Rudolf Geel doet een boekje open over het leesvolkje Fernandel als gangster Ingmar Bergman voor de zesde maal getrouwd Hou het scherm in 't oog Terugblik Gabrieli, Handel, Saint-Saëns TV vanavond morgen Radio morgen 1 s:: PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 22 NOVEMBER De Nederlandse literatuur heeft nauwelijks een functie in onze samenleving. Slechts een kleine groep van de bevolking leest li teratuur en van die groep leest dan nog de helft alleen werken van de Nederlandse schrijvers die het gemaakt hebben, als bij voorbeeld van 't Reve Hermans en Mulisch. Nederland heeft een vrij groot aantal jonge auteurs die boeken schrijven op een ni veau dat boven het gemiddelde ligt, maar toch genieten ze maar een geringe bekendheid." Dit is de mening van Rudolf Geel, schrijver, wetenschappelijk me dewerker aan het Instituut voor Neerlandistiek te Amsterdam en presentator van het AVRO-pro- gramma Boekje open. „De oorzaak van dit probleem ligt volgens mij al bij het ba sis-onderwijs. Drie kwart van de tijd, die men aan Nederlands op de scholen besteedt, gaat op in spelling. Kinderen moeten af schuwelijke dictees maken, zin nen ontleden zonder dat zij we ten waar het goed voor is, en zich in vreselijke stijloefeningen verdiepen. Ze mogen dan ook nog een keer per kwartaal een opstel maken, waarvoor ze meestal de titels opkrijgen. Zo krijgt een kind een grondige he kel aan taal. Er is geen enkele ruimte op de scholen vrij gelaten om het kind creatief schrijven te leren, ook op de middelbare scholen niet. Men onderwijst naast de stijl wel literatuur, maar dat houdt niet meer in dan een midde leeuwse tekst kunnen lezen en historisch overzicht van de Ne derlandse stromingen. Veel mid delbare scholieren lezen voor hun lijst de boeken, die de le raar aanraadt en dat zijn wer ken van dat kleine groepje au teurs die iedereen kent. Avon den van van 'r Reve en het „Stenenbruidsbed" van Mulisch zijn hierdoor als het ware klas sieken geworden. Ieder jaar worden ze weer opnieuw ge drukt. Natuurlijk zijn er uitzon deringen, maar helaas zijn die op één hand te tellen. Rudolf Geel vindt dat een droevi ge zaak. Hij heeft een eigen theorie om een kind creatief schrijvend te maken. „Je moet een kind in het begin niet volstoppen met spellingre gels, spreekwoorden en cliché uitdrukkingen. Laat zo'n kind toch gewoon schrijven wat het wil. Als het heeft geleerd zich in schrift uit te drukken, kan je gaan schaven. Aan de hand van een verhaaltje dat zo'n kind zelf heeft geschreven kan je het de spelling en de opbouw van een verhaal leren. Er is wel eens een experimentje gehouden over hetgeen ik daarnet noemde. De resultaten waren opvallend." Over het programma „Boekje open" dat nog tot eind decem ber zal duren, zegt Rudolf Geel: „De opzet was om er'een quiz van te maken. Met vragen bij voorbeeld als: „Hoe denk je dat het verhaal zal aflopen en wat denk je van de hoofdpersoon". Bij de proefopname bleek ech ter dat dit te hoge eisen stelde aan de verbale expressie van de middelbare scholier. We zijn toen overgegaan op de formule zoals die op het scherm te zien is. Bij de laatste vijf opnamen heb ben we de twee scholieren, die aan de katheder zitten, eruit ge laten. Ik had het liefst gehad dat we in een kring zouden zit ten, maar dat bleek technisch niet haalbaar. Het programma heeft een duidelijke educatieve ondergrond die ik waardeer. Verder geeft het, dacht ik, de schrijvers een push voor nieuwe inspiratie. De keuze voor de schrijvers is ge maakt door middel van een en quête op de middelbare scholen. Toen we dat onderzoek deden, naar de meest gelezen schrij vers liepen we nog met het idee van een quiz in ons hoofd. Op die basis wilden b.v. Wolkers en Hermans niet, wat verklaart dat ze niet in het programma verschijnen. Bij de schrijvers, die als beste uit de enquête kwamen, hebben we een paar auteurs gevoegd die niet zo be kend zijn maar toch wel veel gelezen worden." Rudolf Geel vond tot nog toe Mu lisch het beste in het program ma overkomen. Het viel hem vooral op dat de scholieren graag wilden weten of een boek autobiografisch is. „Men is niet geïnteresseerd in het verhaal maar in het privéleven vqv de auteur. Van 't Reve heeft zijn populariteit voor een groot deel te danken aan zijn wijze van le ven en zo zijn er meer schrij- se daglbaden. Daarnaast heeft hij zijn werk op de universiteit en doet af en toe wat voor de radio (hoorspelen) en t.v. „Ik houd ervan om onder span ning te werken. Als ik een dag zou uittrekken om te schrijven weet ik van te voren dat er niets van terecht komt. Ik doe een heleboel dingen tegelijk en moet, voor mezelf, dan ook nog schrijven. Dat is soms ver moeiend maar ook vaak erg leuk. Rudolf Geel is op het ogenblik be zig met een boekje waarin hij een analyse geeft van allerlei soorten stripverhalen. „Ik ben begonnen met een artikel over „De Peanuts" en dat is uitge groeid tot een boek. Het is verschrikkelijk leuk en interes sant onderwerp." ROELFIEN SANT Volgens mij is dat er de oorzaak van dat de Nederlandse litera tuur nauwelijks een functie heeft. De Nederlandse lezer is naar mijn mening hypocriet. Dit laatste geldt niet voor de jeugd. De scholieren in het pro gramma vond ik erg open." Rudolf Geel, drs. Nederlandse taal en letterkunde noemt zich schrijver. Hij is de auteur van vijf boeken, een aantal essays en schreef ook voor Nederland- Rudolf Geel, presentator van Boekje open Engeland koopt reportage van Hier en Nu (Van onze radio- en tv-redactie) De reportage, die Hans Sleeuwen- hoek voor de NCRV-rubriek „Hier en Nu" maakte over pa ter Michelangelo, die in Noord- Italië kinderen van Italiaanse gastarbeiders verzorgt, is door de B.B.C. in Engeland gekocht. In de reportage werd een beeld gegeven van het werk van de pater, die zorgt voor honderd kinderen wier ouders als gastar beiders in Zwitserland werken. Zij worden door de Zwitserse au toriteiten verplicht hun kinderen in eigen land achter te laten. De reportage is ook al in Zwitser land uitgezonden. Voor de pater is al 3000 gulden bijeenge bracht. Kabel-t.v. in Limburg MELICK en HERKENBOSCH (ANP) In de Limburgse ge meente Melick en Herkenbosch is de werkgroep Kabeltelevisie Midden-Limburg opgericht. Daarin hebben zitting deskundi gen op het gebied van omroep- recht, woningexploitatie, tech niek, software en pers. Voorzit ter is drs. F. M. Fey, burge meester van Melick en Herken bosch. Onder verantwoordelijheid van de werkgroep zal op 19 november aanstaande in Sint Odiliënberg een uitzending worden verzorgd ter gelegenheid van de opening van een nieuw bejaardentehuis. Op 7 december is in Herken bosch in de huiskamer een debat over de gemeentelijke herinde ling te zien. Interesse voor wassen met groene zeep (Van onze radio- en tv-redactie) Hoezeer de belangstelling voor de milieu-zuiverheid groeiende is bewees de Hier en Nu-uitzen- ding over de methode om de was te doen zdnder daarbij ge bruik te maken van de syntheti sche waspoeders. Het recept was eenvoudig: in de voorwas een half pak soda voor vier kilo wasgoed en dan 20 minuten voorwassen. Voor de hoofdwas: een halve doos zachte (groene) zeep oplossen in heet water en dat in de wasmachine gieten. De machine slijt niet en schuimt niet te veel. Ook kalknf- zettingsproblemen zijn voorbij en de was wordt net zo wit als de wasmiddelenfabrikanten be weren. Hier en Nu registreerde na de uit zending meer dan 100 telefoon tjes om inlichtingen. Herman van Veen in eigen show STOCKHOLM (ANP) Ingmar Bergman, de bekende Zweedse film- en theaterregisseur, is stilte getrouwd met de 41-jarige Ingrid von Rosen, de zesde mevrouw Bergman. De nieuwe mevrouw Bergman heeft uit een vroeger huwelijk vier kinderen. De was vroeger gehuwd met een zoon van prins Carl van Zweden. Ingmar Bergman heeft uit vroegere huwelijken acht kinderen, Hij en Ingrid hadden elkaar een jaar geleden ontmoet. De eerste vrouw van Bergman was een choreografe met wie hij trouwde in 1943, de tweede ook een choreografe, de derde een voormalige danseres en doctor in de Slavische talen, de vier de een bekende concertpianiste, Kaebi Laretei, en de vijfde de Noorse actrioe Liv Ullman. Van de Corrie Brokken-show heb ben we gisteren alleen het begin gezien: een uitermate vakkun dig gemaakte amusementsuitzen ding, die door een heel groot aantal kijkers met veel genoe gen bekeken zal zijn. Precies dus het programma dat ideaal lijkt voor uitzending op „I" op zondagavond. Ideaal ook omdat de NOS op „II" zich in zo'n geval rustig tot een kijk-minderheid kan wenden, Ze in Zuid-Afrika, Angola e.d., maar omdat niemand terug wil naar een kerk die wapens ze gent van welke partij dan ook... „Een van de acht" was zaterdag een erg plezierige aangelegen heid. In de opgaven stak heel wat originaliteit, in het „bij werk" heel veel artistiek talent. In de nieuwe wedstrijdformule tekende zich overigens een le vensgroot gevaar af dat door een toeval gelukkig bezworen werd. De winnares, mevrouw Hofstede, bleek n.l. een der al lerbeste kandidaten die ooit in Een van de Acht optraden. met name in het programma „Kort Geding". We hebben dit altijd een goed programma ge vonden, maar naar onze smaak zijn de „versieringen" die dit seizoen werden ingevoerd geen verbeteringen. Met name geldt dit voor het ge bruik van gefilmde getuigenissen. Een der pleiters maakte het erg Achter het Nieuws werd gevuld u"~ A met een reportage over Puerto- buikspreekster van haast- professionele kwaliteit en gaf een geïmproviseerd nummertje opera weg waar Menotti welwil lend bij geknikt zou hebben. Toch was het maar op het kan tje af dat zij tenslotte zegevier de over een duidelijk mindere kandidaat. Als gezegd, het was louter toeval. door zijn „slotpleidooi" voor het grootste deel te laten bestaan uit de verklaring van een extra getuige ds. Buskes die (op film) niet aan een kruisverhoor kon worden onder worpen. Ricanen in de Verenigde Staten. Een probleem natuurlijk voor die Puerto-Ricanen en voor de VS. Maar er zijn op binnenlands gebied problemen waar Achter het Nieuws zich duidelijke be perkingen schijnt op te leggen. Zou Kloos daar achter zitten? Bovendien ging een groot deel van de waarde van het gevoer de debat ten onder doordat de O ja, na „Sex in wording" van uitgangsstelling onzorgvuldig was geformuleerd. In die formu lering was de stelling onverde digbaar. Ze werd terecht ver worpen. Wat wij, en de tegen stemmers waarschijnlijk, be treurden. Omdat onze sympa thie niet gaat naar verdrukkers gisteren is ons duidelijk gewor den dat deze AVRO-reeks uit sluitend bedoeld lijkt als voor lichting voor verontruste ou ders. Jongens zijn dus geëxecu teerd. Vg. De Franse acteur Fernandel is hedenavond te zien als de een voudige New Yorker Joe Calvet, die toevallig een pistool in zijn bezit krijgt en dat argeloos in de ondergrondse uit zijn zak haalt. Prompt ziet men hem voor een beruchte inbreker aan. De arme Joe kan niemand van het tegen deel overtuigen en belandt dan ook in de gevangenis, waar hij door „zijn" bende wordt be vrijd, maar de goedige Joe Is Ned. II 21.10 alle gangsters te slim af en weet ze aan de politie uit te ie- Herman van Veen sters was in handen van Henri Verneuil, die wel eens betere resultaten wist te bereiken met het talent van Fernandel. „Staatsvijand nr. 1" bleef hij tenminste steken in een klucht van buitenmenselijke verhou dingen getrokken proporties. Fernandel is een gek onhandig mannetje, maar zijn rol geeft hem geen gelegenheit tot veel reliëf. De regie van deze persiflage op de heldenverering van het grote publiek voor de beruchte gang- Zaterdagavond hebben zo onge veer duizend belangstellenden in de Kloosterkerk de gelukkige ontmoeting van de organist Ge rard Akkerhuis met de Orkest vereniging Musica, door Jan Out geleid, medegemaakt. Natuurlijk stond Saint-Saëns Or gelsymfonie op het programma, een van de belangrijkste ken, door Frankryk in deze vorm voortgebracht: een weer gave op hoog niveau, elegant van lijn. kleurrijk en treffend door een duidelijkheid, die het „cyclisch principe" volledig tot zijn recht deed komen. Aan Saint-Saëns ging Handels Or gelconcert in Bes vooraf, tot nut en vermaak van spelers en luis teraars geschreven. Zulksnadat een groep koperblazers uit Outs ensemble de Sonate piano e for te van Giovanni Cabrieli had la ten horen: moeilijke opdracht, aaarvan deze amateurs zich met grote verdienste kweten. In samenwerking met Harlekijn Holland N.V. maakte A.V.R.O.-Televisie in de Stads schouwburg te Eindhoven op en 2 september j.l. een reporta ge van het optreden van caba retier - chansonnier - dichter componist Herman van Veen. Deze televisieregistratie wordt vanavond in kleur uitgezonden. Het programma, dat met film fragmenten en korte praatjes van Herman wordt aangevuld, omvat de volgende chansons: Alles, alles wat ik weet, Voor de verre prinses, Waar blijft de tijd?. Pluk de dag, Rozegeur, Helden, Enkel en alleen, Ik denk dat niemand mij morgen mist, In de jaren zestig, Fiets, Jacob Olie en Suzanne, „Liefde van later", „The Partisan" en „Cirkels". De produktie en re gie heeft Theo Ordeman. Ned. I 21.10 uur. Pebbles en Bamm-Bamm De KRO-tv start met een vervolg op de bekende tekenfilmserie „De Flintstones" onder de titel „Pebbles en Bamm-Bamm". De inmiddels tot tieners opgegroei de docher van Flintstone, Peb bles, en zoon van Rubble, Bamm-Bamm, beleven in deze serie hun avonturen. Evenals hun vaders kunnen beide kinde ren het uitstekend met elkaar vinden. Ned. II 19.05 uur. Op blote voeten Deze nieuwe serie is gebaseerd op het gelijknamige toneelstuk van Neil Simon, dat jarenlang een groot succes was op Broadway. Een bijzonderheid is vooral in Amerika dat de twee hoofdrollen gespeeld worden door negers: de acteur Scoey Mitchell en de actrice Tracy Reed. Zij vormen het jonge ad- vocatenechtpaar Paul en Corie Bratter, wier belevenissen wor den getoond. Ned. II 19.30 uur. De mens is stervende De mens is stervende" bevat een gesprek dat André Truy- man had met de schrijver Erich Fromm, die thans 71 jaar oud is en van oorsprong psycho-analist. In zijn gesprek met André Truyman licht hij zijn zienswij ze od allerlei maatschappelijke problemen uitvoerig toe. Ned. II 20.21 uur. Boekje open In dit programma zie ook elders) wordt ditmaal de schrijver Louis Paul Boon aan een kri tisch verhoor onderworpen. Ned. I 19.30 uur. NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: School-tv 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Toppop 19.30 uur: Boekje open 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Herman van V( show 22.00 uur:Televizier 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Spaanse les NEDERLAND II KRO: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Pebbles en Baity Bamm, kinderp 19.30 uur: Op blote voeten i park, film 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Ontmoeting met Erich Fromm, i 21.10 uur: Fernandel, film 23.00 uur: Journaal 23.05 uur: EHBO kleur. NEDERLAND I NOS 11.10 uur School-t.v. 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur Volgende patii* 19.30 uur De ombudsmai 20.00 uur Journaal 20.21 uur Klatergoud 20.45 uur en een zoen j de juffrouw if 21.05 uur Kort en klein r 21.45 uur Jason King 22.35 uur De Vrije GedaW 22.50 uur Journaal 22.50 uur Weekoverzicht NEDERLAND II NCRV ji 18.45 uur Fabeltjeskrant^] 18.55 uur Journaal 19.05 uur Zo vader, zo dl 19.30 uur De koerier v^E keizerin 20.00 uur 20.21 uur 20.45 i Journaal De familie Ms Hier 21.20 uur Met liedjes het in 22.35 uur Ander nieuws a 22.45 uur Journaal 22.50 uur Den Haag 22.55 uur Teleac Hilversum I 18.00 (S) The Harbour Jazzbi tleke partijen: 18.19 Ultzendl de Anti Revolutionaire f NCRV: 18.30 Nieuv ting bij het nieuws tulgen, hoorspel. denking. 32.30 Nieuws. 22.40 uslek. 23.65—24.00 NI ht Ai 18.25 Ik verbind u door,. 18.30 (S) Der Vogelhandier, vaai Zeiler, uitgevoerd door nade Orkest. Radiokoor en (in verkorte vorm). NVSH: Sextant: radiomagazine NVSH. NOS: 20.00 Nieuws. Weer es wat anders: minder buitenlands repertoire. 20' Hobbjscoop: een populair I van alpha en beta: recei ringen In de wetenschap, der de groene lindeoude 22.00 (S) Metro's Musdc. 22.» delingen. 23.00 Nieuws. AVRC k Radiojournaal. NOS: 23.20 23.55-24.00 Nieuw Brussel 325 (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.03 Uitzending soldaten. 18.45 Sport. 18.55 ken. 18.57 Intermezzo. 19.00 en actualiteiten. 19.40 Keurig 19.45 Klankbeeld. 20.00 Oper :>j<. zlne. 22.00 Nieuws en de Ze* sten. 32.20 Klassiek conceit *e Nieuws. 23.10 Romantische let muziek. 23.40—23.45 Nieuws. 7.50 Actualiteiten) 8.24 Over éél S.30 Nieuws. S.41 Voor vrouw. 10.00 Aubade: klas ziek (gr). (10.30—10.3T 11.00 Voor de zieken. 11.30 ho; denprogramma. 11.55 Meded t 12.00 (S) Van twaalf tot twee *ul rleerd programma. (12.22 W dei het land: 12.26 Mededeling* .gr: land- en tuinbouw: 12.30 1 12.41—12.50 Actualiteiten: m' 13.05 Raden maar...) 14.05 S dlo. 14,30 (S) Interlokaal dagmuzikaal middag (15.30—15.32 Nieuws), voorlichting: 17.00 Het ban de Nederlandse Antillen. f'! fe rae -ï e 'sci Metropole-Örkest ziek. 17.35 Voor de kinder* Nieuws. 17.32 (S) Actualiteit® AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtei; gei nastlek. 7.20 (S) Dag me' je (gr). S.OO Nws. 8.M naai. 8.20 (S) Dag met (vervolg). (8.30—8.33 I man.) 8.60 Morgenwijding. S Oude koorliederen. 9.35 Wal: 9.40 (S) Vioolduo: mdt: Klassieke muziek. 10,00 kleuters. 10.10 Arbeidsvital; pulair verzoekplalenpr (Om 11.00 Nieuws.) 11.30 vrouw. (Om 10.55 Beursber' s„l 12.30 Overheidsvoorlichting: ding voor de landbouw. 12.4s 'pat perlicht: wekelijks radiovers .4e 13.00 Nieuws. 13.11 lu_ tal, 13.30 (S) De weK _es ld operaThe rape >pera van Benjamin Iwf 5.Ó0 Zoeklicht op Nederland: s en commentaren uit id)' het land en veel muzlel AVRO: 17.00 Mob! nog m: 17.» beweeglijk progrt lljke mensen, mi delingen. Hilversum m VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag 4 Tleb 8.00 Nieuws. 8.0Ö OnderW ,Var Nieuws. 9.03 Plaatjes voor 4 (10.00 Nieuws.) hl.00 Ntetf* n" Een opvallend vrolijke ge>t visie. (12.00 Nieuws 13.00 a -0.02 De Eddy Beckei Sho*. Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.® draal. 16.00 Nieuws. (17.00 Nleij »haf Brussel 325 lands) :.0 "Nieuws, mededelingen 1 berichten. 12.03 Intermei» KlcirrkiinstkroiUck. pe overzicht. 13.00 nerlagedna. 13.20 BRT-pn» 13.53 Beursberichten. 14.00 14.03 Schoolradio (15.00 16.00 Nieuws en beurst*] 16.05 Lichte muziek. 17.00 NP mededelingen. 17.15 Uitzend* oudere luisteraars. 17.» .'lijk

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2