-Motie van wantrouwen tegen weth. Menken Jook door aantal leden van het PAKaf gewezen Mat onderwijsprotest in universiteits stad Leiden Stemmen in Leidse raad staakten over elektriciteitsamendement Bas v. d. Meer opent nieuw diepvrieshuis MARKTEN VLIELAND Spoedkrediet om te vernielingen kunnen herstellen NIET PRATEN OVER REGIONALE BRANDWEER LEIDSE COURANT eld;, let onderwijsprotest ging ook in Leiden gepaard met een protesttocht. Slechts een kleine honderd studenten deden aan de tocht n Huurverhoging in Noord blijft van kracht mb week maandag binnen de PAK-gelederen in de Leidse ge meenteraad voor de wethouder van volkshuisvesting in petto werd gehouden, heeft de heer Menken niet fataal ge- troffen, hooguit een beetje bezeerd. Het zwaard van Da mocles was namelijk wat bot geworden, omdat het uit spreken van een wantrouwen tegen dit beleid ook een aantal PAK-leden wat te gortig toescheen. Het aannemen van een dergelijke motie zou immers het ontslag van de prop 'betrokken wethouder ten gevolge kunnen hebben gehad. Indiener Walle (PSP) zat er zelf mee: „Echt, ik zou het liever niet doen. Meneer Menken, als u afziet van de ou -huurverhoging april '71 voor de gemeentewoningen, ben ik bereid m'n motie in te trekken. Dan wil ik zelfs een motie van erkentelijkheid indienen. Uw persoon is niet in ïeiie} het geding". Maar de heer Menken was niet bereid zulks te doen. De motie werd thans bij stemming gesteund door de PAK-kers Jonker, Van Dam, Walle, Oosterman, Irtbs mevr. Van Seters, Gerkema, Kuyper, Waal en Van der Horst. De overige 26 aanwezige raadsleden stemden tegen. "ïS >et veel beter verging het de Ji (notie van afkeuring, die me- fyrouw Kerling aan de wethou der had beloofd. In deze afkeu ring van het huisvestingsbeleid van wethouder Menken was de PAK-fractie unaniem. De mtie werd niettemin afgewezen met 21 tegen 14 stemmen. Een PAK-voorstel om de vrijwillige "pj. huurverhoging van 1 april jl. niet van toepassing te doen zijn op vooroorlogse gemeentelijke 'te jvoningen en verder geen huur verhoging toe te staan zolang er EIDEN De motie van wantrouwen, die sinds vorige De heer Walle bleef teleurgestld handhaafde zijn motie (ap plaus van de met een gratis PSP-bus aangevoerde Noord-be woners op de tribune). De heer Lamers (Prot.Chr.) vond de verhoging redelijk. Mevrouw Kering meende, dat de wethou der zich verschuilt achter het bestuur van de woningstichting, en mevrouw v. d. Blom (CPN) en de heer Driessen (KVP) 15» 'SLOFARiENDSVEEN, 39 nov. J® Bloemen Aan. Anjers Sim Rose 3140. Sim Rood 33—19, Sim Wit 41. Sim Keeler 34— 38. Esperen- 34—37. Lena 33—41, Charmeur •60 Rozen Garnette, Carol, Zori- Fabergt- 19—31, Sonia 64, Be- tinda 37—50, Coral Princess Motrea ft—iö, Carla 43—57. Carina 44IS, 30 P <£vergold, Spanish Sun, Prominent, Sonora. Rub ine tie. Nordia 31—38, Gerbera's 44-53, Hyacinten 34—31, ito Jïerlne 15—85, Chrysanten 24—52 fst,, Narcissen Eariv Glorie 160— 175, Tulpen Apeldoorn 540—545, Tros- Ar.vsanten 70—195, ld. jaarrond 145 -230. Fresia's 1.30—2.25, Irissen 1.80 —3.40 per bos. Een geschenk voor het hele gezin is een AQUARIUM, kom pleet met verwarming, thermostaat, pomp, filter, bodembedekking, netje, voer en bjjbehoren voor 89,75 of een VISKOM kompleet v.a. 2.95. of een LUXE AQUARIUM-KOMBINATIE (óók voor zeewater) voor 93G.70 of een -AQUARIUM-MEU BEL met ingebouwde ver lichting voor 297.50 .MAAR OOK: Kanarie m. kooi voor 44.75 Hamster met kooi en molen24.50 Marmot met kooi en bakjes24.95 2 parkieten in een ronde i m. standaard voor 34.50 geschenken voor het gezin van geen kwaliteitsonderzoek onder de gemeentelijke woningen is gedaan, werd verworpen met 18 tegen 17 stemmen. De PAK-le den In 't Veld en Kwik waren gisteravond afwezig. Een voor stel van de leden Cornelissens (KVP), mevr. Kerling en Walle om de juridische verhouding tussen de gemeentelijke woning stichting en de gemeente op de helling te zetten en de raad over een wijziging in deze bin nen vijf maanden te rapporte ren werd door -het college over genomen. Het voorstel van B. en W. tenslotte, waarbij het voorstel-Amptmeijer e.a. van 29 maart jl. over het voorkomen van huurverhogingen opzij werd geschoven, werd door de raad met 19 tegen 16 stemmen aan vaard. Iet antwoord, eerder op de avond, van wethouder Menken had het PAK niet tot andere gedachten kunnen brengen. De wethouder had o.m. gesteld, dat huurharmonisatie, een beoorde ling gebaseerd op de woonwaar- de, hard nodig was gebleken. Van angst bij sommige bewo ners van Noord voor een huur schuld behoefde volgende de heer Menken geen sprake te Particulier kunstbezit op Toonschaal '72 VOORSCHOTEN - De culturele commissie heeft het voornemen, de jaarlijkse Voorschotense ge meentelijke tentoonstelling „Toonschaal" in 1972 kunst en antiek uit particulier bezit het onderwerp te geven. Toonschaal '72 wil de kunstvoor werpen en antiek van de Voor schotense ingezetenen expose ren in het Cultureel Centrum. De tentoonstelling wordt half mei 1972 gehouden. Ieder, die meent kunstvoorwerpen of anti quiteiten in zijn bezit te hebben, wordt verzocht reeds nu contact op te nemen met het gemeente huis, tel. 2141, toestel 08 (de heer T. Bonhof). Een deskundi ge commissie maakt een keuze uit de aangeboden voonverpen. De kosten van vervoer, verzeke ring eet. komen voor reke ning van de gemeente. drongen aan op een hoorzitting voor de Noorders, waarop de woningstichting inlichtingen over huurverhogingen kan ge ven en klachten kan aanhorenn. Mevr. v. d. Blom voelde niets voor het wantrouwen: ,,Dit be leid vloeit voort uitdeeflendige leid vloeit voort uit de ellendige ministeriële voorschriften. Daar kan het college ook niets aan doen". Tussen Driessen en mevr. Kerling I ontspon zich een woorden wisse ling. Driessen: „Mevrouw Ker- 1 ling had zo fel moeten itvaren tegen het bestuur van de wo ningstichting, waarin zij zelf zit ting heeft. Ook zij heeft eraan meegewerkt, dat de wethouder geen gesprek heeft gekregen van het bestuur (zoals de heer Menken had meegedeeld, red.)". Mevr. Kerling (heet van naald): ,,De gem. woningstich ting heeft niets vast te stellen. B. en W. en de raad zijn gem achtigd huren vast te stellen en en veranderen". Overigens zei ze helemaal niet zo happig te zijn op het bestuurslidmaat schap van de stichting. De wet- I houder wilde het stichtingsbe stuur voorstellen vaan de raad eens een uiteenzetting te komen geven over het reilen en zeilen van de woningtichting. De huurverhogingenzaak had voor de mensen uit Noord geen gun stige wending genomen. Z zochten, op z'n zachtst gezegd teleurgesteld, de bus weer op. De zes aanwezige rechercheurs hadden in elk geval niets te LEIDEN Felle sprekers en een mat publiek in een zaal van de universiteit ty- zeer matig bezette college- peerden het onderwijspro test, dat de Leidse Studen ten Federatie middels een demonstratieve optocht gistermiddag kracht bij wilde zetten. Herman de Tollenaere, Jurrie Reiding en L.J.A. van Bentveld zetten nog eens de grote bezwa ren tegen de onderwijspolitiek van de regering Biesheuvel uit een. De studiebeurzen worden verder afgeknepen, de ezamen- en collegegelden worden ver hoogd, studenten worden door studentenstoppen van de univer siteit geweerd, er is een bouw- stop afgekondigd. ,,Het gaat er deze regering niet om het dorre hout te kappen, maar om een heel bos plat te branden," aldus Herman de Tollenaere. De heer Van Bentveld, werkzaam bij het bureau van de universi- „ro. telt toonde nog eens aan. dat de Fc,,e sprekers ""eden onderwijspolitiek ook van desa streuze invloed is voor kleuter- lager- en middelbaar onderwijs. De regering draait met haar op vatting, dat op onderwijs het profijtbeginsel van toepassing is. de klok tachtig jaar terug. Met grote meerderheid werd staande de vergadering een soli- dariteitstelegram verstuurd naar de nationale protestbijeen komst in Utrecht. Ton Regtien vroeg zich af waar de organisatie van het on- t zeer matig bezette collegezaal Warmond Zr. de Jong wordt wijkverpleegster voor Warmond en Sassenheim. Zij gaat wonen in Voorhout, dr. Kuyperlaan 3, tel. 02522- 12122. derwijsverzet in Leiden maar niet wil lukken. De „plunderpo- litiek" van het kabinet Biesheu vel geeft toch zijns inziens alle gelegenheid voor een krachtig protest. Na een sterk appel op de aanwezigen gaven ongeveer twintig studenten zich op om de organisatie van een Leids on- derwijsfront op poten te gaan zetten. Misschien kunnen ze daarbij de strategische opmer kingen van Ton Regtien gebrui ken, die uitvoering inging op de organisatie van het breed opge zette onderwijsprotest in Gro ningen. Er zal in Leiden heel boel in de Koningin Julia- naschooi weer op orde te e diepvries/luis van Bas v. d. Meer krijgen en om noodzakelij ke vernieuwingen te kun nen betalen heeft de Lei- derdorpse gemeenteraad gisteravond een .spoedkre diet" van 6500 beschik baar gesteld. Dat gebeurde tijdens de rond vraag waarin dr. Hekkelman (prot. chr.) o.s. gevraagd had of er een bepaald verband be staat tussen de onderbezetheid van het plaatselijk politiekorps en de inbraken en tomeloze ver nielzucht, die in kort tijdsbestek in twee Leiderdorpse scholen ten toon is gespreid. Burgemeester Van der Have zei te hopen het antwoord op die vraag zo spoedig mogelijk uit de mond van de dader te kunnen ver namen. ,,Het verband kan ik nu niet aantonen, maar een be paalde indruk heb ik wel", zo formuleerde de bugemeester voorzichtig, maar wel duidelijk. De onderbezetheid van het plaat selijk politiekorps, die ook voor leken duidelijk moet zijn als men 's avonds het plaatselijk bureau gesloten vindt en een telefonisch antwoordapparatuur voor doorverwijzing zorgt, is met succes door de heer Van der Have op hoger niveau aan de orde gesteld. Een brief aan de commissaris van de koningin mr. Klaasesz heeft tot gevolg gehad, dat Lei derdorp er twee opperwacht meesters bij krijgt. Ondertussen zal het nog wel enige tijd duren, dat men 's avonds en in de weekends bij onraad op een te lefoontje naar het Leiderdorpse bureau te horen krijgt, dat men Den ROELOFARENDSVEEN Bur gemeester Smolders van Alke made zal vrijdag a.s. het nieu we gebouwencomplex van de fa. S. van der Meer (in Roelofa- rendsveen en ver daarbuiten be kend als Bas van der Meer) openen. Het lieuwe complex bestaat uit diepvrieshuis met twee cel van 3000 kubieke meter in houd. In dit diepvrieshuis is voor bijna anderhalf miljoen geïnvesteerd. Belangrijke pro ducten voor opslag zullen zijn vlees, producten van Friki, ei- ducten en het consumptie-ijs van Caraco. De leiding over het diepvrieshuis is in handen van de 20-jarige dochter van S. van der Meer, Erna. Bas der Meer z oudsher in de vervoersbranche. Na de oorlog ging hij zich specialise ren in het vervoer van groen ten. Hij werkte in die periode ve-4 voor de fa. Dijco. Op liet ogenblik heeft hij 5 grote 22 ton ners koeltrainers op de weg, die door heel Europa rijden. Dit vervoer bracht hem in contact met diepvries. Dat inspireerde hem zich ook op dit gebied te gaan toeleggen. in. Haag moet draaien. ..Het gaat maximaal een bedrag van 4 gulden per I maand". Geen paniek dus. Ver der was hem door deskundigen verzekrd, dat woningen de nu 60 gulden „doen" in drie jaar tijd i ten hoogste 90 gulden moeten j gaan opbrengen. De mogelijk heid van het huzen kopen door LEIDEN bewoners zou hij voorleggen aan het bestuur van de woning- stichting. Om alle renovaties I van oude woningen op gang te I kunnen brengen zou het college trachten ongeveer 16 miljoen gulden los te krijgen. ,Het niet toepassen van huurver hogingen bij gemeentelijke wo ningen zou het algemeen huur- patroon verstoren. De woning stichting moet een goed beheer der zijn van de gemeentewonin- gen. Er is hier duidelijk een t 'i e en bevoegdheid", al- -ouder, die de raad vo i ei et:, dat het college geen s b-do.Tng heeft dan za- ken open te behartigen, „ook na het kwantum lelijkheid van de vorige week. Maar eer is teer. ook in de politiek zijn redelijke - grenzen", zei de wethouder wat I lieuwe Rijn 50 - Tel. 01710 - 208241 gekwest. Op een nog nader te bepalen tijdstip (voorzitter en raad konder er tegen midder nacht gisteren niet meer uitko men) zal de Leidse raad verder gaan met het afwerken van de agenda, waarmee vorige week maandag werd begonnen. Het huurbeleid had veel tijd in be slag genomen. Tevergeefs stak wethouder Lijten een vinger op, omdat hij wilde laten besluiten over aansluiting bij de proefne ming met een wekelijkse koop avond van de winkels aan de Oude Herengracht. „D-t komt de volgende keer v a burgemeester Vis. Ook '-ot i i - tiatief-voorstel van Van Aken c-i Dirks, teneinde een restaura tieopdracht voor de oude schouwburg te verlenen aan de architect moest blijven liggen. De avond eindigde met een staken der stemmen over een voorstel van de heer Van Baaren (PvdA), die bij het voorstel tot wijziging van de Elektriciteits verordening de geluidshinder des nachts wilde tegengaan. Een amendement van hem be helsde (bij het toenemend ge bruik van vaatwas- en volauto matische wasmachines in de nachtelijke uren) een goedkoper tarief tijdens de daguren en wel van 15 to 23 uur op maandag tot en met vrijdag. "Dat gaat de gemeente 680.000 gulden kos ten". wierp wethouder Lijten h«m tecen. Als het niet uit de I n Ie kan komen, dan maar uit de breedte (fractionele tariefs verhoging), vond de helft van de raadsleden, resultaat: de volgende vergadering verder praten hierover. Het voorstel betreffende de in de gemeente gewenste scholen voor beroepsonderwijs en mogelijke terreinen van vestiging werd op voorstel van de heer Waal voor verder overleg in de betrokken het vaststellen van een gemeen schappelijke regeling voor een Regionale Brandweer- Rijnland, omdat de gewestraad zijn me ning daarover nog niet kenbaar heeft gemaakt. Burgemeester Vis deelde mede, dat het dage lijks bestuur van het gewest Presentiegelden heter hangijzer dan men dacht deze kwestie niet op de agenda had willen plaatsen. Nou. wij dan ook maar niet, vond de Leidse raad verongelijkt. vergoedingen van raadsvergade ringen en commissievergaderin gen. Van 40 tot 45 gulden per raadsvergadering, stelden B en W voor; 25 gulden voortaan voor commissiewerk. "Als dit een waardeoordeel is, spreekt daar weinig achting uit" scham perde de heer Van Aken; "Wat is nou 45 gulden tegenover het v teld dat het raadswerk k Bij commissievergade ringen zouden de wethouders ei genlijk helemaal geen vergoe ding moeten krijgen, "want het is hun dagelijks werk". De voorzitter vond het maar een vervelende zaak om over deze dingen te praten: „We kunnen slechts arbitraire bedragen voorstellen.Het ene raadslid kan misschien meer geld waard zijn dan een ander. We hebben ons zoveel mogelijk gehouden aan voorbeelden bij vergelijkbare gemeenten". De heer Kuyper wilde dan wél, dat elke verga dering apart gehonoreerd werd en niet, zoals het voorstel aan gaf, dat twee vergaderingen op één dag als één zouden gelden. De heer Van Aken wilde als da tum van ingang 1 sept.'71 i.p.v. 1 januari '72. Mevrouw Geelker ken (Prot.-Chr.) op de tijd va- „We zijn niet m! oo t niet". Ook deze kwestie zal nog een beslissing moeten val len. De op de agenda staande Bouwnota zal in de komende be grotingsbehandeling besproken worden. J- voorzitter van huiseigenaren in Sassenheim SASSENHEIM Gisteravond had in het Bruine Paard de 57e jaarvergadering plaats van de Vereniging van Huiseigenaren Sassenheim en Omstreken. Voorzitter De Raad adviseerde in zijn openingswoord o.a. de le den de woningen goed te onder houden, niet alleen uit zakelijke overwegingen, maar ook omdat dit de verstandhouding met de huurders ten goede komt. Uit het jaarverslag van de secreta ris werden de volgende notities gemaakt: Het aantal leden liep terug van 105 naar 103, en het aantal woningen van 789 naar 725. De contributie werd gehandhaafd op 8.per jaar. Het ere-lid J. Oudshoorn werd gedankt voor zijn deskundige adviezen en mej. Oudshoorn voor haar activiteiten voor de vereniging. Bij de bestuursver kiezing werd de heer J. H. de Raad (Noordwijk) herkozen, maar in zijn plaats werd als voorzitter J. Dijkstra (Sassen heim) gekozen. Na het huishou delijke gedeelte was het woord aan de heer A. L. Vuyk, secre taris van de Huurcommissie in het ressort Leiden, die een qau- serie hield over het werk van deze commissie, de huurharmo nisatie en liberalisatie, waarna een aantal vragen werden beantwoord. Hel bestuur bestaat thans uit J. Dijkstra, voorzitter; C. M. Jonkman, secr. pen- ningm; J. H. de J*aad; Jac. de Graaf; Joh. Kiebert; L. Mooi» naar en K. W. v. d. Willik.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3