Een gevangene wordt verhoord IN DE GREEP VAN DE TUPAMAROS III Sunbeam 1500 GT degelijk en sportief WEGWIJS Sint moet uitkijken hij aankoop VW neemt geen enkel model uit produktie DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT Minetti söhudde zijn hoofd. „U breekt niet door mijn bar- rière heen, commissaris Carson". Op zijn gezicht was onverholen spot te le zen. En plotseling verloor de Amerikaan zijn kalmte. Hij explodeerde. „U bent een moordenaar en ik zal u als moordenaar be handelen", schreeuwde hij. „Albano zal u de biecht af nemen! Hoort u dat, Minet ti?". „U behoeft niet te schreeu wen", antwoordde deze rus tig. „Ik hoor u zo ook wel." De woonden werkten op hem als een ijskoude douche; hij herwon er zijn kalmte door. Hij stond op. „Goed als u liever met Alba no wilt praten." Hij hoopte dat de ander hem zou terugroepen, maar Mi netti bleef zwijgend zitten, heel ontspannen, volkomen zeker van zichzelf. Terwijl Carson langs hem heen naar buiten liep, voelde hij, ondanks zijn nederlaag, een diepe bewondering voor hem. Op de speciale afdeling Vijf van de contraspionage nam Albano het verhoor van Pa- blo Minetti over. „Uitkleden," schreeuwde hij tegen de drie mannen, die hem assisteerden. Ze ruk ten Minetti de kleren van het lichaam. Ze bonden zijn handen en voeten vast, schoven een stang tussen de knieën en hesen hem daarna op, zodat hij met het hoofd naar beneden kwam te hangen. De stang kon onder stroom worden gezet; Pablo herinnerde zich dat deze marteling in Brazilië de papegaaie schommel werd genoemd. Albano's gezicht was koud en ondoorgrondelijk. „Ik heb van Carson gehoord dat jij een zwijger bent", snauwde hij. „We zullen eens zien of hij gelijk heeft. Luister man, telkens als jij een vraag van mij niet beantwoordt, gaat er e' ".-ische stroom door die s i, en Dovendien heb ik hier nog een instrumentje dat je helemaal zal doen doorslaan of je wilt of niet. Het staat ook onder stroom en ik bewerk er je hele li chaam mee. Heb je me be grepen?" Pablo voelde hoe het bloed naar zijn hoofd stuwde en hij wachtte op de eerste pijn. „Wie zijn de andere leiders van de Tupamaros?" Hij gilde niet toen hij de eer ste stroomstoten voelde. Hij gilde nog niet toen het lichte instrument van Alba no tegen zijn geslachtsde len golven van pijn door hem heen joeg. „Ik mag niets zeggen', dacht hij. „ik mag niets zeggen. Ik mag niet eens denken, want straks als de pijnen nog heviger worden, wordt onbewust mijn denken om gezet in woorden". De schop van een van de po litiemannen tegen zijn kin maakte hem bijna bewuste loos. „Vooruit, Tupamaro-hond, spreek. Er wordt je toch iets gevraagd?" Hij keek van onder af naar het ge zicht van Albano, en hij bleef er naar kijken om er Dit is de derde aflevering van gedeelten uit Wim Hormans nieuwste boek „In de greep van de Tupamaros". De situa tie is als volgt: Arce, de vertrouweling van president Araco is door de Tupamaros ontvoerd en wordt verborgen gehouden op dezelfde plaats, waar zich de eveneens ont voerde Britse ambassadeur in Uruguay, Jackson bevindt. Deze ontvoering heeft een geweldige razzia in Montevideo ten gevolge onder leiding van politiecommandant kolonel Albano en de door de V.S. ter beschikking gestelde Ameri kaanse politiedeskundige William Carson. De vangst is goed: een belangrijke politieke leider van de Tupamarobe- weging, Pablo Minetti, is gearresteerd. In een geluiddichte kamer wordt Minetti eerst door Carson verhoord. haat uit te putten en de kracht om te zwijgen. Het was eigenlijk geen gezicht, het leek meer op de muil van een roofdier; de ogen waren bloeddooropen, de handen als klauwen, Weer voelde hij de helse pijn van het instrument tegen zijn geslachtsdelen en de ande re elektrische schokken door zijn benen. Het gezicht van Albano was nu dicht bij hem. Hij lispel de meer dan hij sprak als of hij beneveld werd door zijn eigen wreedheid. ,Je zult spreken, Pablo Mi netti; je spreekt al moet ik je levend villen. Jij zult me zeggen wie de anderen zijn zodat ik ze kan arresteren. En denk maar niet dat ik medelijden met je zal heb ben!" Zij sloegen hem vijf uur achter elkaar. Ze sjouwden emmers ijskoud water aan, gooiden die over zijn gezicht als hij be wusteloos dreigde te raken. Tegen zes uur kwam William Carson binnen en keek naar de bloedende man, die nog steeds aan de pape gaaieschommel hing. „Resultaat?" vroeg hij. Albano gaf zijn slachtoffer een boosaardige trap en haalde de schouders op. „Waarom zet je hem niet bij Maria Carrasco; dan kun- Schrikbewind in de straten van Montevideo. Politieman nen houden voorbijgangers aan en controleren hen op wat zij bij zich hebben en op hun identiteitspapieren. nen ze samen hun ellende bepraten?" Het gezicht van Albano hel derde op. „Ik heb een idee," zei hij. (Maria Carrasco is de gevan gen genomen hoofdredactri ce van een verboden oppo sitioneel dagblad. Zij on derhield verbindingen met Pablo Minetti. Om haar tot spreken te dwingen is ze al dagenlang opgesloten in een volkomen kale cel zon der bed, wasgelegenheid en w.c Maria Carrasco be staat, zij het onder een an dere naam, werkelijk. Zij slaagde er destijds in teza men met ongeveer dertig andere vrouwen, uit te bre ken via een door Tupama- rocommando's van buitenaf gegraven vluchttunnel. Nog steeds wordt in Uruguay ij verig jacht op haar ge maakt, red.) Za lag in haar eigen vuil en vroeg zich af hoelang zij dit nog zou volhouden. Da genlang had zij niemand gezien, behalve die ene be waker die haar onverteer baar eten kwam brengen. Onverschillig had hij ge zegd, dat zij verkracht zou worden door twaalf politie mannen als zij niet wilde spreken, maar zij had hem zwijgend aangekeken en sindsdien nooit meer een woord tegen hem gezegd. Die morgen werd de deur van haar cel geopend en ze legden een man op de grond, die in dekens was gewikkeld en aan het eind van zijn krachten scheen. Ze probeerde zijn touwen los te maken; toen pas zag zij dat het Pablo was. „Blijf van die touwen af," snauwde de bewaker. Ze ging in de hoek van de cel zitten en keek naar Pa- blo. Mijn God, wat hebben ze hem aangedaan, dacht ze. En wat bedoelen ze met die dekens in deze hitte? En dan ineens begreep ze het monsterachtige. Hij zou gaan transpireren. Ze zou den hem het drinken weige ren, totdat zij zou beken- Hij grinnikte. „Ik stond me net af te vra gen of u nu een vrouw of een reusachtige mol was. Het stinkt hier aardig; hoe houdt een mens het uit!" „Jullie laten hem doodgaan, hè", vroeg ze. „O, neen; of juister: dat ligt aan u. Als hij geen water krijgt en hij blijft alsmaar door transpireren, dan vrees ik het ergste. Maar u kunt hem helpen. Door te bekennen (De reportage roman „In de greep van de Tupamaros" van Wim Hornmann is deze maand verschenen bij uit geverij J.H Gottmer te Haarlem) Sunbeam Is in de autowereld een oude naam met een zeer ver trouwde klank. In vroeger jaren was Sunbeam een synoniem j voor sportieve, snelle wagens, hooggekwalificeerde produkten van de Britse industrie. Rootes,' producent van de Sunbeams, ging de weg als zovele andere. Het Britse bedrij' we na een reeks financieel teleurstellende jaren overgenomen door het Amerikaanse Chrysler-concern, dat eerder al een groot belang had verworven in het Franse Simcabedrijf. De Amerikanen hadden met bij Rootes nog maar net voor het zeggen of er ging heel wat „ballast" overboord. Voor de export b.v. werden na men als Hillman, Humber tn Singer gewoon bijgezet in de archieven. De naam Sunbeam blpef en kwam in een jongere versie zelfs teryg. Ihrysler benoemde tot directeur van de Rootes-groep de heer Gilbert Hunt. Hij kreeg 100 mil joen pond sterling tot zijn be schikking. Er werd een nieuwe fabriek gebouwd en van de 100 miljoen pond was 35 miljoen pond gereserveerd voor de ont wikkeling van een nieuw model. Het moest zo was de opdracht een niet al te dure middenklas ser worden, die zowel in eigen land als daarbuiten succes zou hebben. oorjaar 1970 stond op de tentoon stelling te Genève de nieuwe Sunbeam. Twee versies waren en met een 1250 cc motor en een met een 1500 cc. Nadien kwamen nog de 1500 Super en sinds kort is in ons land de 1500 GT. Dit model werd precies een gat. dit model werd precies een jaar geleden op de motorshow in Londen in de openbaarheid gebracht. iterlijk worden de karakterei genschappen van de GT geac centueerd door speciale wieldop pen, brede „race-strepen" onder aan de portieren en matzwarte afwerking van de stijlen tussen de portieren. Qua prestaties biedt de GT niet zoveel meer dan het Super-model. Een top snelheid van 157 km/u is echter alleszins behoorlijk voor een 1,5 liter motor. Ook de acceleratie laat niets te wensen over. Van 1—100 km in 13 seconden. GT-motor is „opgepept" door ten opzichte van de krachtbron welke er bij de 1500 Super onder de kap ligt de cilinderkop te wijzigen en door een speciale nokkenas, geen bovenliggende, te monteren. Verder heeft de GT dubbele carburateurs, bnmer dat het model weinig Accessoires: Autoaccessoires zijn gewild als Sintreklaasgeschenk. Priis en kwaliteit verschillen echter nogal eens. Vandaar dat „Koop kracht", het maandblad van het g. Consumenten Contact Orgaan, deze artikelen heeft bekeken. Sw.w PEWANN.V. Houtweg7-11 bij'tMalieveld Tel. 18.21.43 dinsdag en vrijdag geopend tot 22.00 uur. Elektrische artikelen kunnen nog al eenss problemen opleveren. De technische kennis van de door snee- automobilist is doorgaans onvoldoende om elektrische ap paratuur zelf aan te brengen. Vaak wordt er wel een aardig schema bijgeleverd, maar dat moet je ook nog kunnen lezen. Ook blijkt het niet voor elke auto te kloppen en een te hulpp geroepen garagehouder voelt ei weinig voor een niet door hem zelf geleverd aitikel te monte ren. Veel gevraagd zijn mistlampen, die ook wel eenvoudig zijn aan te brengen. Het best voldeden de Hassia 308 (75 gld), Bosch 451 (100 gld), Hella 149 (165 gld) en Lucas FT 9 (175 gld). Bermlampen (verstralersi koste tussen de 60 en 90 gulden. D beste merken zijn Jokon, Ma chall, Lucas, Bosch en Hellf Mistachterlichten zijn er tusse de 15 en 45 gulden. Bij al dez artikelen horen een schakelae met verklikker en een relais! De startversneller van Aerocher- kost 35 gulden en is gemakkf lijk te monteren. Achterruitvei warming kan men beter doo een vakman laten monteren gemonteerd komen de kosten o rond 100 gulden. De beste brandblussers zijn va; Hendriclis (f 50,-), Ajax en Sim plus. Brandblussers moeten zijl een rijkskeur. echte noviteiten vertoont. Ver der de aandrijving op de achter wielen met boven deze wielen een starre achteras. Voor Mc Pherson-wielophanging. Tijdens een meerdaagse testrit bleek de Sunbeam 1500 GT over voldoende „spirit" te beschik ken. Met name in de derde ver snelling wil de GT heel snel „vooruit". Boven de 100 km (4000 toeren) moet er heel lang worden gewacht voordat de wa gen op volle snelheid ligt. Over de wegligging van de GT niets dan lof. Weinig of geen last van zijwindgevoeligheid, koersvast op de rechte weg en geen neiging tot uitbreken in de bochten. De vering, mede het gevolg van de starre achteras, is aan de stugge kant, maar GT-rijders ondervinden dit meestal niet als een bezwaar. Werkelijk subliem is de versnellingsbak met een heel kort pookje. De koppeling werkt licht en soepel, de rem men («c^'jven voor, trommels achter en rembekrachtiging) zijn beter dan men in een auto van ruim 9000 gulden denkt aan te treffen. Ook de pedaaldruk van de remmen laat niets te Geen aanmerkingen op de afwer king van de GT.Voor tweeg-e king van de GT. Voor twee ge scheiden stoelen die uitstekend zitten. Achterin is voldoende plaats voor twee volwassenen. Zeer prettig in de hand ligt het niet al te grote stuur. De instrumenten zijn verzonken opgesteld. De cijfers op de snel heidsmeter hadden wel iets gro ter gekund. Ze laten zich moei lijk aflezen. Lichten, ruitewis- sers en ruitesproeiers kunnen worden bediend met aan weers kanten van het stuur gemon teerde draaischakelaars. Zeer goed gevonden, want men kan met beide handen aan het stuur deze schakelaars bedienen. Stuurslot (het contact heeft een zeer veilige plaats gekregen), en verstelbare rugleuningen be horen tot de standaarduitrus ting. Bagageruimte 538 liter. Reserveband verzonken in kof ferbodem. Inhoud benzinetank 41 liter. Onderhoud om de 8000 Het aftreden van Kurtz Lotz, pre sident-directeur van het Volks wagenconcern, en het benoemen van Rudolf Leiding tot zijn op volger, heeft tot veel speculaties rond de modellenpolitiek van Volkswagen geleid. Ondanks het teruglopen van de belangstelling voor de „kever" en de slechte resultaten met de VW 411 E en de VW K 70, zal er echter niets gewijzigd worden, zo reageert de VW-directie op alle geruch- Intussen is wel de komst van een minimodel aangekondigd, zodat er toch wel iets gaat verande ren. Tot nu toe maakte VW geen lichtere motor, dan een 1200 cc, terwijl de mini minder dan 1000 cc inhoud zal hebben. Conclusie: de Sunbeam 1500 GT is een alleszins acceptabele auto. Een auto die volgens conventio nele patronen is gemaakt met de bedoeling een zo breed mogelijk publiek te trekken. Ge zien de prijs, 9695 gulden, toch wel een aanbieding voor dege nen die sportief rijden in de goede betekenis op prijs stellen. Na 'eel, het vrij hoge benzine verbruik. De mini zal volgens het Duitse blad Der Spiegel zowel in een VW-versie als in een Audl-NSU- versie op de markt gebracht worden, vermoedelijk in beide gevallen met de motor voorin, aandrijving op de voorwielen en met waterkoeling. Alle VW's tot nu toe hebben de motor ach- VW heeft we] het geplande nieuwe model met middenmotor uit het programma genomen. De VW- Porsche is al van een dergelijke conceptje en men heeft er ken nelijk geen behoefte aan twee exclusieve en vrijwel identieke modellen op de markt te bren gen. Onlangs is VW erin geslaagd haar aandeel in Audi-NSU-Auto Union tot 90 procent uit te breiden. Dit maakt het VW nog beter moge lijk haar modelpolitiek van het bon .doosprincipe door te voe ren. Dit houdt in, dat me. inachtneming van een zo groo mogelijke indicidualiteit vele onderdelen van verschillende mogelijke individualiteit vele zijn. VW-DIRECTEUR RUDOLF LEIDING

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7