I* Van stille Papengracht tiaar drukke verkeersader Halve Leidse society ging onder het mes bij kapper De Bruijn Krant in\ ander pand iENSDAG 24 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT )ude Singel 54 eerste vestiging van onze krant. Op 1 oktober 1909 fvordt hier de eerste Leidsche Courant gedeeltelijk rervaardigd. De kort tevoren opgerichte N.V. is hier nog niet helemaal onder de pannen, want het drukkken van de krant moet men overlaten aan het toenmalige „Futura" &p de Steenstraat. Eerste directeur is de heer Klompé en le heer Aleven de eerste journalist die als hoofdredacteur prantwoordeliik is voor de inhoud van de krant. 'teenschuur 15 he familie De Bruijn heeft nog altijd de fooienpot in haar be- zit. De in de scheerstoel en °°k anderszins gezeten Leidenaars werden m het Frans uitgenodigd hun bene fice te storten voor het perso neel. Ons nieuwe „krantenpand" heeft al vele bewoners en verschillende vormen van bedrijf binnen zijn muren ge had. Kapper Eduard de Bruijn, van geboorte een Sassenheimer, was de eerste met zijn gezin. Hij was het ook, die het gebouw liet neerzetten. Te oordelen naar de omvang en de „weldoor timmerdheid" van het ge bouw moet kapper De Bruijn inderdaad een geweldige zaak hebben gehad. Oudere Leidenaars weten te vertel len, dat hij mét Hoppezak (hoc!; B reestraat-Papen gracht) dé kapper van de stad was. In de grote achterkamer nam hij met twee bedienden man- LEIDEN Het door de Leidse architect Jesse ontworpen „kasteeltje" (die indruk blijkt het op velen maken), dat oprijst uit de Rijn is het vijfde onderkomen van de thans 63-jarige Leidse Courant. De Papengracht, waar ons blad vanaf 1929 gevestigd is geweest, is niet veel meer dan een steenworp afstand verwijderd van de Bostelbrug en het pand Kort Rapenburg 2 waar we voortaan het journalistie ke hoofd- en handwerk gaan bedrijven. Maar ondanks de kleine verhuizing zijn we er toch compleet anders bij komen te zitten: Van de stille parkeerstraat de Papen gracht naar Leiden's drukste verkeersader van Gijselaars- bank naar Blauwpoortsbrug. De redactie op haar eertte verdieping zit als het ware bovenop de Leidse verkeers problematiek. Aan het opstijgend lawaai zullen we spoedig gewend zijn hopen we maar... Nu we het toch over het verkeer hebben: autorijdende bezoekers aan ons blad gaan er door de verhuizing beslist op vooruit. In tegenstelling tot de Papengracht waar ieder plaatsje doorgaans bezet is ligt het nieuwe gebouw rondom uitstekend in de kort- parkeergelegenheid. Direct ach ter het gebouw is een pleintje ingericht voor kortparkeerders en verder kan men op de hele Apothekersdijk zijn auto kwijt. Terug nog even naar de journalis tieke „werkplaats"' op de eerste verdieping enkele meters boven het wroetende Leidse verkeer. De veelheid van ramen, voor, achter en aan de zijkant, bieden een riant uitzicht aan het redac tionele team, dat dagelijks het nieuws uit stad en streek met medewerkers en corresponden ten vergaart, bewerkt en zet- klaar afstuurt naar ons technisch bedrijf in Den Haag. Een prachtig uitzicht op het leven en de bedrijvigheid waar de journa list op zijn beurt de nodige prik kels aan kan ontlenen. Uit de ramen op de hoogste ver dieping is het mogelijk de halve stad te overzien, de vliegtuigen op Valkenburg bijna tot op de grond te volgen en de duinenrij achter Wassenaar te zien. De De voorloper van Kort Rapenburg 2. In de negentiger jaren van de vorige eeuw werd het scheef- trekkende pand tegen de grond gehaald waarna ons huidige ge bouw werd neergezet. fotojournalistieke mogelijkheden van het pand zullen we in de toekomst nog met menige pano ramische prent aantonen... Onder de redactieverdieping is op de begane grond de boekshop ingericht met tevens een balie voor advertenties in de LC en abonnementen, De boekshop wordt bevoorraad door de Sijt- hoff Pers, het concern waarvan Westerpers N.V. enkele maanden geleden een onderdeel is gewor den. Van de Sijthoff-persen in het gloednieuwe gebouw in de Rijswijkse Plaspoelpolder komt sinds september ook de Leidse Courant. Eerst het samengaan met het dagblad „Het Binnen hof" in Den Haag in Westerpers N.V. en onlangs de gezamenlij ke toetreding tot de Sijthoff Pers N.V. zijn de oorzaken ge weest van de verhuizing van vandaag. Het technisch bedrijf van de Leidse Courant werd na melijk bij de fusie in Wester pers samengevoegd met het Haagse bedrijf, zodat we aan de Papengracht te ruim binnen de muren kwamen te zitten met re dactie en administratie en ruim telijke aanpassing noodzakelijk was geworden. De administratie, die voor het di recte contact met het publiek mede gebruik maakt van de boekshop, heeft bovendien nog de beschikking over het souter rain. Of over de begane grond. Het ligt er maar aan hoe men het bekijkt, want in het gebouw zit een merkwaardig hoogtever schil. De ruimte onder de boekshop is souterrain als men op het Kort Rapenburg staat, maar het is begane grond voor de bezoeker, die via het par- keerpleintje langs de Boom- markt de achterzijde binnen komt. Binnen het gebouw wordt het verschil ondervangen met een brede trap. De bovenste verdiepingen zijn tenslotte inge ruimd voor de archieven van administratie en redactie. Ook het zgn. „legger-archief", enke le honderden banden waarin alle uitgaven van de 63 jarige krant per kwartaal zijn gebun deld is weer meeverhuisd. Vanzelfsprekend, want dat beschouwen we als een dier baar stuk erfgoed, dat we op onze nieuwe plaats in een nieuwe tijd nog een flinke uitbreiding willen la ten ondergaan. Rapenburg 10 De nog altijd piepjonge krant krijgt in 1920 een prachtige kans geboden door de aan het Rapenburg zetelende katholieke Volksbond. De grote vergaderzaal heeft men niet meer nodig. De krant trekt erin met de hele technische uitrusting, de administratieve en redac tionele staf. Dat is 11 mei 1920. In de vroege uren van de kortste dag in 1927 (21 decem ber) slaat het noodlot echter toe. Het pand brandt praktisch geheel uit nadat er de avond tevoren waarschijnlijk onvoorzichtig met vuur is omgesprongen in de boven de de krant gevestigde tekenschool. De krant blijft echter verschijnen. De pers van het Leidsch Dagblad biedt uitkomst. In de krant op de rampdag wordt burgemeester Van der Sande Bakhuyzen bedankt voor zijn eigenhandige assistentie bij het redden van het archief uit de vlammenzee. vijfde verjaardag wordt 1 oktober 1914 gevierd in een ieuw gebouw, waar men ruimer zit en waar men tech- isch beter uit de voeten kan. De jonge krant heeft hier al en rotatiepersje. Er blijkt ruimte 'in dit gebouw te zijn im een huisbewaarder en zijn gezin te huisvesten. Ook en vergaderkamer is er ingericht voor de commissaris- en, die regelmatig de vinger aan de pols houden van het ledrijf. Overtuigd van de gezonde ontwikkeling besluit tien in 1920 weer een ruimere behuizing te zoeken. Van pruiken, sigaren, banket en wol naar boeken en krant De stichter van het pand: Eduard de Bruijn. In 1927 is hij overleden. nelijk Leiden, voornamelijk de sociëty onder het mes. De professoren en autoriteiten van Leiden waren zo'n beet je gelijk verdeeld over De Bruijn en Hoppezak. Fr -Ue- maal hadden ze een n laatje met hun eigen hand doek en scheerspullen, zo vertelt men ons. Eduard de Bruijn was ook een bekend haarwerker. In het souterrain had hij een hele werkplaats ingericht waar hij zijn toupets („toepees" zeiden ze toen) fabriceerde haartje voor haartje in tule. Eduard de Bruijn, wiens vijfjarige zoontje Jo hannes op 1 augustus 1895 de eerste steen legde, verkocht in 1918 het huis aan de heer Zierikzee, die er een sigaren zaak in vestigde en er ging wonen. De zoon van de heer De Bruijn, die ook kapper was, verkoos het zich te vestigen in de Oegstgeestse Gevers straat. De activiteiten van Zierikzee aan het Kort Ra penburg strekken zich uit over tien jaren. Mevrouw Anna de Bruijn- Stroebel, de eerste bewoonster van het pand. In 1929 in dezelfde maand, waarin het Leidse stadhuis in vlammen opgaat, wordt de heer E. R. Beulink, die reeds een brood- en banket bakkerij op de Lange Mare had, eigenaar. Tot hij het om gezondheidsredenen in 1937 kalmer aan moet gaan doen bewoont hij met zijn gezin het pand en wordt op de begane grond de winkel gedreven. Voordat Westerpers N.V. het pand in eigendom verwerft is tenslotte mevrouw Se- gaar-van Appel eigenaresse. Vanaf 1945 heeft zij aan het Kort Rapenburg „Het Wol huis" gehad, een gespeciali seerde winkel voor handwer ken. lengracht 32 Na ruim een jaar een noodlokaliteit gebruikt te hebben aan de Hogewoerd is de 26e maart 1929 een gloriedag voor het bedrijf. In de onwaarschijnlijk korte tijd van 1 jaar en 3 maanden zijn er panden verworven aan de Papengracht, is er een hal gezet voor het technisch bedrijf, zijn er machines en een pers gekocht. Kortom, een jaar waarin enorm hard gewerkt is onder leiding van directeur B. Lans en hoofdredacteur Th. Wil- mer en waarin gedurfde beslissingen zijn genomen door het bestuur. Bisschop Aengenent van Haarlem, tevens bestuurder van de N.V., wijdt het nieuwe com plex in. Meer dan veertig jaar voorziet de LC van daaruit de stad en de streek van nieuws.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17