SPELLBOUND uit 1945 daterende Hitchcocktopper 1 Terugblik Hou het scherm in 't oog TV vanavonc morgen Radio Frank Zappa met 200 motels99 naar ons land morgen LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 Delftse Tee Set in Eddy Ready Go NCRV's Hier en Nu had gisteren een paar aktuele zaken goed bij de kop. We doelen hier niet op het konflikt India-Pakistan, waar o.m. een dure satelliet-ver binding werd benut om Nico j van Vliet vanuit New York niets te laten zeggen, maar op het in haken van dingen waar je als doodgewone kijker vraagtekens Zoiets was bijv. het feit dat pira- tenschip Mebo straffeloos in de Nederlandse wateren kon verke ren. Hier en Nu gaf een duide lijk antwoord. De rubriek doet graag „De West" in zijn pak ket, gisteren was dat toevallig aktueel. Mgr. Simonis, de bis schop van Rotterdam, werd geannonceerd als de kontrover- siële figuur die hij al lang niet meer is. Mgr. was voorzichtig in zijn uitspraken die toch een opmerkelijke nieuwswaarde hadden. Er was geen sprake van koördi- natie. We konden derhalve slechts het laatste deel v£ VARA's Kort en Klein zien. W waren erg geamuseerd. Ook dit milieu voelt Willeke Alberti zich kennelijk als een vi water; Bueno de Mesquita voelt zich vis-in-elk-water uiteraard. Kort en Klein heeft een fijn uit voerend team. Onze bewonde ring gaat nog meer uit i kreatieve team dat er achter staat: het programma stond bol van geslaagde mini-teksten. Haast roekeloos werd hier ge bruik gemaakt van het talent van tekstschrijvers en ideeën- ADVERTENTIE) De Franse Prix Goncourt voor 1971 is toegekend aan Jacques Laurent voor zijn boek „Les Bé- tises" (De stommiteiten) Lau rent is een van de meest pro ductieve auteurs van Frankrijk, hij schreef een reeks van detec tive-romans, historische studies, politieke pamfletten en een lief desverhaal uit de middeleeuwen van 900 pagina's. Aandenken van NOS voor oud- minister Klompé HILVERSUM (ANP) NOS- voorzitter E. A. Schüttenhelm heeft namens de NOS aan oud minister mej. dr. M. A. M. Klompé van C.R.M. in haar wo ning in Den Haag een speciale grammofoonplaat aangeboden als blijvend aandenken aan haar loopbaan als minister van CRM. De plaat, die de naam „dag minister" heeft gekregen, bevat geluidsopnamen uit het historisch archief van de NOS met fragmenten van toespra ken, die mej. Klompé tijdens haar ministerschap bij diverse gelegenheden heeft gehouden en die een beeld geven van haar veelzijdige arbeidsterrein. Ben Hechts scenario voor Alfred Hitchcocks „Spellbound" geba seerd op de roman „The house of Dr. Edwardes" van Francis Beeding werd gerekend tot een van de tien beste van het jaar 1945. Deze psychologische thril ler mag dan nu na ruim een kwart eeuw ietwat verouderd aandoen, het verhaal zit knap in elkaar en al is de oplossing niet meer zo verrassend, de film weet toch tot de laatste meter te boeien. Ingrid Bergman speelt er de rol van Dr Constan ce Petersen in, een vrouwelijke arts, die zo in de ban van een geestelijk gestoorde (Gregory Peck) komt, dat zij vastbesloten met gevaar voor eigen leven het mysterie rond het geheugenver lies van haar patiënt ontrafelt. Niemand minder dan Salvador Dali ontwierp de droomsekwen- ties in samenwerking met psy choloog Max E. Romm. Hitch cock laste ook nog een verras send kleureffect in, op het mo- (ADVERTENTIE) Door die beroerde koördinatie kon den we ook van NCRV's „Met liedjes het land in" slechts deel zien. Het programma wordt gedragen door vakbekwa me mensen, maar wikkelt zich af volgens een formule die r lijkt gericht op een zaalpubliek, dat uit is op zorgeloos vermaak, dan op amusement via het persnelle medium dat t.v. eenmaal is. De liedjes en de mensen dit zingen zijn goed genoeg, maar het programma als geheel is verschrikkelijk gezapig, met vol op mogelijkheid om oninteres sante partikulieren te laten uit praten over hun zeer partiku- liere inzichten en met knullige opgaven voor-het-goede-doel, waarbij men - tegen betaling - mee kan doen als men intelli gent genoeg is om te weten dat twee maal twee vier is. Een stroom van briefkaarten met-ekstra-postzegels is natuur lijk een roerend bewijs van kij- kerstrouw, maar met die ti kopen die kijkers niet het best- denkbare t.v.-amusement... Vg. een heel speciale plaat van de CCGC, "Ijl in een heel speciale hoes voor maar I ment dat de werkelijk^ dader zich van het leven berooft, mar dat zult u dan heden avond moeten missen. „Spell bound" mag dan na 25 jaar ge rekend worden tot de wat glad der gemaakte Hitchcock-proouk- ties uit zijn Hollywood-periode. de film getuigt toch nog altijd van zoveel vakmanschap, dat hij het aanzien ten volle waard is. Ned. I- 20.40 uur. Van gewest tot gewest Egbert van der Veen maakte voor „Van gewest tot gewest" een reportage over het centrum van Oost-Groningen, Winschoten. Deze stad met ongeveer twintig duizend inwoners heeft proble men. Men zou graag meer indu strie willen hebben en dan liefst een schone industrie met staf functionarissen uit het westen. Winschoten is een stad waar erg veel aan gedaan wordt, en nog moet worden. Ned I 19.05 Interpellatie In het NOS-tv-programma zal de president-direkteur van de Ne derlandse Spoorwegen, mr M.G. de Bruin, discussiëren met een aantal Nederlanders. Ter spra ke zullen o.m. komen de nieuwe NS-presentatie, de tarieven en het toekomstbeeld van de Spoor wegen. Ned I 23.00 uur Eddy Ready De parade van toppers, blijvertjes en smartlappen die in kleur ge presenteerd wordt door Eddy Becker. In deze aflevering wor den o.m. verwacht: Tee Set, George Baker Selection, Thé Walkers, Springwater, Mouth and McNeal, en Mike Sedge- wick. Ned. II 19.05 uur Docck Green De agenten van de politiepost in een van de buitenwijken van Londen, heben vanavond te ma ken met een tipgever die in zijn enthousiasme af en toe alle ge gevens verzint. Ned. II 20.21 uur Tunesië Op 9 oktober zond de NCRV-tv een eerste reportage uit over het boeiende Noordafrikaanse land Tunesië. In die uitzending kregen vooral de toeristische mogelijkheden van Tunesië de aandacht. Vanavond komt het tweede deel van deze documen taire van Piet Pons en Han Baartmans op het scherm. In deze uitzending komen vooral vele problemen waarmee dit land wordt geconfronteerd aan de orde, zoals de landbouw, de economie, de positie van de vrouw, de werkgelegenheid, de mentaliteitsverandering en de godsdienst. Ned II 21.05 uur Studio Sport In studiosport flitsen uit de wed strijd tussen PSV en Lierse s.k. voor de derde ronde van het toernooi om de UE FA-cup. De B?.T zal de wedstrijd in zijn ge heel uitzenden. Carnavalsoniroep in oprichting (Van onze radio- en tv-redactie) BREDA In Breda wordt opge richt de Stichting Nederlandse Amusements Omroep. De stich ting is voortgekomen uit de Gin- nekense carnavalssvereniging 't Lestogenblik. Doelstelling is ontspanningsprogramma's brengen op radio en televisie. De stichting zal 200 carnavals verenigingen in het hele land vragen om samen de vereiste 15.000 leden bijeen te krijgen, Dat geeft recht op 3 uur radio zendtijd en 1 uur t.v.-zendtijd per week. Een en ander geldt vooral als tegenwicht voor Evangelische Omroep. VARA werkt aan plannen voor nieuwe t.v.-serie De Vara-t.v. Is plannen aan hel uitwerken voor een nieuwe tele visieserie. Hoewel alles nog erg vaag is kon men vertellen dat iedere aflevering door een ande re Nederlandse auteur geschre ven zal worden. De namen van de schrijvers die de VARA ge vraagd heeft wilde men echter nog niet bekend maken. Ook de namen van de acteurs en actrices die aan de serie zullen meewerken zijn nog onbekend. Het enige wat vaststaat is dat de serie niet te zwaar zal zijn en niet zo op het amusement gericht is als bij voorbeeld Kla tergoud. Het verhaal speelt zich af in een denkbeeldige gemeen te Waaldrecht. De serie zal in 1973 op het scherm verschijnen. Koninklijke Militaire Kapel: boeiend en afwis selend programma Kapelmeester Ossenbrugge, te elf der ure kapitein-directeur Pos- tumus vervangend, verblijdde gisteravond in het Congresge bouw met de Koninklijke Mili taire Kapel een zeer belangstel lend en intens luisterend audito- Begonnen werd met Francks Tweede Orgelkoraal, kundig door Rocus van Yperen gear rangeerd, die zuiver en transpa rant klonk, echter wel wat voor zichtig werd behandeld. Restten zeven oorspronkelijke composi ties, de ene meer, de andere minder geslaagd. Onze persoon lijke voorkeur ging hierbij uit naar een Carnival Suite van de Poolse Fransman Alexander Tansman, uiterst knap geschre ven, geheel voor een blaasor- kest gedacht en zo duidelijk van intentie, dat we, ook zonder de titel te kennen, zouden hebben gevoeld waarover het ging. Be paald vertederd weden we door de voordracht van Morisseys Soliloque for Trumpet, door ser geant-muzikant Mark technisch voortreffelijk geblazen. Ovationeel applaus na afloop, waardoor een toegift moest vol gen. wat dat was? U raadt het al: „Turf in je ransel", een onvervreemdbaar Haags bezit! B.R. Escher in museum en in boek Van onze kunstredactie DEN HAAG In het Haagse Ge meentemuseum is gisteren een tentoonstelling opengesteld, ge wijd aan het werk van graficus M. C. Escher. Ze blijft t/m 9 ja nuari 1972 te bezichtigen. Aanleiding tot de expositie is het verschijnen van een nieuw boek over Escher bij Meulenhoff te Amsterdam. In dit boek is het volledige grafische oeuvre van de kunstenaar, benevens tal van tekeningen, voorstudies e.d. af gebeeld. Het boek, De werelden van M. C. Escher. bevat voorts een aantal tekstbijdragen, o.m. van drs. J. L. Locher, conserva tor van de afdeling Moderne Kunst van het Gemeentemu seum en secretaris van de Escher-stichting. Het boek zal van 10 december af verkrijg baar zijn. T/m 9 januari tegen een sterk verminderde prijs als „Boek van de Maand", daarna voor 22,50. Een Amerikaanse uitgave is al voorzien. Onder handelingen zijn gaande voor uitgaven in Duitsland, de Scan dinavische landen, Mexico, Ja pan en Spanje. Visser-Neerlandia- prijzen uitgeloofd DEN HAAG (ANP) Voor tele- visiespelen in de Nederlandse taal zijn Visser-Neerlandiaprij- zen uitgeloofd van 2000 tot 5000. Zij kunnen worden toege kend voor oorspronkelijk werk, dat voor 1 mei van het volgend jaar is ingezonden, niet voor 15 oktober 1972 is uitgezonden en niet langer dan een uur duurt. De jury wordt gevormd door R. Brulez uit Brussel, A. Demedis uit Kortrijk, mr. H. A. Keuls uit Amsterdam, F. Koote uit Den Haag en drs. M. van Loggen, Amsterdam, Jack de Koning uit Rotterdam heeft de Henriëtte Roland Holst- prijs gekregen voor zijn grafische werk en tekeningen. In de VA- RA-studio wordt momenteel een tentoonstelling van zijn kunst gehouden. >19.05 u 19.50 ii >20.00 u 20.21 u 20.30 u 20.35 t 20.40 i 22.25 i >22.50 u 22.55 i 23.00 i NEDERLAND I NCRV 17.00 uur: Kijkkast NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal Van gewest tot Toeristische tip. Journaal Uitzending NMf* Staatsloterij Socutera Spellbound (film Studio Sport Journaal Den Haag vand Interpellatie NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Eddy ready g •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Doek Green •21.05 uur: Tunesië, documi|" 21.55 uur: Dagsluiting IKOR 22.05 uur: Kenmerk 22.30 uur: Wij stellen u vo •23.06 uur: Journaal NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS 19.05 uur: Wat een familu 19.30 uur: Stokpaard •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Dubbel en dwaï •20.50 uur: Woodhouse som 21.40 uur: De mens en de 21.50 uur: De onverschrokl IKOR •22.40 uur: Leerhuis •23.10 uur: Journaal NEDERLAND II EO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: David 19.10 uur: The burning cat 19.30 uur: NCSV-zomerkat P •20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 uur: Berichten uit d samenleving 20.35 uur: Laurel en Han} •21.00 uur: Namens... •21.35 uur: Acupunctuur in en hier 22.15 uur: Deze week... NOS •22.25 uur: Journaal •22.30 uur: Ter visie ziek (gr.) 19.00 De kerk Partijen: 19.10 Uitzending Katholieke Volks Partij. Openbai eknj .25 1 (ADVERTENTIE) Maak "warme" vrienden met BECKERING Er zal geen popgebeurtenis zijn met een langere voorgeschiede nis dan de opera-achtige collage „200 motels" van Frank Zappa. Meer dan drie jaar is „Freaky Franky" bezig geweest met deze monsterproduktie. Geldge brek, tegenwerking van film maatschappijen, weglopende or kestleden van het Britse Royal Philharmonic Orchestra vormen de ingrediënten van deze voor geschiedenis. Twee ton was no dig om het kijk-luisterspel op beeldband te zetten. De Amerikaanse firma United Ar tists redde de zaak (Frank's ei gen bizarre productions had geen rooie cent) door de filmrechten te kopen. Dat wil dus zeggen dat wie het werkelijke spektakel wil aanschouwen straks naar de bioscoop zal moeten. „200 mo tels" zal niet in zijn oorspronke lijke vorm op de planken wor den gezet en ook niet op de tele visie worden uitgevoerd. In de Rotterdamse Ahoyhal dus geen filharmonisch orkest, geen wa terballet en geen toneelspel, maar niet meer dan een aan eenrijging van de nieuwe songs uit het geheel. Bezitters van de L.P. komen met de originele soundtrack iets vollediger aan hun trekken. Frank verschijnt op 27 november met zijn Mothers in de Rotter damse Ahoy. Op 23 december geeft de VPRO beelden van het optreden van de Zappa-groep. Wat is nu 200 motels? Zappa zelf: „Mijn werk moet gezien worden als een muzikale collage, De woordfragmenten erin zijn even belangrijk als de muziek. Het is een integratie van verschillende kunst- en werkeliikheidsvormen, waarvan de klank het belang rijkste is." Het uitgangspunt heeft Frank Zappa niet ver van huis ge zocht., Een popgroep „On the road", op tournee dus. De stand is een Sandwich. Het einddoel is Zowel in de vorm als in de inhoud lopen fantasie en werkelijkheid voortdurend door elkaar. Zappa speelt bijvoorbeeld zichzelf of wordt voorgesteld door een pop. Groupies worden gespeeld door miss Lucy en miss Janet, of door beide ex-turtles Mark en Ho ward. Op verschillende niveaus wordt een ratietoe van facetten ingebracht. Een concentratie kamp, mystiek, big-bizz-boys, groupies. Daar is b.v. cowboy Bird, een soort McCarthy-figuur of Rance Muhammitz, een vage Mephistopheles die de boel met FRANK ZAPPA filosofische kreten aan elkaar lijmt. De groep blijft in alle om standigheden de groep. Het ,200 e maatschappijkritiek motels" is minder scherp dan eerdere Zappa-werken. Sommi gen verweten de meester een zekere zelfgenoegzaamheid. is niet helemaal te recht, want Zappa is juist hoe langer hoe meer de scene zelf binnen zijn parodie gaan trek ken. Maar toegegeven, de scherpe kantjes zijn een beetje van de satire af het is allemaal wat liever geworden. Het lijkt wel of met het intensiveren van de muzikale experimenten de tekst meer ondergeschikt ge worden is. De groep is boven dien veel meer de groep dan vroeger. En in „200 motels" is nog sterker sprake van collecti viteit. „200 motels" is dus eigenlijk een documentaire. Een weergave van het leven van een rock en roll-ster die van het ene concert naar het andere reist, als een cassette van een tape-recorder, waarvan de stekker in het stop contact dat publiek heet gestopt wordt. HANS MAAS NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 De vandaag. 22.50 (S) Zin-Tuig kunstkroniek. 23.20 (S) Horlz derne muziek. 23.55—24.00 Ni HILVERSIJA 18.00 Nieuw: ™n rl,. (S) Klink tlkleurig 22.25 HIRO-Magazint Lezingen VARA: 22.55 Me gen. 23.00 Nieuws. 23.10 Act ne. 23.55-24.00 N BRUSSEL 325 m (Nederlands) 12.00 Nieuws. 12.08 Interna Kleinkunstkronlek. 12.50 1 persoverzicht. 13.00 Nleu neelagenda. 13.20 BRT- '3.55 Beursberichten. 1 Nlei 7.02 Het! woord. 7.07 (S) Preludium I ev. sleke- en ser' (gr 7 30 Nleu\.~. actualiteiten. 7.55 (S) Prelud ee moderne- en klassieke muzkg^, 8.10 Te Deum o.iv ie Laudai muziek. 8.30 Nieuws. 8.41 1 le dlum 9-10. Ki sc sëml-klassleke orkes 9,50 Moderne Geestelijke programiT. Pr mensen In min or meer moet y£ tuatles. 11.05 Gewijde muziek j: 11.30 Hier en Nu: actualiteit» rul (Sl Populaire klassieke muziffpn -«delingen. 12.0 programma .J8HPH vliegwerk; 12.26 1 llngen t.bv. land- en tuint—' Nieuws: 12.41-12.50 Hier tualltclten13.00—13.04 Dc drie). 13.10 Mlddagpauzed-.-_„ Zingen mot Cecilia: voltó 0] 13.45 65 MIN: Poëzie rond I ma arbeid. 14.05 Schoolrad! (S) Tenor en plano: klassiek» Lv ren (opn.) 15.00 Hervormden dienst. 15.30 Nieuws. 15.33J a< derkoor met orgel. 16.00 (SI land. 17.00 (S) Popmuziek Nieuws. 17.32 Hier en f telten. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 nastiek. 7.20 (S) Dag me Jelichte grammofoonmux Nieuws. 8.11 Radiojournaal. Dag met een plaatje (8.308.33 De Groenten Morgenwijding. 9.00 Tol toen (gr.) 9.35 Waterstn Schoolradio. lO.Ot 11.55 Beursberichten) 12.30 platteland 12.36 Sportre'"™ Nieuws. 13.11 Radlojourn llngen. HILVERSUM III TROS: 7.1" Nieuws. 7.02 Wak Suzle (Cream CT iws. 8.02 De Hugo i 4,03—18.00 KI i en 17.00 NIOUV m (Nederlands) Vinmvs en artnnmeltl mezzo. 19 45 Politiek 19.55 Instrumentaal 20.00 Operetter 23.00 Nietig muziek.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2