Situatie Hoge Rijndijk blijft bron van zorg voor raad Zoeterwoude iP Vogelshow in Koudekerk VVD: Investeringen nutbedrijven moeten via tarieven terug verdiend worden Oud en nieuw werk Will Tweehuysen in het Duivenhuys MARKTEN Leiderdorp krijgt zonder pijnlijke ingrepen begroting voor 1972 sluitend Leidse agenda LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 NOVEMBER g ZOETERWOUDE Opnieuw was er gisteravond kritiek op Rijks waterstaat inzake de recon structiewerkzaamheden op de Hoge Rijndijk. De heer O. Rijs- dijk vertolkte de grieven die in het bijzonder het voetpad be treffen op de brug over de Wei- poortse Vliet. De zeer geringe breedte is levensgevaarlijk. t. en w. beaamden dit. Er was door het college reeds over ge sproken. Er zal contact worden gezocht met Rijkswaterstaat over de suggestie van wethou der P.v. Hofwegen om te komen tot een voetpad aan de buiten zijde van de brug. De heer Rijsdijk had ook een ont stellend gebrek aan samenwer king geconstateerd. Nu het trottoir na weken eindelijk ge reed was werd het opeens weer open gegraven, omdat er een te lefoonkabel moest worden ge legd'Ook de verlichting is zorgenkind. Rijkswaterstaat maakt bezwaar tegen verlich ting van de Parallelweg, omdat dit verwarrend is voor het ver keer. De raad stelde een nieuwe Exploitatieverordening vast die geënt is op de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening. Er waren nogal wat vragen over de mate van zelfstandigheid van de Jeugdsociëteit aan de Hoge Rijn dijk, gezien het voorstel om een bijdrage te geven van 1.000. Uiteindelijk werd besloten het geld over te maken aan de Stichting Jeugdzorg Leiderdorp waaronder de Sociëteit ressor teert. Appelen 20-25. Champignons 325. An dijvie 70-106 Kroten, gekookt 60. Boerenkool 14—22. Rode kool 10—11. Groene kool 20-21. Spruiten A 46-55. Spruiten B 37-39. prei 31-41. Toma ten A 1060. B 1110, C 910, CC 290—330. Uien middelgrof 7-13, Wit lof 116—171. Knolselderij 6.32. Sla A 17-27. Peterselie 11-16, Selderij 6-21. Motorrijder botst in volle vaart SASSENHEIM Gisteravond omstreeks half zes vond er op de hoek Parklaan/Goeverneur- laan een verkeersongeval plaats met één vrij ernstige gewonde en flinke materieële schade. De bestuurder van een Lelijk Eend" gaf geen voorrang aan een motorrijder, die links op de Parklaan naderde. De motorrijder reed met volle snelheid op de voorzijde van ,,de Eend" en vloog enkele ma len over de kop, waarbij hij te gen een verkeerszuil terecht kwam die afknapte. De motor rijder, de 18-jarige P. L. uit onze gemeente, liep vrij ernsti ge verwondingen op o.a. gebro ken ribben en waarschijnlijk ook nog inwendig. Hij werd per ambulance naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden overgebracht. De motorfiets, waarvan de on derdelen over het wegdek ver spreid lagen, was „total loss", evenals „de Eend", waarvan de voorzijde geheel werd vernield. De bestuurder, L. B. eveneens uit onze gemeente kwam met de schrik vrij. ROELOF ARENDSVEEN De veiling EMM wordt belangrijk uitgebreid. Het beschikbare oppervlak wordt van 7000 op 9500 m2 gebracht. De nieuw verkregen ruimte wordt benut voor inpakwerkzaamheden voor de kopers. De uitbreiding gaat f 500.000 kosten en wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf Jos Jansen uit Rijpwetering. Op 1 februari wordt het nieuwe gedeelte van de veiling geopend. Dat de uit breiding noodzakelijk was, blijkt uit de steeds stijgende omzetcijfers. De omzet over dit jaar is weer met f 3 miljoen gestegen, van f 17 naar f 20 miljoen. LEIDEN Op de Volmolengracht nummer negentien opende wethouder mevr. N. A. den Haan-Groen gistermiddag een „Welfare winkeltje" van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Leiden. In het winkeltje voorlopig alleen tijdens de wekelijkse koopavond open kan men kopen, wat invaliden en langdurig zieken gemaakt hebben „om wat om handen te hebben". KOUDEKERK AAN DEN RIJN De bovenzaal van Hotel „Van Egmond" biedt tot en met zaterdagavond onderdak aan 364 „vreemdsoortige vogels". Als men af moet gaan op het geluid dat de vogels, in alle mogelijke De variëteiten, gisteravond voort brachten bij de opening van de 8e nationale tentoonstelling van „Vogelvreugd", zijn ze laaiend enthousiast over hun driedaag se, tijdelijke onderkomen. der Linden overhandigt de ereprijs op de tentoonstelling „Vogelvreugd" aan de heer G. officiële openingshandeling was voorbehouden aan burge meester C.M. van der Linden, die constateerde dat het aantal inzendingen weer hoger was dan vorig jaar. Overigens had de burgemeester nog wat bij „Vogenvreugd" goed te maken. Tentoonstellingvoorzitter P. F. W. Sierat hield Koudekerk's burgervader voor, dat hij het bestuur van „Vogelvreugd" heeft geschokt, omdat de heer Van der Linden in oktober j.l. de opening van de chr. school „De Rank" had verricht door een „vogel" door een afschei ding te gooien. „Wij konden dat gegooi met vogels niet op ons laten zitten. Is dat soms een nieuw spel?", zo vroeg de heer Sierat zich af. Al betrof het in „De Rank" dan een „dooie kraai", de burgemeester was gaarne bereid voor deze daad te „boeten" door gevolg te geven aan de uitnodiging van de heer Sierat om een „rank" (takjes), die in een opening tussen de kooien was opgehangen, met een heggeschaar af te knippen, en daarmee de nationale ten toonstelling voor geopend te verklaren. „Ik hoop overigens niet dat in dit ranksnoeien wordt gezien, dat ik van plan ben in de onderwijsuitgaven te knippen" merkte de burgemeester veelbe tekenend op. VOORSCHOTEN - De fractie van de V.V.D. heeft voor de he denavond te houden gemeente raadsvergadering vier moties ingediend. B. en W. menen, dat een vrij stringente binding ge legd wordt met de begrotingsbe handeling en hoewel deze mo ties gaan over de financiële po sitie van de nutsbedrijven, die in principe los gezien moeten worden van de begroting van de algemene dienst, vindt het colle ge, dat deze moties beter tot Leiderdorp Zonder de reserves aan te tasten, zonder een ta riefsverhoging van plaatselijke belastingen te calculeren en zonder het voorzieningenpeil aan te tasten is het college van burgemeester en wethou ders erin geslaagd'een sluitende ontwerp-begroting voor 1972 aan de gemeenteraad voor te leg gen. Het bleek zelfs mogelijk in de be groting, die voor wat betreft de uitgaven en inkomsten van de gewone dienst een eindbedrag van 14.284.436,60 aangeeft, re- serveringsposten op te nemen. Zo kon naast een bedrag van 5 per inwoner voor onvoo ne uitgaven een reservepost van 200.000 worden opgenomen voor in 1972 te sluiten nieuwe geldleningen. Bovendien kon een goede gewoonte uit de voor gaande drie jaren worden ge handhaafd. nl. het opnemen van een bedrag van ƒ42.000 ter be strijding van de stichtingskosten van het overdekte zwembad. In de ontwerp-begroting is verder een post opgenomen van ruim 35.000, die mogelijk beschik baar moet worden gesteld om de NZH te subsidiëren. Een nieuwe uitgavenpost is o.m. die ten behoeve van de aanstelling van een vakleerkracht voor lo gopedie. Deze kracht zal zowel werken voor het openbaar als het bijzonder onderwijs. Een flinke nieuwe uitgave is ten slotte geraamd 45.000) voor subsidiëring van de Stichting Jeugdwerk Leiderdorp. Moge lijk in 1972 wil de stichting overgaan tot de stichting van een eigen gebouw aan de Gaar- meesterstraat. De tentoonstelling omvat een variabele selectie uit de schilderijen, stoer van con touren, gedragen en gedempt van kleur; weloverwogen de compositie van de stillevens en zijn z.g. vakwerk-schilde rijen. I'k wijs op een stilleven met fles en schaakbord, op een landschap laaiend van beweging, op het fraaie „De brand in de steenfabriek", mooie tekeningen uit de om geving van het Franse ArJes of van het kasteeltje uit de Achterhoek. Bij het recente werk noteerde ik enkele zeer mooie aquarel len waaronder een Japans aandoend stilleven met herfstbladeren en een fles met varenblad. Tenslotte op een aantal gouaches met im pressies van de Leidse Hor- Leiden In Galerie 't Dui venhuys wordt morgenmid dag a.s. om 5 uur een ten toonstelling geopend van vroeger en recent werk van de Leidse kunstenaar Will Tweehuysen. Deze expositie zal slechts enkele dagen du ren en wel behalve op de openingsavond zondag, maandag en dinsdag van 10 tot 10 uur. Deze (verkoop) expositie is een experiment met als doel de sterke nei ging om de prijzen van kunstwerken steeds hoger op te voeren, wat in te dammen en zodoende ook die geïnte resseerden gelegenheid te bieden tot het aanschaffen van een kunstwerk, die fi nancieel „wat voorzichtiger te werk moeten gaan". Een experiment dat het proberen alleszins waard is, dunkt me. Wil Tweehuysen kan gerekend worden tot de vertegenwoordigers huidige Leidse beeldende kunst. Hij werd in 1921 in de Sleutelstad geboren. Zijn op leiding genoot hij aan de Haagse Kon, Academie o.a. bij Paul Citroen en wijlen Willem Schrofer. Behalve kunstschilder is hij ook typo grafisch ontwerper en teken de ook voor een aantal mo numentale objecten, zoals onder meer het Vuurtoren plein in Noordwijk en deco raties in scholen en andere gebouwen. Een belangrijk werk is b.v. het tapijt van de trouwzaal in het Leidse stad huis. Hij is ook voorzitter van de Leidse schilder- en tekenaca demie Ars Aemula Naturea. „Zijn kunstenaarzijn is veelzij dig", schreef J. N. v. W. in 1964 in een tengeleide van een Tweehüysententoonstel- ling in de Lakenhal. „Met groot gemak tekent hij naar de werkelijkheid, fantaseert hij in zijn schilderijen, droomt hij in zijn tapijtont- werpen en ordert hij zijn ar chitectonische concepties. Het ordenend element springt trouwens in al zijn werken, in zijn hele bezig houden, onmiddellijk naar voren, maar niet op een ma nier, die aan wat hij tot stand brengt een cerebraal karakter zou geven. Hij is selectief zonder bekrompen te worden. Zijn kunst is de uiting van een intelligent mens en dus van iemand, die weinig geeft om mode verschijnselen De werken van Tweehuysen, die thans in Duivenhuys han gen, zijn gemaakt in de pe riode van ongeveer de laat ste tien jaar en bevestigen volledig de aangehaalde ken schets van de kunstenaar uit ae pen gevloeid van de voor malige Lakenhaldirecteur drs. v. Wessem. Will Tweehuysen die geëxposeerd Bezoekuren Ziekenhuizen Academisch Ziekenhui' halve op dinsdag uur: dinsdag van zaterdag en zondag jektijden Kliniek dagelijks, be- van 19.00-19.45 13.00—14.00 uur; 4.30-16.30 15.00—20.00 1S.3Ó—20.00 10.00-12.30 en Voor kraam vrou- 11.30, 15.00—17.30. Op dinsdag is gehele dag geen bezoek. Bezoek Praema'urenafdeling (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma., wo„ do. Sole Mio: dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatlënter zondag van 1 tot 3, dinsdag van 1 tot half 3, donderdag van half 7 tot D11° 00-12.00 18.45-19.30 13.15-14.00 uur; dagelijks: Klasse Et m dagelijks: 13.15-14.00 uur en 5-19.30 uur; Kinderafdeling dage- ling: 3de klas: 8.45—19.30. Baby's 18--19 uur; 2de klas 13.30—15.: 19—20 uur: lste klas 11—12. i: >15.30 en 19—20 uur. Ziekenhuis „Rijnoord": dagi .30- vio.; Alphi lijks (ook in het weekend) le en ze klas: van 10.30—11.00 uur; van 14.00—14.45 uur; van 18.00—19.00 uur. 3e klas: van 14.00-14.45 uur; van 18.00—19.00 uur. Kraamafdeling: van 16.00-17.00 uur; van 19.00- 19.30 uur. alleen voor echtgenoten. Kinderafdeling: van 15.00—15.30 uur; van 1S.00—18.30 uur, alleen voor ouders. Kinderen beneden 16 jaar gén toegang op de kinderafde ling. DIENSTVERLENING LEIDEN De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur ('s middags) tot woensdag 12 uur waar genomen door het Diaconessenhuls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 i St.-Elizabeth ziekenh ht). Op andere werkdaf indagen door het Acade misch Ziekenhuis. Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. 10 uur 'oormiddag tot zondag hun recht zouden komen bij de algemene beschouwingen over de ontwerpbegroting 1972. Over de inhoud van de moties de len B. en W. mede, dat zij niet achter de inhoud daarvan kun nen staan op grond van bestuur lijke en nationaal-economische motieven en dat aanneming van de moties dan ook ten stelligste moet worden ontraden. De V.V.D.-fractie meent, dat de financiële toestand van de ge meente Voorschoten vraagt een steeds zorgvuldiger afgewo gen beleid, zowel met betrek king tot de beheersing van de uitgaven als ten aanzien van het verkrijgen van de nodige middelen. De gemeente moet daarom volgens de V.V.D. -frac tie de door haar beheerde be drijven (gas, water en electrici- teit) optimaal beheren, waarbij het kostetnaspect en 't tarieven- aspect beide in de beschouwin gen betrokken dienen te worden. Daarom dient de burgerij in toe nemende mate de kostende prijs van de door de overheid ver leende diensten te betalen en het saldo van inkomsten en uit gaven van de gemeentebedrijven moet in het algemeen zo gecal culeerd worden, dat een rende ment van 7% van het geïnves teerde vermogen behaald wordt. Voor die bedrijven of takken van dienst waar dit rendement op korte termijn niet haalbaar is of waar van rendement in de bedrijfsmatige betekenis van het woord geen sprake is, moet het percentage waarmee inkom sten de uitgaven dekken, op ver antwoord niveau gebracht wor den. De V.V.D.-fractie wil daarom de gastarieven en de electriciteitsta- rieven verhogen tot het geadvi seerde bedrag van de SROG en de Leidse Lichtfabrieken, ter wijl de watertarieven met 10% dienen verhoogd te worden. LTB'ers brachten groot bedrag voor eigen missionarissen ZOETERWOUDE - Traditiege trouw is ook dit jaar weer de Oogstgedenkdag succesvol ver lopen. Gistermorgen om 9 uur werd de dag geopend met een gezamenlijke Eucharistieviering in de Sint Janskerk. De H. Mis werd opgedragen door de gees telijk adviseur van de L.T.B., deken A. Lamot, en de pas en kele dagen geleden uit Oeganda teruggekeerde father L. van der Salm. Tijdens de offergave werden sym bolisch de oogstdankgaven aan geboden. Na de gezongen Eu- charitieviering kwamen allen in het Don Boscohuis bijeen voor een gezamenlijk ontbijt. Hierbij kon voorzitter P. de Jong onder luid applaus mededelen, dat ruim 1.100,was opgehaald, voor de Zoeterwoudse missiona rissen. Tot half één volgde een gezellig samenzijn onder het ge not van een kopje koffie. Het hoogtepunt volgde 's avonds. Evenals vorige jaren werd door voerd. „Ruwe stormen", ge schreven door P. L. van Rooij- en Bogaerds, werd door de amateurs op een voortreffelijke wijze gespeeld. De regie lag in handen van Cock van Rijt en Theo van Leeuwen. Na het stuk was er voor jong en oud nog gelegenheid tot dansen op muziek van het duo „Slinger land". De Boemerang Cabaret den beginne, aanvang 20.00 urn Boshuis: Ruilbeurs. Aanvang Micro-lheater: Vestestraat. ImJ Grimm-igheden. Aanvang 20.1)1 Groenoordhal: IJsrevue. Aj-! 20.00 uur. i Stadhuis: Begrotingscommissie v huisvesting en Openbare wj A—vang 20.00 uur. 1 Begrotingscommissie n Stadhui- ciën 14.00 I personeelszaken! Acj mnH llot House, Rapenburg 24: 'vj Eddie Engels. Aanvang 22.00 d ZATERDAG 27 NOVEMBER 1 Vormingscentrum Oud Poelg«, Begin weekend „de wereld i vandaag", aanvang 14.30 uur. ..Een by '•16, tot. stelling van duiven, aanvang .ak-Tlieater Klnderoperettw „Maskerette", aanvang 14.00 illcro Theater: Vestestraat: i Grimm-lgheden, a« 14.30 uur. ZONDAG 28 NOVESIBER Groenoordhal: IJsrevue. EXPOSITIES derijen van Karei Wiggers de Jong, Keramiek van Anken kevoort en Babs Elsdingen, W« den van Ans Lempens. Plja van Hans Goddefroy. ïalerie Heuff: (tel. 017161-2186)': dec. exposeert Dick van Vooa monotypes en Flory Italian» tieken. STED. MUSEUM DE LAï Oude Singel 28, tel 4-1044 t< „Tabakoi het 150-ji Ntemeyei, 1 dec. tot 16 Jan. sehlU» van Jan en Charley Tooropni Fernhout. - ünlerie Heuff: (tel. 01751-2185) 01711-3501) 1 dec. tot r deus exposeert pentekent NEDERLANDS LEGE.^ Pesthuislaan 7, tel. 34241 m pen (Javaanse) behorende| kampong. Leenmateriaal van Koningin WUhelmina. RIJKSMUSEUM VAN VOLR— DE: Steenstraat 1. tel. 32541(3 >dio januari „Tiderida" ling over het leven een Oost-Groenlai gedurende vijf eeuwen tot oöU van vandaag. PERMANENTE AGENDA CHR KLEUTERSCHOOL: LJJS voor Jongeren t van twee tot half 2 GAB Gebouw Inlichtli part-time werk Man Vro> schappij di. 9.30—10.30 19.30-20.30 uur. lorssingel f Oude Rijn vragen voor gezinst lljks spreekuur van voor bejaarden hulp: Oudt teenschuor 5 Spreekuur -•?sting werkende Jongerei Oegstgeest, Soo* voor kamer. en alleenstaanden Geversst tel. 51794. Vrijdag 5 Centrum donderdag tot 23.00 a Autohandels» mag woning niet verandert HAZERSWOUDE Ingevolgt besluit van de gemeenlt mag de heer C. J. M. zen zijn woning Rijndijk 1 veranderen. De woontoti (vooral de slaapvertrd mocht dan door CHU'er E Elderen „erbarmelijk" genoemd, de raad was onw delijk. Op de eerste plaats omttó dat het niet onmogt geacht, dat de heer 1 pand in een bestemming (agrarische doeleinden) Op de tweede plaats, dat het niet onmogelijk 1 geacht, dat dd heer VanVi! met de vestiging van zijn to)handel het Hazerswoudü meentebestuur destijds v voldongen feit heeft gestel zijn vestiging ifl I grasdrogerij zou slechts zijn geweest van gebruik vi noemd pand als j" niet als autohandel annex room. Of er nul in de boezem van het II woudse gemeentebestuur 1« zijn gemaakt, zal, op i van VVD-er K. H. Dekker, l{ den onderzocht. Akkoord in Alphen over-l Rijnomleggii ALPHEN De genu heeft gisteravond met 18 stemmen de conclusies Hakstege, directeur ge"1'' werken ,over de vaaroml» van de Oude Rijn goedgell Tegen stemden Van der (CHU), Blaauw (Gem. Bel)' mevrouw Hardijzer-Neef (DJ Deze laatste diende motie werd tenslotte met uitstel van de omlegging- vankelijk steunde ook de Houweling haar motie matf een uiteenzetting van de meester trok hij zich terug- motie werd tenslotte met 1 stemmen verworpen. Een B* lijke situatie ontstond ,0® voorbereidingsbesluit voort reinen aan de Steekerweg vaard werd. Door dit t-' komt 't veevoederbedrijf van Nierop in het gedrang..DJ breiding van zijn bedrijf2 landschap geweld aan doen gens B. en W. Enkele rag den adviseerden het naar bijvoorbeeld het van de Rijnhaven te verp sen. Wethouder Duin °°r .K dat de eigenaar hiertoe initiatief moet nemen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4