bewezen had sociale wo ningbouw te kunnen bedrijven. Wethouder Kranenburg (prot. chr.) zei „sociale woningbouw is bouw van woningen naar de norm die het rijk stelt voor wo ningwetwoningenen in dit ver band zei hij ook nog dat de bouwprijzen het laatste jaar met D/i procent per maand zijn gestegen, „exacte huurprijzen zeggen is onmogelijk". vergeefs zijn Winnie (Manon Alving) in haar aardhoop te bereiken Fijnproevers gaan voor een boterletter naar Banketbakkerij FA. A. VAN DER HEIJDEN BREESTRAAT 83 (te bezorgen op elk gewenst adres) Onze COFFEESHOP-QUICKLUNCH (heerlijke pannekoeken en nog veel meer) is in de St. Nicolaasweek ELKE avond GEOPEND tot 9 uur LEIDERDORP De VVD- fractie, de heer F. van Haersma Buma met name, heeft gisteravond in de raadsvergadering het colle ge en wethouder Meerburg gemaand spoed te betrach ten met de planning voor een stadhuis of stadskan toor. Aanleiding was het eenvoudige voorstel om 2500,uit te trekken om een particulier architect ten maken voor de uitbrei- een tekening te kunnen la ding van het gemeentehuis. Die uitbreiding, de derde in enke le jaren is alleen nog te realise ren boven de brandweergarage, naast het gemeentehuis. Met die uitbreiding is overigens jaren geleden al rekening gehouden door de brandweergarage extra te funderen. De uitbreiding is nodig om .de wethouders een eigen kamer te kunnen geven en verder is het noodzakelijk, dat er enkele se cretarie-afdelingen worden ge splitst. Dit als gevolg van dc groei van Leiderdorp. Behalve de heer Haersma Bumc was ook de heer Jongsman var DS'70 nogal sceptisch. Verbou wen kost geld, we krijgen ei een hokkerige en kruip-door- sluip-door-toestand door en uit eindelijk moeten we toch eer stadhuis of stadskantoor gaar bouwen, zo was de teneur van de opmerkingen, waarbij dc VVD dan nog zwaar benadruk te, dat er in alles een behoorlij ke lijn of planning dient te zit ten. Wethouder Drenth, die op dit punl wethouder Meerburg te hulp kwam, zei, dat het nieuwe stad huis er moet staan als de ge meente volgroeid is. Tegen de jaren tachtig. Ongeveer vijf jaar daarvoor dient dé planning, le beginnen, maar ondertussen moet de secretarie wel kunnen werken. Waarvoor dan de op bouw op de brandweergarage noodzakelijk is. De raad legde zich maar „moei lijk" bij deze argumenten neer: er stemden zes leden tegen: de VVV (3), DS '70 (2) en wethou der mevr. Tichler-Moerman.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5