BELASTING 1972 VOLGENS PARLEMENTAIR AKKOORD Kipo gaat zelf benzine verkopen Carnaby-Street onder veilinghamer Kort bij kas? Accijns op frisdranken Tientallen guldens meer voor auto s )k en Jlussische jiiimtevaart roor groot deel bluf" Sluit bij de ABN een lening-naar-maat Algemene Bank Nederland Surséance reisbureau Lindbergh Avondje uit? Avondretour! En!(elereis +één kv;art;o 0ENSDAG 24 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT AR^- 3leyr trurr chip- Tuir. Mi- bouw bilden (Reuter) Twee uitgeweken Russische ruimtevaartdeskundi- i, Leonid Vladimirov Anatol Fedosejev heb ben in Londen op een persconferentie verklaard dat de Russische ruimte vaarttechnologie ver ach ter ligt bij die van de VS en veel minder weten schappelijke gegevens heeft opgeleverd, omdat het technische peil te laag en er tw weinig geld ter beschikking is. zegt, dat de Russen pas over enkele jaren in staat zullen zijn een man op de maan te iaten landen en te laten terugkeren. Beiden gaven hun persconferentie ter gelegenheid van het ver schijnen van Vladimirovs boek „The russian Spa- ce-biuff (De Russische ruimtevaartopscheppe- mher Daarin tracht hij aan te tonen dat de Rus- onfnc sische ruimtevaart meer erunj bedoeld dan voor wetenschappe- Jijk werk. Hij prijst wel de Russische ruimtevaart- geleerden, zoals de over leden Koroljov, om hun ie eigeniale improvisaties. eiyolgens Vladimirov was Kroetsjev de grote tegen- werker. Hij stelde geen belang in een gecoördi neerd programma, maar spoorde de deskundigen voortdprend aan to meer lanceringen, om de Ame rikanen voor te blijven en er het maximum aan pro- ïoud paganda uit te halen. ;ade 1(1 te Russen moeten het nog steeds doen met raketten, hele serie raket motoren gebruiken omdat zij, in tegenstelling tot de Amerikanen, nog geen manier gevonden hebben enkele motor vol doende stuwkracht te krijgen. Dat houdt in, dat er veel minder weten schappelijke instrumenten meegenomen kunnen wor den. Toen de Vosjkod in 1964 met drie man de ruimte in werd gezonden, ijnez waren de instrumenten verwijderd om ruimte voor het drietal te schep pen. agei Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft heel weinig veranderd aan het dek kingsplan, dat de regering het parlement op prins jesdag had voorgelegd. De lange reeks wetsontwerpen, die op dit plan betrekking heeft, kwam gisteren in stemming, nadat er vorige week zeer langdurig over was gedicussieerd. De be langrijkste wijziging was een verdere verhoging van de benzineaccijns dan de regering had gedacht met daartegenover een minder sterke verhoging van de wegenbelasting, om aldus het hebben van een auto wat minder zwaar te belas ten dan het gebruiken er van. De totale extra-opbrengst veran dert daardoor niet, zo heeft mi nister Drees gisteren nog ver klaard. Een ander Kamer-initia tief, dat beloond werd, was het invoeren van de accijns op fris dranken in twee etappes (in plaats van in een), wat ook de opbrengst niet aantastte. Ten slotte bewerkstelligde de Kamer, dat aanmaningen duurder wor den. Als gevolg hiervan zijn de volgen de wijzigingen belangrijk: elektriciteit wordt van het ver laagde tarief van 4 procent naar het algemene tarief ve procent overgebracht. Berekend is, dat hierdoor de kosten van levensonderhoud met 0,13 pro cent zullen stijgen; de afbraak van de heffing van omzetbelasting op investeringen voor het jaar 1972 wordt gedeel-, telijk geschorst. De heffing wordt daardoor verlaagd van 5,6 procent in 1971 tot 4,62 procent in 1972, waarna zij met ingang van 1973 vervalt, de tijdelijke maatregel, waarbij voor abonnementen op dag- en nieuwsbladen het nul-tarief geldt, wordt met drie jaren ver- citrusvruchten en tropisch fruit worden blijvend gerangschikt onder het 4 procent-tarief, de tijdelijke maatregel, waar bij muziekuitvoeringen en to neelvoorstellingen (opera's, ope rettes, dansen, pantomimes, re vues, cabarets en circussen daaronder begrepen) zijn inge deeld in het 4-procenttarief, wordt met drie jaren verlengd. Dierentuinen en kermisvermaak komen ook in het 4-procenttarief, het BTW-tarief voor transport van landbouwprodukten naar veilingen wordt verlaagd van 14 naar 4 procent. De wiebeltax, die bedoeld is om invloed uit te oefenen op con junctuurschommelingen, en die dit jaar 3 procent bedraagt, wordt in 1972 vastgesteld op 5 procent. Dit betekent, dat de loon- en inkomstenbelasting, vennootschapsbelasting, bijzon dere belasting op auto's en de benzine-accijns stijgen, afgezien van eventuele stijging van deze belastingcategorieën om andere redenen. De loon- en inkomstenbelasting wordt verlaagd met de zoge naamde inflatiecorrectie. Hier door wil de overheid voorko men, dat over loonstijgingen, die uitsluitend het gevolg zijn van compensatie voor kosten stijgingen, zware belastingpro gressie moet worden betaald. Omdat de overheid het terug te geven bedrag niet geheel kan missen, wordt de correctie voor slechts 80 procent uitgevoerd. Zij die uitsluitend een AOW- of AWW-uitkering genieten blijven ook in 1972 buiten de inkomsten belasting, in afwachting van een definitieve regeling voor verho ging van de belastingvrije voet. De opcenten op de motorrijtuigen belasting worden met 50 ver hoogd. Dit betekent, dat voor de meest voorkomende personenau to's (tot 800 kg) circa 36 gulden meer moet worden betaald per jaar. Taxi's worden geheel vrij gesteld van opcenten. Met ingang van 1 januari 1972 wordt op frisdranken een ac cijns gelegd van 8.5 cent per li ter en vanaf 1 septenber 1972 van 14.5 cent per liter. De feite lijke prijsverhoging zal sterker zijn, omdat hier nog eens de BTW en de wiebeltax overheen gaat. Uiteindelijk zal de verho ging waarschijnlijk uitkomen op circa 21 cent per liter. De kos ten van levensonderhoud stijgen er met 0,21 procent door. Bui ten deze accijnsheffing blijven dranken als koffie, thee, choco lademelk en vruchtensappen. De benzine-accijns stijgt met 3.75 cent per liter. Ook hier geldt, dat de feitelijke verhoging sterker zal zijn door BTW en wiebeltax. In de Boeing-fabrieken in Amerika is gisteren de feestelijke overdracht van het eerste Boeing 747 vrachtvliegtuig gevierd in de opklapbare neus van de jumbo-jet. Door deze neus wordt ook een deel van de vracht aan boord gebracht. Het toestel is bestemd voor de Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa. De accijns op sigaretten wordt ge wijzigd om binnen de Benelux meer eenheid in de tarieven te brengen. Een pakje van 25 stuks voor 1,75 blijft hierdoor gelijk, f 1,60 wordt 1.65, 1,50 en 1.40 worden 1,55, pakjes van 20 stuks voor 1,50 worden niet duurder. De tijdelijkheid van de verlaging van de suikeraccijns is ook voor 1972 geprolongeerd. De zelfstandigenaftrek wordt ver ruimd. Dit houdt in, dat iedere ondernemer tenminste een af trek van 300 wordt gegeven, ongeacht het werkelijke bedrag van de investeringen. Voorts worden de geldende aftrekper centages verhoogd: 10 wordt 12,5, 6 wordt 7,5, 4 wordt 5 en 2 wordt 2,5. Zoals bekend is het aftrekpercentage afhankelijk van de grootte van de winst. De verruiming geldt alleen voor 1972 in afwachting van definitie ve regelingen op basis van de voorstellen van de commissie van Soest. De verplichte deelneming van zelfstandigen in een bedrijfs- of beroepspensioenregeling wordt vanaf 1 januari 1972 fiscaal be geleid door verschillende maat regelen, die zelfstandigen op een lijn trachten te stellen met fiscale pensioenfaciliteiten voor loontrekkenden. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse in- en verkooporgani satie KIPO NV, die haar leden heeft aangeboden voor elke liter benzine 5 cent terug te betalen, is van plan de verkoop van ben zine zelf ter hand te nemen. Dit zal niet onmiddellijk- geschie den, maar de directeur van de organisatie, de heer W. Knoops, overweegt in de komende jaren benzinestations op te kopen en zelf nieuwe stations te bouwen. De korting, die Kipo aan zijn 500.000 leden voor de benzine geeft, komt de organisatie, zo heeft de heer Knoops uitgere kend. te staan op een uitkering van fl. 100 miljoen per jaar. Hij wilde niet zeggen hoe hij dit wil (ADVERTENTIE) U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal ƒ51,69. Zo zijn er nog tientallen andere mogelijkheden, tot 10.000,- toe. Stap eens binnen bij één van onze kantoren. Men zal u er graag voorlichten over de leningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. U bent welkom bij de AMSTERDAM (ANP) De fail lissementskamer van de Am sterdamse rechtbank heeft gis termiddag voorlopige surséance van betaling verleend aan Lind bergh reisbureaus nv in Am sterdam, dat het zelf had ver zocht. Dit was gedaan omdat de drukkerij Vita Nova in Bever wijk het faillisssement van liet reisbureau had aangevraagd. Ingrijpen in Ionen-prijzen? Van onze parl.-red. Den Haag KVP-fractieleider Niers van de KVP Eerste Ka merfractie heeft er gisteren tij dens de algemene politieke be schouwingen in de Eerste Ka mer bij het kabinet vragender wijs op aangedrongen via alge mene maatregelen in te grijpen in de loon- en prijsontwikkeling. „Regeren is voor ons besturen. Wanneer acht het kabinet, met de wetenschap van vandaag en zijn verantwoordelijkheid voor eigen bestaansduur, de voor waarden voor ingrijpen vervuld en de omstandigheden daarvoor aanwezig vroeg de heer Niers. O "r de stiijMV* van -<e bMa -i v>- druk zei mr. Niers, da. m?n aan de grens van de politiek" en sociale tolerantie is geko men. Zijn de tijdelijk op te brengen extra fiscale middelen wel zo tijdelijk, vroeg hij zijn kabinet. financieren. Wel gaf hij toe, dat hij op dit punt afspraken heeft met benzinemaatschappijen in het buitenland. De leden, die de korting wensen, mogen hun ben zine tanken bij elke pomp in West-Europa. Het doet er niet toe welk merk wordt getankt. Zelfs de benzine, die bij de zo genaamde witte pompen wordt afgenomen, komt in aanmerking voor de korting, die wordt gege ven op de ingeleverde benzine bonnetjes. De heer Knoop kondigde ook aan, dat over twee jaar de markt met nog een grotere stunt op het gebied van de benzinever koop zal worden verrast. De tails wilde hij niet onthullen. De benzine-stunt heeft Kipo tot nu toe een groot aantal nieuwe le den bezorgd. Door het lidmaatschap kunnen de leden niet alleen benzinekorting krijgen, maar zich ook allerlei andere artikelen aanschaften die in prijs lager liggen dan bij de detailhandel. (ADVERTENTIE) Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. y\ x voordelig V W uit met NS Aan de rand van Rome zijn gisteren een goederentrein en een personentrein op elkaar gebotst. Bij dit ongeluk vielen tenminste twee doden en Ihf £eW°n Van mB er tien ernsti& aan toe zi)n- °P de foto zifa reddinsploegen bezig de wrakstukken te doorzoeken naar mogelijke Van onze correspondent Londen Swinging Londen staat morgen op stelten. Want dan wordt er de hipste veiling van de eeuw gehou den. En dat wil wat zeggen, want Londen is niet voor niets het belangrijkste vei lingcentrum van de wereld. Het zijn ditmaal geen oude kasten of commodes die on der de hamer komen. Wel een flink deel van Carnaby street, het super-hippe Heili ge der Heiligen: De straat die Londen doet swingen sinds het midden van de ja ren zestig en die daar bij ij verig geholpen wordt door de iets meer mondaine Kings Road. Veertig winkels tien daarvan in Carnaby Steet zelf en talrijke kan toren, pakhuizen, ateliers, flats en een pub, worden te koop aangeboden als een ka veling, bekend onder de naam van ..het Carnaby Es tate". De belangstelling voor deze verkrop is enorm. De luxueuze veiling' "la'vus kostte twee p nd nor exem plaar en was direct uitver kocht. Londens schatrijke wolkenkrabbers-magnaten likkebaarden al bij de ge- dachte, dat een van de floris- santste straten van het West-end in hun bereik ligt. Als ze er tenminste genoeg voor willen betalen, een feit dat eigenlijk door niemand betwijfeld wordt. Men schat, dat het hart van swinging London zowat vier miljoen pond zal opbrengen. Carnaby Street is een feno meen op het gebied van ren tabiliteit. Charles Dirkons noemt haar in ..Nicholas Nicklrby" een voorbij ge streefde verbleekte en in el kaar stortende straat. Deze beschrijving stemde overeen met de waarheid. Nauwelijks twaalf jaar geleden zag Car naby Street er nog bijzonder troosteloos uit. In de jaren zestig beleefde zij echter een onverwachte ommekeer. De eerste winkelruimten werden verscheidenen maanden lang gratis ter beschikking ge steld. Nauwelijks zes jaar la ter kostte elke vierkante voet (90 centimeter) er ech ter 10 pond per jaar. Zelfs de Britse staat investeerde daar 150.000 pond in de houw van een overdt kte winkelga- Carr.aby Street werd wereldbe roemd en zij liet een lokstem horen die 'n onweerstaanbare aantrekkingskracht had op toeristen. De hippe straat trok spoedig meer bezoekers aan dan welk Londens mu seum ook. Alle winkeliers van Carnaby Street beleefden een gouden tijd. Hun winst nam voortdurend toe en de straat was spoedig het grootste commerciële succes van de Misschien verliest swinging Londen er niet veel aan als ■deze straat in een ander kleedje gestoken wordt. Op een terrein waar zoveel geld te verdienen valt, zullen de boetieks en andere commer ciële ondernemingen zich wel blijven inspannen om. hoe dan ook, toeristen te lokken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7