Praag mikt op de jeugd IN DE GREEP VAN DE TUPAMAROS II De adviseur van de president wordt ontvoerd Tsjechen deze week naar de stembus Literaire priizen in Frankrijk vdStïgchel DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een commandogroep onder leiding van Raül Cordoba (in werkelijkheid Raül Sen- dick) en zijn luitenant Juan Salvo (verpersoonlijking van de andere grote Tupa- marosleider Almirati) sme den plannen om president Araco te ontvoeren. Maar eerst moet diens adviseur Alfredo Arce uit het gezicht verdwijnen. Deze laatste plannen zijn gereed en zul len nu uitgevoerd worden. De groep die zich daarmee belast bestaat uit de kolo nelsdochter Angela, tevens wapenexpert, de piloot Serge, die, noodgedwongen, aangepapt heeft met de as sistente van Arce's tand arts, de landbouwstudent Roberto, de semi-arts Ri- cardo, de juridische student Antonio en de radiotechni cus Alberto. Wij laten nu het boek aan het woord. „Arce ging zuchtend in de stoel zitten en keek met enige angst naar de boren, die voor hem hingen. De tandarts probeerde hem op zijn gemak te stellen. „Ik hoorde dat u met vakantie ging senor Arce... De pijn die u hebt, is misschien een zenuw die bloot ligt. Ontspant u zich maar, ik zal u proberen pijnloos te behandelen; daar hebben we tegenwoordig de midde len toe". Sergio vroeg zich in spanning af waarom Roberto nog niet was komen opdagen. Hij had Arce zien voorbij gaan door een kier in de deur van de spreekkamer. Hij wist dat Blanca (de tandartsassistente, red.) op de hoogte was van zijn komst, en dat zij naar hem zou uitzien. Dit onderdeel van de ontvoering deed hem pijn, maar het hoorde erbij. De ontvoering van Arce was belangrijker dan de pijn van Blanca. Hij ademde opgelucht toen hij Roberto zag binnenstappen. De jonge reus knikte hem vriendelijk toe. „Angela is er binnen een mi nuut. Ik heb haar gezien. Ze is op weg hierheen". In deze tweede aflevering van het nieuwe boek van Wim Hornman „In de greep van de Tupa- maros", wordt beschre ven hoe de ontvoering van Alfredo Arce, direc teur van de Uruguese PTT en vertrouweling van president Araco in zijn werk gaat. Deze ontvoering is een onder deel van een veel groter plan: de ontvoering van president Araco zelf. Tot goed begrip: de in het boek voorkomende Alfredo Arce is een zeer natuurgetrouwe weerga ve van PTT-directeur Reverbel, die op de in het boek beschreven wijze inderdaad ont voerd werd en nog steeds door de Tupama- ros gevangen wordt ge houden. De eersten ont voerde Britse ambassa deur Jackson is inmid dels vrijgelaten. PTT-directeur Revendel in Hornmans boek de ontvoerde Arce Angela glimlachte toen ze binnenstapte en hun de re volvers gaf. „Klaar?" „Ja, jij eerst, Angela; en la ten wij het snel doen". Toen ze uit de wachtkamer de gang betraden, zagen zij in een flits hoe Juan Salbo binnenkwam. Hij leunde te gen de deur van de spreek kamer en had de hand in zijn rechterzak. Hij gebaar de dat ze moesten voortma ken. Angela duwde voorzichtig de deur open. Sergio en Ro berto sprongen direct na haar naar binnen. Juan Salvo liep langzaam en rus tig naar voren, luisterde een ogenblik en gooide dan ook de deur open. Zijn ogen stonden hard en hij had de hand aan de trek ker van zijn revolver. De chauffeur van Arce had een sigaret opgestoken en vond dat de wereld nog zo slecht niet was. Morgen zou hij met zijn baas naar Punta del Este vertrekken en hij wist nu uit jarenlan ge ervaring dat hij er ei genlijk ook op vakantie ging, want Arce hield niet van autorijden als hij er zijn rust van nam. Hij zag een jongeman in zijn rich ting lopen met een onaan gestoken sigaret in zijn mond. Zal wel werkloos zijn, dacht hij. De jonge man kwam recht op de auto af, bleef staan en vroeg om vuur. Hij haalde zijn sigaretten-aansteker uit de zak, en op hetzelfde moment voelde hij in 'n kort ogenblik van flitsende pijn de karateslag in zijn nek. Hij voelde niet meer dat het portier geopend werd, en hij handig opzij werd geschoven. Hij zag niet dat Antonio achter het stuur ging zitten, en Alberto kalm wegliep, wetend, dat Sergio straks zijn plaats Ze hadden geen van drieën de deur horen opengaan, noch de assistente noch de tandarts noch Arce, en het gebeurde allemaal zo snel, dat Arce niet eens de gele genheid kreeg om op te springen. Hij keek in de loop van twee revolvers en werd asgrauw. „Wie zijn jullie?", vroeg hij. Het was Juan Salvo die ant woordde: „Tupamaros. U gaat met ons mee, goed schiks of kwaadschiks. Wat wilt u?" Arce's ogen begonnen te glin steren. „Goedschiks. Er zal wel niet veel anders opzitten". „Goed, staat u dan op. U krijgt een prop in de mond; dat zal niemand vreemd vinden als u van de tandarts komt. Sta op Arce". Inmiddels hielden Angela en Roberto de tand arts en zijn assistente on der schot. „Wij zullen u moeten bin den", zei Angela wat ver ontschuldigend. „Veilig heidsmaatregelen". Ze zag hoe het meisje naar Sergio keek en het deed haar pijn. „En ik?" Tranen van woede stonden in haar ogen. Op dat moment hoorde ze brekend glas. Arce was overeind gesprongen en trachtte de revolver uit de handen van Sergio te slaan. Salvo reageerde onmiddel lijk. Met een harde klap kwam de kolf van zijn pi stool op het achterhoofd van Arce neer. Hij viel zij- Angela, Roberto, klaari „Ja". Met snelle stappen liep j Salvo naar de deur, naar buiten en zag ho« Mercedes met Antonio I het stuur kwam aanrij (Arce wordt nu onder alls 1 voorzorgsmaatregelen t een voorlopige schuilpl 1 gebracht. Zijn ontvoe 1 wordt, uiteraard, onti en op bevel van een rj de president komt een 1 weldige speuractie op gj Intussen wordt Arce gebracht naar een defini onderkomen, waar ook Britse ambassadeur Jj I son is ondergebracht. hoort hij van Raül Cord wat de Tupamaros hem van plan zijn): „U, mijnheer Arce, zult taan hier als een arbé gj, werken". „Als een arbeider. Wat doelt u?" De stem Arce klonk nog altijd g gant. „Dat zal ik u zeggen krijgt hier als loon vooi werk het salaris van arbeider, 17.000 peso maand. Volgens uw van rekenen is dat ot veer 50 dollar. Daar zult u uw eten moeten talen, uw kleren, uw drinken. Als tegenp: tatie zult u de andere len moeten schoonhou en zorgen dat alles op ruimd is. 17.000 peso toch genoeg? Dat hebt tenminste altijd bewee We willen wel u er mee kunt rondkon ik voorspel u dat dit t op geen gemakkelijke Het gezicht van Arce wit weg: „Jij... jij... schoft... verdomde corn nist... varken!". (De reportageroman „In greep van de Tupaman van Wim Hornman maand verschenen bij geverij J. H. Gottmer Haarlem). Rustig, heel rustig is de Tsjecho-Slowaakse Com munistische Partij bezig het land naar de eerste verkiezingen in zeven jaar te voeren. De verkeizingen van 1968 gingen niet door wegens de ongevraagde aankomst van de tanks van het Warschau Pact, maar nu weer een teken van Husaks „consolidatie' zullen er op 26 en 27 no vember verkiezingen ge houden worden. Natuurlijk kan men geen sensationele resultaten verwachten, om dat er slechts één lijst met kandidaten zal zi'n. „Er bestaat geen reden voor controversen en wedijver", deelde Husak het Centraal Comité op 17 september mee. De leiders hebben nu genoeg ver trouwen om de dreiging van massale onthouding en boycot ten op te vangen. De partij is al lang gezuiverd van alle activis ten van 1968. Er hangt een gro te stilte over de sleutelfiguren van de Praagse lente waarover de leiders nu maar liever niet meer spreken en die ze ook maar liever vergeten. Aanvallen i i Alexander Dub- genoemd werden, zijn groten deels stopgezet, hoewel een poli ticus af en toe nog weieens zijn stem laat horen, zoals met Jo sef Smrkovsky's verregaande interview in het eerbare Ita liaanse communistische week blad „Vie Nuove". Hij werd dan ook prompt aangevallen als een „afvallige". Met het partijcongres in mei kwam ook een einde aan de for mele fase van consolidatie on der hen die bereid waren de ge vestigde groeperingen trouw te blijven. De verkiezingen zijn nu bedoeld om de berusting van het publiek te verkrijgen. „Net zoals het 14e congres deel uit maakte van het leven van de partij, zullen de verkiezingen eindelijk de periode van politie ke crisis in het leven van de ge meenschap en de staat afslui ten", deelde dr. Husak het cen traal comité in zijn belangrijke rede van september mee. Een van de belangrijkste doelstel lingen van de verkiezingen is meer steun van de arbeiders en de jongeren terug te winnen. De leiders hebben verklaard dat de afgevaardigden die gekozen worden een weerspiegeling zul len zijn van het aantal jonge mensen, arbeiders, boeren en vrouwen binnen de gemeen schap. Het idee is dit sociolo gisch evenwicht te gebruiken om het parlement een soort ver vangende rechtmatigheid te ge ven. En dat is zeker beter dan niets. Volgens dr. Husak is men ook met dit plan gekomen als tegen stelling tot de hervormingsbe weging van 1968 die nu afge schilderd wordt alsof het gemo nopoliseerd, of gemanipuleerd zou zijn door intellectuelen uit Praag. Het experiment van 1968 met socialistische arbeidsraden in de fabrieken wordt over het hoofd gezien. Tekortkomingen Husak richt zich in het bijzonder op de jonge mensen. In de eer ste plaats zijn er nu 1.800.000 die in 1964 nog niet, maar nu wel mogen stemmen. Toen was de jonge generatie ook zeer ge schokt door de invasie. Het is geen toeval dat Husak zijn eerste belangrijke openbare re devoering, na een stilzwijgen van vier maanden na het con gres, hield voor een reusachtige 1 samenkomst van jongeren in Straznice in Slowakije. Het was een briljante voorstelling, veel geestiger dan wat deze strenge man de laatste vier maanden gedaan had. De belangrijkste boodschap was eenvoudig. We willen kritiek van jonge mensen (tenminste, op kleine zaken). We geven toe dat er nog steeds tekortkomin gen bestaan. We willen niet dat mensen onverschillig zijn. We willen de mensen kwijt die hun socialistische taken niet na ko men (hier noemde hij een on derminister, die ontslag had ge kregen wegens een „gedemora liseerd" leven). We weten dat in 1968 sommige mensen „in verwarring" raakten, maar als zij nu het licht zien, zijn we be reid hun dat te vergeven en(te vergeten. Op dit punt kon Husak het geval van Emil Zatopek ter sprake brengen, de winnaar van Olym pisch goud, die een fervent te genstander van de invasie was, maar zich sindsdien bekeerd heeft. Zijn geval is een geweldig winstpunt voor de partij ge weest en wordt nu veelvuldig gebruikt om de boodschap Van de partij te onderstrepen, n.l. dat wat de mensen in het verle den ook gedaan hebben, „we hen nu bij hun huidige werk zul len testen, bij hun huidige ta ken; en we zullen hetzelfde in de toekomst doen." De boodschap is vaderlijk, en draagt flink wat hypocrisie in zich na de straf die uitgedeeld is aan de hervormers van 1968, maar paternalisme is te verkie zen boven de bittere wraakge voelens die de overhand gehad zouden hebben als iemand, on handiger en extremer dan Hu sak, aan de macht was geweest. De andere boodschap die nu ver spreid wordt luidt: „Zoals we vandaag werken, zullen we morgen leven." Dit is de ge dachte die ten grondslag ligt aan de huidige strategie van de leiders. Als je maar lang ge noeg wacht, zullen de mensen De Tsjechische jeugd lijkt bereid het bewind van partijsecretaris Husak te steunen. Onlangs deed de regering in Praag een beroep op de be volking gijten in goud ter beschikking te stellen voor ondersteuning van de economie.Veel jongeren brachten kleine gouden voorwerpen voor het Goudfonds bij de bank in Bratislava. gaan inzien dat alleen zij de problemen in het land kunnen oplossen. De massale onthouding van 1969 en 1970 zal vervagen en de mensen zullen beseffen dat ze alleen door zelf moeite te doen de economie kunnen verbeteren en dat dan de goederen weer in de- winkels zullen verschijnen. Er wordt sterk aangedrongen op „initiatief van de arbeiders". Ter ere van de campagne wordt flink wat „vrijwillig overwerk" verricht. De resultaten zijn al merkbaar. Volgens de officiële statistieken is de industriële produktie dit jaar met 7,4 procent toegeno men en de produktiviteit met 7,2 procent. Het bouwen gaat ook snel. In de eerste helft van dit jaar zijn er meer flats vol tooid dan vorig jaar. Dit zal vooral die jonge mensen wel kom zijn, evenals het verdubbe len van de toelage voor de ge boorte van een kind en het ver lengen van de tijd dat moeders na de geboorte van een kind met doorbetaling van loon van hun werk mogen wegblijven, van één tot twee jaar. Taktiek prijzen zijn bevroren en de lonen stijgen. Het werke lijke inkomen in de industrie in de eerste zeven maan den van dit jaar steeg met 4 procent. Terwijl de partij op deze cijfers kan bogen, gebrui ken de media deze tijd voor de verkiezingen om nog meer cij fers te produceren en de men sen te laten zien hoeveel beter ze af zijn dan voor de oorlog, et is een subtiele tactiek, die be doeld is om de aandacht van de mensen af te leiden van het re cente verleden. De meeste Tsje chen menen dat er sinds 1948 grote economische en sociale vooruitgang is geboekt. Daar ging het debat in 1968 niet om. Het ging over hervormingen binnen een socialistische context. Het bewind in Tsjechoslowakije is volkomen afhankelijk van Russi sche steun. Onlangs bezochten president Svoboda en partijsecre taris Husak (rechts met bril) ge combineerde oefeningen van Rus sische tankeenheden. Links de commandant van de Russische troepen in Tsjechoslowakije, ko lonel generaal Mayorov. PARIJS (AP) De prijs voor Franse letterkunde, de Prix Goncourt. is toegekend aan Jac ques Laurent voor diens boek „Les Bêtises" (de dwaasheden). De Prix Renaudot, die in belang rijkheid de Prix Goncourt het dichtst nabij komt, ging naar Pierre-Jean Remy voor zijn werk „Le sac du palais d' été" (de plundering van het zomer paleis). (ADVERTENTIE) In het Koninklijke Conservato rium te Den Haag zullen op 24 en 25 november de jaarlijkse uitvoeringen plaats hebben van de leerlingen van ledèn der Kon. Nederl. Toonkunstenaars vereniging en van leden van het Residentie-Orkest. Op 27 novem ber zal de einduitvoering in Dili- gentia zijn. Nederlandse Zondagschildcrs van 17 tot 84 jaar nemen samen met hun Westduitse kunstbroeders deel aan een tentoonstelling die tot 12 deceber te Borken (Noord Rijnland-Westfalen) wordt ge houden. Toekenning Jeanne Oosting-prijs. De in 1968 door de schilderes Jeanne Bieruma Oosting inge- stelde jaarlijkse prijs voor de schilderkunst is dit jaar toege kend aan Clara de Jong voor olieverf en aan Theo Heijnis voor aquarel. De prijs werd vrijdag 19 november in Amster dam in besloten kring uitge reikt. Hans Suasso de Lima de Prado toont zijn objecten van 27 no vember tot 3 januari in Cen- tram de Vaart te Hilversum. tenten die niet in de confectie idjV rander Stahel maakt®. 'Zelf doen: kan ook! Kiesei vele soorten tentzeil en fa nituren Gratis advies! IN HET CENTRUM -8PUIV OEN HAAG -TEL. 070-60381 5 service-vestigingen Showrooms: Laan van Meerdervoort52 telefoon 39.98.77 Na 18 uur tel. 01761-87

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10