Handel mèt of zonder herhalingen? Tassen mode voor hem en haar -fcii DAG 22 NOVEMBER 1971 de regelrechte vervanger voor de afwezige zakken van zijn modern pak die zo om het li chaam gegoten is dat de enkele overgebleven zak met niet meer dan een papiertje gevuld mag uw, vanaf de lagere hooi tot en met het bejaarden- zal deze winter zonder houdertas door kunnen ko en, als zij tenminste bij de d wil zijn. Geen jonge volwas- n mag echter modieus ten, als ook hij niet gesigna- erd wordt met tas aan riem er schouder. Dit is duidelijk etoond op de jaarlijkse herfsi- (positie die de Stichting Le- arenmode hield in het Am- erdamse Carlton hotel. Maar bleek ook dat de dameshand- daarnaast zijn eigen plaats eft en heus wel zal houden Enlijk zijn vrouweschouders igeschikt voor zulk een tas. In lorbije tijden toen een teke- lar of schilder nog moest we- hoe een lichaam in elkaar leerde hij bij het basison- ïrricht al dat een mannenhals in voren gezien, breed aan de en wat smaller toeloopt de horizontale schouders. aar dat de hals van een uw, als de hals van een is, vloeiend vanaf de kop ir de schouder buigt; precies j dat elke schoudertas ervan glijdt! Dat doet er nu hele- jal niet toe. Het is mode. De oolkinderen hebben school- idertassen bijvoorbeeld in fe/eer, knalrood met groene uitband en riem, of zwart met ■anje sluitband en rode riem. Ie (re) dames verstellen de jem van hun royale maar keu- g ;e schoudertas zó, dat ze hem handtas kunnen gebruiken, meneer, die een wat dikker, iachtiger model heeft, ziet Bt ten eerste hartstochtelijk pmind door jonge meisjes (het jodel!) en voorts zal hij, naar rij menen, tot de ontdekking pmen dat de vrouw hem vroe- er niet ten onrechte benijdde lm zijn „costuum" met de vele Leren schoudertas, bedekt met sterk Mongolia-geitebont en koperen fikken. De tas voor meneer is garnering (f 79.50). Daarbij glacé handschoenen met bontrand. LEIDSE COURANT Tas voor meneer. Het twee-in-een model heeft een vóórtas met extra vakken en een rugstuk met uitklapbare portefeuille. De schouderriem kan ingekort worden tot handvat. Onder: dit kan allemaal in zo'n tas. Geen wonder dat hij vroeger dit alles in zijn zakken dragend, zo imposant van omvang was. draag hem als bandelier maar daarvoor moet de riem wel vrij lang zijn en dat is niet bij alle modellen het geval. Het materiaal voor al dit soort tassen dat een onmiskenbaar sportief karakter heeft, is voor namelijk jucht- en tuigleer. Het langwerpig model, meer hoog dan breed, heeft bij voorkeur een overslag. De meeste tassen (ook in andere sectoren) zijn aan de keerzijde gestikt en aan de buitenkant nog eens overge- stikt. Donkerbruin domineert ook in gevlamde variatie, maar we zien ook lichtere tinten en tassen van aan elkaar genaaide, verschillend gekleurde stukjes reptiel (patchwork) die een ge kledere indruk maken. Ook een duurdere, maar aangezien die leine stukjes in de afvalhoop van de tassenfabriek kunnen worden gevonden, zijn ze be trekkelijk niet duur (f140, voor echt python). Het is niet alles leer wat blinkt of dof is: skai is nauwelijks meer van leer te onderscheiden, maar de prijzen kunnen dan ook volko men aan elkaar gelijk zijn: voor nog geen f 50,kun je in beide materialen uitstekend sla gen. Ofschoon de jeugd veel terrein heeft verloren nu de pop- en shockmode op alle fronten uit gediend lijkt, willen we niet be weren dat er geen exclusief jeugdige tassen meer zijn: die van Mongoliabont (geitehaar) of van rulle schapevacht is beslist niet voor „mevrouw" bedoeld. Ook de rustieke Robin Hood- achtige van soepel leer dat langs de kanten is versierd met doorgeregen leren strips is voor de jonkies. Hoe nu die schoudertas op zijn plaats te houden? De suggestie luidt: plak een stukje schuim rubber onder de riem op de plaats waar hij hoort te blijven „zitten". Andere suggestie: steek je hoofd door de riem en Damestas De „dame" (nog niet erg populair bij jong publiek) is door de Franse couturiers terugge plaatst op haar oude voetstuk. De damestas is dan ook niet te ontberen voor visite, receptie, of voor gewoon omdat je nu eenmaal een dame bent. Ook hier meer hoge dan brede mo dellen, meer overslag dan enve loppe, en tot onze verwondering zeer betaalbare prijzen zoals de suède overslagtas voor ca. 40,—. Hier zien we de beugels meestal met een bescheiden me talen ring aan de tas verbon den, ofwel de sluiting heeft een klein metalen accentje. De soepeie lijn brengt als mate riaal aniline, chevreau en nap pa, meestal „gecrispeld" waar bij een gebroken nerfje zicht baar wordt zodat het leer een matte indruk maakt. Daarna komt lak aan bod. Lak bij bont mantel is een geliefde combina tie. Op het palet overweegt ook hier bruin, maar daarnaast steenrood, bordeaux, olijfgroen, zilvergrijs ivoor, en het onont beerlijke zwart. De exotische leersoorten blijven meestal in i.aturelkleur. We zien schildpad, een duur materiaal dat als patchwork natuurlijk weer heel wat lager van prijs is, en kroko dat niet gladgestreken en gelakt een sportieve en bijna ruige in druk maakt. Kroko is er voor jeugdige modellen, voor enorme tasse'n en voor kleine vleugel tasjes. Wij vinden net altijd in teressant te weten welke tas op zo'n expositie het duurst is. Dat was nu een krokomodel: 800, Terug naar mijnheer Zijn tas is meestal van rundleer. Sterke, kleurige schooltassen Beige schoudertas (ditmaal breder dan hoog) met twee vakken di€"fiïk een aparte overslag hebben. Hier getoond met ingekorte riem. Het syntetisch materiaal (craquelé polam) is nauwelijks van leer te On derscheiden (49,75). effen maar ook wel gevlamd en ruim als geen andere. Ook zijn schouderrriem kan ingekort worden tot handtaslengte. Ge liefd is de tas met overslag en apart voorvak, terwijl er ten slotte een vindingrijk twee-in één-model bestaat: op de ach terkant van de tas is nog een een uitklapbare portefeuille-tas gestikt. In tegenstelling hierte gen dan nog een onhandige han denbinder voor die man: een polstasje om zijn gewichtige spullen in te bergen op de vlieg reis Wat za' hij zijn binnenzak betreuren! ADVERTENTIE HUMEURIG DOOR SLECHTE SPIJS VERTERING? Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. CARTERS modieuze tienertjes. Import Benelux: N.V. Odol Comj De Italiaanse historicus Mario Manlio Rossi is te Pontecagna- no op 76-jarige leeftijd overle den. Hij schreef een aantal boe ken waaronder een over de ge schiedenis van Engealnd. Hij do ceerde geschiedenis aan de uni versiteit van Edinburgh. ucky uke Suske en Wiske 0ste 'avalerie snoepers 'jn de herhalingen, die de componisten van de 17e en de 18e eeuw dikwijls in hun composities voorschrijven, nu werkelijk belangrijk, of mag men ze gerust overslaan, wals veel haastige hedendaagse musici doen? Naar onze stellige overtuiging moeten de aanwijzingen van de com ponisten in principe wel degelijk worden opgevolgd, want aj geven een muziekstuk een symmetrie, die een wezen lijk stijlkenmerk is van de muziek uit die dagen. reden om dit probleem te ber- door het Münchener Bach Or- de te brengen is de publikatie Chester van Karl Richter. De v*n een DGG-cassette met Han- cassette bevat zes platen, en zal "fels concerti grossi, uitgevoerd het moeten opnemen tegen een cassette met slechts vier Dec- ca-platen, die ook onlangs ver scheen en waarop „nagenoeg" dezelfde muziek is opgenomen door de tegenwoordig zo popu laire Academy of St.-Martin-in- the-Fields van Neville Marriner. Natuurlijk is de cassette met vier platen het goedkoopst. U moet echter wel even nagaan waarom die goedkoper kan zijn. DGG biedt, net als Decca, Han dels opus 3 en opus 6 compleet, maar DGG biedt bovendien de alternatieve versie opus 3 no. 4, en verder het concerto grosso uit de ode Alexanders Feast. Die twee toevoegingen kunnen de twee platen extra evenwel niet rechtvaardigen. Die recht vaardiging zit in de herhalingen die Richter, voor zover wij konden nagaan, steeds eerbie digt, terwijl Marriner ei hoogst willekeurig mee omspringt en bovendien in de tempi, die bij <je Engelsen niet onverantwoord maar toch vlugger zijn en die bij de Duitsers met hun sterker bezet ensemble meer zijn afge stemd op het pompeuze, brede gebaar van de in wezen toch Noordelijke barok. Richter maakt een minder vlotte, maar ook minder oppervlakkige in druk dan Marriner. De nieuwe DGG- en Decca-publi- caties werden hier vergeleken omdat u die op het ogenblik naast elkaar in de winkels zult aantreffen maar wie verder speurt zal merken, dat er nog wel meer zijn. Erato bijvoor beeld, met het Franse kameror kest van Paillard, spiritueel, charmant maar te veel met de Franse slag en voor Handel te licht van gewicht. Verder Phi lips met het English Chamber Orchestra van Raymond I.ep- perd, heel knap, maar minder spontaan dan Marriner en ni.s- j schien een tikje gemanieieerd i en nadrukkelijk. Op volmaakte stijlzuiverheid en op volmaakte compleetheid ka<- niemand bogen. Dat is begrijpt lijk want de musicologie is he- nog helemaal niet eens over de OftjlPtVi- bezettingen (de strijkersbezet-I tingen in opus 6 zijn op zijn minst discutabel) en naar volle- Q[^|[^00S digheid kan men niet gemakke- j lijk streven J. KASANDER Tom en IVlatie Ann O I w Y~i mij MzouDOEmim 'SFur/m^ Hsmsi joonme-fru

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7