KLM-Aerocarto ook in Indonesië en Zuid-Amerika ÊcidócSotwcmt erkbesturen onder schrijven noodzaak vaste kerkbijdrage Sadat dreigt met oorlog tegen Israël Kindje levend verbrand Arrestaties na overval op kassier schouwburg Peter Bos overleden Leger wacht roerige tijd Katholieke leiders veroordelen Ierse terroristen Arrestatie te water Doden (86) door griep Proletaries Linies uit PSP gezet MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG KLM Aerocarto, die thans vijftig jaar be staat, gaat zijn aktiviteiten ook uitbreiden naar Indone sië, Suriname en Venezuela. Daartoe zijn in Djakarta, Paramaribo en Caracas ontwikkelingscentra voor lucht- carting gevestigd. Bovendien is in Djakarta samen met twee Indonesische bedrijven een luchtcarteringsbedrijf gesticht. In Suriname wordt van het vliegveld Zanderij bij Paramaribo een carteringsproject uitgevoerd dat heel Suriname omvat. Dit heeft de heer J. Bos, direc- vooral van prof. ir. J. Scher- teur van KLM Aerocarto, mee- merhorn, de eerste wetenschap- gedeeld bij gelegenheid van het pelijke adviseur van het bedrijf 50-jarig bestaan van zijn be- dat in 1931 opgericht werd. drijf. De heer Bos wees hierbij Prof. Schermerhorn was in 1935 op de verdiensten van de KLM- één van de gróte stuwende Pionier dr. J. Plesman, maar krachten achter het zogenaam de Babo-project, waarmee 100.000 vierkante kilometer van het toenmalige Nederlands Nieuw Guinea in kaart gebracht werd door middel van vogel vluchtfotografie. Direct na de Tweede Wereldoor log gebeurde dit in Suriname met naast de luchtfotografie een afdeling die van de luchtfoto's diverse kaarttypen maakte. Dat was de tweede fase van het bedrijf. Derde fase van heden werkt met luchtfotografie en te vens met luchtmetingen. Nieu we technieken in de luchtfoto grafie maken het thans mogelijk milieuverontreiniging vast te leggen en bijvoorbeeld vanuit de lucht ten behoeve van de landbouw ziekengewassen te ontdekken. Via de infra-rood op name is het thans mogelijk gro te gebieden op gaslekken te controleren, olieverontreinigin gen op te sporen en het mosbe stand nauwkeurig na te gaan. Zelfs satellieten, die binnenkort ten behoeve van de luchtcartering in de ruimte gebracht worden, kunnen volgens de heer Bos de werkzaamheden van bedrijven als Aerocarto niet ongedaan carto aan het werk. maken. Want voor meer nauw keurige detailcarteringen en re gionale onderzoekingen blijft het vliegtuig volgens hem nodig. el st w (Van een onzer verslaggevers) l-Am )EN HAAG De V/2 jaar oude Genrit-Jan Cornelissen is gister avond om het leven gekomen bij een brand op de woonark van zijn jeugdige ouders in Oos terbeek. De brand is door onbe kende oorzaak ontstaan. Elders in hefi land braken dit weekein de zes grote branden uit. 1 Bergen in Noord-Limburg brandde gisteravond een deel van het in- en externaat Huize Roöbeek uit. De 70 jongens van het internaat konden in veilig heid worden gebracht. De scha de loopt in de honderdduizen den. kortsluiting brak gistermid- r dag brand uit in een veevoeder- fabriek te Berneveld. Slechts it hoofdgebouw kon worden houden. De schade wordt op :e ton geschat. binnenbrand in een studen- flat in Amsterdam heeft gis- travond grote schade aange- [richt. De politie denkt aan »randstic!h)ting, maar acht ook OTtsüu&tring in een beltranfor- lator niet uitgesloten, rdat een 5-jarig zoontje van oorsjde fatmilie Jansen met een luci fer een krant had aangestoken is zondagmorgen te Haarlem de n ligehele woning uitgebrand. De iders, die nog sliepen, werden tor het jongetje gewaar schuwd. Gedrieën konden zij tijdig de woning verlaten, uit 1888 daterende korenmo- te Schaijk is door onbekende «rzaak afgebrand. Br was eer dan 150 ton graan in opge- ilagen, 'dat voor een enorme turzee zorgde. Geen taak voor kabinet alleen TI/fET wat meer duidelijkheid over het toelaatbare maximum vooi loonstijgingen begint een, nieuwe week van beraad over lonen en prijzen. Hoewel voor de gewone burger nog steeds een begrijpelijke berekening ontbreekt, schijnt de conclusie te mogen luiden, dat zo wel vakbeweging als Centraal Planbureau een fout in hun berekenin gen erkend hebben; de Sociaal Economische Raad zou misschien zelfs tot een eensluidende uitspraak zijn kunnen komen, ware hef niet dat de werkgevers eraan vasthouden om de matiging niet ta beperken tot wat nationaal-economisch nog net verantwoord lijkt. Er is één argument dat vóór het werkgeversstandpunt pleit: al jaren lang is er in Nederland te optimistisch geraamd en er valt wel iets koot te zeggen om, nu onze natie in Europa de reputatie heeft kop loper in het inflatielegioen te zijn, wat minder risico te £aan nemen. Aan de andere kant hebben de werkgevers evenwel niet veel garanties geboden, dat bij een loonmatigingspolitiek de profijten daarvan niet naar de kapitaalverschaffers zullen gaan. Zelfs wanneer de overheid zou beloven dat de resultaten van de loonmatigingspolitiek groten deels ten goede komen aan collectieve voorzieningen zijn die belofte alleen met medewerking van de werkgevers in te lossen. Denken aan anderen De Parifse juwelier Boucheron heeft een collectie fraaie clips, ringen, armbanden en oorbellen tentoongesteld. Hier een gi de collectie. /eldi - sate Reclame anti rooktabletten veroordeeld «STERDAM (ANP) De com missie tot handhaving van de Nederlandse code voor het re clamewezen heeft het „Anti-ta- •ak propaganda centrum" gead- iseerd zijn reclame voor nico- irtyltabletten te staken. Vol lens de commissie is de bewe- in deze reclame, dat de ta- iletten de behoefte aan nicotine de drang tot roken doen ver- Iwijnen in strijd met de waar- leid en daarmee met artikel 1 de code. Th gelovigheid zonder te rechtvaar- lit n redenen- Het gebruik van walfPe naam „Anti-tabak propagan da centrum" wordt door de l|pommissie in strijd met de ei- jjSen van goede smaak en fatsoen pnoemd. de f i Dow Chemical te Terneuzen is rJistermiddag een felle brand Uitgebroken, waarbij drie men- *"i licht werden gewond. De irijfsbrandweer slaagde erin ®t vuur meester te worden. De landweer werd niet gewaar- rochies in het bisdom Rotter dam hebben zaterdag in het Kurhaus in Scheveningen beslo ten de financiële reorganisatie van het bisdom uit te gaan voe ren. Men acht het nieuwe sy steem, waarin van de gelovigen een waardevaste vrijwillige bij drage voor de kerk wordt ge vraagd, kerkelijk wenselijk, in veel gevallen een verbetering en financieel een noodzaak. Uitgangspunt van de financiële reorganisatie is de binding van de bijdrage aan het lidmaat schap van de kerk, waarbij de vraag centraal staat of men iets over heeft voor de kerk, met al haar onvolkomenheden, haar elan en verlangen. De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. Simonis belichtte in zijn openingstoespraak vooral dit fa cet van het kerk-zijn. Hij wees op de veranderingen en de daarmee gepaard gaande span ningen, die het kerk-zijn voor een groot aantal mensen niet tot een onverdeeld genoegen ma ken. „Hoe groot de onderlinge verschillen ook zijn, we moeten elkaar weer trachten te vinden in de fundamentele eenheid die ons samenbindt. Het zal nodig zijn dat wij een legitieme pluri formiteit in geloofsbeleving, er kennen en aanvaarden. De groeiende polarisatie zal daar om moeten worden omgebogen naar een verzoening van de be staande tegenstellingen". In de practische uitvoering van de reorganisatie is zaterdag weinig duidelijkheid gekomen. De vraag: hoe men het geld denkt binnen te krijgen werd di rect verdrongen door vragen over de besteding van de gel den, waarbij de positie van de priester er duidelijk uitsprong. De honorering van de priester werd door een groot aantal woordvoerder van de kerkbe- noemd. Om zich nader te beraden over tal van vragen die nog onbeant woord zijn gebleven zullen de woordvoerder van de kerk be sturen, de diocesane financiële commissie in het diocesaan be stuurscollege de besprekingen in de komende weken voortzetten. NIJMEGEN (ANP) In de bin nenstad van Nijmegen zijn gis termiddag een 2I-jarige en een 40-jarige Nijmegenaar aange houden in verband met de roofoverval, die zaterdagmiddag werd gepleegd op de kassier van de stadsschouwburg in die stad. Van de buitgemaakte 2000 gulden hadden- zij nog 150 gulden over. De jongste van het tweetal had een alarmpistool op zak, waar mee de kassier werd bedreigd bij de overval. NA VLIEG ONGELUK HILVERSUM (ANP) De cameraman Peter Bos is overleden aan zijn ver wondingen. Dit heeft de VPRO gisteravond verno men van het hospitaal op de Philippijnen. Drie VPRO-medewerkers, Roelof Kiers, Peter Bos en Martin de Brier waren vrijdag gewond bij een vliegtuigongeluk op de Philippijnen. Het éénmoto- rige toestel van de Philip- pijnse luchtmacht, waar mee zij vlogen, stortte in slecht weer neer op een berghelling op het hoofd eiland Luzon. Controle op dronken weggebruikers ROTTERDAM (ANP) In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben 211 politiemannen van gemeentepolitiekorpsen in Zuid- Holland en Zeeland een intensie ve controle gehouden op dron ken verkeersdeelnemers. In to taal controleerden de agenten 5280 autobestuurders. Bij de in totaal 5378 controles bleek dat 246 verkeersdeelne mers geen rijbewijs bij zich hadden en 194 bestuurders geen geldig kentekenbewijs. Bij 53 voertuigen werden gladde ban den geconstateerd en in 72 ge vallen deugde de verlichting niet. Utrecht (ANP) Luchtmacht majoor F. Uyen, lid van de defensie-commisie van de Partij van de Arbeid, is er van overtuigd dat men in het leger een roe rige tijd tegemoet gaat, omdat de grote massa van de militairen heel iets anders wii dan diege nen die de macht binnen het leger hebben en die de macht proberen te handhaven. Majoor Uyen zei dit zater dagmiddag in het VARA- radioprogramma „Dit is het begin". Hij meende dat de mensen zowel bin nen als buiten de krijgs macht rijp zijn voor een verdere democratisering en meer medezeggen schap. De hardere lijn daartegen vanuit de top van de krijgsmacht is volgens de majoor ook een gevolg van het door stromen van oud-leden van het Indische leger (KNIL) naar de top. Deze oud-KNIL-militairen staan volgens majoor Uyens persoonlijke mening nog steeds vreemd tegenover de Nederlandse maat schappij. Zij willen de harde lijn doorvoeren en volhouden. De veroordeling van de dienstplichtigen Schul en Dona tot drie maanden Nieuwersluis' noemde ma joor Uyen betreurenswaar dig. BELFAST (AP) - De leidersvan de katholieke kerk van Ulster hebben gisteravond de terroris ten veroordeeld omdat zij moor den in koelen bloede plegen. De Engelsen worden beschuldigd van immorele en onmenselijke methoden bij het ondervragen van verdachten. In 27 maanden van onrust in Ulster zijn 157 personen gedood. Britse mariniers hebben zaterdag op het terrein van een klooster in Armagh in Noord-Ierland twee geweren, een pistool met geluiddemper en tweehonderd patronen gevonden. De wapens werden bij toeval ontdekt toen een militair die over de kloos termuur keek, een gecamou fleerd grondzeil ontdekte, waar onder de wapens bleken te zijn verstopt. Kort daarvoor hadden Britse mili tairen een uitvoerige huiszoe king in het Trappistnklooster van Portglenone beëindigd, waar twee ontsnapte gevange nen, die ervan verdacht werden lid te zijn van het verbqden Ier se Republikeinse leger (IRA), tijdelijk onderdak zouden heb ben gehad. Het onderzoek lever de echter niets op. TNTUSSEN nadert het moment waarop in het bedrijfsleven praktische beslissingen genomen worden. Wanneer deze week het beraad tussen de regering en de partijen van het bedrijfsleven over de loon- en prijspolitiek geen nieuwe problemen oplevert, zullen spoedig collectieve arbeidsovereenkomsten hernieuwd moeten worden. Wij hopen dat èn werkgevers èn werknemers in de bewuste bedrijfs sectoren niet alleen aan hun eigen belangen, maar ook aan anderen zullen denken. Belangrijk is dat het kabinet deze week bij het inter pellatie-debat over de prijzen, zich niet met wat formele constaterin gen zich eraf zal maken, maar zich bereid toont om, als dat onver hoopt nodig mocht worden, met kracht in te grijpen. Maar belangrijker is, dat bij CAO-onderhandelingen geen afspraken gemaakt worden, die vroeg of laat tot prijsverhogingen moeten leiden. Want dan is elk offensief tegen de inflatie bij voorbaat krach teloos; bovendien zullen dan hier en daar verdere bedrijfssluitingen niet uitblijven. Alleen bij een voorzichtig loonbeleid zal er bovendien een klimaat geschapen worden, waarbij er iets terecht kan komen van de struc turele veranderingen in het bedrijfsleven waarop de vakbeweging op goede gronden aandringt. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse recherche heeft zater dagmorgen vroeg een 24-jarige havenarbeider uit de Maasstad gearresteerd, die kort tevoren vier pistoolschoten had afge vuurd op een bar. Politiemannen zetten een speur actie op touw naar de gevluchte havenarbeider en vonden hem in het ijskoude water van de Wes ters ingel, waar hij in paniek was ingesprongen. Hongarije BOEDAPEST (AFP, DPA) In Hongarije zijn tot dusver 86 mensen, voor het merendeel be jaarden, aan de griep overle den. Zaterdag waren er nog een half miljoen grieppatiënten in het land, van wie 300.000 in Boe dapest. Daar schijnt de epide mie overigens over haar hoogte punt heen te zijn. Ethel Kennedy, weduwe van de vermoorde Robert Kennedy en haar kinderen bezochten zaterdag het graf van Robert. Op die dag i jaar geworden zijn. Vandaag is het precies 8 jaar geleden dat zijn broer, president John F. Kennedy, vermoord werd. Onderzoek oorzaken ziekteverzuim WOERDEN (ANP) Met ruim duizend leden als start en een eerste algemene ledenvergade ring met ruim 200 bezoekers uit het hele land, Is zaterdag in Woerden de vereniging opge richt van commiezen van 's rijks belastingen in de aanslagrege ling en controle. De vergadering besloot een tele gram te sturen aan minister Nelissen (Financiën), waarin met het ong op de grote onrust in deze tak van dienst gevraagd wordt om een grondig onder zoek naar het ziekteverzuim en de oorzaken die tot het verzuim onder de commiezen hebben ge leid. CAIRO (AFP) President Sadat van Egypte heeft opnieuw ge zegd dat er geen enkele hoop meer is op een vreedzame rege ling van het geschil met Israël. De strijd is onze enige uitweg om onze gebieden te heroveren en onze eer en waardigheid te bewaren, verklaarde het staats hoofd gisteren tijdens een be zoek aan een basis van de Egyptische luchtmacht aan het Suczkanaal. Zaterdagavond had Sadat al gezegd dat Egypte tot de strijd met Israël heeft beslo ten, daar alle pogingen om tot een vreedzame regeling van het conflict te komen, zijn mislukt. De Egyptische president zei dat hij alle contacten met de Ver enigde Staten, die ten doel had den een politieke oplossing van de kwestie Israël te bereiken, heeft afgebroken en dat Egypte voor de strijd heeft gekozen. Het enige dat wij nog kunnen doen is vechten voorons land, onze eer en onze waardigheid, aldus Sadat. Hij zei tot de offi cieren van de luchtmacht dat zij in de komende strijd een grote rol zullen spelen en dat het volk op hen bouwt. Volgens de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban, kan president Sadat zijn land slechts in een ramp storten door vast te houden aan zijn dreigementen. De uitlatingen van president Sa dat, aldus Eban, verdienen krachtige internationale kritiek. De toespraak toont een algehele minachting voor de belangen en vredesverlangens van alle vol keren. Indien Sadat een eervolle vrede wenst kan hij, onderhan delingen beginnen over een ak koord op de voorwaarden die Is raël heeft voorgesteld, aldus Aban Eban. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken zei dat zijn re gering de uitlatingen van de Egyptische president niet met! militaire intimidatie of politieke j druk zal beantwoorden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De actiegtoep Pro letaries Links is als een etteren de zweer uit de PSP gesneden. Het partijbestuur van de PSP heeft afgelopen zaterdag deze actiegroep met onmiddellijke in gang geschorst. De reden: Proletaries-Links heeft zich niet gehouden aan de con gres-resolutie die op 24 oktober in Groningen werd aangenomen. Het congres van de PSP sprak zich in het weekeinde van 23 en 24 oktober uit tegen de wens van Proletaries-Links om on geacht de verlangens binnen de afdelingen van de partij, voor stellen en vraagstukken ge richt aan de hele partij aan de orde te stellen. Afgelopen zaterdag namen ca. 45 proletaries-Linksers op een ver gadering in Amersfoort een re solutie aan, waarin zij het recht om af te wijken van de afde lingsstructuur van de PSP „be palend voor de mate van demo cratie binnen de partij" noe-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5