£eidóc Somcrnt Parkeer belasting op komst Verwarde situatie in Oost-Pakistan Felle jacht op inbreker en gegijzelde politieman 80 gemeenten vragen derde pasfoto voor politiearchief WINTERSLAAP VS in contact met Rusland ans Croiset verlaat Haagse Comedie VS-senaat eist Phantoms voor Israël Bankier betaalt 100.000voor schijnontvoering Olie duurder Ontmoeting Ceausescu en Tito Zuidvietnamese opmars m Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244' Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. dvertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: er kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.551 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Verhuizing Leidse Courant In verband met de verin kantoren van de Leidse Papengracht nanr Kort rijn de verschillende al af woensdagavond tot kondiging telefonisch al ratsji-New Delhi (AFP-Reuter-DPA) e berichten over de gevechten in het In- aas-Oostpakistaanse grensgebied zijn iterst verward en tegenstrijdig. Volgens 'akistan zijn de binnengevallen Indiase oepen door Pakistaanse eenheden terug eslagen op twee plaatsen. India ontkent at geregelde Indiase troepen aan de ge vechten deelnemen en volgens berichten uit Calcutta hadden de Bangla-Desj-strij- ders de stad Satkhira bezet en zouden zij oprukken naar Choelna en Jessore. Choel- na zou, volgens deze berichten ook be dreigd worden door vlooteenheden van de opstandelingen en het vliegveld van Jes sore hebben geschoten. DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) voert op dit moment druk overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten over de invoering van parkeerbelasting. Dat zou betekenen, dat nog in het komend voorjaar nieuwe parkeermaatregelen van kracht worden in de Randstad en in enkele andere gebieden van ons land (Nijmegen, Arnhem, Utrecht en Gouda.) Men is van plan de automobilisten in de gelegenheid te stellen voor een vast bedrag(de grootte van dat bedrag is nog onbekend, maar zal zeker enkele honderden guldens bedragen) per jaar een vaste parkeerplaats te huren. Gekoppeld aan de nieuwe parkeermaatregelen is ook een plan in stu die om een nieuw verkeersbord te introduceren, dat aangeeft dat al leen de belanghebbenden mogen parkeren op een bepaalde plaats. De minister gaat er vanuit dat paal en perk gesteld moet worden aan het onbetaald parkeren op de openbare weg, vanuit het principe dat de parkeerder moet betalen voor het feit dat hij een stuk openbare weg in gebruik heeft. i Haag. Hans Croiset verlaat •r 1 september 1972 op eigen irzoek de Haagse Comedie, aarvan hij pas sinds het begin dit toneelseizoen deel van artistieke leiding uitmaakt, jn vertrek houdt in feite in, dat Hans Croiset zijn contract op die datum eindigt, niet :lengt. i Eerste PTT- postsafe in Den Haag )EN HAAG (ANP) De PTT gaat binnenkort proeven nemen met een „postsafe", een kleine kluis waaraan men tegen inworp van 1 gulden geld en kostbaarheden in be waring kan geven. iet eerste exemplaar komt te staan in het postkan toor aan de Stede in Den Haag. Bulgaarse likkers tegen vuiling ver TTERDAM (ANP) Bezorgd- eid over de kikkerstand in Ne erland en een gesprek met een ulgaarse zakenrelatie hebben heer H. de Leeuw uit Rijs- ord op het idee gebracht on- eveer 2000 bulgaarse kikkers de Waal uit te zetten. De eestjes zijn reeds Jn Nederland angekomen. Vandaag zouden ij in de Waal in Rijsoord wor- en losgelaten. wordt de laatste tijd zoveel ver milieuvervuiling gespro- n", aldus de heer De Leeuw, at ik het plan heb opgevat is iets aan het milieuherstel doen". Over de levenskansen 'an de Bulgaarse kikkers is hij ptimistisch. Wanneer inder- aad blijkt, dat de kikkers te en het Nederlandse milieu be stand zijn, wil de heer De Leeuw er nog meer uit Bulga rije importeren. Parkeren kost blauwe-zone- ewoners 100 gld iden Uitsluitend bewoners van de blauwe parkeerzone in We Leidse binnenstad zullen bin nenkort een voorlipige parkeer- ?as kunnen krijgen. Aanvraag- ormuheren daarvoor zijn vanaf aorgen aan de balie van het lureau Voorlichting in het stad- wis verkrijgbaar. een onthef- van het lang parkeerverbod (en niet van andere verkeersbe- jalingen) in de blauwe zone. Al leen gezinshoofden, en alleen staanden van 26 jaar of ouder, •lie in het blauwe zonegebied wonen kunnen een parkeerpas Krijgen. Tot en met eind januari 1972 zal een voorlopige onehef- ™g van kracht zijn. Deze kost reven gulden. De gemeenteraad 'moet nog een voorstel behande- len over de definitieve parkeer- Pas die van 1 januari tot 31 de cember geldig zal zijn en die 'honderd gulden gaat kosten. De Pakistaanse radio meldde dat een verrassingsaanval van de Indiërs bij Sylhet was afgesla gen, waarbij de aanvallers 25 doden zouden hebben verloren tegen vier Pakistaanse mensen levens. Voorts zou het Pakis taanse leger stellingen heroverd hebben rond Jehore. De toe stand bij Chittagong en Comilil- la is onveranderd. Bij Casbah zouden de Indiërs in de gevech ten 157 man verloren hebben. De VS staan met de Sovjet-Unie in contact over de mogelijkheid om India en Pakistan tot gema tigdheid te bewegen en een oor log te vermijden. Premier Indira Gandhi van India heeft een beroep gedaan op haar landgenoten om kalm te blijven tegenover de „Pakis taanse oorlogsdreigementen". Voorlopig zal in India geen noodtoestand uitgeroepen wor- WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse senaat heeft besloten on middellijk 500 miljoen dollar uit te trekken voor de levering van mi litair materieel aan Israël. Van deze 500 miljoen moet de helft ver plicht worden gebruikt voor de hervatting van de levering van Phantom-jachtbommenwerpers. Voor de regering-Nixon wordt het Senaatsbesluit als een ernstige slag beschouwd omdat zij zich de laatste tijd heeft uitgesproken tegen levering van de Phantom-toestellen aan Israël. De Amerikaanse Senaat heeft voorts het amendement van senator Mike Mansfield verworpen om de Amerikaanse troepensterkte in Europa voor 15 juni 1972 met 50.000 man te verminderen tot 250.000 FORT COLLINS (Reuter) Een bankier in Fort Collins, een stad in de Amerikaanse staat Colorado, heeft een afperser 100.000 dollar betaald voor de veilige terugkeer van zijn echt genote die evenwel rustig thuis zat en gehoorzaam de rinkelen de telefoon niet aanraakte. Maandagochtend bejde een „me neer Warren van de telefoon dienst" bij mevrouw Shirley Farnham, de echtgenote van een bankier, aan en verzocht haar de telefoon een uur lang niet te gebruiken omdat de telefoon dienst werkzaamheden op de lijn moest verrichten. In die tijd kreeg de echtgenoot van me vrouw Famham een telefoontje op de bank van een zekere „Bud Davis uit Texas", die hem beval binnen vier minuten een tas te vullen met 100.000 dollar en deze in een bloemperk bij het bankgebouw te deponeren. Als hij de eis zou negeren zou de bankier zijn vrouw en zijn dochtertje niet meer levend te rugzien. De bankier belde on middellijk zijn huis om te con troleren of zijn vrouw aanwezig was. Deze hoorde de telefoon wel rinkelen maar nam, gehoor zaam het verzoek van „de man van de telefoondienst" opvol gend, de hoorn niet van het toe stel. De in paniek geraakte ban kier deponeerde toen de tas met geld in het bloemperk. Actrice Jane Fonda en acteur Ronald Sutherland voor hun vertrek, tijdens een persconferentie op het vliegveld van Los Angeles. Beiden maken een tournee langs de Amerikaanse troepen in Hawaii, Japan, Guam en de Philippijnen. Jane Fonda heeft wegens haar verzet tegen de oorlog in Vietnam geen visum voor Zuid-Vietnam gekregen. Door Zuid-Holland dn Noord-Brabant (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Politiekorpsen in Zuid-Holland en Noord- Brabant maken sinds vanmorgen vijf uur een verbeten jacht op een auto, die werd bestuurd door de Rotterdam se hoofdagent J. van Hattum (29). Deze agent werd onder schot gehouden door een inbreker, die hij 's-nachts op he terdaad had betrapt bij een inbraak in een benzinesta tion. Diverse malen werd de agent gedwongen over te stappen in andere wagens, tot hij zich uiteindelijk bij Oosterhout van zijn belaneer wist te ontdoen. Vanmorgen om tien uur werd de laatste door de inbreker gebruikte wagen in Wouw teruggevonden. De inbreker heeft de wa gen verlaten en is gevlucht. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook In de toe komst zullen gemeenten vrij zijn van de aanvrager van een paspoort meer dan twee pasfo to's te vragen. Op het ogenblik zijn er ongeveer tachtig ge meenten, die drie pasfoto's vra gen, waarbij de derde in het po- litie-archief verdwijnt. In het voorontwerp tot herziening van de paspoortinstructie wor den de gemeente nog steeds vrijgelaten meer dan twee pas foto's te vragen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft in een pre-advies ge vraagd om de bepaling „ten minste twee pasfoto's" te wijzi gen in „twee pasfoto's". Zo kan volgens de VNG voorkomen worden dat derden gebruik kun nen maken van deze foto's. Deze kwestie in de aandacht ge komen door vragen van twee Zwolse raaesleden. Ze vragen zich af of deze methode geen in breuk maakt op de privacy van de burger. Het Eerste Kamerlid Zoutendijk heeft minister Geert- sema hierover vragen gesteld. Volgens de heer Zoutendijk zijn er thans 80 gemeenten, die drie foto's vragen in plaats van twee. In de grote steden Den dat zoiets niet stiekem mag Haag, Rotterdam en Amster- gaan. Als het een noodzaak is, .dam worden twee pasfoto's ge- dan moet het wettelijk geregeld vraagd. Prof. Zoutendijk vindt worden, vindt hij. De Rotterdamse politie kreeg vanmorgen om vijf uur de mel ding van een inbraak in het benzinestation aan de Wever- hoekstraat in Rotterdam-zuid. Enkele patrouillewagens gingen er op af en enige tijd later kwa men de agenten naar buiten met een arrestant. Ze zetten hem in een politiewagen en wilden wegrijden. Op dat moment kwam hoofdagent Van Hattem naar buiten,gevolgd door een tweede inbreker, die hem met een revolver bedreig de. Hierdoor konden de andere politieman niet ingrijpen. De inbreker probeerde eerste een politiewagen te stelen, maar er zat geen contactsleuteltje in. Daarop stak hij de weg over en dwong de toevallig passerende journalist Stolk te stoppen. De inbreker stapte met zijn gijze laar in en dwong de journalist weg te rijden. Even verderop stopte de wagen, een witte Simca, de journalist moest zeggen, dat bij achtervol ging het leven van de gijzelaar in gevaar kwam. Daarop spoot de simca weg, de journalist achterlatend. De wagen werd verder slechts door onopvallen de politiewagens gevolgd. Door de ochtendspits raakte men het spoor bijster tot een rijkspo litieman de wagen ontdekte bij de Gouwebrug op de rijksweg Het leven in Denemarken is momenteel ontwricht door sneeuwval. Mensen m verder per trein reizen. Maar ook de treinen rijden onregelmatig. Reden v een dutje te doen. naar Gouda. Hij trok zijn gevol- ver en schoot enkele malen om de wagen te doen stoppen. De ontvoerder schoot vijfmaal te rug en de rijkspoliteman moest zijn poging staken. Vervolgens dook de wagen weer in Rotterdam op. De ontvoerder hield een Opel Kadett aan en stapte met zijn gijzelaar over, de Simca met kogels doorzeefd en versplinterde ruiten achterla tend. Op de rijksweg Breda-Tilburg wist de agent zich van zijn ont voerder te ontdoen. TERWIJL DE AUTO BIJ Oosterhout in een file moest wachten, lokte de agent een worsteling uit. De in breker vuurde eenmaal, waarop de agent een ernstige buikwond simuleerde en zich uit de wagen liet vallen. De ontvoerder stapte toen in pa niek ook uit liet de agent in de berm liggen en hield een witte Mercedes met Duits kenteken aan. Hij dwong de bestuurder hem mee te nemen. De agent was ondertussen opgesprongen stapte in de verlaten Opel en begaf zich naar het politiebu reau te Oosterhout. De Mercedes werd later terugge vonden in Wouw, onder Bergen op Zoom bij de Belgische grens. De inbreker heeft de benen ge nomen. Het iseen vermoedelijk 20-jarige jongeman met zwart haar en zwarte snor. ROTTERDAM (ANP) Met ingang van morgen worden de prijzen van ga- solie en huisbrandolie met 0,90 per 100 liter ver hoogd. Deze verhoging is het gevolg van gewijzigde marktomstandigheden cn valt binnen het kader van de prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen. Wenen (DPA/Reuter) De Roe meense president Nicolae Ceau sescu en de Joego-Slavische president Tito hebben elkaar gisteren in het Roemeense stadje Temesvar ontmoet voor tweedaagse politieke besprekin gen. Het is de negende ontmoe ting van beide staatshoofden in vijf jaar. SAIGON (AP) Ruim 10.000 Zuidvietnamese soldaten hebben van- daag, op de derde dag van een grootscheeps offensief tegen commu nistische opslagplaatsen in oostelijk Cambodja, vier fronten ge; opend. Infanteristen en parachutisten van vier Zuidvietnamese divisies dil worden gesteund door ongeregelde troepen en 150 gevechtswagen! trekken ten noorden en oosten van verkeersweg no. 7 op naar dl rubberplantagecentra Himot en Snuol. Het doel van de operatie het vernietigen van Noordvietnamese opslagplaatsen en uitgangsba

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1