Universiteit in moeilijkheden als Singelplan niet doorgaat IJsrevue vol hoogtepunten resultaat van combinatie Wiener-Holiday on Ice VERBAZING OVER UITLATING KRET: Weigering provincie bezorgde Willibrord strop van 20 mille Het Stedelijk doet het best Drie gymzalen staan op stapel Armoe verdelen in onderwijs Bestrijding taalarmoede LTS en Huishoudschool één I WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN Grote verbazing bij bouwcurator De Graaf. Vrijdag jl. vertelde wethouder Kret ge prikkeld in de openbare verga dering van de begrotingscom missie voor verkeerszaken en stadsontwikkeling, dat de uni versiteit alle contact met de ge meente over de bouw van de to renflat voor de alpha-faculteiten aan de Witte Singel schijnt te vermijden. „Het is vervelend, dat nu de In druk gewekt wordt, dat de Uni versiteit oorlog wil met de stad. En dat is zeker niet het geval. We proberen niet te prikkelen want we zijn continu in gesprek met de gemeente", aldus de heer De Graaf. „Nadat de gemeente ons had ver zekerd dat tegen de bouw van het Witte Singel-project yan de kant van de gemeente geen bouwkundige- of verkeerstechni sche bezwaren te verwachten zouden zijn, hebben wij in 1968 onze plannen ingediend. Ofschoon het gebruikelijk is, dat een bouwvergunning een maand of twee na het aanvragen door de gemeente wordt verstrekt, wacht de universiteit nu al twee jaar. Het universiteitsbestuur heeft de gemeente daarover om duidelijke redenen nooit verant woording gevraagd: er is sinds het bekend worden van het „Witte Singelplan" in toenemen de mate verontrusting gegroeid en het is duidelijk dat de uni versiteit daarin geen crisis wenst te forceren. De bezwaren betreffen voornamelijk de hoog te van de bouw die de omgeving r is. Aan de Witte Singel ligt een fors stuk grond te wachten tot dat de Universiteit kan gaan bouwen. IRO eiden Voor de tweede maal 'dit jaar beleefde Leiden de pre mière van een IJsrevue. Was januari de Wiener, die vele duizenden bezoekers naar de Groenoordhal trok, nu was jP^fJiet een combinatie van en de Winer en Holiday on Ice. Een |e samenvoeging die er voor ge- luir kt zorgd heeft, dat deze show stuk- beter was dan die van de vorige keer. Niet wat betreft de artiesten, het waren bijna alle- I maal dezelfde, maar vooral op het punt van kostumering en belichting betreft. eweldige kostuums, volkomen "aangepast aan het onderwerp, een geraffineerde belichting, zo dat het op sommige momenten - leek alsof de schaatsers en schaatsters op mozaiekvloeren dek reden. Allemaal erg knap. We ?IJ-( hebben de show al eerder het Predikaat mooiste en grootste 'an Europa gegeven, ze ver- Ke dient dat zeker. sn van de meest opvallende din- j^gen aan deze show was, dat ze duidelijk naar een hoogtepunt toegroeide. Zeker het begin was "iet al te sterk, maar later, - ooral in de „Nachten in de 1,1 Oriënt" was „het" er weer. jl» Het, waarmee we het sprookjes- feelS achtige bedoelen. Die sprookjes- hchtige sfeer was trouwens ook te vinden in De Sneeuwvlok, een Russisch wintersprookje. De jtol van de Sneeuwvlok werd op domineert en de aantasting van het uitzicht over de singel. Voordat de gemeente haar bouw vergunning afgeeft, moet de raad zich eerst uitspreken over twee onderdelen van het plan. Dat zijn de omleiding van het verkeer op de Witte Singel via het Trek- vliet - dat in verband met het plan gedempt werd en de over dracht van een deel van de Wit te Singel aan de universiteit voor de bouw van een parkeer kelder die halverwege de - dan afgesloten - rijbaan 1,80 meter uit de grond omhoog rijst. De raad zal daarover echter geen uitspraak doen, wanneer B. en W. hem geen voorstel daartoe doen. De enige manier, waarop de uni versiteit de ontwikkeling tracht te beïnvloeden is, door de beta ling op te schorten van de f 2,5 miljoen die haar aandeel vormt in de totale kosten ad f. 22 mil joen die aan de ontsluiting van het plangebied ten grondslag liggen. En dat wordt door Leiden niet zo erg geapprecieerd Als nu de bouw van het Witte Sin gelplan niet zou kunnen door gaan, verkoopt U dan het bouw terrein weer aan Leiden.dat het ten algemene nutte heeft ontei gend? „Daar is nog geen sprake van", zegt de heer De Graaf. „Boven-1 dien weet ik niet, of de gemeen- j te die grond hebben wil. Ook weet ik niet, wat wij ermee zou den moeten doen: Toen het we- genplan-1959 bekend werd heb- i ben we onze plannen daarop ge baseerd. In de binnenstad is geen plaats voor een instelling. waar 5.000 mensen werken. De stad en de universiteit zouden elkaar beconcurreren zonder dat we het willen. je een deel weghaalt, moet je een heel nieuwe universiteit bouwen want je moet alle „on- dersteuningsonderwijs" duplice ren. De universiteit kost ons nu jaarlijks f 250.000.000,- en je kunt niet blijven doorgaan met desintegreren. In de omstandigheden, zoals ze nu zijn is het al moeilijk om top mensen te krijgen maar je moet uit 'n oogpunt van efficiency een vent niet laten doen, waar hij geen aanleg voor heeft. Kort om: als de bouw van die toren flat niet zou doorgaan, dan zou den we daar toch wel erg mee Hoe kom je door zo'n stad heen? Het verkeer wordt steeds op vaste tijden overbelast en zo er al parkeerruimte zou zijn. dan leg je daar meteen volledig be slag op. De universiteit uit Lei den weg, dat is ook ondenkbaar. We zijn ook heftig tegen de idee om een deel van de Leidse uni versiteit naar Den Haag te ver plaatsen. Een universiteit is een heel erg geïntegreerd ding. Als Veel succes oogstte in dit gedeelte ook. Hami Brown als dronken Russische boer. Dit stukje humor paste in de show, wat van de act van Kevin en Sally Mc. Grath, vertolkt worden. Daar moesten eens wat anders op vinden. Hu mor was er genoeg in deze show. De Zelenka-groep (tram polinespringers en brugwerkers) namen hiervan een groot ge deelte voor hun rekening. met de oude auto niet gezegd kan Na de pauze, waande je je even op 1 januari, voor je televisie schermpje, tijdens het Nieuw jaarsconcert. Ze kwamen ten minste de Onsterfelijke Weense Operettenmelodieën op ons over. Er werden achtereenvolgens fragmenten opgevoerd uit Der Vögelhandler, waarin bijzonder knap werk te zien was van Hana Maskova en Joel Parks. Die Fledermaus, waarin als grote sterren Ron Mc. Kenzie en Milena optraden en de Csar- dasvorstin, waarin weer Hana Maskova en Joel Park het leeu wendeel voor hun rekening na- In de finale, waarin de walsen Wiener Blut, Rosen aus dem Süden en natuurlijk ,,An der schonen blauen Donau" ge speeld werden, kwamen alle solisten, onderwie ook Manja Rumans, Marian Filo, Milos Man een Slavka Gadjos, wee: aan de beurt. Een welverdiend applaus viel hun ten deel. Maar dat applaus was er zeker ook vor het ballet dat deze avn.r. weer heeft laten zien, dat het best mogelijk is siets in de per fectie uit te voeren. Zoeterwoude Dat na de bouw van het complex Commandeurs hof nu al vier jaar geen huizen meer gebouwd kunnen worden door de kath. woningbouwvereni ging Sint Willibrord is een ern stige frustratie voor het be stuur. Dat was de duidelijke te neur van de jaarvergadering die gisteravond in het Don Bos- cohuis werd gehouden. Men zit Ploeg deelde mee dat op zeer korte termijn alle betrokkenen om de tafel gaan zitten om te trachten uit de impasse te gera ken en een nieuw plan van de grond proberen te krijgen. „Dat is hard nodig want de woning voorzieningen voor de laagst be taalden komen steeds mehr in het gedrang", aldus de heer v. d. Ploeg. echter niet bij de pakken neer In het uitvoerige jaarverslag administrateur J. W. Vink werd er gewag van gemaakt dat de aan het licht gekomen gebreken aan de flatwoningen goeddeels zijn verholpen waarbij ook de J kosten op een aanvaardbare wijze zijn geregeld. want elke mogelijkheid bouw te komen wordt onder zocht. Kostbare teleurstellingen zijn daarbij niet uitgesloten. Zo werd een plan voor flatwonin gen in de premie-huursector aan de Burg. Smeetsweg door Het aanstellen de provinciale overheid getorpe- derhoudsman is bij het huidige deerd. Sint Willibrord bleef met woningbestand geen haalbare een pasklaar plan zitten waar- kaart. voor zelfs de financiering al De aftredende bestuursleden, de rond was en een strop voor ge- heren. .1. A. W, v.d. Meer, J. W. maakte kosten van ruim v.d. Drift, G. W. J. d. Groot en 20.000,-. P. P. Takken werden herkozen. Deze IJsshow is honderd procent jToch is er nog weer een lichtpun- Het aantal leden bedraagt nu het bekijken waard. I tje want voorzitter J. H. v.d. 529. LEIDEN „Zo, nou hoor je het ook eens van een an der. Aan de triomferend achteroverleunende en vro lijk zijn buurman aanstoten de burgemeester Vis kon je op afstand zien, dat hij zoiets zei. De trots en de vrolijkheid van dr. Vis werd gistermiddag tijdens de openbare vergadering van de onderwijscommissie opge wekt door de heer Engel hart, die op verzoek van PvdA/PAK-man Van Peype een uiteenzetting gaf over het gymnasiumonderwijs in het algemeen en het „Leidse Stedelijk" in het bijzonder. „Gymnasium bèta", zo vertel de de heer Engelhart, „is wel de moeilijkste vorm van voorbereidend hoger onder wijs. Het is eigenlijk alleen voorbehouden voor de pittig- sten onder ons. Toen hij dat gezegd had wist iedereen het: burgemeester Vis is een bèta-man. De heer Engelhart zei overigens ook nog, dat het Gymnasiaal onderwijs het moeilijk krijgt in de toe komst met de nieuwe mam moetwet. Het Stedelijk doet het overigens nog altijd best. „Het groeit en bloeit", aldus wethouder dr, Duyverman. „Het heeft zelfs nog drie noodlokaien in gebruik moe ten nemen". Voor Van Peype was dat geen doorslaggevend argument. „De Tros heeft zo'n beetje de meeste leden, maar de slechtste program ma's. Is zoiets ook het geval met het gymnasium?" LEIDEN Er staat op het ogenblik een bouwstroom van drie gymzalen op stapel. De gemeenteraad krijgt over enige tijd hierover een voor stel. Dat werd gistermiddag medegedeeld. De lokalen ko men in Zuid West, waar de nood het hoogst is (tekort van 99 lesuren per week in dit stadsdeel) in Zuid Oost (Professorenwijk-Burggraven- laan )en in Leiden-Noord. De zalennood bij het basison derwijs blijft echter enorm groot. Hier en daar kunnen misschien wat gaatjes opge vuld worden met uren in za len van het voortgezet onder wijs, maar rectoren en di recteuren blijken daarop niet erg happig. Ondanks de aan kondiging. dat er binnen af zienbare tijd drie zalen ko men was inspecteur Leen heer in de onderwijscommis sie somber: „Ik weet niet hoe ik het moet oplossen". Zwemles in plaats van 'n uur gymnastiek acht hij geen behoorlijke vervanging. „Kinderen moeten leren zwemmen en daarbij mins tens twee uur per week gym krijgen". Leiden KVP-er dr. Cornelis- sens is gistermiddag ver schillende keren tijdens de gedetailleerde voorbehande ling van de Leidse onder wijsbegroting in de bres ge sprongen voor het bijzonder onderwijs. PAK-er Van Dam, die gesuggereerd had, dat de gemeente eens inzage moest krijgen in de boeken van de bijzondere schoolbesturen, kreeg van hem te horen, dat bet bijzonder onderwijs een bedrag per leerling krijgt en dat naar eigen goeddunken kan besteden. Verder vroeg hij de administratiekosten per leerling met f 18 per jaar te subsidiëren. Dit in verband met de sterk geste gen kosten. Dr. Cornelissens baseerde zijn verzoek op ge gevens uit andere gemeenten maar Leiden dat slechts 9 kan betalen stelde deze ver goeding vast na een onder zoek in 15 vergelijkbare ge meenten. „In de huidige situa tie is meer ook niet haal baar", aldus wethouder Duy verman. Men bezigde gister middag trouwens vaak de opmerking: „Ook op onder wijsgebied moeten we onze armoe verdelen". De heer Cornelissens bepleitte voorts een vorm van permanent overleg tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Dat is vooral van belang voor de onderwijsplanning op langere termijn, zo stelde hij. Te veel belangrijke zaken, die dikwijls verstrekkendegevol- gen hebben worden nu „ad hoe" Bekeken. LEIDEN De christelijke school van de Oosterstraat heeft een bijzonder geslaagd experiment achter de rug in samenwerking met de open bare bibliotheek. Er is wel geld voor nodig, maar het is het beslist waard, dat het idee der christelijke school navolging vindt, aldus ge meentelijk inspecteur Van Van Riessen noemde, ruislag- Oosterstraat zijn klassikaal lid van de bibliotheek. Dat is al een goed middel gebleken om de taalarmoede van kin deren te bestrijden. Als meer scholen het idee gaan navol gen zullen de bibliotheken maatregelen moeten nemen door het in dienst nemen van gespecialiseerde krachten en door uitbreiding van het boe kenbestand met, wat de heer Vn Riessen noemde, naslag werken voor kinderen. LEIDEN Ex-Kabouter Ger- kema had gisteren iets van een sater. De onderwijscom missie had zich zo snel door haar vragen heen gewerkt, dat burgemeestr Vis tegen het eind van de middagzit ting kon voorstellen nog even door te gaan zodat de hele avondzitting kon vervallen. „Kunt u nog naar de „Eisre- vue" opperde de voorzitter. Gerkema was de enige, die nog een paar vraagjes had. „Als stiefkind in het PAK kreeg ik de stiefmoederlijk bedeelde werkende jeugd te behandelen. Daar moeten we nog even over 'gaan praten. Die „Eisrevue" zie ik niet zo zitten", kondigde hij boos aardig aan. Het confessione le en liberale deel van de missie schoof ongeduldig rs bijc' op Gerkema kreeg al in vlot tempo toch nog vens bije. wordt in Leiden een begin gemaakt met de integratie van LTS en Huishoudschool, het aantal leerlingen, dat uit het basisonderwijs naar de LTS gaat is licht verminde rend en ongeveer de helft van de leerlingen van de Leidse MTS-en is afkomstig van de LTS de overigen komen van MAVO of HAVO. En verder: niet precies na te gaan is of het druggebruik onder de Leidse scholieren verminderd is. Wethouder Duyverman. die door Gerke ma was uitgenodigd om te vertellen „welke daverende successen het magistrale en subtiele drugbeleid had opge leverd", liet dat op de val reep weten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3