Stokerij ontdekt achter schoorsteen CcicUcSomorit „Patronencentrum" doet wennen aan bewegingen schip elft Ned. priesters ht gebruik van pil loreel verantwoord Hartelijk welkom van PvdA-senator voor linkseKVP egenbouw eer buiten andstad Uitsluiting stakende metaal dreigt Proletarisch Links niet in ruste ENSDAG 24 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 POLITIE HASSELT: Van onze correspondent er De recherche van Hasselt heeft een vernuftige ge ne stokerij ontdekt in een kelder aan de Ringlaan in Ier bij Hasselt. De eigenaar is een oude bekende van politie, de 57-jarige Willem Deckers. |i afkomstig uit Hamont, doch geruime tijd geleden de jiit uit België en woonde r kort in ons land. Ondanks Ijacht, die op Willem Deckers i gemaakt, bezocht de man 1 zijn echtgenote aan de liglaan in Zolder. Enkele anden geleden keerde Wil- I Deckers voor goed terug r België, en dook onder bij j vrouw. In de huiskamer [wde hij een nieuw schoor- i met houten mantel. Tdj- overval op het huis |[onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer gisteren een door ver sminister Drees als overbo- gekenmerkte motie aan- rd, waarin verlangd wordt wat meer te bezuinigen op de enbouw in het westen van erland om daardoor wat te kunnen doen in en voor De motie was afkom- de oppositie en inge- door de heer Dijkstra van wilde, uitgaande van het de regering voorgestelde ll besnoeide budget voor de inbouw, de voortgang aan ingwegen rond de grote ste- onaangetast laten en de jaande verbindingen naar I, oost en zuid stimuleren, 'als de wegen in de regio in ilgemeen. de verkeersveiligheid |lide het grootste deel van de niet voor de motie-Dijk- L Ook de AR-fractie steunde motie niet. leepboot- wisseling Mebo 2 IASSLUIS (ANP) Het adioschip „Mebo" 2 'ordt sinds gistermiddag eassisteerd door de eepboot „Thames", die taak van de „Smits- k" heeft overgeno men. De „Mebo" 2 be- indt zich nu ongeveer ijftien mijl ten Noord- losten van Scheveningen. het moment waarop* de iMebo" 2 weer van een nker is voorzien zal de eepboot „Thames" het blijven assisteren zijn positie in volle te behouden. van Deckers' vrouw, vond de recherche aanvankelijk geen aanwijzingen voor de verblijf plaats van de man, totdat een van de rechercheurs de nieuwe schoorsteen in de huiskamer op viel. Met groot gemak bleek de mantel van de schoorsteen ver plaatsbaar, waarna een beton nen blok (in tegelvorm) vrij kwam. Dat bleek later hydrau lische lift naar de werkplaats van Willem, die leidde naar de „kruipruimte" onder de woning, vijf meter diep. Daar bleek de meest moderne, uiterst efficiën te ingerichte clandestiene alco holstokerij te zijn. De mannen troffen Willem Deckers juist aan op het moment dat hij be zig was met de voorbereidingen voor een nieuwe stookbeurt. In de stokerij, een wonder van vin dingrijkheid en perfectie, werd een hoeveelheid van ongeveer 600 liter afgewerkte alcohol met een percentage van 94 pet. aan getroffen. Een hert denkt slim te zijn. Achter volgd door jagers in een Frans bos nam het dier de vlucht ii vijver. Maar ook daar werd de jacht voortgezet, in een bootje. Interpellatie meningsuiting krijgsmacht DEN HAAG (ANP) Het kamer lid mr. dr. B. de Gaay Fortman (PPR) zal op 2 december de ministers H. J. de Koster van Defensie en mr. A. A. M. van Agt van Justitie interpelleren over de vrijheid van meningsui ting in de krijgsmacht. Mr. dr. de Gaay Fortman had in terpellatie aangevraagd naar aanleiding van de uitspraak va: het Hoog Militair Gerechtshof ii de zaak van de WDM-redacteu- Geheim van zeeziekte Utrecht (ANP) Het is een seert. Hij noemt dit mechanis- bekend verschijnsel dat na enige me „patronencentrum". tijd zeeziekte gewenning op- De heer Festen is op dit onder- treedt aan de bewegingen het schip. De Tilburgse neus- keel- en oorarts H. Festen heeft dit verschijnsel onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat ergens In de hersenen een me chanisme in werking wordt ge steld dat na enige tijd de bewe gingen van het schip compen- Hoger beroep Veronica Nordsee DEN HAAG (ANP) Radio Ver onica heeft beroep in Cassatie ingesteld tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag in de zaak van „Veronica" tegen „Radio Noordzee". De Hoge Raad zal de zaak op vrijdag november In behandeling Het proces draait om de uitleg van een eind september 1970 tussen de twee radiostations ge sloten contract. „Veronica' stelt een blijvende optie te heb ben op huur van de „Mebo 2" Meister en Bollier stellen vrij over hun schip te kunnen be schikken omdat zij eind novem ber 1970 hun schulden aan ronica" hebben voldaan. Vol gens het Gerechtshof was Ver onica niet tot de optie gerech tigd. werp aan de rijksuniversiteit te Utrecht gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde. Er wa ren, volgens het proefschrift, al aanwijzingen voor het bestaan van zo'n patronencentrum, dat er bijvoorbeeld ook verantwoor delijk voor is dat men, komend van een schip, weer moet wen nen aan de vaste wal: de aan boord opgenomen en in een pa troon vastgelegde beweging van het schip moet dan weer wor den vervangen door een ander patroon: dat van de vaste wal. De heer Festen heeft voor zijn proefnemingen gebruik gemaakt van een soort draaistoel. Bij de proefpersonen werden de oogbe wegingen elektrisch geregi streerd. Er bestaat namelijk een relatie tussen evenwichtsor gaan en oogbewegingen. Hij acht het bestaan van een patro nencentrum aangetoond, maar acht verder onderzoek naar het verschijnsel noodzakelijk. Oppassen noodzaak voor het hijzonder onderwijs W7AAROVER de Tweede Kamer over een paar weken bij het onder wijsdebat met minister Van Veen en zijn secundanten praten wil is bekend. Ook natuurlijk over het hete hangijzer van de verminder de lestabel (van 32 naar 30 wekelijkse uren) voor het voortgezel onderwijs. Het bevoegd gezag is niet verplicht de tabel te verlagen; zowel de minister als zijn hoofdambtenaar dr. Gathier hebben be toogd dat er alternatieven zijn, mits er maar ongeveer 6'/2 proceni op de uitgaven voor leraarlessen bezuinigd zal worden. Maar hoe' De Kamer moet de begroting ook dit hete hangijzer aanpakken: zonder dat officieel bekend is, wat de scholen juist en onjuist vinden Officieus weten vele Kamerleden ongetwijfeld meer dan de principe uitspraak dat een groot deel van het onderwijs de hele onderwijs begroting feitelijk maar larie vindt. Dat de bezuinigingsbedragen voor het voortgezet onderwijs herzien zullen worden, lijkt ons in de geggven omstandigheden uitgesloten. Dan blijft van belang te weten, hoe de bezuinigingen tot stand gaan komen en zo gezien is het prak tisch van de leraren even onverstandig als principieel juist, dat ze vóór het Kamer-debat niet hebben willen praten. Bijvoorbeeld omdat bij bepaalde beslissingen het bijzonder onderwijs wat betreft de katechese en daarmee gelijk te stellen lessen wel eens in de hoek der verdrukten terecht zou kunnen komen. De kwestie 6taat gelukkig als debatpuntje op de Kameragenda: met name de confessionele partijen moeten verhoeden dat het departement hen hier knollen voor citroenen gaat verkopen. Wat ons niet uitgesloten lijkt. Minimumtabel ÏZ'ENNELIJK heeft het departement voorkeur voor het simpel ver- lagen van het gemiddelde van 32 lesuren tot 30 per week. Waar schijnlijk zal de minister dan wel bevorderen dat de minimumtabel verlaagd gaat worden, waardoor er ruimte ontstaat. Helaas in vele gevallen alleen maar schijnbare ruimte, daar de minister niet van plan is tevens te bevorderen dat de exameneisen omlaag gaan. Alle vakgroepen zullen op hun bestaande maximum blijven mikken en dan worden de niet-examenvakken (waaronder katechese) de dupe. Waarom heeft de minister tot nog toe niet gerept over de mogelijkheid om de gemiddelde lesduur van 50 tot 45 minuten te verlagen? Dit zou de mogelijkheid impliceren, dat in grote lijnen met de weektabel van 32 lesuren gewerkt kon blijven worden. Zo iets kan consequenties hebben voor de rechtspositie van de leraren en het departement ad ministratieve problemen opleveren. Omdat deze vrijheid in het be lang van leerlingen en onderwijs kan zijn, moet minstens nagegaan worden, in hoeverre de rechtspositie van de leraren dan tegen on gunstige consequenties beschermd kan worden; aangezien de minis ter de scholen voor grote problemen stelt, mag hij niet terugschrik ken voor enkele problemen ten laste van zijn departement. Het vak katechese zou verder gediend kunnen worden door wat min der eisen terzake van het vak maatschappijleer, dat op vele scholen nog steeds een raadselachtige zaak is. Laat de minimum-tabel op dit punt zeker maar verlaagd worden. In elk geval verwachten we dat de Kamermeerderheid de minister niet zal laten gaan vóór bepaalde toezeggingen zijn gedaan welke voor het bijzonder onderwijs van het grootste belang zijn. Nieuwe gasbel bij Assen ASSEN (ANP) De N.A.M. heeft niet ver van haar hoofd kantoor in Assen een nieuw gas- veld aangeboord. Gisteren is in de gemeente Rolde onder de rook van Assen het op 3.100 me ter diepte gevonden gas via een brandvlam ontstoken. Mark Twains „Huckleberry Finn" heeft deze beide creaties geïnspi reerd die op een modeshow in Londen gedragen werden door mannequins Hazel (links) en Kelly (rechts). Het is een onderdeel de voorjaarscollectie van Tsaritsar. EGEN (KNP) Bijna de helft (49 procent) Een soortgelijk onderzoek is uitgevoerd in Colum- de Nederlandse priesters vindt het gebruik bia en de Verenigde Staten. Het Nederlandse de pil als voorbehoedmiddel moreel juist. standpunt is veel progressiever dan dat van Co- ftentwintig procent van de priesters heeft er lumbia. De priesters in de Verenigde Staten ne- oordeel over, zeventien procent acht het men een tussenpositie in, maar neigen meer naar Wk van de pil algemeen moreel bezwaarlijk, de opvattingen van Columbia. soms geoorloofd. Slechts zes procent van 'desters vindt het gebruik van de pil als Sterilisatie en abortus provocatus wordt door prak- J^Jjoedmiddel in zich en dus altijd onge- ander blijkt uit een onderzoek van het In- 'i voor toegepaste sociologie en het Reinier raaf Centrum van de katholieke universiteit Nijmegen onder ruim achthonderd Neder- 'e Priesters over hun opvatting inzake ge- eregeling. De resultaten van het onderzoek vastgelegd in het rapport „De zielzorger en anae Vitae". Het onderzoek is gehouden in tisch niemand van de Nederlandse priesters zon der meer aanvaardbaar geacht. Achtendertig procent acht abortus op medische indicatie geoorloofd, terwijl vijfendertig procent abortus ook op psychische of sociale indicatie moreel juist acht. Overigens blijkt uit het rapport ook dat de priesters heel weinig met de problematiek worden geconfronteerd. Ruim tachtig procent meent dat het niet de taak is van de zielzorger adviezen te geven inzake geboorteregeling. Haagse secretaresse voor prinses DEN HAAG (ANP) De particu lier secretaresse van prinses Beatrix en prins Claus, me vrouw M.C.C. Nahuys-Wijnen, die deze functie sinds 1 januari 1960 heeft vervuld, zal met in gang van 1 december worden opgevolgd door mej. M.E. Tiele. Mej. Mary Elisabeth Tiele volg de na het aflopen van het ly ceum in Den Haag cursussen aan het „Barnard College" in New York en de Sorbonne in Parijs. Vervolgens behaalde ze het diploma steno-typen en was ze administratief werkzaam op de koninklijke academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Sinds 1956 is ze als secre taresse verbonden aan de am bassade van Thailand. Mej. M. E. Thiele, de nieuwe secre taresse van prinses Beatrix en prins Claus. DEN HAAG PvdA-fractleleider Broeksz heeft gisteren in de Eerste Kamer zijn mede-sena tor dr. Ir. de Zeeuw alle succes toegewenst bij zijn pogingen als toekomstig K.V.P.-voorzitter de lijn van zijn partij en van anderen om te buigen. Broeksz noemde dat „in het be lang van het Nederlandse volk". Als de heer de Zeeuw slaagt dan is vo'gens de heer Broeksz V.V.D.-fractieleider van Riel Liet de tijd ri'p en net PvdA en bi; de algemene politieke be- Overigens is ook A.R.-senator D/G6 te oncleihandelen over het schouwingen een gheel ander Berghuis pro P.VP.v.d.A. en afsluiten van een regeeraccoord geluid horen. Hij zei over dq zien wij nu toch een A.R.-pre- vóór de verkiezingen. voorkeur van dr de Zeeuw voor mier met liberale ministers et is niet zo dat wij niet met de PvdA: de witte rook is de voor ons, „smaalde mr van confessionele partijen zouden schoorsteen nog niet uit. In de Riel. De heer deZeeuw heeft geschat dat de K.V.P. bij koerswijziging 30 pet van de aanhang zou ver liezen. De C.H.U. zou echter minstens 70 pet verliezen, meende de heer Broeksz. tiende eeuw zijn pas gekozen pausen na enkele dagen wel ge wurgd door hen die een andere geestelijke leidsman wilden." Hij vond dat de opstelling van dr. de Zeeuw eerder nog pre mies Biesheuvel te denken moest geven, omdat de heer de Zeeuw gewild of ongewild bezig is de poten onder diens stoel weg te zagen. STUTTGART In antwoord op de maandag begonnen stakings acties hebben de werkgevers in de metaalindustrie van noorde lijk Baden-Wuerttemberg beslo ten met ingang van vrijdag de arbeiders buiten te sluiten. In praktijk vetekent dit, dat de on geveer 299.000 ongeorganiseerde metaalarbeiders over de periode van uitsluiting géén loon of so ciale verzekeringen ontvangen. In het district noord Baden-Wuert temberg zijn ongeveer 251.aaa metaalarbeiders aangesloten bij de vakbond IGM. Zij ontvangen uitkeringen uit de stakingskas. Ongeveer 90 procent van de georganiseerde arbeiders had zich uitgesproken voor stakings acties, nadat de werkgevers ge weigerd hadden hun eis tot loonsverhoging met 11 procent in te willigen en zelf niet verder wilden gaan dan4,5 procent. De uitaluiting geldt voor alle me- taalbewerkingsbedrijven met 100 of meer mensen in dienst. De uitaluiting geldt niet voor het kantoorpersoneel, de de sta kingsactie niet steunt, binnenhof (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG —Proletarisch Links legt zich niet neer bij de beslis sing van het partijbestuur van de PSP om deze actiegroep uit de partij te stoten. Het is zeer waarschijnlijk dat de groep te gen de beslissing van het partij bestuur beroep zal aantekenen bij de partijraad. Deze partij raad komt bijeen op 11 decern- Uitbrander voor premier in Senaat Den Haag Eerste Kamer-voor" zltter de Niet heeft gisteren aail premier Biesheuvel bij de aan" vang van de algemene politiek* beschouwingen een wat onge* bruikelijk standje uitgedeeld. Om verschillende redenen kon» den een zevental ministers ert staatssecretarissen de debatteil (gedeeltelijk) niet bijwonen. Dal had de fractievoorzitters in d4 senaat geprikkeld. Deze verga dering was lang van te voreS vastgelegd. Ik verwacht dat d« premier ervoor zal zorgen dal in de toekomst de prioriteiten van de bewindslieden anders ko men te liggen, sprak mr. df Niet vermanend tot premiei BiesheuveL

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9