Missie verdeelde 26 min. aan ontwikkelingshulp Rust in vrede Korte metten KERK EN WERELD SOEDAN LAAT MISSIONARISSEN WEER BINNEN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Veel leden van de vredesbewe ging hebben een gevoel van onmacht ten aanzien van hun acties voor vrede en rechtvaardigheid in de we reld. Er heerst een gevoel van onvoldaanheid over de resultaten van de vredesbe wegingen in het algemeen. Dat is naar voren gekomen op de algemene vergadering van de Nederlandse vredes beweging Pax Christi, die dezer dagen werd gehouden. Dr. L. ter Steeg, Hd van het terugtrekken, hoofdbestuur, wees op het mensen hun keuze maken, groeiend aantal mensen, die Dat mensen zich bijvoor- ,,het niet meer zien", die beeld terugtrekken uit de sa- hun actiegroepen verlaten en menleving vanuit hun be- die zich uit de samenleving „Wij zijn op het punt, dat de hoefte aan contemplatie contact met het eeuwige. Wij hebben dikwijls misprijzend gesproken over innerlijke vrede, omdat wij het be schouwen als iets tegenge stelds aan engagement. Maar innerlijke vrede is een eigen persoonlijke waarde, iets dat de mens boven de geschiedenis uitheft. Contem platie is geen afzijdigheid of gebrek aan engagement", al dus dr. Ter Steeg. Dit jaar is zesentwintig miljoen gulden van de Nederlandse overheids hulp aan de ontwikke lingslanden beschikbaar gekomen aan projecten met een katholieke sig natuur. Projecten waar de Nederlandse paters, broeders en zusters nauw bij zijn betrokkken. Die betrokkenheid bij de besteding vaii dat overheidsgeld geeft de in totaal 8400 Nederland se missionaire krachten nieuwe verplichtingen, nieuwe problemen naast nieuwe mogelijkheden. De directeur van het Centraal Missie Commissariaat in Den Haag, mr. J. J. A. M. van Gennip, behartigt via zijn instituut de belangen van de Nederlandse missio narissen. Het Centraal Mis sie Commissariaat (CMC) is enerzijds een vakbond die opkomt voor de missionaris sen bij de Nederlandse kerk provincie en bij de overheid, maar functioneert anderzijds ook als service-instituut om de sociale voorzieningen van de missonarissen te beharti gen. Mede-financiering Veel werk van het CMC zit er in de sector van de medefi nancieringsprojecten, waar voor tezamen met de pause lijke Missiewerken en de stichting „Landen in ontwik keling", de Cebemo, de cen trale voor bemiddelingbij medefinanciering van ont wikkelingsprogramma's is opgericht. Naar de overtuiging van mr. Van Gennip zal ontwikke lingswerk van missionarissen vooral moeten liggen op het terrein van kennisover dracht. Sociale en mentale taken. Zijn instituut meent dat ontwikkelingshulp niet op economisch rendement be trokken moet worden, maar op de mens. De overheidssteun voor het missiewerk, heeft het werk van de kerk wel'een beetje buiten haar oorspronkelijke opdracht geplaatst. Enerzijds wil de missie zich engageren met het ontwikkelingswerk, anderzijds ziet men dat „haar" taken overgenomen worden door andere, grotere lichamen. Nul punt Naar mr. Van Gennip meent, is het missiewerk op sommi ge plaatsen al bijna tot het nulpunt gedaald. De tijd is gekomen, dat men aan over dracht moet gaan denken. De kerken daar zullen zelf uit moeten maken in hoever re zij zich met de nationale situatie kunnen identificeren. Voorlopig is er echter per jaar 9,3 miljoen gulden nodig om de missionarissen te onder houden. Zou men hen be schouwen als ontwikkelings werkers dan zou een bedrag nodig zijn van driehonderd miljoen gulden. „Het CMC zou wensen dat er bij de discussie over de be steding van de Nederlandse ontwikkelingsbijdrage meer MR. J. VAN GENNIP directeur Centraal Missie Commissariaat gelet zou worden op de kwa litatieve aspecten. Misschien worden er dan andere maat staven aangelegd van waar uit ook een positieverbete ring van de missie voort vloeit, zo hoopt mr. Van Gennip. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht heeft dr. H. A. J. Weg man, buitengewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerd heid (geschiedenis van het dogma en de liturgie) zijn inaugu rele rede gehouden, getiteld: „Een uitzicht, vanuit de Ro meinse liturgie, op het gezamenlijk verstaan van het avond maal door de kerken." Kardinaal John Krol, aartsbisschop van Philadelphia is ge kozen tot voorzitter van de Amerikaanse bisschoppenconfe rentie. Kardinaal Krol (61) volgt kardinaal John Dearden op. Hij is voor drie jaar gekozen. Twee franciscanen, de paters Agostino Zerbinati en Vincenzo Podesta, zijn uit hun orde gezet, omdat zij in Genua hebben deelgenomen aan een huwelijksplechtigheid, gehouden uit pro test tegen het concordaat tussen het Vaticaan en Italië, op grond waarvan het in de kerk gesloten huwelijk ook voor de wet geldig is. t De Duitse televisie-loterij „Een plaats onder de zon voor jong en oud" heeft dit keer 68 miljoen mark opgeleverd, het hoogste bedrag in de geschiedenis van deze loterij. In de vijf tien jaar van haar bestaan heeft de loterij ongeveer 345 mil joen mark bijgedragen voor charitatieve doeleinden. Bij het kerkelijk bureau in Praag kon niemand er een touw aan vastknopen, toen een kerkelijk secretaris van een district in Bohemen om het recht van bilocatie vroeg. Bilocatie is het vermogen van sommige heiligen om op twee plaatsten tege lijk te zijn. Bij navraag bleek, dat de kerkelijke secretaris al leen maar het recht wilde om behalve zijn eigen district, ook een vacant naastgelegen district te besturen. „Geweten en militaire dienst" is het onderwerp van het no vembernummer van „Kernvraag", dat wordt uitgegeven on der verantwoordelijkheid van de hoofden van dienst van de Protestantse en Rooms-katholieke Geestelijke Verzorging bij de Krijgsmacht. Het redactie- en administratieadres is Ama- tisthorst 325 te Den Haag. Ruim honderd leden van het „politiek werkverband van pro gressieve christenen" hebben besloten werkgroepen op te richten, die zich moeten gaan bezinnen op het begrip evange lische solidariteit en de consequenties daarvan. Het werkver band bestaat uit leden van politieke partijen en ook partijlo zen, die sociale en politieke verhoudingen nastreven, die meer in overeenstemming zijn met de opdracht van het christelijk geloof. De regering van Soedan heeft besloten weer missionarissen tot het land toe te laten, nadat in 1964 alle missionarissen, (ruim tweehonderd) waren uitgewezen. Dit is bekend gemaakt, nadat de Soedanese minister van bui tenlandse zaken Mansour Khaled een bezoek had gebracht aan paus Paulus. Tijdens die ontmoeting werd de situatie van de kerk in Soedan besproken. Vijf jezuïeten uit India hebben inmiddels toestem ming gekregen om Soedan binnen te komen. De kerk in Soedan heeft bijzonder moeilijke jaren doorgemaakt als gevolg van politieke-religieuze oorzaken. Het christendom heeft voornamelijk wortel schoten onder de negerbevolking in het zuiden maar de politieke macht is in handen van het isla mitische Arabische noorden. De moeilijkheden zijn nu opgelost. Met ingang van 1 januari gaat de huidige regering van Soedan zelfs diplomatieke be trekkingen onderhouden met het Vaticaan. Minister Mansour Khaled hee.'t ook verklaard bereid te zijn alle vluchtelingen weer in Soedan op te nemen en Zuid-Soedan een zekere mate van autonomie te verlenen. Weg vrij voor nauw contact hervormden en gereformeerden Kerkrechtelijk staat er wat de Hervormde Kerk betreft niets meer in de weg voor een zeer nauwe samenwer king tussen hervormden en gereformeerden op plaatse lijk niveau. Als uitvloeisel van een door de hervormde synode in tweede lezing aan vaard voorstel kunnen gere formeerde predikanten, als de hervormde kerkeraad dit goedkeurt, in kerkdiensten voorgaan, de sacramenten bedienen en huwelijken inze genen. Ook kan nu in een plaats door de hervormde en gerefor meerde kerk gezamenlijk een predikant worden beroe pen. De hervormde synode had de voorstellen aan de drieënvijftig classicale ver gaderingen voorgelegd. Slechts drie classen ver klaarden zich tegen deze vergaande samenwerking met de gereformeerden. Het uithoudingsvermogen waarmee de griep ieder jaar terugkeert is enorm. Ook dit jaar ziet het er naar uit dat we niet vergeten zullen wor den. De griepepidemie die in Oost- Europa de kop weer opstak, nadert ons land met vlugge schreden. De normale verwachtingen zijn dan ook dat we binnen enkele weken weer in de volle griepepidemie zullen zitten. De Hongkonggriep is relatief goedaardig. Het aantal sterfgevallen is onder de gezon de bevolking relatief klein. Oudere perso nen, hart- en longpatiënten hebben een ver hoogd risico en komen niet zelden aan hun einde door de verwikkelingen van de griep. Maar afgezien van de enkele duizenden per sonen die de jaarlijkse griepepidemie met hun leven bekopen, zijn er de niet te ver waarlozen verliesposten. In 1970 kostte iedere grieppatiënt in Frankrijk gemiddeld 700 gulden waarvan de helft ten laste van de werkgever, de rest ten laste van de ver zekerde en de verzekering. Alleen al in ja nuari 1970 werden er maar eventjes 5.567.000 doktersbezoeken terugbetaald door de verzekeringeinstanties. De terugslag op de produktie liep in de miljarden. Vaccineren De vraag, of vaccinatie zin heeft, wordt ons elk jaar opnieuw gesteld. Meestal is de vraag tweeledig: ten eerste: wie moeten we vaccineren, ten tweede: wat is het re sultaat van het vaccin? Over de eerste vraag is men het vrij eens. Er komen in aanmerking alle personen met een verhoogd risico, vooral long- en hartpatiënten, tevens alle personen boven de 55 jaar, zwangere vrouwen en personen die belangrijk zijn om het leven van een land op gang te houden. Hiertoe behoren ons inziens de politie, het le ger, personen van de primaire voorzie ningssectoren en het verplegend personeel. Niemand zal ons van beroepschauvinisme beschuldigen wanneer we ook de genees heren rekenen tot de groepen van personen die gedurende een griepperiode van groot nut kunnen zijn. De tweede vraag is moeilijker te beantwoor den. Inderdaad, de waarde van een vaccin hangt af van verschillende factoren. De voor naamste factor is zonder twijfel dat het vaccin virussen bevat van het type dat op het ogenblik van de vaccinatie in omloop is. Wil men een goede bescherming tegen de A2-griep, dan moet deze mutant zeker in het vaccin voorkomen. Is dit niet het ge val dan kan men hoogstens een gedeeltelij ke bescherming krijgen, omdat ook andere stammen soms een gekruiste immuniteit verschaffen. Wat de huidige epidemie betreft verzekert het Instituut Pasteur van Frankrijk met haar huidige vaccin een bescherming van 89,4 pet. De meeste studies geven uiteenlo pende cijfers, afhankelijk van de onder zochte populatie, van het grieptype en van het gebruikte vaccin. De bescherming is zeker niet honderd procent, maar zelfs een gedeeltelijke bescherming is meer dan niets. In 1970 liep in Frankrijk het aantal afwezi gen wegens griep in een reeks gevaccineer de bedrijven terug tot minder dan 6 pet in vergelijking met 20 tot 25 pet voor bedrij ven waar de werknemers niet gevacci neerd werden. De vaccinatiekosten worden er alleszins dubbel en dik uitgehaald. Vitamine C Elk jaar worden er hele treinvrachten vita mine C geslikt met de bedoeling het weer standsvermogen tegen griep te verhogen. Men heeft tot nu toe in geen enkel weten schappelijk onderzoek kunnen bewijzen dat grote hoeveelheden vitamine C van enig nut zijn. Integendeel, alle statistische gegevens gaven geen duidelijk verschil tussen groe pen die behandeld werden met vitamine C en andere die het zonder moesten stellen. Zeker heeft iemand die gevarieerd eet en voldoende vers fruit gebruikt, geen tekort aan vitamines, zeker niet aan vitamine C. Ook de klassieke antibiotica hebben geen en kele preventieve en zelfs geen therapeuti sche werking pp het griepvirus. Wel kunnen ze zeer nuttig zijn bij de bestrij ding van de bacteriële verwikkelingen van de griep. Immers, het griepvirus verzwakt het weerstandsvermogen van de patiënt en zet daardoor de poort open voor allerhande microben. Hart- en longpatiënten krijgen het dan soms hard te verduren. Ten aanzien van de behandeling èn zelfs van de preventie van griep is er in de Verenig de Staten slechts één produkt aanvaard door de commissie voor vaccins en genees middelen. Het betreft „Amantadine" eert preparaat dat in ons land nog niet klaar is voor gebruik. Het produkt zou ook giftige eigenschappen bezitten en het is ons niet bekend of ze tegen alle vormen van griep werkzaam is. Algemene wenken Naast de vaccinatie blijft er niet veel effec tiefs te doen. Van oudsher wordt aangera den het weerstandsvermogen van ons orga nisme in goede conditie te houden door al gemeen hygiënische maatregelen. Deze be palen zich tot voldoende rust, gezonde voe ding, geen extra vermoeienis, en warme kleding om plotselinge afkoeling te voorko men. Krijgt de griep u toch te pakken, dan kunt u zich in «lk geval troosten met het idee dat er niets zo aangenaam is als ziek te zijn, op voorwaarde dat men niet „te ziek" is en dat het niet te lang duurt. Zich eens la ten vertroetelen gedurende een „griepje", terwijl men tevens een kans krijgt enkele „Maigrets" te vesrslinden behoort ongetwij feld tot de zeldzame genoegens van het le ven. We hebben bijna spijt dat we onszelf gevaccineerd hebben. DR. ICKX Suske en Wiske De Steen snoepers Lucky Luke 20ste Cavalerie Tom en Marie Ann De Opium- Chinees

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13