JAN BOSKAMP BRACHT HET OEFENEN OP VRIJE TRAPPEN IN PRAKTIJK roege komst an René Pas zet Happel aan denken Een treffer Sparta per 1000 bezoekers TOPPER IN ZUIDERPARK OP KWALITEIT BESLIST MAANDAG 22 NOVEMBER -971 Al J HAAG Zo boeiend was het duel tussen FC Den Haag en Fij- ^oord, dat het publiek op de uitverkochte tribunes pas merkte dat |ct doornat was toen scheidsrechter Theo Boosten voor het laatst gefloten. Ernst Happel. voor het eerst sinds lange tijd in trai- igspak langs de lijn en niet in het „zondagse kostuum", typeerde wedstrijd met: „Beide ploegen hebben zich helemaal moeten ge il", en dat houdt een compliment in voor FC Den Haag. Maar hij rak ook van een „zeer verdiende zege". En die was louter be- ald door het kwaliteitsverschil. Niet door dat de conditie van FC Haag minder was geweest of de vechtlust. Wel doordat het met profs volgestouwde Feijenoord zich kan aanpassen aan welke si- itie ook, het spelbeeld sneller en duidelijker (over)ziet en daar- r oplost en bovendien de opbouw laat beginnen in de verdedi- j. Waar de Hagenaars spiedend en zoekend de vrije ruimte chtten te ontdekken, werd die door de Rotterdammers bijkans omatisch gevonden. Happel is karig met loftui- gen. Ditmaal noemde hij ech- Jan Boskamp als de onver- delijke uitblinker in zijn niet eens omdat hij de doelpunten had gescoord. enorme werkkracht, sublieme kijk op het spel en weldadig aandoend door- iangsvermogen „maakte" hij Feijenoord de wedstrijd, groeide uit tot de ongrijp- die zeer vaak aan de bal Boskamp werd daartoe nog ra in de gelegenheid gesteld dat het breken bij FC Den sterker was dan het geven het passes naar de juiste ije) man. Daarop doelde ook lier Vaclav Jezek toen hij der enige bitterheid maar met zin voor realiteit vast- „Dat is nou een verschil waliteit, het op het oog zon- moeite de aanval opbouwen, lis naar de goede, vrije fcnmeester van FC De Haag zijn pupillen opgedragen i vrij te maken, ook de Igelverdedigers Van der bh en Korevaar. Toen Van Burch dat niet voldoende 1 werd hij gewisseld door Pas als rechtsbuiten ter- de talentvolle Aad Kila als terverdediger ging funge- Maar toen stond FC Den g al met 1—0 achter. ihologisch bverdonderende begin had enoord aardig in de benau- Is gebracht. „We kregen Ikansen", stelde Jezek spij- vast. Harald Berg, die een beeldige eerste helft speel- in wiens technische kwalitei ten hoog boven de rest uitsta ken, schoot in de handen van Treytel, na een levensgrote mis ser in de Rotterdamse defensie. Joop Korevaars omhaal zeilde voor het doel langs en Wytse Couperus had te veel tijd nodig om de bal onder controle te krijgen. Feijenoords aanvallen werden in de kiem gesmoord. Lex Schoen maker had in Kees Weimar een te sterke bewaker en Wery kon moeilijk uit de voeten op het kleverige, kletsnatte veld. Hap pel: „Om psychologische rede nen heb ik Schoenmaker opge steld en niet Maiwald. Lex wil de graag op zijn oude veld spe len." Het is de vraag of die zet wel zo psychologisch sterk was, want er was FC Den Haag alles aan gelegen hem géén uitblin- j kende rol te laten vertolken ook om psychologische redenen en Weimar verijdelde dat dan ook. Vrije trap I Dat stormachtige begin van FC Den Haag zwakte af. Niet door gebrek aan durf of inzet, maar doordat Feijenoord, als te doen gebruikelijk, langzaam maar ze ker de greep op het spel verste vigde. En toen kwam de over treding van Aad Mansveld, overbodig, want hij zwiepte Wim Jansen met zijn schouder op het gras in een situatie die zeker niet uiterst gevaarlijk was. Feijenoord, dat altijd ijve rig „studeert" op het nemen van vrije trappen, had weer succes. Wery schoof de bal naar Jansen, die voorzette. Hasil kon er niet voldoende bij om te schieten, maar wipte nog wel de bal naar Boskamp die laag in Ditmaal stond Wytze Couperus niet tegen de Rotterdamse defensie „gedrongen". Roggeveen bereik te hem en de toesnellende Trey tel was kansloos. de hoek doel trof (0—1). FC Den Haags reactie was een fel offensief en een geweldige actie van Berg kon niet worden afge rond, omdat zich niemand aan diende om zijn voorzet te reali seren. Weer bleek dat Feijen oord eenvoudiger moeilijkheden oploste, ook al werd de defensie met Schneider als uitblinker nog zo in het nauw gebracht door FC Den Haag. Vaclav Jezek zette na de rust René Pas in. „Hij heeft het vori ge seizoen tegen Feijenoord goed gespeeld. Ik wachtte met de tweede speler omdat ik het risico te groot vond. En toen het eenmaal 2—0 stond, dacht ik: heeft het nu nog wel zin". Want eerst nadat Feijenoord de voorsprong had vergroot, werd Sjaak Roggeveen, die meer kracht in de aanval kan brem gen en sterk kan opkomen, in gezet en moest De Zoete plaats maken. Dat tweede Rotterdamse doelpunt ontstond weer uit een vrije trap. En weer werd die veroorzaakt door Mansveld die ditmaal een wèl zeer gevaarlijke situatie op loste door Hasil te „pakken". Het recept van Feijenoord werd nog sneller in praktijk gebracht want Wery tikte de bal naar Boskamp die via de voet van Hestad wederom laag inschoot (02). Tevoren had Wery een grandioze kans gemist toen hij van eigen helft af kon opsto- men, Thie omspeelde maar te gen de lat schoot. Thie was wel de redder toen hij een inzet van Hasil keerde. ,Als dat middenveld van Feijen oord op volle kracht speelt, is het van wereldklasse", oordeel de Jezek lovend. Hasil sprintte steeds in de gaten, Jansen werkte onvermoeibaar en knap maar Van Hanegem tobde met twee handicaps: Ad vocaat die hem geen moment vrijheid bood, en rugklachten waardoor het twijfelachtig werd of hij na de rust „wat had ik een pijn" nog terug zou ko men. En al speelde Van Hane gem niet dè grote glansrol, op beslissende momenten loste hij wel netelige situaties met groot vakmanschap op. „Dan is hij al enorm waardevol", aldus Jezek. Dol kwartier De strijd leek beslist. Maar Rog geveen had nog wat in petto. Met een fraaie pass bereikte hij Couperus, die scoorde (12). Het enthousiast steunende publiek stond nog een „dol kwartier" te wachten. De strijdlust van FC Den Haag was niet verzwakt, de ploeg was wel nerveuzer ge worden. Maar als Hestad uit de glanzende pass van Roggeveen de bal onder controle had kun nen krijgen, had er wellicht toch nog meer in gezeten voor FC Den Haag dat zich er wel op kan beroemen dat Feijen oords zege zwaarbevochten was. HERMAN VAN BERGEM FEIJENOORD: Treytel; Schneider. Is rael, Laseroma, Van Duiven bode Hasü. Jansen. Van Hanegem; Bos kamp. Schoenmaker, Wery. De inleiding tot het tweede doelpunt van Feijenoord. Hasil dreigde Mansveld voorbij te gaan. Een stevige duw en sjorren aan het shirt waren duidelijk zichtbaar voor scheidsrechter Boosten niet altijd sterk met buitenspel die er een vrije trap voor gaf die Feijenoord op 2—0 bracht. aag Veer voor de spelers van )en Haag uit de kleedcabines te- schijn kwamen liep René Pas in het Zuiderpark als invaller al en bloot warm. Trainer Ernst Jel, die dit tafereeltje aandach- adesloeg, riep onmiddelijk Wim en bij zich en trof de nodige regelen om het nieuwe gevaar FC Den Haag in te dammen. Dit voor een buitenstaander mis- ta een klein, onopvallend aspect, in het huidige topvoetbal, waar- ieinigheden vaak de doorslag en geven, een verontrustend te- tan jewelste. W met onderscheidingsvermogen, en a je in eeti topper als FC Den Haag ttoord toch van uit, moet dan begrij- 't het effect van de verrassing opti- U'tgebuit moet worden. Hij dient er Bar te handelen. Wat René Pas, die a de rust met enkele razendsnelle JVres weer veel goed maakte, in niet deed. ,né Pas, die Feijenoord het vorige 1 "1 het Zuiderpark onderuit haalde, onzorgvuldigheid kwalijk nemen? !"hijna even belangrijke nevenbaan *TT is voetbal in de totale profsfeer waarschijnlijk nooit haalbaar. Met die ge dachte voetballen meer spelers bij FC Den Haag. Om er maar een paar te noemen: Weimar staat dagelijks voor de klas, Van der Burch behartigt de belangen van zijn zaak, Korevaar verkoopt snoep op de markt en Couperus is de meeste tijd van de dag op weg als vertegenwoordiger. En zo kan men nog even doorgaan. Is het dan gek, dat de gelouterde profs van Feijen oord, hoewel ze niet in vorm zijn, de volle winst uit het Zuiderpark wegslepen? Hoe wel dit resultaat nog niet eens verontrus tend is te noemen, het voormalige ADO verloor wel meer in het verleden, zonder dat een derde of vierde plaats in de eind- ranglijst in gevaar kwam, lijkt het dat dit seizoen wel te worden. Sparta, FC Twente, FC Utrecht en zelfs NEC zoeken de aan sluiting met de „Grote Twee" wel in een overwegende profsfeer en het succes van dit streven komt steeds duidelijker vast te staan. FC Den Haag dat ten opzichte van het vorige seizoen terrein heeft moeten prijsgeven, moet daar dit seizoen nog paal enperk aan stellen. Voor trainer Jezek is de ontwikkeling in deze competitie een ontmoedigende ervaring. Hij is naar Nederland gekomen met het idee een wig te drijven tussen Ajax eri Feijenoord en ziet nu in dat zo'n sensato- nele coupe een onhaalbare zaak is door de nog niet voltooide „onderbouw" van FC Den Haag. Daardoor dreigt dit sei zoen oninteressant af te lopen, als niet in de tweede transferperiode alsnog wordt in gegrepen. Een aankoop kan het elftal wel licht een nieuwe impuls geven, die het no dig heeft. De problematiek van FC Den Haag is dit seizoen duidelijker dan ervoor op het pu bliek overgekomen door het „mislukken" van de tandem-Couperus-Roggeveen. Zij, die voorbestemd waren om het gouden duo te worden, kwamen moeilijk tot een verge lijk in het voetbalveld. De vele teleurstel lingen raakten gisteren echter in de verge telheid toen FC Den Haag langzaam weg zakte naar een niveau, dat het verfoeit en de komst van Roggeveen plotseling voor sensatie zorgde. Bij een achterstand van 0—2 vond hij in een flits Couperus, die meedogenloos toesloeg. Een dieptepass op de schoen van Hestad was de volgende daad, die indruk maakte. Sjaak Roggeveen daarover: „Ik voel me achter de voor hoede bete rthuis. Dan kan ik ineens ver snellen, als dat nodig is en daarin schuilt mijn kracht. „Ook aan het begin van deze competitie testte trainer Jezek hem op die plaats. Toen viel hij weg, door een gebrek aan conditie. Nu die terug is, lijkt een plaats op het middenveld voor Roggeveen weer reëel. Alhoewel Jezek het in dit op richt moeilijk zal hebben. Want FC Den Haag heeft nog meer gegadigden daarvoor. HANS DE BRUYN Rotterdam Al jaren kijkt Spar ta met lede ogen naar de linker Maasoever waar stadgenoot Feijenoord tegen de meest onbe nullige tegenstander een „vol huis" trekt. Zelfs voor als top- duels gekenschetste ontmoetin gen plegen de bezoekers zelden in drommen het Kasteel te be zoeken. Gisteren kon de pen ningmeester van Sparta een nieuw dieptepunt noteren. Voor de wedstrijd tegen MVV hadden slechts drie duizend getrouwen plaats genomen op de tribunes van het door ijskoude regen ge teisterde Spangen. Kort na aan vang van het duel, terwijl Plu- vius uiterst gul rondstrooide, mochten de bezoekers plaatsne men op de overdekte plaatsen- Van daaruit kon men vaststellen dat de spelers van beide ploe gen ondanks de miserabele om standigheden, voortdurende re gen en een spekglad veld, nog bereid waren om er het beste van te maken. Daarin slaagde Sparta aanvankelijk het best. De Rotterdammers, die Hans Eijkenbroek en Jan van der Veen wegens blessures misten, namen bezit van de Maastricht se speelhelft, die er al spoedig uitzag als een doorploegd wei land. MW wenste zijn verdedi gende tactiek voorlopig niet prijs te geven, waardoor Sparta een licht overwicht kon opbou- Dit hield vooralsnog weinig ge vaar in voor de Maastrichte naars. Linksachter Colombain had binnen tien minuten Nol Heijerman al drie keer kennis laten maken met het vette gras, zodat de langharige Spartaan zich voorlopig wat afzijdig hield HEYERMAN drie keer van het strijdgewoel. Het ge vaar moest daardoor komen van de linkerkant waar Jörgen Kristensen zijn geringe gewicht echter niet voldoende uitbuitte. Sparta beperkte zich tot af standsschoten, die Frans Körver echter niet voor onoverkomelijke problemen stelde. Na een klein half uur kroop MVV wat uit zijn schulp. Achtereenvolgens kwam Redel. Hoenen en Brokamp in kansrijke posities, maar Pim Doesburg redde uitstekend. Het antwoord van Sparta kwam snel. In de eenendertigste mi nuut kon Dies Visser ongehin derd ver oprukken. Zijn voorzet bereikte Aad Koudijzer, die in plaats van zelf te schieten het leer doorschoof naar Jan Klijn- ja. Deze goochelde wat met de bal en haalde vervolgens hard en laag uit. De reactie van doel man Körver kwam te Iaat 1-0. Deze treffer betekende de genade slag voor de Maastrichtenaars. Ivan Mraz bood zich nog min der aan, waardoor het meeste op de schouders van Willy Bro kamp neerkwam. Nadat Frans Körver even later een fraaie kopbal van Heijerman deskun dig had verwerkt, nam Sparta in de 36ste minuut verder af stand,. Opnieuw was het Koudij zer die een passje prefereerde boven zelf te schieten en dit maal was het Kristensen die Körver voor een voldongen feit plaatste. De tweede helft was een formali teit. Sparta had weinig gevaar meer te duchten en kon zich gaan wijden aan het onder vuur nemen van het Maastrichtse doel. Frans Körver toonde zich echter zeer betrouwbaar bij in zetten van Koudijzer en Klijn- jan. In de tiende minuut kon hij echter niet voorkomen dat Koud ijzer nu eens zelf een actie rondde. Uit een hoekschop van Kristensen, die de bal langs de grond terug plaatste naar Klijn- jan, wiens schot afstuitte op een Maastrichts been, waardoor de bal voor Koudijzers voeten kwam, schoot de lange Spar taan raak: 3-0. Het enige vermeldenswaardige feit van de resterende speeltijd was een waarschuwing, die scheidsrechter Boogaerts aan Klijnjan en Pleumeekers gal wegens het aannemen van een dreigende houding. FRANK WERKMAN Score verloop: 31. Klijnjan l-O, 35. MVVKörver: Pleumeeker*. Herben, Lacrvjlx Colombain: Dijkstra, Hoe nen. Den Rooyen; Redel (Bonirère), Brotófcmp. Mraz (Mares). Gerichter Jet Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond discus sieert momenteel over het onderwerp of de tweede bond van ons land nog wel door één voorzitter te leiden Is. De materie Is zo omvattend, redenen de Insiders dat een bewind van meerderen een beter inzicht in de problema tiek van de diverse secties kan verschaffen. Een gerich ter, adequater beleid zou dan mogelijk zijn. Gezien de er varingen, die het KNGV de laatste seizoenen opdeed lijkt deze oplossing een uit komst te zijn. Jury Het driemanschap Wilkes-Len- stra-Pieters Graafland heeft het Nederlands elftal dat een uiterst pover Luxemburg won met grote cijfers de hoogste waardering toege kend in de serie tot nu toe gespeelde interlands, twee wedstrijden tegen Luxemburg staan bovenaan de lijst, daarachter de duels met Oost-Duitsland en Joe goslavië. Kennelijk weegt het winnen het zwaarst bij de jury en niet tegen welke te genstander dat geschiedt. Het is immers simpeler om te winnen van een vrijwel uitsluitend amateurelftal dan van sterke teams als Oost- Duitsland en Joegoslavië. Het is ook gemakkelijker tot een beste wedstrijd te komen tegen een zwakke opponent. Daaraan blijkt nauwelijks aandacht te worden besteed waardoor het verdelen het kapitaaltje van de spon sor wel scheef wordt getrok ken. Aangepast Meermalen hebben Nederlan ders die in België voetballen opgemerkt dat daar veel meer mogelijk is dan in hun vaderland. De scheidsrech ters zouden meer toestaan c.q. zwak lelden, c.q. spelregels losser interprete ren en er zou nogal hard worden gespeeld. Van die Nederlanders in België zijn er al enige van het veld ver wijderd: Peter Ressel, Wiet- se Veenstra, Nico Rijnders. Ze hebben zich dus wel uiter mate snel, en zelfs te voort varend, aangepast. Privé De Judo Bond Nederland een nuchtere sportorganisa tie. Het hoofdbestuur beeft besloten geen strafmaatrege len te nemen tegen Wim Ruska, die onlangs enige rake klappen uitdeelde aan een doelman van een i sterdamse amateurvereni ging. Uit betrouwbare Infor matiebronnen Is de Judo Bond te weten gekomen, dat de vechtpartij zich voordeed na een inhaalmanoeuvre, waarbij over en weer getrei terd werd. Nadat beide chauffeurs gestopt wai zou de doelman Ruska een schop tegen de schenen heb ben gegeven. ,De judoreus nam dit niet en sloeg zijn „tegenstander" tegen grond. In een sportultzendlng drong een omroepvereniging bij de Budo Bond op maat regelen aan. Het hoofd bestuur redeneerde (terecht) dat het geschil in de privé- sector ligt en Ruska niet zijn judocapaciteiten had toond". „Bovendien", zo bestuurslid Van Deurscn- „moet een sportman dan maar èlles nemen". Niet moeilijk Tijdens de voorwedstrijden van de tafeltennisachtkam- pen In Hillegom rees voor de zoveelste keer de «vraag waartoe de selecties eigen lijk dienen. Nieuwe talenten komen er niet of nauwelijks naar voren. Als er nauwkeu rige ranglijsten zouden wor den bijgehouden, moet keuze van de eerste acht he ren en dames (zeker nu een afzonderlijke damescom petitie is) niet moeilijk zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9