Vertrouwen in irem. Biesheuvel gedaald Afrikanen in Parijs in huurstaking CcidóG Souoont Vlamingen somber over groot Brussel J Achtienjarige zwerft vier jaar alleen door bos Volledige huisraad )or diefstal Gijs Hendriks kreeg Wessel Ilcken Prijs Harlekijn Picasso gestolen Proef met legalisatie soft drugs voorgesteld Vals alarm op station Woerden ;ER 1971 fóDAG 23 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van onze parlementaire redactie HAAG Volgens een NIPO-enquete onder 949 Nederlanders is verirouwen in premier Biesheuvel tussen juli en oktober ge- i 46 tot 34 pet en het vertrouwen in oppositieleider Den Uyl dA) gestegen van 15 pet vorig jaar juni tot 27 pet in oktober jl. yertrouwen in minister Drees van DS'70 (Verkeer) daalde sinds 32 naar 15 pet. ii vertrouwen zijn voorts onder meer de ministers Schmelzer 17, Geertsema 16-11, Lardinois 13-10 en Nelissen 12-8. het vertrouwen in D'66-leider Van Mierlo bleek sinds vorig jaar iets te zijn gedaald: van 21 naar 20 pet. GPV-fractieleider Jon- ling klom van 6 naar 10 en CPN-fractieleider Marcus Bakker van laar 7 pet. Boerenleider Kokoek steeg van 3 naar 4 pet. en onzer verslaggevers) ÏSTRICHT Voor de meer- tudige Kamer van de recht- Maastricht stond giste- echtpaar uit Heerlen te- cht dat door middel van een winkeldiefstallen een i huis had willen inrichten, echtpaar had een huis ge- uwd dat financieel een beetje hun kracht ging hoewel n behoorlijk verdiende. Ze sloten toen de inrichting en nkleding van hun nieuwe huis j elkaar te stelen. „In het be- i schrokken we er wel vai r we merkten al gauw t het eigenlijk heel gemakke- bekende de vrouw, een half jaar tijd stalen ze alle mogelijke goederen: en koffiezetmachine, deurklin- stofzuiger, enkele ta pijten enz. enz. Iedere zaterdag middag trokken zij er met de toto op uit en keerden met een rijke buit huiswaarts. Het to- f tulbedrag aan gestolen goede- J tra bedroeg al heel gauw een Bane drieduizend gulden. De iétal van een simpele brie- Rits die werd ontdekt werd iffohtpaar noodlottig. tsic for voice and cello", een npositie van Lucas Vis, is j.I. voor de eerste maal gevoerd in Boston door het mphony Orchestra. Deze Ne- rlandse componist kreeg van orkest opdracht tot schrijven 1 bovengenoemd werk naar nleiding van het feit dat hij zomer in Tanglewood de lussevitsky-prijs voor composi- heeft gewonnen. De Stichting „Jazz in Neder land" heeft de jaarlijkse Wessel Heken Prijs toege kend aan de 33-jarige Gijs Hendriks voor zijn samen werken met het Utrechtse Studenten Orkest waarvoor Wj alle muziek componeerde, dirigeerde en als solist ook nog mee blies. Gijs Hendriks studeerde piano aan het Utrechts Conservato rium, hij kreeg les van Kees van Baren maar ging later over op de rietinstrumenten. Zijn voorkeur ging uit naar Bariton sax. *P zondagmiddag 28 november zal hij met zijn kwartet te 15 nur in het Haags Theater IPePeijn optreden. De groep bestaat uit Herman Meyer, sologitaar, Wim Essed, bas- Staar en contrabas, Erik Ie- neke, slagwerk en Gijs Hen- i driks alt-tenor-bariton en so- i praan sax. In de gevangenis van Liverpool heeft een tegen een bouwstelling opgeklommen gevangene een hele zondag en een stuk van de maandag een soort protestbeto ging gehouden met een forse be waking boven zijn hoofd. Via een aangebrachte stellage klom de man tenslotte weer naar beneden. Prof. dr. H. „Tajfel, hoogleraar in de sociale psychologie aan de universiteit van Bristol (Enge land) is benoemd tot buitenge woon hooglei-aar aan de Leidse Universiteit in de sociale psy chologie voor de periode tot en met 31 augustus 1973. Parijs Dieven zijn er in de afgelopen nacht van door gegaan met een van de harlekijnen van Picas so, ter waarde van ander half miljoen franc. Het gebouw waar het schilde rij hing ligt in de Fau bourg St. Honoré op num mer 85. Het Elysée-paleis heeft nummer 55. De dieven hebben van de Galerie de ruiten ingeslagen waarop onmiddellijk het alarm signaal in werking trad, maar noch de schildwach ten, noch de agenten van het Elysée hebben ook maar iets gehoord. VERMILION (Canada) De di recteur van de internationale raad voor het alcoholisme en andere verslavingen, Archer Tongue, heeft op een semina rium over verdovende middelen in Vermilion voorgesteld om in één land ter wereld bij wijze van proef het gebruik van mari huana en gelijksoortige soft drugs toe te staan. Als ideaal land voor zo'n proefneming noemde hij Nieuw-Zeeland. Tongue zei geen voorstander van algemene legalisatie van soft drugs te zijn, maar. hij hoopte dat de gehele wereld haar voor deel zou kunnen doen met een landelijke proefneming met le galisatie, uiteraard onder streng toezicht. i zo'n geval behoort volgens Tongue de detailhandel in mari huana volledig in handen van de overheid te zijn, en dient het gebruik van de soft drugs uit sluitend op de door de overheid daartoe aangewezen plaatsen vrijgegeven te worden. Ruth Alexandrovitsj en Jesjahaja- hu Averbuch, die in verschillen de Russische gevangenissen ge zeten hebben voor zij toestemming kregen naar Israël te emigreren zijn vorige week in Tel Aviv het huwelijk getreden. Premier Golda Meir kwam het bruids paar persoonlijk gelukwei Even voor de plechtigheid had de bruidegom nog een telefoon gesprek met zijn ouders in Odes- Woerden (ANP) Een naar later bleek vals bomalarm is er gis teravond rond zes uur de oor zaak van geweest dat de treinen op het baanvak Gouda-Utrecht vertraging hebben opgelopen. Bij de politie van Woerden was een anoniem telefoontje binnen gekomen, dat er op het station een bom was geplaatst, die om zes uur zou ontploffen. De politie hechtte weinig geloof aan de melding, maar nam men het zekere voor het onzekere; het stationsgebouw werd ont ruimd en doorzocht, evenals alle voor verzending gereed staande stukgoederen. De trei nen moesten voor het station voor onveilige seinen blijven staan. Na tien minuten werd het alarm opgeheven. (Van onze correspondent) PARIJS Gisteren is in Parijs een huurstaking begonnen van 400 Afrikanen die een beroep hebben gedaan op de openbare mening in Frankrijk om te voorkomen dat zij in de komen de wintermaanden sterven van kou of stikken door kolendamp. Dat laatste is geen overdrijving want verleden jaar stierven in een krot van Aubervilliers bij Parijss vijf negers door gasver- stikking. De 400 stakende Afrikanen komen uit diverse streken: uit Mali, Mauretanië of Senegal, in de hoop in de lichtstad wat meer te verdienen dan thuis en er een menswaardig bestaan te vinden. Aangezien de fabrieken waar zij werken of de gemeen ten waar zij de straten vegen voor geen onderdak zorgen zijn deze lieden aangewezen op Fransen die wat geld achter de hand hebben om een lege fa briek te kopen en die in te rich- Op de vroegere RAF luchtschipbasis in het Britse plaatsje Cardington-Bedfordshire wordt het eerste luchtschip sinds 20 jaar gebouwd. Het nieuwe luchtschip dat Europa heet is 60 meter lang. Verwacht wordt dat Europain april 1972 gereed zal zijn. Nederlander in België voor gerecht wegens moord BRUSSEL (ANP) Voor het hof van Assisen in Antwerpen is gis teren een proces begonnen tegen de 57-jarige Nederlander Van D., geboren in Den Bosch. De man wordt ervan beschuldigd precies een jaar geleden in zijn woon plaats Herentals een 33-jarige vrouw met drie schoten in het hoofd en één in de hartstreek om het leven te hebben ge- Het slachtoffer was v. D.'s aan genomen dochter en tegelijk zijn minnares en de moeder van een kind dat hij bij haar ver wekt had. De man schoot haar dood uit jaloezie BELGRADO (AP) Een Joego slavische jongen van 18 jaar heeft in Belgrado verteld hoe hij vier jaar in een zelfgemaak te hut in een bos bij Varazdin heeft geleefd, zich onder meer voedend met klein wild dat hij schoot met een zelfgemaakte pijl en boog. De jongen, Zdenko Cvetko, was van .huis weggelopen omdat zijn stiefvader hem sloeg en slecht behandelde, terwijl zijn moeder geen vinger uitstak om haar zoon te helpen. Elke dag ging de jongen op jacht, hij liep dan 10 15 km in de bossen en schoot nu en dan een fazant of een konijn. De jongen heeft het avontuur van vier jaar opperbest overleefd en als men hem nu in Belgrado ziet, gewassen, gekapt en met gewone kleren aan, is hij in niets van andere leeftijdgenoten te onderscheiden. Vonhoff-C.R.M. heeft spijt Den Haag (ANP) Staatssecre taris Vonhoff (CRM) heeft er kend. dat zijn uitspraken over de pedagogische academies be ter achterwete hadden kunnen blijven". Hij heeft dit de Twee de Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van het ka merlid V "woert (DS'70) over een interview van de staatsse cretaris in het blad „Ruim Zicht". „Ik erken dat uitspra ken op dit terrein in een inter view, dat niet de gelegenheid kon bieden tot de zo noodzake lijke bredere uitwerking en die daardoor tot een te ongenuan ceerde en onvolledige formule ring moesten leiden, beter ach terwege hadden kunnen blij ven", aldus de staatssecretaris. ten tot slaapplaatsen voor deze Afrikanen. In Belleville in Parijs staat zo'n oude en verwaarloosde fabriek. Een trap geeft toegang tot 12 slaapvertrekken. Ieder vertrek meet 6 bij 5 meter met 30 bed den. Het ene ledikant boven op het andere. Lucht komt door een dakraam. Er is geen verwarming, geen elektriciteit, geen gas, geen warm water. Er staat geen tafel, geen stoel. Op de grond staan de koffers, aan spijkers in de muur hangen de kleren. Jute zakken beveiligen de bewoners tegen wind en tocht. Als het regent worden pannen op de stromatrassen of op de vloer gezet om het water op te van gen. Eten wordt klaargemaakt op spiritusbranders. Iedere slaapkamer wordt verlicht door vier kaarsen waar de Afrikanen de ijskoude vingers aan war men als zij thuiskomen van hun werk. Om een slaapplaats te krijgen be taalt iedere Afrikaan 220 franc entreegeld en vervolgens 70 franc huur iedere maand. Een kelder is ingericht voor de Afri kaanse kleermakers die 80 franc per maand extra betalen om er hun naaimachine te mo gen neerzetten. Een andere kel derverdieping is ingericht tot bar: 850 franc huur per maand met een vooraf te betalen waar borgsom van 5000 franc. Dat gebeurt in Parijs anno 1971 in een stad waar op de muren van de stadhuizen staat geschreven: Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap. /~wer rhris Te simpele voorspelling de toekomst van de Kerk zijn in de geschiedenis van he1 christendom meer speculaties dan betrouwbare voorspellingei gedaan. Daarom is het gevaarlijk te beweren dat prof. Fiolet prof tentaal sprak, toen hij zondag in Zwolle poneerde: „Over 25 jaar zal er één of helemaal geen Kerk meer zijn". De toekomst van de Kerk lijkt even onzeker, als het gedragspatroor van de christenen die haar vormen is. Niet alleen tegen het jaar 200f. wekken de kerkgenootschappen de indruk, dat het einde van de Kerl. in zicht is. Waar is. dat traditionele grenzen vervagen en dat een stuk van dc traditie van het christendom dor hout blijkt te zijn. Waar is ook da de kerken alle voor de noodzaak staan om zich te vernieuwen. Maa moet prof. Fiolet volledigheidshalve ook geen rekening houden mc de mogelijkheid, dat de gloednieuwe barsten die hij ziet ook in nieu we vorm een pluriformiteit zullen opleveren in plaats van het dilem ma „één of geen" dat hij voorziet? Zondag-maandar WELJ geloven we met prof. Fiolet, dat in de pluriformiteit zal gelder ._or ieder waarachtig christen: geen kloof tussen zondag er maandag, tussen de kerkregels en de praktijk van het geloof. Daar uit vloeit dan vanzelf voort, dat de haat en na-ijver die vroeger ui; verdeeldheid voortvloeiden plaats maken voor meeleven en waar dering t.a.v. elkanders zoeken. De mens is door zijn Schepper als een te zelfstandig wezen geschaper dan dat hij als Europeaan of wereldburger uniform zou kunnen han delen en denken. Christus heeft in Zijn rijkdom te veel facetten, dar dat de christenen die allen gelijkelijk zou kunnen ervaren en onder kennen. In ons verlangen naar Christus' inspiratie zullen we één zijn; over het resultaat van dit verlangen beslist Zijn genade. Werktijdverkorting als noodmaatregel TN werkgeverskringen is men niet te spreken over de manier waarop de overheid de laatste tijd omspringt met vergunningen om de werktijd te verkorten. In gevallen bijvoorbeeld waarin bedrijven mei ondergang bedreigd werden omdat door structurele oorzaken hun personeelsbestand te groot geworden was, een enkele maal zelfs op het moment dat een onderneming al in staat van faillissement ver keerde, zou in stimulerende zin door de overheid aan werktijdver korting zijn meegewerkt. Dat kan inderdaad ongewenste gevolgen met zich meebrengen; werk nemers kunnen dan tegen hun eigen belang in worden vastgehouden; de behandeling van het éne bedrijf kan in verhouding tot een andei op rechtsongelijkheid neerkomen en de lasten van deze maatregel kunnen soms een bedrijfstak duperen. Zo gezien is een beroep op Sociale Zaken, om een beter overwogen vergunningenbeleid te be vorderen, op zijn plaats. Maar tegenover bedoelde gevallen staan andere, waar o.i. de vraag op zijn plaats is of de ondernemingsleiding niet door een slagvaar diger werktijdverkortingsbeleid een plotselinge katastrofe had kun nen voorkomen. Wanneer er werknemers zijn die het wel goed vin den wanneer ze voor bijna hetzelfde geld minder behoeven te werken, dan zijn er anderen die hun uiterste best gedaan zouden hebben om elders onder dak te komen, wanneer ze van de ondergang van het bedrijf waar men hen vastgehouden heeft, op de hoogte geweest zouden zijn. Werkgeversvertegenwoordigers klagen dat de overheid bij haar ver- gunningsbeleid ten aanzien van de werktijdverkorting soms de so ciale partners in de bedrijfstak verzuimt te raadplegen. Een deel van de waarheid is evenwel ook, dat de éne sociale partner in een onderneming de andere partner niet inlicht vóór het te laat is. Schooladviesdiensten "DIJ „Onderwijs" leeft de taaie verwachting, dat diverse lastige pro- ^blemen in de onderwijspraktijk wel tot een oplossing komen, wanneer de schooladviesdiensten maar krachtig tot ontplooiing gebracht kun nen worden. Voor zulke diensten heeft de overheid zelfs in een tijd van nationale versobering betrekkelijk royaal geld over. Is dit een juist beleid? Adviesdiensten zijn nuttig en soms bijvoor beeld bij beroepskeuze en medisch-opvoedkundige problemen noodzakelijk. Maar ook op dit terrein moet niet overdreven worden. Een voetbalelftal met een dozijn trainers, psychologen, medici en therapeuten maakt nog niet veel, wanneer de spelers niet deugen en elkaar opvolgende adviezen van de begeleidende staf hen eerder dol dan koersvast maken. Zo ook met de schooladviesdiensten; ze baten weinig of niets, wanneer de aandacht niet primair op het onderwijs zelf gericht blijft. De Am sterdamse psycholoog dr. Van Calcar heeft op een parlementaire hoorzitting terecht betoogd, dat bij een gedwongen keuze van geld middelen eerst de school zelf en pas daarna de adviesdiensten aan bod behoren te komen. Ook in Rotterdam wordt geklaagd, dat de ad viesdiensten, in verhouding tot hun rendement, te zwaar bemand zijn en te weinig ingespeeld op de problemen van de school welke nu het meest dringend een oplossing behoeven. Daarom zou het zeker zinvol zijn bij het komende begrotingsdebat over onderwijs straks in de Kamer zorgvuldig na te gaan of er van de adviesdiensten niet wat geld moet worden overgeheveld naar het directe onderwijs. En dat geld dan voornamelijk stoppen in het basis onderwijs omdat, als dat beter wordt, verschillende problemen op het niveau van het voortgezet onderwijs minstens een aantal van hun scherpste kanten verliezen. BRUSSEL Terwijl ex-premier Eyskens gistermiddag in Brus sel van de Belgische koning de opdracht kreeg een nieuwe re gering te vormen, werd de toe stand na de agglomeratieraads verkiezingen in die stad door steeds meer politieke waarne mers „somber" genoemd. Bij de verkiezing van de agglome- ratleraad van vijf raden van fe deraties in Vlaamse gemeenten rond de Belgische hoofdstad boekten Franse extremisten zondag een groot succes. In Brussel behaalde de Franse lijst een meerderheid: 42 zetels op een totaal van 83. in Brussel als de Franstaligen, was een voorwaarde die de Vlaamse politieke partijen een jaar geleden stelden om op na tionaal vlak een paritair be stuur goed te keuren. In de nieuwe Belgische grondwet zijn inderdaad allerlei alarmproce dures ingebouwd, die moeten voorkomen, dat ooit de grootste (dus de Vlaamse) bevolkings groep belangrijke beslissingen zou kunnen opdringen aan de Waalse minderheid. Daarmee lijkt het haast onmoge lijk om een bestuurscollege te vormen dat - aldus bepaalt de wet - paritair moest zijn samen gesteld, met evenveel Vlamin gen als Walen. Zelfs in de zuiver Nederlandse be stuursorganen van de nieuwe agglomeratie, zouden de men sen die zich Vlamingen noemen, maar die als kandidaten fun geerden op de Franse lijst van het Rassemblement Bruxellois zo talrijk vertegenwoordigd zijn, dat zij alle ingebouwde „zeke ringen" zouden kunnen doen Ook voor honden is er winter mode getuige deze foto's. Het ene „jasje" is van geruite Schotse wollen stof met bijbe horende sportieve pet. Het an dere is een elegant broekpak voor de winter. springen. Een paritair bestuur, waarbij Vla mingen evenveel macht krijgen In ruil voor dit zeer belangrijke compromis eisten de Vlamingen toen meer macht in Brussel. Na de verkiezingen van zondag dreigen zij die nieuwe macht te verliezen. Vlaamse politici spraken gisteren dan ook van een kaakslag, en overal werd reeds uitgekeken naar mogelijke tegenmaatrege len. Een Waalse machtsgreep in Brussel zal nooit door de Vla mingen geduld worden, aldus was de toon van de meeste ver klaringen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9