Dr. Tromp houdt onze lichaams warmte in de gaten Bokkingrokerij van Admiraal is bijna uitgerookt Sheherezade boeide de vrouwen van Oegstgeest Bewoners van Pesthuislaan kampen met wateroverlast MARKTEN een zekerheid over rookbom-werpers Boete voor schuld aan ^asexplosie VERKEER 197! WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Het belang rijkste centrum van de mens is zijn warmterege- ling. Als de lichaamstem peratuur twee graden stijgt, is dat op zich een stijging van niets, maar je voelt je meteen ontzettend ziek. Dat is te danken aan het zeer belangrijke vita le orgaan hypothalamus, dat voor een deel de warm te voor ons regelt". De thermische prikkels bij de mens spreken dr. S. W. Tromp uit Oegstgeest bijzonder aan. -Hij heeft er bijna zijn levens- i werk op gebaseerd. De biometeo- rologie, de studie van de in vloed van weer en klimaat op het levend organisme (plant, dier en mens), heeft vooral sinds de laatste wereldoorlog een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. De verschijnselen in onze atmosfeer hebben zo bemerkten de militaire leiders een sterke invloed op zowel de individuele soldaat als op tal van andere oorlogsactiviteiten. Het direct gevolg was, dat vooral in de Angelsaksische lan den grote bedragen beschikbaar zijn gesteld voor de research. In Europa is daar weinig van te merken. In het bijzonder in Ne- lerland ondervindt de biometeo- ilogie weinig waardering. Voor deze moderne grenswetenschap ons land, zo formuleert dr. Tromp in dit opzicht een volko- onderontwikkeld gebied. Ie vi londerdag en vrijdag wordt in het Haagse Congresgebouw een symposium gehouden onder het motto ,,Ons fysisch leefklimaat 1980", georganiseerd door de ACI, De Algemene. Vereniging K voor de Centrale Verwarmings- f en Luchtbehandelingsindustrie, mensen dus, die bij de biome- teorologische uitkomsten ten nauwste betrokken moeten zijn. Dr. Tromp spreekt daar over de invloed van weer en klimaat J op de gezonde en zieke mens, prof. B. Givoni (Israël) over het menselijke comfort bij at-- 1 Fmosferische condities en -irof. T. Chandler (Londen) over iet stedelijk klimaat. Prof. ir. t y. Drayer van de Twentse T.H. Is de discussieleider. twee dagen zal met name de ïumaan biometeorologie in het :entrum van de belangstelling itaan. Dat zijn de biologische invloeden van meteorologische factoren op mens en dier, in de vrije buitenlucht, maar ook in huizen, gebouwen, tunnels, mij grotten enz. Niet minder belangrijke studies in de humaan meteorologie betreffen de stede- bouwkundige planning („kijk eens naar ons land met z'n flat- iouw en bijbehorende luchtwer- >ic°" ^eiingen en turbulenties, geen ubbele ramen en veel tocht. Het is echt niet alleen de lucht- t fer; Dr. S. W. Tromp in zijn lage-druk klimaatkamer, zoals deze door het Biometeorologisch Research Centrum in Oegstgeest wordt gebruikt. Links verplaatsbare stoelen, telefoon en stopcontacten voor draden, die een elektrocardiograaf buiten de tank kan verbinden met een patiënt in de tank. Op de achtergrond het koelaggregaat en twee ventilatoren, waardoor met verschillende snelheden koude en warme lucht binnen gebracht kunnen worden. Rechts kan een ligbank worden geplaatst. Rechtsboven ziet men ultraviolet-lampen, waardoor het UV op een 2000 m hoogte nagebootst kan worden. In de klimaatkamer kan een schijnhoogte v t metalen sluisdeur, i vervuiling", oordeelt dr. Tromp). Vooral met de „menselijke" bio meteorologie houdt het Biome teorologisch Research Centrum te Oegstgeest, waarvan dr. Tromp directeur is, zich bezig. Wat niet zeggen wil, dat de plantkundige en dierkundige bio meteorologie niet belangrijk zou den zijn (de ontwikkelingslanden kunnen de resultaten van deze studies niet ontberen), maar de humaan biometeorologie speelt een in betekenis voortdurend toenemende rol, wat niet in de laatste plaats te danken is aan de grote vlucht die de biometeoro logie bij lucht- en ruimtevaart gaat nemen. Zowel de research- als klinische aspecten van het werk van dr. Tromp en zijn staf zijn bepaald door een van de belangrijkste meteorologische prikkels, name lijk de thermische prikkels. „De mens", aldus dr. Tromp, „kan slechts binnen bepaalde thermi sche grenzen comfortabel leven en efficiënt zijn denk- en handen arbeid verrichten, waarbij temperatuur,- vochtigheid en luchtbeweging de belangrijkste warmte-regelende prikkels vor men. Verstoring van deze regu latie kan voor de mens zeer na delige gevolgen hebben". Het zijn vooral de ademhalings-, reumatische en hartziekten die aan een sterke meteorologische beïnvloeding onderhevig zijn: be'angrijke volksziekten zoals astma, bronchitis, reuma en bepaalde hartziekten. Over het algemeen hebben jonge kinde ren en oude mensen een slechte warmteregulatie. Men schat, dat in W.-Europa minstens twee op iedere honderd inwoners aan astma lijden. In de V.S. hadden in 1966 rond 13 miljoen Ameri kanen reumatische klachten, met een jaarlijks werkverzuim van 186 miljoen dagen. Dr. Tromp: „Het is dan ook in hoge mate verbazingwekkend, dat terwijl men, althans in het bui tenland, weet dat deze ziekten (de hartziekten zijn volksvijand nummer één) sterk beïnvloed worden door weer en klimaat de belangstelling voor deze vraag stukken en de klinisch-therapeu- tische toepassingen, althans in Nederland, uiterst gering is". Sedert 1960 heeft het centrum van dr. Tromp gezocht naar een me thode om door training een blij vende fysiologische verandering i doorschijnend plexiglas r te weeg te brengen waardoor zo wel de warmteregeling als de bijnier- en autonome functies bij astmatici verbeterd zouden kunnen worden. Op grond van gegevens en eigen onderzoekin- i worden bereikt. De kamer wordt gesloten ferische verkoeling. Behandelin gen op geringe hoogte (iets bo ven de 1500 m.) en in een gelei delijk afgekoelde klimaatkamer methoden, maar ook de zeer nuttige constructie van de air conditioning voor grote gebou- i of industriecomplexen" i dergelijke warmteregu- De biometeorologie is uit het em- latie-training bewerkstelligen. Patiënten op schijn hoogte in lage druk- klimaat- kamer gen in de lage druk-klimaatka- De grenswetenschap mer, waarbij de meteorologi sche hooggebergtecondities kunnen worden nagebootst, is gebleken, dat verbeteringen op treden na een lange serie van één uur-behandelingen op een schijnhoogte boven 1500 m en liefst op 2500 m. Hetzelfde zou men b.v. kunnen bereiken in Zwitserland indien de patiënten iedere dag slechts enkele uren boven 1500 m. vertoeven en de rest van de dag en 's nachts op slechts enkele honderden meters hoogte. Belangrijke verbeterin gen in de algemene toestand kunnen ook bij reumatici op treden door een serie warme la- gedruk-klim aatkam erbehande- lingen bij een schijnhoogte van 2000 m of meer. Verbetering van het thermoregulatiemechanis- me van hartpatiënten vermin dert de gevaarkans voor een hartaanval bij drastische atmos- dr. Tromp en de zijnen acht deze geofysicus-biometeoroloog, wiens werk sinds 1955 door Ame rikaanse stichtingen wordt gefi nancierd, van groot belang voor de ontwikkelingslanden. Ook hij loopt niet warm voor het wijd open zetten van alleen geldslui- zen. Van groter betekenis zijn volgens hem de biometeorologi- sche toepassingen bij de bestrij ding van infectieziekten, veteri naire toepassingen, in de pluim veeteelt, bij plantenziekten of bij het bestrijden van insectenpla gen (sprinkhanen). „Iedere po ging om de thermische stress te verminderen in ontwikkelings landen zal tot verbeterde ge zondheid en verhoogde werkeffi- ciency leiden: het gebruik van juiste kleding, een juist dieet, constructie van huizen en ge bouwen met de juiste materialen en juiste warmtedoorstromings- pirische stadium gekomen. In 56 landen legt men er zich serieus en met succes op toe. „Regel matig publiceren wij onze uit komsten en ik houd veel lezin gen in het buitenland. Verder en daar gaat het uiteindelijk om trachten we praktische toe passingen te vinden van de din gen die we gevonden hebben. In Nederland kan een achterstand worden ingelopen door op grote schaal studies te coördineren die thans nog verspreid en niet gericht worden ondernomen. Je hebt zelfs mensen die niet eens weten dat ze met biometeorolo gie bezig zijn. TNO zou naar mijn idee het best in staat zijn om zo'n coördinatie-instantie op te richten", aldus dr. Tromp, die nu al met belangstelling uit ziet naar het zesde int. biome teorologisch congres, dat in sep tember volgend jaar te Noord- wijk zal worden gehouden. TON PIETERS Dr. Solco W. Tromp (62), ge boren op Java, studeerde geologie te Leiden en geo- physica te Delft. Na zijn pro motie in '32 werkte hij als oliegeoloog in Indonesië en in Egypte. Hij was olie-advi seur van de Turkse regering en tot '46 Hoofd Economische Oorlogsvoering onder gene raal Spoor in Australië en Dja karta. Van '47-'50 was hij hoogleraar aan de Fouad I universiteit te Cairo en later achtereenvolgens adviseur van de Unesco voor techni sche hulp in landen van het Midden-Oosten, geologisch adviseur van de Ver. Naties, o.a. in Centraal-Amerika, Afghanistan en Pakistan. Sinds 1955 is dr. Tromp di recteur van het Biometeoro- logical Researcn Centre Lei den en vervult hij ook in in ternationaal verband functies op dit gebied. C. v. Woelderen med. directeur Diaconessenhuis LEIDEN Het bestuur van het Diaconessenhuis heeft de heer C. L. van Woelderen uit Wasse- naar benoemd tot medisch di- recteur. Dokter Van Woelderen is Alge meen Secretaris van de Gezond heidsraad en verscheidene jaren verbonden geweest aan BronovQ in Den Haag Het is de bedoe ling, dat dr. Van Woelderen per 1 maart a.s. of eerder in functie zal treden. Hij volgt dr. Coumou op, die onlangs tot directeur van het VU-ziekenhuis werd be noemd. 37-54. Sim wit 41-4-1. Sim Keefer 35- 46, Sim Allee 44. Lena 41-43. Carna val 40-48, Le Rêve 48-51. Charmeur 67. Rozen Gametic 23-38, Carol 23- 30. Zorina 24-39. Spanish Sun 3S41. Nordia '31-34. Ooral Princess 35-38, Fabcrge 23-25, Motrea 36-JO. Son la Nerlne 42-1-10. Chrysanten 20-34 p.st. Trosohrysanten 60-1,35, idem Jaar- rond 1,65-2,06, Tr. «anjer» 2,05-2,35. Narcissen Early Glorie 1.75, Irissen 2.55-4.55. Fresia's 1.30—2.60 per bos. Katwijk 25 nov. Groente. Waspeen p. kist: A I 5.60«,80 H 3.SO- 7.60. B I 4.90-9.30. B H 2.00-4.10. C 1 4.50-5.00. n 1.80-3.70, Schorseneren I 72-80 II 41-65. Uien p. kist 2,70—3,20, bree-kpoen p.kist 3.:»4.70. sla 13. prei 39-47, Hele kool 12-13, andijvie I 67-79 H 31-53, rode kool 11-12, Bloemkolen 10 n 26-96 (IB II 32. Groene kool 25-31. Boerenkool 27-34. Aanvoer waspeen 145.000 kg, schor seneren 7500 kg. :ot 29 Vheoó .KEN» tentoon' N HAAG (ANP) Het is niet Urnen vast te staan, dat dege- in, die op 23 augustus- jl. te Ddegraven, tijdens een water- Ilowedstrijd tegen Zuidafrika- Ci rookbommen wierpen, deel ike B tmaakten van de socialistische tei". is heeft minister mr. W. J. ?.S6i.Tertsema va" Binnenlandse Sen geantwoord op schriftelij- vragen van het Kamerlid H. koek (BP). Na het ontplof - van de rookbommen werden werpers aangehouden. k,r gens de bewindsman had de Eftrgemeester van Bodegraven 'Idoende maatregelen getrof- ter handhaving van de open- tere orde. Hij vroeg en kreeg [S jstand van extra politieperso- tel- (De vragen werden ge- Jd op 27 augustus jl.). Kritiek van Hazerswoude op politie en"»" NsWOUDE - Zonder veel n de '0 de bekwaamheid en de ijver 10 het Rijkspolitiekorps te kort willen doen, hebben bur- toeester en wethouders tóch - "Bek. '"uwvF 6,mat'S constateren zij, dat 1 op het gebied van de rege- van het verkeer, de alge- lene preventie en het toezicht de naleving van de plaatse- e verordeningen noodge- 'ongen ernstig tekort moet bieten. De te geringe orga- «o sterkte van het korps, als- Pr de vacatures die perma- B 5 binnen die sterkte aanwe rf. ft M'in- werken het bovenstaan- cr.mnn' i.,n de hand. Het Hazerswouds heeft overigens op ver log aangedrongen. miï Z .oo t He 6 p» lei UTRECHT (ANP) De recht bank in Utrecht heeft de 24-jari- ge assistent-uitvoerder J. T., uit Leiden veroordeeld tot 300,— boete. De rechtbank achtte be wezen dat het aan de schuld van de assistent-uitvoerder te wijten is dat op 6 oktober 1969 in Mijdrecht een enorme gasex- plosie twee personen ernstig verwondde en grote schade toe bracht aan een drukkerij in aanbouw. De officier van justi tie had eenzelfde straf geëist. T. was destijds ter plaatse bezig met het aansluiten van een gas leiding naar het gebouw in aan bouw. Hij had de buis proviso risch afgesloten maar door de druk van het gas werd de strop van de buis gedrukt, waardoor vrijelijk gas in de kelder van het gebouw kon stromen. T. had dit binnen enkele ogenblikken gezien en nam zijn maatrege len. In de kelder had zich toen echter al een hoog explosief mengsel gevormd dat eveneens binnen enkele ogenlikken met een enorme klap ontplofte. LEIDEN De kinderope rette „Maskerette" geeft op zaterdagmiddag 27 november een voorstelling in het LAK-theater aan het Leven daal. Opgevoerd wordt „Me neer Potter en zijn pin- guins". NOORDWIJK Een van Noordwijks oudste bedrij ven, de bokkingrokerij van Admiraal in de School straat, is nog steeds in op spraak. De kans dat het nieuwe gedeelte van het bedrijf binnen niet al te lange tijd zal moeten wor den gesloten is echter de laatste weken kleiner ge worden. Dat komt omdat de heer Admiraal heeft aangeboden maatregelen te nemen opdat de overlast die zijn bedrijf de omwo nenden aandoet minder wordt. De moeilijke situatie rond de ro kerij dateert al van enkele ja ren geleden. Het gemeentebe stuur weigerde toen een hinder wetvergunning te verstrekken, omdat er klachten waren over rookoverlast in de omgeving. Admiraal. „Ik geloof dat ik met gekken te doen heb. Heb jij wel eens een rokerij gezien waar geen rook uitkwam? Bovendien zijn er mensen die zo klagen hier komen wonen toen het nieuwe gedeelte er al was. Die wisten dus waar ze aan toe wa- Admiraal ging tegen het niet-ver- strekken van de hinderwetver gunning in beroep bij de Kroon. Het hielp niet. Men stelde zich in Den Haag achter de beslis sing van het Noordwijkse colle ge. Dat was het sein om op het gemeentehuis een briefje te schrijven aan de heer Admiraal dat zijn bedrijf, het nieuwe ge deelte wel te verstaan, zou moe ten worden gesloten. Reden voor Admiraal om ook te gen deze beslissing weer beroep aan te tekenen. Op dit moment is men de zaak weer aan het bekijken bij de Kroon. In af wachting van een nieuw bericht uit' Den Haag is men in Noord- wijk maar eens gaan praten over een minnelijke schikking. Admiraal heeft een gesprek gehad ,aiet het gemeentebestuur. Tij dens dit gesprek heeft hij toege- Parkeerpasjes BEWONERS blauwe parkeerzone Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter open bare kennis dat zij een regeling hebben vastgesteld voor ont heffingsmogelijkheden van het langparkeerverbod in de zo genaamde „blauwe zone" in de binnenstad, die van maandag tot en met zaterdag geldt van 818 uur. Voor een onthefing komen in aanmerking: a. gezinnen die binnen het gebied van de blauwe zone wonen; b. alleenstaanden die ouder z\jn dan 26 jaar en die binnen het gebied van de blauwe zone wonen. Per gezin zal één onthefing kunnen worden verleend. De kosten voor een voorlopige ontheffing geldend tot 1 februari 1972 bedragen 7,De gemeenteraad is inmiddels voorge steld voor een jaaronthefing een tarief van 100,vast te stellen. Aanvraagformulieeren voor deze parkeerpasjes zijn vanaf heden verkrijgbaar aan de informatiebalie van het Bureau Voorlichting, in de hal van het Stadhuis. LEIDEN, 24 november 1971. zegd toch wel bereid te zijn voorzieningen te treffen zodat de overlast minder wordt. Een mogelijkheid daartoe zou een kloeke schoorsteen kunnen bie den. Wat Admiraal echter op het oog heeft is nog niet duide lijk. Hij heeft het college toege zegd dat hij binnenkort met voorstellen zal komen. .Mochten de voorstellen niet af komen, dan zal de Kroon onge twijfeld spoedig uitspraak doen dat het bedrijf moet worden ge sloten", aldus burgemeester Bonnike. OEGSTGEEST -- De akoestiek van de grote zaal van het ge meentecentrum te Oegstgeest bleek gisteravond in de opposi tie te zijn toen mevrouw W. Racké-Noordijk - al 22 jaar lang schrijvende onder het pseudo niem „Sheherezade" in een van de grote damesbladen - haar spraakwaterval wilde uitstorten over de hoofden van enkele hon derden dames. Schrijfster én toehoorders gaven echter de moed niet op - geza menlijk wisten ze de drempel naar goede hoorbaarheid weer te overschrijden want niemand wilde een woord missen. Begrij pelijk, want Sheherezade heeft veel gereisd en veel misère ge zien o.a. in Vietnam waar zij optrok met de veldwerkers van het Rode Kruis. Zij ontketende, met drie artikelen over de ellen de van de jeugd een aktie, waarvoor de dames in Neder land, ook de meest verwende, warm liepen en veel gaven. „Ik zou nooit het puur journalistieke willen om alleen maar misère te rapporteren, waar je verder niets aan doet". Sheherezade vertelde hoe zij via het „fictie-schrijven" terecht kwam bij een groot Nederlands damesblad en de opdracht kreeg in 1600 woorden wekelijks weer te geven wat er zo al voorviel. „Denkt u zich eens in dames, 22 x 52 x 1600 woorden tot nu toeZij ontvangt per jaar tussen de 2800 en 3200 brie ven. En sprekende over haar reizen: „Mensen zijn overal mensen, en vrouwen overal vrouwen." Het was niet alleen de emst die haar voordracht kenmerkte maar ook de fijne subtiele humor die in het dage lijks leven, overal waar mensen zijn, voor het grijpen ligt. Na de pauze waren de dames in de gelegenheid mevrouw Racké vragen te stellen maar een be storming werd dat niet want Sheherezade is óók iemand, die zich afvraagt: „Wie ben ik". Me vrouw J. Staal-van Santvliet, presidente van het Kath. Vrou wengilde, besloot de avond, die eerder werd ingeleid door me vrouw Van Tongeren namens de Christelijke Vrouwenbond. De spraakwaterval van Sheherezade had te Oegstgeest voor de eer ste maal de dames van het Ka tholiek Vrouwen Gilde, de Chris ten Vrouwenbond, de Gerefor meerde Vrouwenvereniging en de Katholieke Arbeiders Vrou wenvereniging bijeen gebracht in een gezamenlijke avond. Een van kaliber! r zijn huis aan de Pesthuislaan. In de hoop dat het LEIDEN De oude Wesselius van de Pesthuislaan maakt zwa re dagen door. Sinds het begin van de Grote Wolkbreuken, eind vorige week, staart hij mis troostig vanuit zijn zolderraam naar het uitspansel boven de omgeving van het legermu- De tachtigjarige Wesselius moet dat wel doen vanuit zijn huisje, waar hij samen met het gezin van zijn dochter woont, want hij kan er niet uit. Of hij moet zijn lieslaarzen aanschieten. Want er ligt me een plas water voor het pand Pesthuislaan nummer vijf. Ongelooflijk. Bij iedere regenbui van enige importantie wordt het huis van Wesselius hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Want het water stroomt of zakt niet weg. Er zal iets mis zijn met dé riolering. Sommige mensen zeggen dat dit komt door het grote aantal auto's dat 's zondags dit gedeelte van de Pesthuislaan belast. Bij gebrek aan beter wordt dit stuk je namelijk gebruikt als par keerplaats voor het legermu seum. De gemeente Leiden heeft al ettelijke malen klachten gehad van diverse kanten. Het niet veel veranderd in de loop der jaren. En daarom sopt Wes selius af en toe door het water op zoek naar het riool. Want als hij dat door kan steken wordt het weer even droog voor zijn huis. Tot de volgende regenbui. „Zorgenkind" genoot van muziekavond LISSE De afd. Bollenstreek van de Katholieke Oudervereni ging voor het zorgenkind" heeft in de Oud-Hollandse zaal van restaurant „Warong Djawa" te Lisse een fijne muziekavond ge had. Voorzitter burgemeester G. A. Stolwijk van Voorhout, mocht een groot aantal ouders een hartelijk welkom toeroepen. Zijn welkom betrof in het bij zonder de heer K. de Jeu en zijn muziekgezelschap de „Sleu tels" van het Vormingswerk vrije tijd te Leiden, afd. Mu ziek. Op verrassende wijze heeft het gezelschap kinderen ge speeld, waarnaar de aanwezigen ademloos hebben geluisterd! Er zal in deze winterperiode nog meer voor de ouders gedaan worden: de wens werd kenbaar gemaakt om ook eens een mooie toneelavond te mogen hebben. Alphen In het clubge bouw van de Speeltuin „Vreugde-Oord" aan de Vor- selenburgstraat wordt don derdag a.s. weer een ruil beurs gehouden. Aanvang 19.00 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5