'e L.C. komt uit modernste rantenfabriek van Europa f e gedrukte krant, de eerste meters op weg naar de abonnee. Uit detransportbanen, die als reptielen d°or de rotatiehal glijden, komen de kranten terecht op de expeditielijnen, waar zij elektronisch geteld en gebundeld worden. Via de volgoten belanden de pakken kranten in de auto's. Belangrijk onderdeel van de afdeling chemigrafie is de rolfilmcamera met belichtingscomputer. Vier xenonlampen belichten het fotozetsel, advertenties of gewone foto's, waarna de ontwikkelmachine negatie ven levert, die gebruikt worden voor de belichting van de zinkplaten voor de cliché's. De „rollensterren" in de rollenkelder onder de pers. Op iedere rol zit 13 kilometer papier. Is een rol af gedraaid dan wordt automatisch, tijdens het draaien, het begin van een nieuwe rol aan het laatste stuk je van de afgedraaide rol geplakt. Een zeer ingenieus systeem waar bijzonder veel van afhangt. Gaal er bij deze manoeuvre iets mis dan gaat kostbare tijd verloren bij het opnieuw invoeren van de papier baan in de pers. PAGINA 5 jDEN De verhuizing van de bidse Courant naar het Kort apenburg is een direct gevolg de grote ontwikkelingen zich in de krantenwereld Zuid-Holland hebben vol lekken op nauwelijks twintig inuten rijden afstand in de ijswijkse Plaspoelpolder. I technisch bedrijf van de Leid- Courant, al eerder mef dat "Den Haag samengevoegd, werd in september ingebracht bij Sijt- hoff Pers, houdermaatschappij van een aantal nv's-waaronder onze Westerpers NV--die allen op him beurt een of meer regio nale bladen in Zuid-Holland uit geven. En al de bladen worden of 2ullen worden vervaardigd in het gloednieuwe bedrijf van Sijthoff Pers in de Plaspoelpol- De Leidse Courant behoorde zelfs tot de eerstelingen, die gebruik gingen maken van deze modern ste „krantenfabriek" van Euro pa. Op 20 september schoven de eerste exemplaren van de Haagsche Courant van de 62,5 meter lange rotatiepers en kort daarop volgde ook de Leidse Courant. We behoren zogezegd tot de bladen van het eerste uur inhield, dat wij volop betrokken zijn geweest bij het temmen van de drukmammoet. In die eerste dagen zijn daar ook veel abonnees getuigen" van ge weest, maar over het algemeen hebben onze abonnees als zij op de gebruikelijke tijd hun krant nog niet in de bus troffen, be grip op kunnen brengen voor het argument, dat mens en ap paratuur even de tijd nodig had den om aan elkaar te wennen; dat ook een hypermoderne mammoet kinderziektes kan hebben. Ruim twee jaar, sinds Albert Jan (10) en Willem (2) Sijthoff, zoontjes van de concerndirecteu ren A.G. en F.W. Sijthoff, de eerste paal sloegen, is er ge bouwd en geïnstalleerd in de Plaspoelpolder. Wat ervan ge worden is toont de hierboven af gebeelde open gewerkte teke- ning.Niet zichtbaar zijn de afde lingen chemigrafie, de fotografi sche zetterij, de machinekamer en de rondstyperuimte, waar de halfronde looddrukplaten, welke op de pers worden gemonteerd, worden gegoten. Van deze afde lingen zijn hieronder enige fo to's afgebeeld. De redactionele kopij, die o.a. in ons kantoor aan het Kort Ra penburg wordt vergaard en be werkt, komt thans nog voor het grootste gedeelte op de „ortho doxe" manier-met loden zetre gels- in de krant terecht, maar mettertijd zal dit geheel via de fotografische zetterij lopen. Daarin wordt niet meer gewerkt met lood, maar met door typis tes vervaardigde ponsbanden, die via een computter, de foto grafische zetmachine bedienen. De fotografische zetmachine le vert dan weer de film, die ge bruikt wordt om uiteindelijk pa gina-grote zinkclichés te maken. In vol bedrijf moet de Rijswijkse gigant per dag moeiteloos 300 000 kranten kunnen vervaar digen en wekelijks vele honderd duizenden weekbladen. En om nog even door te gaan met in drukwekkende getallen: om de bladen van het concern- van Dordrecht tot en met Leiden- te kunnen uitgeven is jaarlijks 30 miljoen kilo papier nodig, dat aangevoerd wordt met 1800 er- norme vrachtwagens. Per jaar gerekend slokt de krantenfa- briek een kwart miljoen liter inkt op. Grote getallen... het kan nauwe lijks meer anders in een tijd van schaalvergroting en concen traties op alle mogelijke terrei nen. Een bundeling van moder ne produktiemiddelen binnen een werkbaar en leefbaar gebouw in ons geval om de verspreiding van het vertrouwde informatie medium, de krant, ook voor de toekomst te verzekeren. DENSDAG 24 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT 1. rollensterren 2. drukwerken 3. vouwmachine 4. transportbanen 5. expeditielijnen 6. valgoten 7. krantenwagens 8. papierwagen 9. rollen transport 10. rollenopslag 11. offset rotatiepersen 12. benzinestation 13. portiersloge 14. kantine 15. parkeerterrein 16. garage Overzicht van de rotatiehal. De pers is samengesteld uit 17 drukwerken en 5 vouwmachines. Het maximum aantal cilindervormige loodplaten dat op de pers kan worden bevestigd is 272 en de maximum-produk- tie per uur is 4 x 70.000 kranten van 32 pagina's. Een bijzonderheid van deze pers is, dat hij uitgerust is met een anti-inktmist-inrichting. lnktdeeltjes die bij hoge snelheden van de inktrol losvliegen worden daardoor teruggestoten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 19