C&Ulae Sou/tont Blijf maar liggen" opruiende taal Regering en meerderheid Kamer: Geen prijsstop Zes miljoen meer tekort in 3AK-begroting Verhuizers brachten Krant naar ander pand CHINA TREKT FEL VAN LEER TEGEN MOSKOU Delftse wurger j is dood Verzoek oppositie afgewezen Man met nieuw hart overleden Klacht tegen uitzetten kikkers uit Bulgarije Omroep voor amusement opgericht India geeft toe over grens te zijn getrokken Losseopmerking van soldaat bij alarmoefening 63e jaargang, no. 18.552 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 irt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 per jaar 94,55. 1 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Leidse Courant GRONINGEN Precies een jaar nadat hij in Delft de 21-jarige Ada Lansbergen-Hölscher ver moordde, heeft de „wur ger van Delft", de 25-jari- ge Hans K. zich in het rijksasyl Dr. S. van Mes dag in Groningen, van het leven beroofd. De man werd woensdagmorgen dood in zijn cel aangetrof fen. Hoe hij zich van het leven heeft beroofd kon nog niet worden meegedeeld. Er zijn geen uiterlijke te kenen die in een bepaalde richting wijzen. Misdrijf wordt uitgesloten geacht. Hans K. verbleef sinds begin september in het asyl in Groningen. Na de moord op Ada Lans bergen trachtte K., even eens in zijn woonplaats Delft, de 22-jarige Marij ke van Staayeren te ver moorden. Met het schrij ven van briefjes naar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer, voelt er niets voor op dit moment de prijzen aan banden te leggen. Het verzoek van de oppositie (P.v.d.A., D '66, PPR) aan minister Langman (Economische Zaken) om een algemene prij- zenbeschikkking uit te vaardigen vond met name bij de re geringspartijen geen weerklank. Algemeen was tijdens het prijzendebat gisteravond de verontrusting over de for se prijsstijgingen, maar de regeringspartijen vonden dat de politici de „broedende kip" in het overleg tussen rege ring en bedrijfsleven niet mogen storen. Het debat was ontketend door drijfsleven over matiging van mevrouw Brautigam (P.v.d.A.), lonen en prijzen is in volle gang. die het hoog tijd vond dat de De regering volgt de prijsont- regernig probeert de golven van wikkeling nauwlettend, prijsverhogingen te keren door Aan de hand van de nieuwste ge in een prijzenbeschikking precies gevens moest de minister laten aan te geven welke kosten in de prijzen mogen worden doorbe rekend. Minister Langman wees het ver zoek van de hand. Hij vond dat er onvoldoende voorwaarden zijn om op dit moment in de lonen en prijzen in te grijpen. Het overleg tussen regering en be EN De PAK-fractie in de Ise gemeenteraad heeft een iduwgemeentebegroting voor dienstjaar 1972 samenge- ild. Het tekort in deze begro- de oppositie bedraagt aar liefst ruim f 19,— miljoen, is ruim f 6 miljoen meer in de begroting die het col van B. en W. onlangs heeft gesteld. PAK-begroting is met name r uitgetrokken voor openba- werken, cultuur en recreatie. PAK heeft zijn alternatieve groting samengesteld omdat meent dat het politieke ver- hil, voor zover aanwezig aan dag moet treden. Verder ndt het dat de Leidse gemeen- iraad moet toekomen aan een konsekwente prioriteitenstelling volgorde van urgentie van de irschillende uitgaven. Voorts ndt het dat de raad moet toe- )men aan de vaststelling van werkelijke structurele tekort Leiden waarop de verdere nderhandelingen met hogere 'erheden omtrent aanvullende jdragen dienen te zijn geba- erd. En aan een ontwerp van gedragslijn voor de toe- )mst, zowel met het oog op de ontwikkeling van lange en mid dellange termijnplanningen als met het oog op het dragen van verdere verantwoordelijkheid te genover de Leidse bevolking in dien aan de verleging van een aanvullende bijdrage onaan vaardbare voorwaarden zouden worden verbonden. KAAPSTAD A(AP) Zuid Agrika's tiende hartover- plantingspatient, Lindsay Rich, is gisteren, (62) over leden. Twaalf dagen gele den had hij in het Grote Schuur-ziekenhuis een nieuw hart gekregen. Rich was de achtste man, die van harstchirurg prof. Christian Barnard, een nieuw hart kreeg. weten dat de forse prijsontwik keling voorlopig niet tot staan zal komen. De verwachting is dat volgend jaar de prijsstijgin gen zeker boven de 7 procent zullen uitkomen. Ook wordt ver wacht dat de werkeloosheid groter zal zijn dan in september nog werd verwacht. In de Eerste Kamer zei premier Biesheuvel hetzelfde tijdens de algemene beschouwingen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De vereniging voor natuurbehoud in Roosen daal heeft bij de officier van justitie in Breda een klacht ge deponeerd tegen de heer A. de Leeuw uit Rijsoord, die gister morgen in 't Waaltje, een klein water nabij Rijsoord, 2000 Bul gaarse kikkers heeft uitgezet om de teruglopende nationale kikkerstand tegen te gaan. De Roosendaler Jans, bestuurslid van de VVN, noemde deze affai re „krankzinnig en triest". Dr. Hillenius van het instituut voor taxonomische Zoologie in Amsterdam heeft vooraf even eens gewaarschuwd tegen het invoeren van Bulgaarse kikkers in Nederland. De kikkers heb ben hier zijns inziens geen over levingskans omdat ze medio ok tober aan hun winterslaap zijn BREDA (ANP) In Breda is de stichting Nederlandse Amuse- mentsomroep opgericht. De stichting is voortgekomen uit het ongenoegen van een aantal mensen met het amusement, dat wordt gebracht door de om roepen. De stichting wil proberen binnen zeven maanden aande vereiste 15.000 leden te komen. Dan kan bij het ministerie van CRM een aanvraag worden ingediend voor drie uur radio en een uur televisiezendtijd per week. Le den worden geworven via de carnavalsverenigingen. LEIDEN De Leidse Courant zorgde gisteren in het Leidse centrum voor de nodige deining door de verhuizing van de hele inventaris van Papengracht 32 naar Kort Rapenburg 2. Direct nadat het grootste deel van het werk voor de krant gisteren was verricht, werden redacteu ren en medewerkers van de ad ministratie van hun vertrouwde plaatsen „verdreven" en sleep ten de verhuizers het meubilair uit het (nu voormalige) krante gebouw. Daarmee begon de exodus naar het Kort Rapen burg. Een enorme kraan tilde daar al les naar de verschillende eta ges.- 's Avonds na het spitsuur kon het karwei worden afge sloten met het nodige hijswerk aan de voorzijde van de nieuwe vestiging van de L.C. Hedenmiddag zou ons nieuwe pand, waarin ook een boekshop is gevestigd worden geopend door Leidens wethouder van Economische Zaken, de heer J. Lijten. Om dc relaties en mede werkers goed te kunnen ontvan gen lag in het Galgewater het motorschip Avifauna. Over de eigenlijke opening zullen wij morgen uitvoerig berichten, als ook over de afloop van de Gou den Sleutelwedstrijd, waarin een reis voor twee personen Een stukje redactie zweeft naar hoger sferen c naar Londen de hoofdprijs was. Kort Rapenburg 2. i de achterzijde van Na zijn hachelijke avontuur ontvoerd te worden door een inbreker kon hoofdagent J. van Hattem toch nog lachen. (Zie elders in dit blad (Van onze correspondent) NEW DELHI India heeft toegegeven dat Indiase tanks zondag de grens met Oost-Pakistan zijn overgestoken voor de „verdedigingsactie"; Indiase waarne mers hadden Pakistaanse tanks zien op rukken. Dertien van deze tanks zouden zijn vernietigd. Indiase troepen hebben voorts toestemming ge kregen om de grens over te steken, waar dit voor zelfverdediging noodzakelijk is. Ontkend werd, dat zich momenteel Indiase troepen op Oostpakistaans grondgebied bevinden. Pakis tan heeft gisteren alle reservisten opgeroepen en de uitvoer van vlees verboden. De omvang van de gevechten die uit het gebied van Jessore gemeld worden, doet vermoeden dat de guerrilla's van vrij-Bengalen veel beter zijn uitgerust dan normaal verwacht kan wor den. Het officiële Indiase standpunt, dat de „Mukti-Bahini" een onafhankelijke strijd macht is, bezien de meeste politieke waarne mers met enig skepticisme. Ondanks de tegen strijdigheden over de details, geven beide par tijen toe, dat de gevechten plaats hebben langs de gehele grens van de provincie. New York (Reuter) China heeft gisteren een felle aanval gedaan op het voorstel van de Sovjet-unie voor een wereldconterentie over ontwapening. De Chinese vertegenwoordiger in de Verenigde Naties, Tsjiao Kwan Hwa, riep de algemene vergadering dringend op zich niet voor een dergelijke conferentie uit te spreken. Wij moeten niet toestaan dat de Verenigde Naties een werktuig worden voor het uit voeren va nde politiek, van bepaalde grote mogendheden, zei hij. Kwan Hwa had zijn toespraak kennelijk goed voorbereid. Hij ging zonder omwegen in op het probleem van de kernbewapening en zette met nadruk het Chinese standpunt uiteen. China verwerpt het ver drag dat een gedeeltelijk verbod inhoudt op het nemen van kern proeven evenals het non-proliferatieverdrag dat de twee grote mo gendheden hebben gebrouwd. Deze verdragen, die door sommige mensen worden geprezen, zijn in feite een camouflage voor de uit breiding van hun eigen kernbewapening in de naam van kernontwa pening", aldus Kwa Hwa. De Chiniese vertegenwoordiger hertiaalde nog eens dat de Volks republiek haar eigen kernwapens ontwikkelt om aan de kerndreiging van de grote mogendheden het hoofd te kunnen bieden maar dat Peking nooit als eerste van die wapens gebruik zal maken. Hij wilde altijd leren vliegen, deze Bulgaarse monteur Evstati Statev. Om aan zijn eigen dromen tegemoet te komen bouwde hij dit voertuigje. Motorisch is alles prima in orde, het wachten is nu alleen nog op toestemming van de Rijksinspectie en dan kan hij erop uit. verslaggevers) Hij zei dit tegen een dienstplichtig soldaat (21) uit Ermelo, die zich volgens de Krijgsraad in Den Haag schuldig heeft gemaakt aan opruiing door zijn kamerge noten te adviseren niet aan een alarmoefening mee te doen door op bed te blijven liggen. DEN HAAG „Een dienstbevel kan, mag en moet vooraf wor den getoetst aan zijn rechtma tigheid. Iedere militair heeft daartoe het recht. Maar bij een alarmoefening ligt dat anders. Het zou belachelijk zijn daarvan de zinnigheid vooraf ter discus- Zijn commandant stuurde hem stellen", aldus dc arivo- daarvoor zes weken 'e d°en als je een zwarte beer geschoten hebt, hem mee naar huis i nemen, maar slechts een klein autootje hebt. Deze Amerikaan «er iets op gevonden te hebben. Enkele tegenliggers waren wel "tens geschokt caat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof gisteren in Den Haag, mr. A. F. Baron van Voorst tot Voorst. strafkamp Nieuwersluis. De Krijgsraad gaf hem veertien da gen militaire detentie met af trek en een voorwaardelijke proeftijd van zes maanden, ter wijl de advocaat-fiscaal tien we ken Nieuwersluis met aftrek en vijf weken voorwaardelijk op zijn plaats vond. Het HMG doet op 8 december uitspraak. De soldaat werd 's morgens rond vijf uur met zijn andere pele- tongenoten gewekt met de me dedeling dat er een alarmoefe ning gehouden werd. Dit werd door hem gezien als een repre saillemaatregel van zijn com mandant. omdat een dag eerder zich in het kamp van Ermelo geweest, zo vertelde hij later. enkele strubbelingen hadden voorgedaan tussen het kader en de manschappen. Vandaar dat de beklaagde zich afvroeg of het hier wel een eerlijke alarm oefening betrof, en of die niet overbodig was, omdat persoon lijke motieven wel eens zouden kunnen meespelen. Hij liep daarop naar een aantal andere gewekte dienstplichtigen en zou gezegd hebben: „Jon gens, we moeten gewoon blijven liggen. Eerst maar eens zien en overleg plegen of de order wel redelijk is". Zijn meerderen za gen dit als opruiing. De raadsman van de verdachte, jhr. mr. J. L. R. A. Huydecoper, niet en vroeg zich af of zijn cliënt inderdaad iets had los ge maakt, soldaten had opgehitst ol zich demagogisch had gedra gen. Hij laakte het beleid van de betreffende commandant en noemde het feit niet strafbaar. Temeer omdat die opvatting over opruiing gevonden werd in een volgens hem zeer verouder de wet uit 1916. „Naar moderne begrippen is voor opruiing iets meer nodig dan de opmerking: jongens blijf maar liggen. De tijd is rijp om die wet vaarwel te zeggen. Boven dien waar ligt de grens? De commandant heeft in hysterie gehandeld, en zijn beleid kan niet goedgekeurd worden. Om een jongen voor een dergelijke losse opmerking in vredestijd zes weken naar Nieuwersluis te sturen is veel te bar", aldus mr. Huydecoper.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1